חיפוש

dsdsdsd
גלולות נגד היריון: מיתוסים ויתרונות

גלולות למניעת היריון: מיתוסים והאמת

הגלולות למניעת היריון מקבלות לעתים כותרות שליליות ושלא באשמתן. זה הזמן להפריך מיתוסים על אחת ההמצאות החשובות ביותר במאה ה־20 ולסכם את יתרונות הגלולה לדורותיה

ד"ר יריב גדעוני

ד"ר יריב גדעוני

בקיצור

01

מאז החל השימוש בהן, מינון המרכיבים ההורמונליים בגלולות פחת במידה ניכרת

02

ישנם מיתוסים רבים על הגלולות, ורבים מהם - כך התברר - אינם נכונים

03

לגלולה יש יתרונות רבים, ובהם הפחתה בשיעור של סרטן רירית הרחם

הגלולה, אחת ההמצאות החשובות ביותר במאה ה־20, זוכה לעיתים לכותרות שליליות - ושלא באשמתה.

הגלולה למניעת היריון נכנסה לשימוש בתחילת שנות ה־60 ומייד הפכה לחלק בלתי נפרד מהשינוי שעבר העולם באותן השנים: גל הפמיניזם והשחרור המיני.

היא איפשרה מין ללא היריון ברמת ביטחון גבוהה לעומת אמצעי המניעה שהיו קיימים עד אז, והיה לה יתרון חשוב נוסף: שמירה על זמן המתנה קצר עד החזרה לפוריות.

הגלולות עברו שינויים רבים מאז החל השימוש בהן. אחד החשובים שבהם הוא שמינון המרכיבים ההורמונליים בהן פחת במידה ניכרת.

גם סוג ההורמונים השתנה בעקבות השאיפה להשתמש בהורמונים הדומים ככל שניתן להורמונים הטבעיים הנוצרים בגוף האישה ושמונעים היריון ביעילות ללא תופעות לוואי.

מה מכילות הגלולות?

הגלולות מכילות לרוב שני מרכיבים:

מרכיב אסטרוגני (ברוב התכשירים - אתינילאסטרדיול): המינון שלו בגלולות החדשות הוא החל מ־15 מיקרוגרם.

מרכיב פרוגסטטיבי: המרכיב הזה משתנה בין הגלולות השונות בסוג ובמינון.

המרכיב הפרוגסטטיבי הוא המרכיב החשוב למניעת היריון ולכן קיים סוג נוסף של גלולות שמכיל פרוגסטרון בלבד. הגלולות האלה מתאימות לנשים שמסיבות רפואיות אינן יכולות להשתמש בתכשירים המכילים אסטרוגן.

מעבודות מחקר השוואתיות עולה שאין הבדל בין הגלולות דלות האסטרוגן לבין הגלולות עתירות האסטרוגן (יותר מ־50 מיקרוגרם) בכל הנוגע ליעילות, לבטיחות ולשכיחות של תופעות הלוואי.

מקובל לחלק את הגלולות לקבוצות שונות, אך החלוקה השכיחה היא לשלושה דורות: 1, 2 ו־3. הגלולות החדשות, בעלות מינון האסטרוגן הנמוך, שייכות לדור 3.

קיימות שתי צורות לנטילת גלולות:

21/7: נטילת גלולות במשך 21 ולאחר מכן 7 ימי הפסקה (עד התחלתה של חפיסה חדשה).

24/4: נטילת 24 גלולות "פעילות" ו־4 גלולות פלצבו, שמייד אחריהן מתחילה חפיסה חדשה.

האם יש ירידה בשימוש בגלולות?

ממחקרים שנעשו בארצות־הברית עולה ששיעור המשתמשות בגלולות נמוך כיום ב־50% בהשוואה לעבר, ואילו שיעור ההריונות הבלתי רצויים גבוה באופן משמעותי מהצפוי. אולי הגיע הזמן לעשות סדר ולנפץ מיתוסים על הגלולות ובכך להחזיר להן את כבודן האבוד:

המיתוס: שימוש ממושך בגלולות פוגע בפוריות  

האמת: הפוריות אינה נפגעת כתוצאה מהשימוש בגלולות. מי שלאחר שימוש בגלולות נתקלת בקשיים להיכנס להיריון, כנראה סבלה מאותם הקשיים גם לפני התחלת השימוש.  

המיתוס: הגלולות גורמות להשמנה

האמת: המרכיב ההורמונלי בגלולות עשוי להביא לשיפור בתיאבון אך לא להשמנה. מי שמפריזה באכילה - תשמין ללא קשר לגלולות.

המיתוס: הגלולות גורמות למחלות לב 

האמת: הגלולות החדשות, במינון הנמוך, אינן מגבירות את הסיכון לתחלואת לב, אולם בשל התרומה של המרכיב האסטרוגני שבגלולות להגברת הקרישה של הדם, השימוש בהן אסור לנשים מעשנות בנות 35 שנים ויותר.

ישנן נשים עם נטייה מולדת לקרישיות־יתר של הדם. בחיי היומיום הנשים האלה אינן מודעות לבעיה. נטילת גלולות עלולה להחריף את הבעיה בשל התרומה שלהן להגברת הקרישיות של דם (מה שמגביר את הנטייה להיווצרותם של קרישי דם).

לכן לפני התחלת השימוש בגלולות על הרופא המטפל לתחקר את האישה ולברר אם קיימים גורמי סיכון משפחתיים לקרישיות־יתר. במקרה הצורך יש לעשות בירורים נוספים, מעבר לבירור השגרתי.

המיתוס: חייבים לעבור בדיקה גינקולוגית לפני השימוש בגלולות

האמת: מתן מרשם לגלולות אינו דורש בדיקה גינקולוגית, אבל מומלץ לעשות בדיקה כזאת לפני התחלת השימוש בגלולות וגם במהלך נטילתן.

המיתוס: הגלולות גורמות לעלייה בלחץ הדם

האמת: יש נשים שנצפתה אצלן עלייה בלחץ הדם לאחר נטילת גלולות. לכן מומלץ לכל אישה הנוטלת גלולות למניעת היריון להקפיד על מעקב לחץ הדם לפני השימוש ובמהלכו בתדירות של פעמיים בשנה.

המיתוס: הגלולות גורמות להופעת סרטן השד

האמת: לא נמצא קשר בין מינון האסטרוגן לבין עלייה בשכיחות של סרטן השד, אולם הנושא הזה שנוי במחלוקת ונמצא עדיין בבדיקה.

המיתוס: הגלולות גורמות למחלות של כיס המרה

האמת: יש עלייה קלה בשכיחות של מחלות כיס מרה, אולם רק בקרב נשים שיש להן נטייה לכך.

המיתוס: הגלולות גורמות לכאבי ראש

האמת: לא מעט נשים סובלות ממיגרנות, אבל יש לברר היטב את סיבת המיגרנה לפני התחלת השימוש בגלולות. לא כל כאב ראש הוא סיבה לאסור על שימוש בגלולות, וחשוב להתייעץ עם הרופא לפני שמקבלים החלטה על תחילת שימוש או על הפסקתו.

המיתוס: הגלולות גורמות לדימומים

האמת: אחת מתופעות הלוואי השכיחות של הגלולות היא דימומים בחודשי השימוש הראשונים. מדובר בתופעה מוכרת ונורמלית, כיוון שרירית הרחם עוברת עיצוב חדש באמצעות מקור הורמונלי חיצוני.

המיתוס: גלולות מונעות היריון גם לאחר שמפסיקים ליטול אותן

האמת: יעילות הגלולות מותנית בנטילה רצופה ללא הפסקות והן אינן יעילות במניעת היריון אם עושים הפסקה של יותר מ־24 שעות, אלא אם מדובר בהפסקה היזומה של 7 ימים בין חפיסה לחפיסה לצורך קבלת וסת.

אילו יתרונות בריאותיים יש לגלולות?

• הפחתה חד־משמעית בשיעור של סרטן רירית הרחם ושל סרטן השחלות: ישנן נשים הסובלות מהפרעה הורמונלית (PCO) שמתבטאת ברמות אסטרוגן בלתי מבוקרות המעלות את הסיכון לסרטן רירית הרחם. לנשים האלה הסדרת הדימום הווסתי אינה פריבילגיה אלא כורח המציאות.  

• המחזור בעת נטילת הגלולות נמצא בשליטה כמעט מלאה של האישה: לפי רצונה ניתן לדחות את המחזור או להקדימו. המחזור עם הגלולות לרוב קצר יותר, הדימום פחות חזק, ולגלולות יש השפעה מיטיבה על הכאבים המתלווים לעיתים לדימום.

• מניעת היווצרותן של ציסטות שחלתיות: לנשים הסובלות מהופעת ציסטות שחלתיות מומלץ ליטול גלולות להפחתת התופעה.

מניעת היווצרותם של גושים שפירים בשדיים. הגלולות יכולות לגרום לגודש מוגבר בשדיים, אך מסייעות במניעת היווצרותם של גושים שפירים בשד.

• הגלולות משפיעות לטובה על התופעה של שיעור־יתר ועל אקנה: ההשפעה אינה מיידית: ניתן לראות הטבה לאחר כשישה חודשי שימוש.

הגלולה מאפשרת לאישה עצמאות ושליטה בכניסה להיריון

הגלולות הן אמצעי מניעה יעיל. לנשים צעירות ללא מחלות רקע השימוש נחשב לנטול סיכונים. הגלולות החדשות בעלות מינון האסטרוגן המופחת דומות מאוד זו לזו, ואצל כ־80% מאוכלוסיית הנשים לא נדרשת כל התאמה מיוחדת.

כל זה לא מבטל את הצורך במעקב שגרתי של רופא הנשים עם מתן תשומת לב לאותן תופעות לוואי לא נפוצות שמופיעות בשיעור נמוך באוכלוסיית הנשים.

נשים מעשנות ונשים עם היסטוריה משפחתית או אישית חריגה צריכות לקבל תשומת לב מיוחדת, שכן שיעור הסיבוכים בקבוצה הזאת גבוה מהרגיל, ויש לשקול היטב את אמצעי המניעה המתאים להן. גם הן יכולות ליהנות משימוש בגלולות המתאימות להן (גלולות המכילות פרוגסטרון בלבד).

בשנים האחרונות גברה ההבנה שנשים רבות שמפסיקות את נטילת הגלולות נכנסות מייד להיריון בלי שהחלו ליטול חומצה פולית במינון המומלץ. מכאן עלה הצורך בשילוב חומצה פולית בגלולות. לכן החלו החברות לשווק גלולות "פלוס" - גלולות המשלבות בתוכן גם חומצה פולית.

מאחר שהמחזור של נוטלות הגלולות הוא מלאכותי וניתן לתזמון לפי רצון האישה, החלו חברות התרופות - לבקשת המטופלות - לשווק גלולות גם באריזות של שלישייה, כך שניתן לקחת את הגלולות ברצף ולעשות הפסקה לצורך מחזור רק אחת לשלושה חודשים.

האם המדבקות הן תחליף יעיל לגלולה?

מדבקות אברה, בדיוק כמו הגלולות, מכילות אסטרוגן ופרוגסטרון. מחליפים את המדבקה פעם בשבוע למשך שלושה שבועות. לאחר מכן, בדיוק כמו בשימוש בגלולות, יש הפסקה לשבוע אחד.

איך משתמשים בטבעת למניעת היריון?

נוברינג היא טבעת המכילה אסטרוגן ופרוגסטרון, וכל אישה יכולה להכניס אותה לנרתיק בכוחות עצמה. הטבעת נשארת בנרתיק במשך שלושה שבועות, ולאחר שבוע הפסקה מחליפים אותה בטבעת חדשה - שוב לשלושה שבועות.

האם הטבעת והמדבקה יעילות כמו הגלולה?

שני התכשירים האלה אמינים כמו הגלולות הרגילות, וגם תופעות הלוואי ברובן זהות. היתרון העיקרי של התכשירים האלה הוא נוחות השימוש.

מהי קרישיות־יתר?

קרישיות היא תכונה של הדם: יכולתו לעבור ממצב נוזלי למצב צמיגי. כולנו מכירים אותה: בשריטות שטחיות הדם הקולח מהשריטה נקרש במהירות ומכסה את פצעי העור השטחיים בגלד – שהוא למעשה דם קרוש. כלומר, בבסיסו של דבר, מדובר במנגנון ביולוגי חיובי שמטרתו למנוע מאיתנו להגיר ליטרים של דם מכל פצע שטחי.

אולם כאשר קיימת נטייה לקרישיות־יתר, הדם נוטה להיקרש במקומות "הלא נכונים" ובזמן הלא נכון; כשהוא עושה את זה בכלי דם בגפיים, למשל, עלולה להיווצר פקקת בכלי־הדם.

פקקת כזאת יכולה לגרום לתסחיף: קריש דם (חתיכה קטנה ומוצקה של דם קרוש) שעלול להגיע מהוורידים ברגליים אל ורידי הריאות ולמנוע מהריאות לתפקד ובכך לסכן את חיי האישה. עם זאת, תסחיף ריאתי הוא נדיר ביותר.

איך זה קשור לגלולות?

הורמונים שונים, וגם גלולות המכילות כמות קטנה שלהם, מגבירים את הנטייה לקרישתיות־יתר. למי שאין לה גורמי־סיכון לקרישיות־יתר אין לכך הרבה משמעות, והיא לא נמצאת בסיכון.

אבל כאשר קיימת נטייה גנטית - עם או בלי גורמים סביבתיים נוספים (לדוגמה: הצירוף של עישון ושל גיל מבוגר מגביר את הנטייה לקרישיות־יתר) - עלולות הגלולות לגרום להיווצרות קריש דם.

רוב הנערות והנשים שרוצות להתחיל להשתמש באמצעי מניעה הורמונליים יוכלו לעשות זאת ללא חשש.

עם זאת, לפני שהן מתחילות להשתמש בהם, מומלץ להן לפנות לרופא המשפחה שישאל אותן אם מישהו מבני המשפחה הקרובה סבל בגיל צעיר (מתחת ל־40 שנים) ממחלות כמו אוטם שריר הלב (התקף לב) או שבץ מוחי (CVA).

גם היסטוריה משפחתית של הריונות חוזרים שהסתיימו בהפלה ושל תסחיפים - עם או ללא קריש דם בוורידי הרגליים - צריכה להדליק נורה אדומה.

האם נשים בקבוצת סיכון אינן יכולות להשתמש בגלולה?

לא בהכרח, אבל עליהן לעבור סדרה של בדיקות שישללו בוודאות את החשד שהן סובלות מנטייה לקרישיות־יתר בדם. מדובר בסדרה של בדיקות דם שמטרתה לגלות את ההפרעה. עם זאת, אין צורך להפוך את הבדיקה הזאת לבדיקת סקר לכלל אוכלוסיית הנשים.

נוסף על כך, אצל נשים מעשנות בנות 35 שנים ויותר נמצא קשר ברור בין העישון ונטילת הגלולות לבין הופעתן של הפרעות שונות בכלי הדם. נשים אלה, גם אם אין להן הפרעת קרישה, מצויות בסיכון גדול פי 20 מנשים בנות גילן שאינן מעשנות.

 ד"ר יריב גדעוני הוא מומחה לרפואת נשים בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש