חיפוש

dsdsdsd
3 נשים מבצעות תרגילים לחיזוק רצפת האגן בסטודיו

פיזיותרפיה לרצפת האגן - שאלות ותשובות

מה עושים בטיפול בשרירי רצפת האגן? למה זה מועיל? מה עושים עם מכשיר הביופידבק? זה כואב? זה משפר לי את חיי המין? ואם הרופא הכאיב לי? ואיך פונים למרפאה לטיפול בבעיות מיניות? הפיזיותפיסטית טלי בר עונה - ומרגיעה.

טלי בר

טלי בר

1. מה עושים בטיפול הפיזיותרפי לחיזוק שרירי רצפת אגן. זה כואב? זה חודרני?

חיזוק שרירי רצפת האגן כרוך בתרגול יומיומי שאינו כואב כלל. את שרירי רצפת האגן מחזקים כמו שמחזקים כל שריר אחר בגוף - כלומר מכווצים ומשחררים לפי תוכנית אימונים מסוימת.

את תוכנית האימון מקבלים לאחר בדיקה של השרירים והערכת היכולת שלהם. בניגוד לנעשה בחדר הכושר, שם המדריך או המדריכה יכולים להעריך את היכולת של השרירים שלך כשהם רואים את העבודה של השריר - את שרירי רצפת האגן יש להעריך בבדיקה נרתיקית פנימית. החדשות הטובות: הבדיקה אינה כואבת!

למעשה, את יכולה גם לכווץ ולשחרר את שרירי רצפת האגן באופן עצמאי, אבל אין ביטחון שהעבודה שאת עושה מדויקת ויעילה. לצערי, הרבה נשים לא יודעות כיצד להפעיל נכון את שרירי רצפת האגן. אז, בינינו, לא כדאי לפנות למומחית?

אגב, עבודה על שרירי רצפת האגן ותחזוק טוב שלהם תורמים גם לקבוצות שרירים אחרות שחשובות לנשים, כמו שרירי הבטן. הכי מומלץ לפנות לקבלת הדרכה אישית ממטפלת או פיזיותרפיסטית שזו התמחותה.

2. מה שמעתי לגבי שימוש בדיקת שרירי רצפת האגן במכשיר ביופידבק? מה המכשיר הזה, מה קורה בבדיקה והאם היא כואבת?

מכשיר הביופידבק מאפשר לך ולמטפלת שלך לראות כיצד את מפעילה את שרירי רצפת האגן ולהעריך את כוח השרירים שלך ואת הסיבולת שלהם. כך יכולה המטפלת לתת לך תוכנית אימון מדויקת.

המכשיר מעביר מידע המתקבל מהשריר לצג מחשב, שם תראי גרף המציג את הכיווץ ואת ההרפיה של השרירים. כך תוכלי ללמוד כיצד לחזק נכון את השרירים ולהעריך את ההתקדמות שלך בטיפול.

המידע מהשרירים עובר לצג בעזרת אלקטרודה קטנה שאת מחדירה לנרתיק בעצמך. האלקטרודה עגולה, מעט יותר עבה מאגודל ויוצא ממנה חוט חשמלי שנשאר מחוץ לגוף ומתחבר למכשיר. האלקטרודה אינה מעבירה בך זרם חשמלי, אלא רק קוראת (קולטת) מידע מהשריר. זה לא כואב בכלל!

3. אני אשה בריאה בת 26 לאחר שתי לידות. מה אני יכולה לעשות כדי לחזק את שרירי רצפת האגן ולהימנע ממצב של בריחת שתן? האם תרגילי קיגל מספיקים? האם ניתן לשלוט על שריר הנרתיק כך שבזמן הסקס הכיווץ יהיה לכל אורך הנרתיק?

שאלה מצוינת וחשובה לכל אשה. במהלך הלידה נגרם לשרירי רצפת האגן נזק שהולך ומחמיר עם השנים - ועם הלידות. חתך או קרעים הנוצרים בלידה סביב הנרתיק מתאחים לרוב לרקמה מצולקת שאינה בחוזק של הרקמה המקורית. ובנוסף לכך, ללא תשומת לב מתאימה - עם הגיל הרקמה הולכת ומידלדלת. תרגילי קיגל אכן נותנים תוצאה טובה, אם מבצעים אותם כמו שצריך.

ניתן לנסות ולתרגל אותם לבד. ניתן לרכוש משקוליות של חברת "ויאל" בבתי מרקחת פרטיים לשם כך, והמשקוליות נותנות משוב על פעילות השרירים ומסייעות גם בחיזוקם. ואם את רוצה לרדת יותר לעומק, אני ממליצה לך לפנות לייעוץ אישי ולהדרכה אישית מקצועית אצל פיזיותרפיסטית מוסמכת המתמחה בשרירי רצפת האגן. אפשר להגיע לפיזיותרפיסטית כזו דרך רופא המשפחה שלך או באמצעות פנייה לכל אחת מהמרפאות המתמחות בטיפול מיני וזוגי בשירותי בריאות כללית.

4. אני הולכת לטיפול מיני בגלל כאבים ביחסי מין אבל יש דברים שאני לא מספרת למטפל: דברים שנראים לי לא קשורים, דברים שקרו לי בילדותי, דברים שמפריעים לי בגוף. אני פשוט לא מסוגלת. מה לעשות?

ראי... גם טיפול מיני, כמו כל טיפול אחר, כרוך בחשיפה. מה שאת מביאה לטיפול הוא באחריותך ועל-פי הקצב שמתאים לך. אחרי הכל, את כבר ילדה גדולה. אני מנסה לחוש את מה שאת אומרת לי, ונדמה לי שבמקרה שלך, מה שנראה היום "לא מתאים", יהפוך מחר, או בעוד שבועות אחדים "מתאים מאוד". הנה, עובדה שזה כבר נמצא במחשבה שלך ומטריד אותך... וחוץ מזה, ייתכן שמה שנראה לך פחות רלוונטי היום, ייראה לך אחרת עם התקדמות הטיפול.

בסופו של דבר, ועל-מנת להגיע לתוצאות מיטביות, רצוי שתגיעי לנקודה שבה תבטחי מספיק במטפל או במטפלת שלך ותחושי שאת יכולה להיחשף בפניהם בחופשיות. הרבה פעמים, מצבים מהעבר שלא נראים לך קשורים לקשיים בתחום המין ייראו אחרת תוך כדי העיבוד עם המטפל או המטפלת.

ולעניין הכאבים ביחסי המין: היום ידוע שהתוצאות הכי טובות בטיפול מתקבלות משילוב בין טיפול מיני על ידי מטפל או מטפלת מיניים (סקסולוגים) לבין טיפול פיזיותרפי שניתן בידי מטפלת המתמחה בשיקום שרירי רצפת האגן. לפעמים נדרשת התערבות נוספת, אך כל מקרה לגופו. כאבים ביחסי מין קשורים הרבה פעמים לבעיות בקבוצות השרירים וברקמה הרכה ברצפת האגן – וגם לבעיות רגשיות. לכן חשוב לשלב בין הטיפולים.

גם כשרופא הנשים מוצא שהכל תקין גופנית, אין הכוונה לכך ש"אין בעיה". המשמעות היא שאין לך מחלה, זיהום, או שינוי אנטומי כלשהו. ברוב המקרים, רופאי הנשים לא מתייחסים לשינויים ברמת השריר או הרקמה הרכה. אני מקווה שעזרתי לך, ושהבנת מתוך תשובתי שיש מה לעשות!

5. איך פונים למרפאה לטיפול בהפרעות בתפקוד המיני?

פונים דרך רופא המשפחה, או ישירות לאחת מהמרפאות. רופא המשפחה שלך הוא הכתובת להפניה למומחים, אבל אם רוצים, אפשר לפנות ישירות לאחת המרפאות המפורטות.

6. אני בת 20 ותמיד כשאני מקיימת יחסים נורא נורא כואב לי בחדירה, גם כשהמקום רטוב. לעתים הכאב עובר רק לאחר מספר ימים. זה פשוט עינוי בשביל. זה נורמלי? הייתי אצל כמה רופאי נשים וכולם אמרו שהכל תקין אצלי. מה קורה איתי?

הבעיה של אבחון כאבים בזמן יחסי מין היא בעיה עולמית. את כל-כך לא לבד בעניין הזה! לו רק היתה לי היכולת לתאר לך כמה את לא לבד.

לצערי, הרבה רופאי נשים אינם מתייחסים לכאבים ביחסי מין כאל בעיה פיזית אלא כאל בעיה פסיכולוגית בלבד. רופאי נשים רבים אינם מתייחסים להבדל בין וגינסמוס לווסטיבוליטיס ושולחים את הבנות הביתה בידיים ריקות ועם אבחנה "שאין לך שום דבר". אני ממליצה לפנות לרופא או לרופאת נשים שמומחים גם בבעיות מיניות.

רופא או רופאה כאלה יידעו לעזור לך טוב יותר וגם להפנות אותך לטיפול מתאים כגון פיזיותרפיה לרצפת האגן ניתן גם לפנות לסקסולוג או סקסולוגית, שיכוונו אותך להמשך הבירור. בכל בית חולים גדול קיימת מרפאה לטיפול מיני וזוגי וניתן לקבל הפניה אליה מרופא המשפחה, או לפנות ישירות.

בנוסף לכך באתר של איט"ם - הארגון הישראלי למטפלים מיניים - קיימת רשימת מטפלים ומצוינת ההתמחות שלהם. גם שם תוכלי למצוא גם רופא או רופאת נשים המתמחים בבעיות מיניות וגם סקסולוג או סקסולוגית.

7. אני בת 24. הייתי אצל אורוגינקולוג בגלל בריחת שתן במאמץ (בצחוק ובעיטוש) והוא הפנה אותי לפיזיוטרפיה לחיזוק שרירי ריצפת אגן. כששמעתי שהטיפול חודרני, החלטתי לוותר. האם לדעתך התעמלות רגילה לחיזוק שרירי רצפת האגן ללא בדיקה חודרנית יכולה לעזור?

טיפול לבריחת שתן במאמץ הוא, בין היתר, חיזוק של שרירי רצפת האגן. שרירים חזקים, המתכווצים בתזמון נכון ובאיכות טובה, הם המטרה שאליה אנו שואפות בטיפול זה. הפיזיותרפיסטית תוכל לתת לך הדרכה לעבודה בבית, ומה שמאוד חשוב הוא להתמיד!

כמו כל השרירים האחרים בגוף, גם שרירי רצפת האגן לא מתחזקים ביום אחד. וגם לא אחרי שבוע. בדיוק כמו שרק התמדה בחדר הכושר תורמת משהו לפיתוח השרירים ולתחזוקתם הסדירה, כך רק ההתמדה על תרגול שרירי רצפת האגן תביא איתה את התוצאות שאת רוצה להגיע אליהן.

ההבדל הגדול הוא ששרירים אחרים בגוף ניתן לראות, אך את שרירי רצפת האגן אי אפשר לראות. ולכן אנו משתמשות במכשיר ביופידבק שנותן לנו המחשה ויזואלית של פעולת השרירים. רק בדרך זו אנו יכולות להעריך את איכות השרירים וחוזקם. הביופידבק מאפשר לך ללמוד בקלות יותר איך להפעיל נכון את השרירים. בדרך זו גם קל יותר למטפלת שלך לתקן ולכוון אותך. נכון שהטיפול "חודרני", אך הוא אינו כואב. ובואי לא נשכח שאת נמצאת פה עם אשת מקצוע שאל"ף - היא גם אשה, ובי"ת – היא מומחית בתחום שלה.

המידע מהשרירים עובר לצג בעזרת אלקטרודה קטנה שאת מחדירה לנרתיק בעצמך. האלקטרודה עגולה, מעט יותר עבה מאגודל ויוצא ממנה חוט חשמלי שנשאר מחוץ לגוף ומתחבר למכשיר. האלקטרודה אינה מעבירה זרם חשמלי, אלא רק קוראת (קולטת) מידע מהשריר. זה לא כואב בכלל! בתולות מקבלות הכנה מתאימה, כדי להבטיח שלא יכאב, ולמטופלות בעלות ניסיון בחדירה לנרתיק אין לרוב שום בעיה.

בנוסף לכך, בבדיקות שעושה הפיזיותרפיסטית על-מנת להעריך את מצב השרירים ואת ההתקדמות בטיפול, מתבצעת בדיקה פנימית עדינה. ללא בדיקה פנימית, וללא עבודה עם מכשיר הביופידבק, הטיפול פחות יעיל ואפשר רק לנחש מה מצבך. זה כדאי?

את בת 24. זהו גיל צעיר לבריחת שתן, אלא אם את ממש אחרי לידה. בכל מקרה, אני ממליצה לטפל בבעיה. בעיקר כיוון שעם השנים יש לקשיים כאלה נטייה להחמיר ולהפריע לאיכות החיים. אל תחששי! מלה שלי, זה לא כואב!

8. כיצד מאבחנים וסטיבוליטיס ומה אפשר לעשות עם שרירי רצפת האגן כדי לפתור את הבעיה?

וסטיבוליטיס מאובחן על-פי הסיפור של המתלוננת, אופי הכאב ומיקומו, התנהגות הכאב והתגובה לו.

בווסטיבוליטיס מופיעים לעתים אודם ו/או נפיחות מקומית ויש רגישות מוגברת למגע שלא אמור להכאיב. הכאב הוא לרוב בעל אופי עצבי-שורף, דוקר או מגרד. הוא מופיע באיזור מבוא העריה (ה"וסטיבול") בניסיון חדירה, או תוך כדי קיום היחסים ולעתים נשאר גם לאחר סיום המגע המיני. לרוב, בבדיקת מגע קל (למשל על-ידי מקלון כותנה) יופיעו נקודות כואבות סביב מבוא העריה. יש בנות שמתלוננות גם על קושי בלבישת בגד צמוד.

וסטיבוליטיס יכול להופיע עם ניסיונות החדירה הראשונים (ואז ייחשב כ"וסטיבוליטיס ראשוני"), או לאחר תקופה של יחסי מין מלאים ללא כאב (ואז הוא ייחשב כ"וסטיבוליטיס שניוני"). הטיפול המומלץ משלב טיפול סקסולוגי וטיפול לשיקום שרירי רצפת האגן. בדרך כלל הטיפול לשרירי רצפת האגן ניתן על יד פיזיותרפיסטית מומחית, שנעזרת במכשיר ביופידבק ובטכניקות נוספות. במקרים חמורים, שבהם ניסיונות טיפוליים לא עוזרים, ניתן לעבור ניתוח. אבל לא צריך להגיע לשם! אחוזי ההצלחה בטיפולים השמרניים טובים מאוד, אך צריך להקדיש לטיפול זמן ומשאבים רגשיים. השינוי לטובה לא קורה לבד, ולא קורה בן לילה.

9. הייתי בבדיקה אצל רופא נשים בגלל כאבים בעת קיום יחסי מין. הוא היה היה ממש לא עדין! הכניס לי איזה צינור, אחרי זה דחף שתי אצבעות ובסוף שוב איזה צינור. זה היה כואב, והוא עוד צעק עליי שאני עושה שרירים בבטן. איך הוא מצפה שאני לא אעשה שרירים אם כואב לי? וממש כאב!!!!!! בסוף הוא אמר שהכל נראה תקין, שהוא לא רואה שום סיבה שיהיו לי כאבים ושאגיד לחבר שלי שיהיה עדין. אבל החבר שלי עדין (!) ואני לא לחוצה ביחסי מין (!). בקיצור הוא לא עזר לי בכלל! מה את אומרת?

יופי שהלכת לבדיקה! למרות החוויה הלא נעימה, עכשיו אנחנו יודעים שאין לך מחלה, זיהום, או שינוי אנטומי כלשהו. ועכשיו אנחנו יכולות להתקדם בדרך לטיפול הולם. אני מבינה שהרופא לא לטעמך, וזה עוד בלשון המעטה. זה בסדר, חפשי אחר רופא, או רופאה, שיענו על הדרישות שלך. זו זכותך המלאה כלקוחה של שירותי בריאות כללית.

לטיפול מיני את יכולה לקבל הפנייה מרופא המשפחה שלך או לפנות ישירות לאחת מהמרפאות בשירותי בריאות כללית המתמחות בטיפול מיני וזוגי. בכל בית חולים גדול קיימת מרפאה לטיפול מיני וזוגי וניתן לקבל הפניה אליה מרופא המשפחה, או לפנות ישירות.

בנוסף לכך באתר של איט"ם - הארגון הישראלי למטפלים מיניים - קיימת רשימת מטפלים ומצוין המקצוע שלהם. גם שם תוכלי למצוא גם רופא או רופאת נשים המתמחים בבעיות מיניות וגם סקסולוג או סקסולוגית.

10. בזמן החדירה הכל מתבצע חלק, אך כעבור כעשר דקות-רבע שעה אני מתחילה לחוש כאב בנרתיק ולעתים מחוצה לו, שנמשך גם לאחר המגע המיני. זה שורף כזה, כאילו "שפשפו" במקום יותר מדי. הכאבים חולפים לאחר כמה שעות.

במידה שלא מדובר במקור זיהומי כמו פטריה, הכאבים יכולים להיגרם ממתח רב מדי בשרירי הנרתיק, או מתגובה של הרקמות בפתח הנרתיק, או באזורים הסמוכים. תגובה זו דומה לתגובה דלקתית - וזאת למרות שאין דלקת זיהומית באיזור. כדי לוודא שאכן אין פטרייה או זיהום אחר, עליך לעשות משטח נרתיקי שישלול זאת. כדי לאבחן מה מקור הכאב עליך להיבדק על ידי רופא או רופאת נשים, שמומחים בבעיות מיניות. רק לאחר אבחנה כזו ניתן להמליץ על טיפול מתאים כמו למשל פיזיותרפיה לרצפת האגן. בינתיים הימנעי ממה שכואב לך, לא כדאי להגיע למצב של כאב ושריפה בזמן יחסי המין. הם אמורים להיות מהנים ולא כואבים.

11. יש לי כאבים בזמן החדירה וגם אחריהם. יש לי תחושת צריבה ובכלל כאבים בבטן התחתונה... אני מפחדת שלא איהנה לעולם מיחסי מין... קבעתי תור לרופא נשים, אני מתביישת ולא יודעת מה להגיד לו או לה.

על פי מחקרים שונים, 15 עד 20 אחוזים מהנשים חוות כאבים ביחסי מין מסיבות שונות. ואם כוללים בחשבון גם כאבים שאינם כרוניים, אלא על רקע זיהומי חולף, המספרים גדולים בהרבה. אני לא מנסה לנחם אותך, אלא רק להבהיר לך שכל רופא או רופאת נשים שתפני אליהם כבר נתקלו כנראה בעוד כמה בנות עם כאבים דומים לשלך. אין לך מה להתבייש.

סביר להניח שהרופא או הרופאה ימליצו לבצע משטח נרתיקי כדי לשלול הימצאותם של פטריה או זיהום אחר, שעלולים לגרום לכאבים. אם לא תימצא את הסיבה לכאבים, פני לרופא או רופאת נשים אחרים, מומחים לבעיות מיניות, או לסקסולוג או סקסולוגית. אל תוותרי, ניתן לטפל ולשפר את מצבך וגם את יכולה ליהנות מיחסי מין. מגיע לך! אל תוותרי.

12. האם יש התקדמות בתחום הטיפול התרופתי בווגיניסמוס או שעדיין הטיפול היחידי הוא טיפול שיחתי?

התשובה הפשוטה לשאלותיך היא:

1. לא.

2. כן.

וביתר פירוט: הטיפול המקובל היום בווגיניסמוס משלב טיפול רגשי ומיני והתייחסות לשרירי רצפת האגן בטיפול פיזיותרפי. אפשר לקבל טיפול רגשי בלבד (פסיכוסקסואלי), פיזיותרפי בלבד, או לשלב. כל אחת כראות עיניה ולפי המלצת המטפלים שלה. הטיפולים בווגיניסמוס מוצלחים ומביאים להקלה רבה. במיוחד אלה המשלבים כמה מקצועות טיפוליים.

13. ניסיתי להיעזר בשמנים כדי להפיג את הצריבה של הווסטיבוליטיס. המליצו לי בחנות טבע על שמן שקדים מעורב בשמן אובלפיחה. וחוץ מזה גם על שטיפה אינטימית עם ג`ל של שמן עץ התה. באופן ממש מרגיז יומיים אחר כך התחילו לי גירודים והופיעו נקודות של צריבה... ההמלצה שקיבלתי שגויה?

נכון, פנית אלי בפורום והמלצתי לך להשתמש בשמן ויטמין E טהור ובשמנים נוספים כטיפול שיינתן לך לאחר בדיקה אישית על ידי מטפלת שעובדת בתחום, ואני מדגישה שוב: בדיקה אישית על-ידי מטפלת שעובדת בתחום. המידע הניתן בפורום הוא כללי בלבד, ואינו מחליף פגישה אישית עם פיזיותרפיסטית מוסמכת או בדיקה אישית בידי פיזיותרפיסטית מוסמכת. התאמת השמנים באופן אישי חשובה! המעקב אחרי התגובה שלך לשמן חשוב! ולכן קשה לי להמליץ לך על שמנים ספציפיים לא היכרות כלל.

ולעצם העניין: שמן אובלפיחה ידוע כטוב מאד לשיקום הרקמות של שרירי רצפת האגן, אך לחלק מהבנות הוא שורף. שמן עץ התה טוב מאוד לריפוי פטריות, ואני ממליצה הרבה פעמים להשתמש בו כיוון שאני יודעת שיש הרבה בנות עם וסטיבוליטיס ששמן עץ התה מקל עליהן.

בכל מקרה, משתמשים בשמנים אלה בתערובת עם שמן שקדים ועם שמנים אחרים, עלפי התאמה אישית שנעשית בפגישה אישית עם פיזיותרפיסטית מוסמכת. לכי לפגישה עם מטפלת שעובדת עם שמנים - ותקבלי את התמורה הטובה ביותר מהם למצבך.

14. לפני חצי שנה התחלתי בטיפולי ביופידבק שעוזרים באופן חלקי, אך השריפה לאחר קיום יחסי המין היא מה שמפריע לי הכי הרבה, וגם הנפיחות באיבר המין. ניסיתי שמנים, משחות, מה לא - וכלום לא עוזר. האם יש לך פתרון שלא שמעתי עליו חוץ מניתוח וזריקות?

הרבה פעמים לוקח הרבה זמן עד שחשים שיפור במהלך הטיפולים. העצה הכי טובה שלי היא: היי סבלנית והמשיכי לתרגל בבית ככל שניתן. שיפור במצב שרירי רצפת האגן יכול להפחית את הכאבים. גם שמנים צריכים את הזמן שלהם על-מנת להשפיע.

לא כתבת במה את משתמשת, אך אולי אם תפרטי נוכל לעזור בתחום זה בפורום הסקס הגדול של צחי. בינתיים אני ממליצה לקצר את משך החדירה, וליהנות, לפנק ולהתפנק לפני החדירה ו/או אחריה בדרכים אחרות. ייתכן שהחיכוך מעורר את תחושת השריפה, ולכן כדאי גם לדאוג לסיכוך, לבצע את החדירה רק כשיש רטיבות מספקת, טבעית או חיצונית. יחסי מין כואבים לא תורמים להחלמה שלך. מצאי דרכים נוספות לסקס מהנה ללא חדירה במינימום כאבים. ושוב, היי סבלנית והמשיכי בטיפול.

15. הטיפול בביופידבק עזר לי בכך שנעלמו הכאבים במהלך יחסי המין. אבל לאחר קיום היחסים אני סובלת מהשריפה הנוראית הזאת. ניסיתי הרבה שמני סיכוך שלא עזרו לי ואני ממש מיואשת. אני לא רוצה לעבור ניתוח כי אני מכירה די הרבה בנות שעברו את הניתוח והווסטיבוליטיס חזר. יש לי הרגשה שאף פעם לא אפטר מהחרא הזה.

הביופידבק עזר לך ביחסי המין וזה הרבה! יש על מה לשמוח, ויש לך הוכחה אישית שהביופידבק עוזר. זה המון. נכון שאת רוצה יותר - וטוב שכך. מגיע לך. אני שוב חוזרת ואומרת לך מה שאני אומרת להרבה בנות: היי סבלנית. יש סיכוי טוב שיחול עוד שיפור.

אני ממליצה הרבה פעמים על שימוש בשמן ויטמין E כטיפול יומיומי ולא כמסכך בזמן יחסי המין. לכי לפגישה אישית עם פיזיותרפיסטית מוסמכת לטיפול בשרירי רצפת האגן. יכול להיות שזה יתאים גם לך. אני ממליצה בדרך כלל למרוח את השמן תוך כדי עיסוי במקומות הכאובים בבוקר ואחרי יחסי מין. אם הפיזיותרפיסטית התאימה לך שמנים נוספים, מרחי גם אותם פעם נוספת במשך היום. יש לי עוד שלוש עצות שעשויות לעזור: הימנעי ממגני תחתון, לבשי תחתוני כותנה והשתמשי בטכניקות הרפיה באופן קבוע.

מחקרים מעלים שאנשים שמשתמשים בטכניקות הרפיה שונות מעלים את סף הכאב ומווסתים מערכות שונות בגוף. זה מסייע לגוף להתגבר על מעגל הכאב ומביא הרבה פעמים לשיפור. נסי אולי גם לקיים יחסי מין עם קונדום, ייתכן שהקונדום יפחית את תחושת השריפה לאחר קיום יחסי המין. ובעיקר: אל תתייאשי!

יש פה הרבה פעולות יומיומיות שצריך לעשות, אבל אני מאמינה שבסופן מצפים לך שיפור – ושחרור. ואם קשה לך להתמודד, אולי כדאי לחשוב גם על תמיכה בצורת טיפול רגשי? לחץ נפשי לא תורם לריפוי. מאחלת לך הקלה ואשמח לעזור עוד בפורום שלנו. שלך, טלי.

טלי בר היא פיזיותרפיסטית שמתמחה בשיקום שרירי רצפת האגן ובטיפול בווסטיבוליטיס ובווגיניסמוס. היא נמנית עם צוות המורים במחלקה לפיזיותרפיה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב

ייעוץ מקצועי:  ד"ר צחי בן-ציון

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש