חיפוש

dsdsdsd
חיסון נגד קורונה

חיסון לקורונה: תשובות לשאלות החשובות

אנחנו יודעים שיש לכם המון שאלות בנוגע לחיסון של פייזר, כמו למשל: איזה חיסון זה? עד כמה הוא יעיל? מהן תופעות הלוואי? הוא בטוח? למי אסור להתחסן? מהם ההבדלים מהחיסון של מודרנה? כל התשובות במדריך המלא

ד"ר בת־שבע גוטסמן

ד"ר בת־שבע גוטסמן

לצד התקווה הגדולה שהוא יסייע בסיומה של מגפת הקורונה, ברור לנו שיש לכם הרבה שאלות בנוגע לחיסון נגד קורונה, ואולי גם חששות, ולכן אנחנו כאן כדי להסביר לכם - בגובה העיניים - את כל מה שחשוב לדעת.

איזה מין חיסונים פותחו נגד קורונה?

כידוע, בישראל כבר החלו לחסן את האוכלוסייה בחיסון של פייזר נגד קורונה. החיסון של חברת מודרנה הוא השני שאושר לשימוש על ידי ה־FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי), וגם הוא צפוי להיות משוּוק בישראל. שני החיסונים מבוססים על אותה הטכנולוגייה ודומים במהותם. 

קיימות כמה טכנולוגיות ליצירת חיסונים. לכל שיטה יתרונות וחסרונות. החיסונים לקורונה של פייזר ושל מודרנה אינם משתייכים לקטגוריות הקלאסיות של חיסון "חי" או של חיסון "מומת" אלא לטכנולוגיה של mRNA (קיצור של messenger RNA ובעברית: RNA שליח). הטכנולוגיה הזאת מוכרת ברפואה כבר כעשור.

איך עובד החיסון?

spikes הם הזיזים שמאפיינים את נגיף הקורונה. ושמקנים לו צורה של כתר (ומכאן השם שניתן לנגיף.  משמעות המילה "קורונה" בלטינית היא כתר). ל־spikes יש תפקיד חשוב בחדירה של נגיפי הקורונה לתאים האנושיים.

מטרת החיסון היא להציג לגוף רק את חלבון ה־spike הנמצא על פני נגיף הקורונה, בלי לחשוף את המתחסן לנגיף השלם. הכוונה היא שהגוף ייצור נוגדנים נגד החלבון הספציפי הזה. ברגע שמערכת החיסון תוקפת את ה־spikes היא למעשה מנטרלת את הנגיף.

המיוחד בטכנולוגיית החיסון שפיתחו חברות פייזר ומודרנה הוא שאת חלבון ה־spike מייצר המתחסן עצמו. החיסון מכיל את "הוראות ההפעלה" לגוף ליצור את החלבון הזה של הנגיף, ורק אותו. את הוראות ההפעלה האלה נושא ה־mRNA. לאחר שה־mRNA משלים את משימתו הוא נהרס ולא נשאר בגוף.

לשיטה הזאת יש כמה יתרונות בולטים:

• היא אינה משתמשת בנגיף חי, כך שאין שום סיכון שבעקבות החיסון יתחיל הנגיף להתפשט בגופו של המחוסן.

• מדובר בשיטה שבאמצעותה ניתן להפיק חיסונים רבים בזמן קצר יחסית, שכן במסגרתה אין צורך בתהליך הממושך של גידול הנגיפים.

• החיסון המופק באמצעות השיטה הזאת יכול לשפעל את המערכת החיסונית בעוצמה מספקת בלי להזדקק לתוספת של חומרים משפעלים נוספים (אדג'ובנטים) כפי שלעיתים קורה בחיסונים אחרים.

• בשיטת החיסון החדשנית הזאת ישנה אפשרות נוחה לשנות את מולקולת ה־mRNA בהתאמה לזן חדש של נגיף הקורונה - אם מתרחשת בו מוטציה - כפי שכבר קרה בבריטניה - ובעקבות זאת משתנה חלבון ה־spike (ראו בהמשך התייחסות למוטציה "הבריטית" בנגיף הקורונה).

ההבדלים בין החיסון של פייזר לזה של מודרנה

מעטפת השומנים ש"אורזת" את חלקיק ה־mRNA שליח שונה בחיסון של מודרנה ממעטפת השומנים שבחיסון של פייזר. בגלל ההבדל הזה אפשר לשמור את החיסון של מודרנה בהקפאה של מינוס 20 מעלות בלבד, ואילו את החיסון של פייזר יש לשמור בטמפרטורה של מינוס 70 מעלות.

יתר על כן, לאחר ההפשרה ניתן לשמור את החיסון של מודרנה במקרר רגיל במשך חודש, ואילו את החיסון של פייזר ניתן לשמור במקרר במשך 5 ימים בלבד.

היו שטענו שהחיסון משנה את החומר הגנטי של המתחסנים ועלול לגרום למוטציות...

לטענות האלה אין שום בסיס. החומר הגנטי שלנו נמצא בגרעין של התאים שלנו, ואילו התהליך שבו נוצר החלבון של הנגיף (באמצעות החיסון) מתרחש מחוץ לגרעין התא ואינו קשור לחומר הגנטי שבגרעין. זמן מה לאחר שמסתיים התהליך של יצירת החלבון מתפרק ה־mRNA ונעלם מגופנו.

האם החיסונים יעילים?

החיסונים של פייזר ושל מודרנה נבדקו בכמה מדינות ובכמה שלבים, כמקובל בכל תהליך של פיתוח חיסון.

בשלב הראשון נוסו החיסונים על קופים, והתברר שהם יעילים. בהמשך נבדקו החיסונים בבני אדם, והתברר שתגובת המתחסנים הייתה ייצור משמעותי של נוגדנים לנגיף הקורונה.

בשלב האחרון בודקים שהחיסון מונע ביעילות תחלואה באוכלוסייה הכללית ולא רק בקרב נסיינים מעטים יחסית.

החיסון של פייזר

בשלב האחרון חוסנו יותר מ־40 אלף מתנדבים. אלה חולקו לשתי קבוצות: קבוצה אחת קיבלה את החיסון האמיתי של פייזר, ואילו הקבוצה האחרת קיבלה חיסון פלצבו (חיסון מדומה שאינו מכיל את החומר הפעיל).

בתום פרק הזמן שהוקצה למעקב התברר כי בסך הכול חלו 170 מתחסנים וכי כמעט כולם (162 איש) השתייכו לקבוצה שקיבלה את הפלצבו. לעומת זאת, מקרב המתחסנים בחיסון האמיתי של פייזר רק 8 אנשים חלו בקורונה.

בתום שלב הניסויים השלישי הודיעה חברת פייזר שיעילות החיסון שהיא פיתחה עומד על 95%. לשם השוואה: יעילות החיסון לשפעת נעה בין 50% ל־70% (היעילות משתנה משנה לשנה).

החיסון של מודרנה

גם בחיסון של מודרנה נצפתה יעילות של כ־95%, אם כי בתת־הקבוצה של בני 65 ויותר נצפתה יעילות פחותה במעט מזו שנצפתה בחיסון של פייזר - 86%.

האם החיסונים יעילים גם כשמדובר במתחסנים מבוגרים ובמי שסובלים ממחלות רקע שונות?

כן. במחקרים נכללו גם מבוגרים וגם מי שסובלים ממחלות רקע. מדובר האנשים שמצווים בסיכון מוגבר לחלות במחלה קשה בעקבות הידבקות בקורונה. אלה האנשים שהכי חשוב למנוע את הידבקותם בקורונה, וגם אצלם הפגינו החיסונים יעילות גבוהה.

מהן תופעות הלוואי של החיסון? האם הוא בטוח?

ניטור תופעות הלוואי הוא חלק מרכזי בכל פיתוח של חיסון חדש, והן מדורגות ל־3 דרגות חומרה: קלות, בינוניות וחמורות.

לניטור הזה אחראית חברה חיצונית עצמאית ולא החברה המייצרת כדי להבטיח נתונים מדויקים נטולי הטיות.

אלה הן תופעות הלוואי שנצפו בחיסון של פייזר במהלך מעקב שנמשך כחודשיים: חום, עייפות וכאבי ראש. כמו כן דיווחו מתחסנים על כאבים ועל נפיחות במקום ההזרקה. עם זאת, תופעות הלוואי האלה היו ברובן קלות וחלפו בתוך ימים ספורים. גם פרופיל תופעות הלוואי של מודרנה הוא דומה.

מבין כ־20 אלף המתנדבים שחוסנו בחיסון האמיתי של פייזר רק אצל 3 מתנדבים התפתחו תופעות לוואי שהוגדרו "חמורות": פגיעה בכתף, הפרעה בקצב הלב והגדלה של בלוטות לימפה.

6 מבין המשתתפים בניסוי מתו במהלכו: 2 מהם קיבלו את החיסון וארבעת האחרים קיבלו פלצבו. הוועדה שבדקה את מקרי התמותה האלה קבעה שאף אחד מהם לא היה קשור לחיסון.

אשר לתופעות הלוואי ארוכות הטווח - על כך אין, כמובן, שום מידע, שכן מדובר בתרופה שאך זה עתה פותחה. עם זאת, מניסיון רב שנים שנצבר מחיסונים אחרים שפותחו אנחנו יודעים שתופעות הלוואי בעקבות קבלת חיסונים מתרחשות בשבועות הראשונים לאחר מתן החיסון. כאמור, ניסיון של כמה שבועות כבר יש לנו.

מי לא יכולים להתחסן?

לפי ההנחיות המעודכנות של משרד הבריאות מ־21 בדצמבר, בשלב הזה אסור לחסן את האוכלוסיות הבאות בחיסון של פייזר:

• ילדים ובני נוער עד גיל 16 (החיסון של מודרנה מיועד לבני 18 שנים ויותר).

• מי שפיתחו אנפילקסיס (תגובה אלרגית חמורה ומיידית, בתוך שעה) למנה קודמת של חיסון נגד קורונה או לכל אחד ממרכיביו.

• מטופלים הסובלים מתגובה אלרגית חמורה ומיידית לכמה תרופות שניתנו בהזרקה (מטופלים שסבלו מתגובה אנפילקטית לתרופה מוזרקת בודדת ניתן לחסן לפי שיקול דעת רפואי).

• מי שהייתה להם תגובה אלרגית חמורה ומיידית לאלרגן שאינו ידוע (אנפילקסיס אידיופטי).

• מי שסובלים מתסמונת שפעול של תאי פיטום (סוג של אלרגיה).

• מי שסובלים ממחלה חריפה, כולל חום של 83 מעלות ויותר.

• החיסון לא יינתן בשלב הזה גם למי שידוע עליהם בוודאות שהם חלו בקורונה והחלימו - בוודאי שלא בעדיפות גבוהה.

דוגמאות לאנשים שאין מניעה לחסן אותם (בתנאי שהם אינם נכללים באוכלוסיות שצוינו למעלה)

• אנשים הסובלים ממחסור באנזים G6PD.

• אנשים הסובלים מדיכוי חיסוני מסיבה כלשהי.

• נשאי HIV וחולי איידס.

• אנשים שסבלו מפריחה מפושטת ומגרד בתגובה לטיפול שקיבלו בעירוי.

מהי ההמלצה בנוגע לנשים בהיריון ולנשים מיניקות?

נשים בהיריון - הקביעה המעודכנת של משרד הבריאות היא כי אין מניעה לחסן אישה הרה בחיסון של פייזר אם היא מעוניינת בכך, במיוחד אם היא מצויה בסביבה שבה קיים סיכון שהיא חשופה לחולי קורונה או שהיא עלולה לסבול ממחלה קשה אם תידבק.

נשים מיניקות - אין כל מניעה לחסן אותן נגד קורונה בתקופת ההנקה. יש לציין כי מומלץ לנשים מיניקות שחולות בקורונה להמשיך להיניק.

עם זאת יש להדגיש שהחיסון לקורונה עדיין לא נוסה על נשים הרות או על נשים מיניקות.

אישה המתכננת היריון - אין עדויות לכך שמתן החיסון לאישה לפני שהיא נכנסת להיריון יכול להשפיע על העובר, ולכן אין המלצה על פרק זמן מסוים שיש להמתין בין קבלת החיסון לבין הכניסה להיריון.

מה בנוגע לאנשים הסובלים מאלרגיות ידועות?

אין מניעה לחסן בחיסון של פייזר מטופלים שהייתה להם בעבר תגובה אלרגית בכל דרגת חומרה לאלרגן ספציפי ידוע, בתנאי שאינו אחד ממרכיבי החיסון (למשל, מזון, תרופות בבליעה, חומר ניגוד רנטגני, עקיצות חרקים, אלרגנים נשאפים, לטקס וכדומה).

במקרים של תגובה אלרגית חמורה ומיידית לאחד מהאלרגנים האלה, או אם המטופל הונחה על ידי גורם רפואי לשאת מזרק אפיפן, מומלץ להישאר בהשגחה למשך 30 דקות לאחר מתן החיסון.

מה בנוגע למטופלים שסובלים ממערכת חיסון מוחלשת?

מכיוון שהחיסון החדש לקורונה אינו מבוסס על נגיף חי, אין סכנה שהוא יתרבה בגוף, ולכן ניתן לתת את החיסון גם למי שסובלים ממערכת חיסון מוחלשת.

כידוע, מי שסובלים ממערכת חיסון מוחלשת הם בסיכון גבוה למחלה קשה ולמוות אם יידבקו בנגיף הקורונה, ולכן מומלץ לחסן אותם.

עם זאת יש לזכור כי ייתכן שמערכת החיסון של האנשים האלה לא תצליח לייצר נוגדנים בהיקף הרצוי, ויעילות החיסון במקרה כזה עלולה להיות פחותה.

בבריטניה - כך פורסם - התגלה נגיף קורונה שעבר מוטציה. החיסון מגן מפניו?

קרוב לוודאי שהוא מגן מפניו. 

האם מותר לקבל חיסונים אחרים יחד עם חיסון נגד קורונה?

עדיין אין מידע על כך. ההמלצה היא לא לקבל חיסון אחר בשבועיים שלפני קבלת החיסון לקורונה ובשבועיים שלאחר קבלת החיסון לקורונה.

המטרה העיקרית של ההנחיה הזאת היא למנוע מצב שבו תגובות חריגות לחיסון אחד ייוחסו בטעות לחיסון האחר. אולם אם קיים צורך דחוף לקבל חיסון אחר, ניתן לתת אותו גם בסמוך לקבלת חיסון נגד קורונה.

התחסנתי - כעבור כמה זמן יש לי הגנה?  

רוב החיסונים מצריכים שתי מנות, חלק - רק מנה אחת. החיסונים של פייזר ושל מודרנה ניתנים בשתי זריקות (מנות). 

בחיסון של פייזר הזריקה השנייה צריכה להינתן לפחות 21 יום לאחר הזריקה הראשונה. ההגנה מפני קורונה מושגת החל מכשבוע לאחר קבלת המנה השנייה. אם ניתנה מנה אחת של חיסון בלבד ישנה הגנה של כ־50%.

בחיסון של מודרנה המנה השנייה צריכה להינתן 28 יום לפחות לאחר המנה הראשונה.

חשוב לדעת: מי שקיבל מנה ראשונה של חיסון מסוג אחד צריך שגם המנה השנייה תהיה מאותו הסוג בדיוק.

לכמה זמן יש לי הגנה?

לשאלה הזאת אין עדיין תשובה. מי שחלה בקורונה והחלים מחוסן מפניה למשך כמה חודשים לפחות (האירועים של הדבקה חוזרת הם מועטים ביותר ביחס לעשרות המיליונים שכבר חלו במחלה ברחבי העולם), אך לא ניתן להסיק מכך בוודאות בנוגע לחיסון. מעקב ממושך ייתן מענה לשאלה אם בעתיד יהיה צורך להתחסן שוב ושוב, בדומה להרבה חיסונים אחרים.

האם אני עלול לחלות בקורונה בעקבות החיסון?

ממש לא, שכן לא מדובר בחיסון חי, אלא ברכיב חלבון אחד של הנגיף שאינו מסוגל להתרבות ולגרום למחלה.

האם אחרי שהתחסנתי אני עדיין עלול להידבק ולהדביק אחרים? 

לשאלה הזאת אין לעת עתה תשובה כיוון שבמחקרים הקליניים בדקו רק אם החיסון מונע התפתחות של מחלת קורונה סימפטומטית. לא נבדק אם החיסון מונע גם הידבקות במחלת קורונה א־סימפטומטית. 

עם זאת, ממחקר שנעשה על קופים (בשלבי הפיתוח המוקדמים של התרופה) עולה שהחיסון של פייזר לא רק מגן מפני מחלת קורונה סימפטומטית, אלא מונע ביעילות רבה גם הידבקות במחלת קורונה א־סימפטומטית.

מאחר שהסוגיה הזאת לא נבחנה בבני אדם, הרי באופן תיאורטי ייתכן שאדם שחוסן יידבק בנגיף בשל חשיפה לחולה קורונה (אך בשום אופן לא בגלל החיסון שכן החיסון אינו מסוגל להדביק), יחלה במחלה א־סימפטומטית ועלול להדביק את הסביבה.

התחסנתי - האם עליי לעטות מסכה?

בהמשך למה שנכתב בסעיף האחרון, עדיין מומלץ גם למתחסנים לנקוט את כל אמצעי הזהירות הידועים (מסכות, ריחוק חברתי, שמירה על היגיינה) כדי לשמור על שולי ביטחון רחבים.

זוהי גם ההמלצה למחלימים ממחלת קורונה, אף על פי שקרוב לוודאי הנוגדנים מספקים להם הגנה מהמחלה למשך כמה חודשים לפחות. ברגע שנגיע למסה גדולה של מחוסנים (הודות לחיסון או בעקבות החלמה מהמחלה), קרוב לוודאי שנוכל לוותר על אמצעי הזהירות האלה.

אזכה להקלות מסוימות בזכות קבלת החיסון?

מי שיחוסנו בשתי מנות נגד נגיף הקורונה יקבלו תעודה ("פנקס ירוק") מטעם משרד הבריאות. התעודה, שתינתן על ידי הגורם המחסן, תיכנס לתוקף 7 ימים לאחר קבלת המנה השנייה (לא כולל יום מתן החיסון).

התעודה הזאת מקנה את ההקלות הבאות:

• אין חובת בידוד במקרה של מגע הדוק עם חולה מאומת או לאחר חזרה מחו"ל.

• אין צורך בבדיקת קורונה לפני כניסה למקומות המוגדרים "איים ירוקים".

שימו לב: גם מי שהתחסנו חייבים לעטות מסכות במרחב הציבורי ולשמור על כללי הריחוק החברתי.

האם לפני קבלת החיסון כדאי לעשות בדיקה סרולוגית (בדיקת דם לאיתור מי שחלה כבר בקורונה)?

אין המלצה כזאת, וגם אין צורך בכך. התברר ששיעור קטן מהנסיינים במחקר של פייזר קיבלו את החיסון לאחר שבעבר חלו בקורונה והחלימו. לא התגלו אצלם תופעות לוואי חריגות שלא נצפו אצל נסיינים שחוסנו בלי שחלו קודם לכן בקורונה.

ולסיום, איך זה שהחיסון הגיע לשלב ההפצה כל כך מהר? האם לא עשו "קיצורי דרך"?

יש לזכור שטכנולוגיית ה־mRNA כבר הייתה קיימת (היא פותחה, בין היתר, כדי להתמודד עם מחלות שמחוללים נגיפים אחרים ממשפחת הקורונה כמו סארס ומרס). פיתוח הטכנולוגיה הזאת רק הואץ בעקבות המגפה הנוכחית.

כל השלבים הנדרשים בפיתוח החיסון נעשו כנדרש, ועקב השכיחות הרבה של המחלה לא היה צורך בהמתנה של שנים עד לקבלת תוצאות.

זאת בניגוד לבדיקת השפעתו של חיסון למחלה נדירה שמתרחשת לעיתים רחוקות. במקרה כזה יש צורך במספר גדול הרבה יותר של משתתפים ובמעקב ממושך יותר עד שיאותרו חולים במחלה הנחקרת. כאמור, מכיוון ששכיחות הקורונה רבה ניתן היה לקבל תוצאות במהירות.

ד"ר בת־שבע גוטסמן היא רופאה בכירה במרפאה למחלות זיהומיות בבית החולים מאיר מקבוצת כללית. כמו כן היא משמשת יועצת בקהילה בכללית בתחום של מחלות זיהומיות ושל שימוש באנטיביוטיקה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש