חיפוש

dsdsdsd
מתי תסמונת ה־PMS הופכת לבעיה ואיך מונעים ממנה לשבש את השגרה

PMS: הטיפול התרופתי

אף אישה לא מקפצת בבגדים לבנים בימי המחזור, אבל עבור חלק מהנשים, ימי המחזור (וגם אלו שלפניהם) הם כמעט בלתי נסבלים. מתי תסמונת ה־PMS הופכת לבעיה של ממש, איך מונעים ממנה לשבש את השגרה, ומתי יש צורך בתרופות?

ד"ר ליאת הולר־הררי

ד"ר ליאת הולר הררי

בקיצור

01

מהי תסמונת קדם־וסתית? תופעה המתרחשת כשבועיים לפני קבלת מחזור ומתבטאת בירידה באנרגיה המלווה בתסמינים גופניים ונפשיים.

02

מהם התסמינים? רגישות יתר מבחינה רגשית, נטייה לבכי, תחושת עצבות קלה, תחושת נפיחות בבטן, כאבי בטן, כאבי ראש, עייפות ועוד.

03

זה שכיח? מאוד. 80% מהנשים סובלות מתסמונת ה־PMS. מהו הטיפול? במקרים קשים הטיפול הוא בתרופות נוגדות דיכאון וחרדה מקבוצת ה־SSRI.

​​מי שצופה בפרסומות לטמפונים או לתחבושות היגייניות עלולה לקבל את הרושם שימי המחזור אצל האשה הם ימי חג: לרוב מופיעות בפרסומות האלה נשים לבושות לבן שמרקדות ומקפצות בשמחה בזמן הווסת שלהן.

אבל החיים האמיתיים לא תמיד תואמים למה שאנחנו רואים בטלוויזיה, ובניגוד לרושם של חינניות וחיוניות, ימי המחזור - ובעיקר אלה שקודמים לו - לא מציפים את האישה באנרגיה מתחדשת.

עד 80% מכלל הנשים חוות ירידה מסוימת באנרגיה, שינויים במצב הרוח, שינויים בשינה ותסמינים גופניים שבאים לידי ביטוי בדרך כלל כשבועיים לפני קבלת הווסת ונמשכים כמה ימים במהלך המחזור החודשי. קוראים לזה: תסמונת קדם־וסתית או PMS (ראשי תיבות של Premenstrual syndrome).

מהם התסמינים של PMS?

מבחינה נפשית: רגישות יתר, נטייה לבכי, תחושת עצבות קלה. מבחינה גופנית: תחושת נפיחות בבטן, כאבי בטן, כאבי ראש, עייפות ועוד.

מכיוון שכל אישה בריאה בגיל הפריון חווה מדי חודש את המחזור החודשי, נשאלת השאלה: האם מדובר בבעיה אמיתית? האם ניתן להתייחס לתופעה הזאת כאל בעיה רפואית?

יש נשים שחוות תסמינים קלים יחסית, ורק מעט נשים חוות תסמינים קשים במיוחד שמפריעים להן בתפקוד היומיומי. לפיכך הגישה הרפואית לנושא כיום היא להתייחס לתופעה כאל "בעיה" ולהציע עזרה רפואית כאשר התופעה גורמת סבל ניכר ומפריעה לאישה לנהל אורח חיים תקין.

לידיעתך - במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחצי​ כאן>>

מתי התסמונת הופכת לבעיה?

התסמינים השכיחים דומים למה שנאמר קודם, אך בעוצמה גבוהה יותר ובאופן עקבי יותר: כאבי בטן, רגישות ו/או נפיחות בשדיים, תחושת נפיחות בבטן, כאבי ראש, מצב רוח ירוד או תחושת דכדוך, נטייה לעצבנות, תחושת אי שקט או מתח מתמשך, חרדה, קושי בריכוז, קושי לפגוש אנשים ורצון להיות לבד.

כמה נשים סובלות מתסמונת PMS בצורתה הקשה?

לצערנו לא נעשה מחקר עקבי בנוגע לשכיחות התופעה, ולכן קשה לומר כמה נשים באמת סובלות ממנה. על פי מה שנראה עד כה, בין 5% ל־8% מהנשים סובלות מההפרעה בדרגת החומרה הגבוהה.

כיצד ניתן לאבחן את התסמונת הקדם־וסתית?

ניתן לפנות לרופא משפחה, לרופא נשים או לפסיכיאטר. בדרך כלל צריך לתעד את התופעה ולראות אם התסמינים חוזרים במהלך של לפחות שני מחזורים. נוסף על כך יש לבדוק האם חלה החמרה בתסמינים כאשר מועד המחזור מתקרב. דרך אגב, התסמינים אמורים לחלוף בהדרגה בתוך כמה ימים מקבלת המחזור.

כיצד ניתן לטפל במאפייני ה־PMS?

הטיפול המוצע הוא בתרופות נוגדות דיכאון וחרדה מקבוצת ה־SSRI כמו ציפרמיל, לוסטרל וסרוקסט. נראה שגם גלולות נגד הריון משפיעות לטובה על עוצמת התסמינים.

זה לא קצת מוגזם ליטול תרופות פסיכיאטריות לתסמונת ה־PMS?

אנחנו מבקשים לעזור לאותן נשים שסובלות מהתסמונת בצורה קשה ולא מוצאות פתרון בדרכים אחרות. יש לציין שקיימת גישה נוספת שלפיה אין לראות בתסמונת בעיה אלא תופעה טבעית, וכל אישה אמורה להתנהל לפי ראות עינה ולפי הרגשתה שלה.

עם זאת, בכל מקרה שבו אישה מרגישה שמדובר במצב של סבל שפוגע באיכות החיים ובתפקוד שלה - מומלץ ורצוי לפנות להערכה מקצועית אצל רופא המשפחה או אצל רופא הנשים או אצל הפסיכיאטר. במהלך הפגישה תוכל להיעשות אבחנה, ואם יעלה הצורך - יוצע גם טיפול.

ד"ר ליאת הולר הררי היא פסיכיאטרית בכירה במרפאת המבוגרים במרכז לבריאות הנפש רמת־חן ומנהלת המרפאה לבריאות הנפש של האישה בקבוצת כללית

לידיעתך - במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחצי​ כאן>>

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש