פורסם בראשונה: 30.09.2013
עדכון אחרון: 30.09.2013
  • אלון שגיב אלון שגיב

המדריך למטופלים אונקולוגיים

לקריאה נוחה
אילו זכויות מגיעות לך בכללית אם חלית בסרטן? אילו זכויות מגיעות לך מהמדינה? אילו שירותים עומדים לרשותך בכללית? כיצד מתמודדים עם תופעות הלוואי של המחלה ושל הטיפולים? מדריך

​​​​ תוכן העניינים
הקדמה
זכאויות סל
זכאויות בכללית מושלם
זכויות כלליות
השירותים שעומדים לרשותכם בתקופת התהליך הטיפולי
התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן
התמודדות עם סימפטומים ועם תופעות לוואי
טיפול תזונתי בעת הכנה לטיפולים ובמהלכם
תהליך ההחלמה
טיפים וכללי זהירות בחיפוש מידע רפואי באינטרנט
מילון מונחים באונקולוגיה
עמותות וארגונים

דעתכם תשובה לנו
בחוברת הזאת ריכזנו את מרב המידע שלו אתם עשויים להזדקק במהלך המחלה וההחלמה. גייסנו לצורך כך את מיטב אנשי המקצוע שלנו, ביררנו ולמדנו מהם הצמתים המרכזיים שבהם אתם עשויים להזדקק למענים, להכוונה ולתמיכה.

בהיותנו ארגון המשדרג באופן קבוע את סטנדרט השירות שלו חשוב לנו לקבל מכם משוב בנוגע למדריך כללית לידיעתך. שתפו אותנו אילו פרקים היו לכם לעזר, מה עניין אתכם יותר, האם יש נושאים שחיפשתם ולא מצאתם בחוברת הזאת, האם יש נושאים שלדעתכם לא חיוניים וכן הלאה.

את התייחסותכם אנא שלחו לכתובת המייל:
clalit4u@clalit.org.il

 

לקוחות יקרים,
חשוב לנו שתדעו שאתם לא לבד.

אנחנו כאן כדי לוודא שבידיכם יהיה מלוא המידע שלו אתם זקוקים.

אנחנו כאן בשבילכם, לתת לכם את כל התשובות - עוד לפני ששאלתם - ולהציג לכם את מלוא זכאויותיכם, גם אם לא ידעתם שיש לכם כאלה. אנחנו כאן בשבילכם ברגעים שבהם אתם זקוקים יותר מתמיד למידע, להכוונה ולהדרכה.

נעשה כל שניתן על מנת להקל עליכם.

כללית לידיעתכם - כי מגיע לכם!

בברכת החלמה מלאה,
אלי דפס
מנכ"ל כללית

 

הקדמה

כמה מילים על מחלת הסרטן ועל המדריך שמוגש לכם:

סרטן הוא מחלה של תאי הגוף, שהם אבני הבניין המרכיבים את הרקמות. מרבית התאים בגופנו מתחדשים באמצעות חלוקה המתרחשת באופן מסודר ומבוקר ללא קשר לצורת התאים ולתפקידם. במקרים מסוימים ממשיכים התאים להתחלק ללא צורך, וכתוצאה מכך נוצר גוש תאים הקרוי גידול.

ישנם גידולים שפירים וישנם גידולים ממאירים.

בגידול שפיר התאים אינם מתפשטים לאיברים אחרים בגוף, אך אם הם ממשיכים לגדול באזור המקורי, הם עלולים לגרום ללחץ על האיברים הסמוכים. לעומתם, הגידול הממאיר מורכב מתאים בעלי יכולת התפשטות. התאים האלה עלולים להתפשט לאיברים אחרים בגוף באמצעות מחזור הדם או מערכת הלימפה ולהרוס אותם. כאשר התאים האלה מגיעים לאזור חדש, הם עלולים להמשיך להתחלק וליצור גושים חדשים הנקראים גידול משני, שניוני או גרורה.

חשוב להבין שקיימים יותר מ־200 סוגי סרטן שונים, לכל אחד מהם שם, התנהגות וטיפול הייחודיים לו.

על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן, חיים היום בישראל כ־200 אלף חולי סרטן שנמצאים בטיפול או במעקב. מנתוני רישום הסרטן במשרד הבריאות עולה שמדי שנה נוספים בארץ כ־27 אלף חולי סרטן חדשים. המספרים מדאיגים ביותר, אך החדשות הטובות הן שבזכות המחקר המתקדם, שיפור אמצעי האבחון המוקדם והעלייה במודעות לחשיבות הרפואה המונעת חל גידול משמעותי במספר האנשים שנרפאים מהמחלה ומושג שיפור ניכר באיכות חייהם של המטופלים.

אנו בכללית מאמינים שחובתנו וזכותנו לעמוד לצידכם ברגעים הקשים שבהם אתם נמצאים ולסייע לכם ככל יכולתנו.

אנו יודעים שבמהלך המחלה וההחלמה תיתקלו בשאלות רבות ותזדקקו למידע רב בנושאים שונים. כדי להקל עליכם ולסייע לכם לעבור את המחלה ואת תהליך ההחלמה בצורה הטובה ביותר ריכזנו בעבורכם בחוברת הזאת מידע מקיף ומעמיק שאנו מאמינים שתזדקקו לו בשלבים כאלה ואחרים.

אנחנו אתכם ברגעי האמת.
בחזרה למעלה

זכאויות סל

לקוחות כללית שחלו בסרטן זכאים לבחור את המוסד הרפואי הציבורי שבמסגרתו יקבלו טיפול. לקבלת פרטים נוספים בנוגע למימוש הזכאות יש לפנות למרפאה־האם או למרכז שירות הלקוחות ב־2700* מכל טלפון.

החזר הוצאות

כדי לקבל החזר כספי יש להציג מסמכים רפואיים רלוונטיים כמפורט בכל סעיף. נוסף על כך יש לצרף חשבוניות מס או קבלות מקוריות.

מזון רפואי
כללית משתתפת במימון מזון רפואי: אנשור, ויוונקס/טולרקס, אוסמולייט וסקנדישייק. לקבלת החזר יש להציג אבחנה רפואית והמלצה לטיפול מרופא מומחה.

שהייה במלון
חולה שנזקק לטיפולי הקרנות או לכימותרפיה במסגרת אמבולטורית בבית חולים ציבורי, מתגורר במרחק של 30 ק"מ ויותר ממקום קבלת הטיפול, ולא קיימת חלופה קרובה יותר, ניתנת לו השתתפות בהוצאות שהייה במלון. לקבלת החזר יש להציג מכתב רפואי מהמכון האונקולוגי ואישור מהמנהל הרפואי במחוז.

מלווה
מלווים זכאים להשתתפות של כללית במימון שהייה בבית מלון או בדירה שכורה. החזר על הוצאות שהייה של מלווה יינתן על פי המלצת המכון האונקולוגי בנוגע לנחיצות המלווה ובאישור המנהל הרפואי במחוז.

אש"ל
לחולה שנזקק לטיפולי הקרנות או לכימותרפיה במסגרת אמבולטורית בבית חולים ציבורי, מתגורר במרחק של 30 ק"מ ויותר ממקום קבלת הטיפול, ולא קיימת לו חלופה קרובה יותר, ניתנת השתתפות בהוצאות שהייה ולינה שאינם במלון או במעון. לקבלת החזר כספי יש להציג מכתב רפואי מהמכון האונקולוגי, אישור של המנהל הרפואי במחוז והצהרת המבוטח.

הסעה בתחבורה ציבורית או ברכב פרטי
• חולים הנוסעים בתחבורה ציבורית או ברכב פרטי לקבלת טיפולים (הקרנות או כימותרפיה) במסגרת אמבולטורית או אשפוזית אלקטיבית זכאים לקבל החזר בסך 100% על פי תעריפי התחבורה הציבורית. לקבלת ההחזר יש להציג אישור של מכון אונקולוגי בציון מועדי הטיפול.

• מושתל מוח עצם המוסע מביתו לבית חולים לצורך טיפולים הקשורים להשתלה ובחזרה לביתו לאחר קבלת הטיפול זכאי להחזר כספי עד שישה חודשים ממועד ההשתלה בשיעור של 100% על פי תעריף התחבורה הציבורית.

הסעה למלווה בתחבורה ציבורית או ברכב פרטי
במקרים הבאים יינתן למלווה החזר בעבור נסיעה בתחבורה ציבורית או ברכב פרטי:

• הליווי הוא לחולה המוסע מביתו לבית חולים או למכון אונקולוגי לצורך טיפולי כימותרפיה או הקרנות וכן לחולה המוחזר לביתו לאחר שקיבל את הטיפולים האלה.

• הליווי הוא לחולה לאחר השתלת מוח עצם שמוסע מביתו לבית חולים לצורך קבלת טיפולים הקשורים להשתלה ובחזרה לביתו לאחר הטיפול. יש גם אופציה לקבל מראש את ההשתתפות במימון הליווי.

הסעה במונית או אמבולנס
• חולים הנוסעים במונית או באמבולנס של מד"א לקבלת טיפולי הקרנות או כימותרפיה במסגרת אמבולטורית או אשפוזית אלקטיבית זכאים לקבל החזר של 50%. לקבלת ההחזר עליהם להציג אישור של מכון אונקולוגי, לציין את מועדי הטיפול ולצרף הצהרה.

• מושתל מוח עצם המוסע מביתו לבית חולים לצורך טיפולים הקשורים להשתלה ובחזרה לביתו לאחר קבלת הטיפול זכאי להחזר כספי של 50% עד שישה חודשים ממועד ההשתלה.

החזר בעבור הסעה באמבולנס פרטי (לא מד"א) יאושר רק אם מדובר באמבולנס הפרטי פועל באישורו ובפיקוחו של משרד הבריאות.

פאה
חולה שעבר טיפולים כימותרפיים או טיפולים בקרינה זכאי להחזר בעבור רכישת פאה או להשתתפות במימון הרכישה. לשם כך עליו לציין את שמו על חשבונית המס או על הקבלה המקורית.

טיפול שיניים לפני טיפול בכימותרפיה או בהקרנות
טיפול משמר ומשקם בשרף (אקריל) לחולים אונקולוגיים לפני טיפול כימותרפי או לפני טיפול בהקרנות לאזור הראש והצוואר ניתן החל מהמועד שבו התגלתה המחלה האונקולוגית ועד למועד שבו מתחילים הטיפולים לאזור הראש והצוואר באמצעות כימותרפיה או הקרנות.

הטיפולים המשמרים כוללים צילומים, עקירות, סתימות, הסרת אבנית.

הטיפולים המשקמים כוללים תותבות וכתרים משרף (אקריל זמני).

הטיפול המשקם אינו כולל כתרי חרסינה.

ניתן לקבל את הטיפולים במסגרת מרפאות "כללית סמייל" בהנחה של 50% ממחירון "כללית סמייל" לטיפולים הכלולים בסל.

אם המבוטח עושה טיפולי שיניים באופן פרטי או בבית חולים ציבורי, הוא זכאי להחזר של 50% מההוצאה לפי תעריפי "כללית סמייל".

לקבלת ההחזר יש לפנות למרפאה־האם ולהגיש סיכום מחלה, תוכנית לטיפול בשיניים, אישור רופא מוסמך של "כללית" וחשבונית מס או קבלה מקוריות.

טיפול שיניים לאחר טיפול בכימותרפיה או בהקרנות
טיפול משמר ומשקם בשרף (אקריל) ניתן לחולים אונקולוגיים אחרי טיפול לאזור הראש והצוואר בכימותרפיה או בהקרנות.

הטיפולים המשמרים כוללים צילומים, עקירות, סתימות, הסרת אבנית.

הטיפולים המשקמים כוללים תותבות וכתרים משרף (אקריל זמני).

הטיפול המשקם אינו כולל כתרי חרסינה.

יינתן החזר של 100% מההוצאה לפי תעריף "כללית סמייל".

ניתן לקבל את הטיפולים במסגרת מרפאות "כללית סמייל" בלי לשלם בעבור הטיפולים הכלולים בסל. כמו כן ניתן לקבל ב"כללית סמייל" - תמורת תשלום - טיפולים שינם נכללים בסל.

אם מבוטח עושה טיפולי שיניים באופן פרטי, הוא זכאי להחזר ההוצאה בפועל - אך לא יותר מהתעריף של "כללית סמייל". אם מבוטח עושה טיפולי שיניים בבית חולים ציבורי, הוא זכאי להחזר ההוצאה בפועל - אך לא יותר מהתעריף של משרד הבריאות.

המצבים המזכים קבלת שירות
1. חולים לאחר טיפול כימותרפי זכאים לטיפול משקם ומשמר בשרף עד שנתיים מתום הטיפולים.

2. חולים לאחר טיפולי הקרנות לאזור הראש והצוואר.

3. חולים לאחר כריתה של גידול באזור הלסתות זכאים לטיפול משמר ומשקם בשרף (אקריל) לרבות תותבות.

4. חולים שעברו בילדותם הקרנות באזור הראש והצוואר בשל מחלה ממארת זכאים לטיפול שיניים משמר ומשקם בשרף בהתקיים כל התנאים הבאים:

• חולה שקיבל הקרנות לאזור הראש והצוואר בשל מחלה ממארת במהלך הילדות המוקדמות, לפני ובמהלך התפתחות המשנן הקבוע.

• בעקבות ההקרנות נפגעה באופן בלתי הפיך התפתחות המשנן הזמני והקבוע.

• למטופל טרם מלאו 30 שנה.

מכשיר דיבור אלקטרוני לאחר כריתה שלמה של הגרון
מכשיר הדיבור אלקטרולרינקס עוזר ביצירת דיבור. המכשיר מיועד ללקוחות כללית שעברו כריתה מלאה של הגרון ושעל פי קביעת הרופא המטפל אינם מתאימים להשתלת תותב דיבור בשל מצבם הפיזי או בשל טיפול אונקולוגי. לקבלת המכשיר יש להציג אישור של רופא אף־אוזן־גרון.

השתתפות כללית ניתנת אחת לחמש שנים וכוללת את עלות המכשיר, הסוללות והציוד המתכלה.

התקנת מערכת תותב דיבור לאחר כריתת בית הקול
לקוחות כללית שעברו כריתה שלמה של הגרון זכאים למערכת תותב. הזכאות כוללת גם את הציוד המתכלה הנלווה ואת שסתום הדיבור.

רק חולים שעברו כריתה שלמה של הגרון יכולים לקבל את השירות הזה עד 3 פעמים בשנה. לקבלת הזכאות נדרש אישור מראש של קלינאית תקשורת מחוזית.

ציוד נלווה לאחר כריתה שלמה של הגרון
ההחזר ניתן ללקוחות כללית שעברו כריתה שלמה של הגרון - בעבור הציוד הנלווה לתותב הדיבור או בעבור ציוד לחולים שאינם נעזרים בתותב דיבור. הציוד הנלווה כולל את הפריטים הבאים:

• כיסוי מקלחת.

• שסתום קנה סטומה החוסך את הצורך לסגור את הסטומה בעת דיבור.

• קנולה קצרה המותאמת אנטומית לחולה. תפקידה הוא לשמור על פתח הסטומה.

• ספוגיות.

• מברשת.

• כיסוי סטומה.

לצורך מימוש הזכאויות יש להגיש אישור של קלינאית תקשורת מחוזית ולוודא ששם הלקוח ופרטי הציוד מצוינים על חשבונית המס או על הקבלה המקורית.

שירותים וטיפולים

לימפה־פרס
הטיפול במכשיר לימפה־פרס ניתן כדי לשפר את הניקוז הלימפטי אצל אנשים שסובלים מבעיה כרונית בניקוז הלימפטי - בהתאם להמלצת הרופא המטפל.

הטיפול ניתן במסגרת מכוני פיזיותרפיה של כללית ללקוחות שלא רכשו את המכשיר. לקוח שקיבל החזר בעבור רכישת המכשיר הזה לא יהיה זכאי לטיפולים של ניקוז לימפטי מכל סוג שהוא או להחזר בעבור הטיפולים האלה.

פיזיותרפיה בלימפאדמה
הטיפול הזה נעשה במקרים של הפרעה קבועה בניקוז הלימפטי. הזכאות היא עד ל־25 טיפולים בשנה קלנדרית - באישור רכז פיזיותרפיה מחוזי. מבוטח שמקבל טיפול במכשיר לימפה־פרס אינו זכאי לקבל בעת ובעונה אחת טיפול באמצעות ניקוז לימפטי - ולהיפך.

מבוטח שקיבל השתתפות ברכישת לימפה־פרס אינו זכאי לקבל נוסף על כך ניקוז לימפטי מכל סוג שהוא.

ייעוץ אונקולוגי גנטי
המטרה: גילוי מוטציה הגורמת לתסמונת סרטן תורשתית שעשויה להשפיע בצורה מכרעת על האפשרות למנוע ו/או לגלות מוקדם מחלות סרטן שעלולות להופיע אצל הנבדק ואצל קרוביו. השירות ניתן באישור המנהל הרפואי במחוז או מי מטעמו.

הוספיס - ללא תשלום
חולים סופניים זכאים לאשפוז במוסדות הוספיס מוכרים אם התברר שמצבם מחייב טיפול תומך סופני. השירות הזה ניתן בבתי החולים הבאים: שיבא ברמת־גן, הדסה הר הצופים בירושלים, בית החולים הצרפתי בירושלים ונוף הדר בחיפה. השירות ניתן על פי הפניה של הרופא המטפל, ללא השתתפות עצמית.

מוטציית קארס - KARS
בדיקה מולקולרית לזיהוי מוטציות בגן KARS ניתנת לחולים בסרטן המעי הגס שמועמדים לטיפול בתרופת הקו השלישי CETUXIMAB. הגורם הממליץ על ביצוע הבדיקה הוא מנהל המרכז האונקולוגי לחולי סרטן המעי.

קולונוסקופיה גמישה אבחנתית לאוכלוסיות בסיכון
• מבוטחים שלהם קרוב משפחה מדרגה ראשונה שלקה בסרטן המעי הגס זכאים לקבל את השירות אחת ל־5 שנים החל מגיל 40 או בגיל שהוא צעיר ב־10 שנים מגיל החולה הצעיר ביותר במשפחה.

• מבוטחים שקיים חשד כי לקו בתסמונת פוליפוזיס משפחתי של המעי הגס זכאים לקבל את השירות אחת לשנה מגיל 18 ואילך.

• מבוטחים שקיים חשד כי לקו בתסמונת משפחתית של סרטן המעי הגס (ללא פוליפוזיס), ואשר זוהתה אצלם המוטציה הגנטית, הזכאות לקבלת השירות היא אחת ל־5 שנים.

דיאטנית
לטיפול בדיאטה כדי לפתור בעיה רפואית נחוצה הפניית רופא. במקרים שבהם המצב הרפואי דורש דיאטה תקבלו הפניה מרופא המשפחה או מרופא יועץ. הטיפול באמצעות דיאטה נכלל בסל השירותים ובעבור חולים אונקולוגיים אינו כרוך בתשלום רבעוני.

הזכאות היא לייעוץ ראשוני אחד + 13 טיפולים בשנה במקרים הבאים:

1. במהלך טיפול כימותרפי או רדיותרפי אינטנסיבי.

2. ללא טיפול כימותרפי או רדיותראפי - כאשר ה־BMI נמוך מ־22.

לאחר שקיבלתם הפניה לדיאטנית, יש לגשת למרפאה או להתקשר למרכז שירות הלקוחות בטלפון 2700* מכל טלפון ולתאם פגישת אבחון.
בחזרה למעלה

זכאויות בכללית מושלם - בכפוף לתקנות כללית מושלם ופלטינום
 

תוכנית

שירות
בכללית מושלם​

פרטים על הכיסוי​

מה נדרש כדי לממש את הזכאות

מושלם זהב​

הבראה לאחר טיפולים אונקולוגיים

הבראה בת 7 ימים במרכז ציפורי בירושלים בהשתתפות עצמית בסך 1,260 שקלים בלבד​

• עמיתים מעל גיל 18 המחלימים
ממחלת הסרטן והם לאחר סיום
טיפולים אונקולוגיים

• הזכאות מותנית בקבלת הפניה
מהאונקולוג המטפל המאשר
את התאמתו של העמית לקבלת
השירות

• טלפון של נותן השירות, "שחר":
072-2427722

• תקופת אכשרה של 3 חודשים​

פאה

 החזר של 85% עד לתקרה של 1,331 שקלים (בצמוד למדד)​

• פנייה למחלקת תביעות של
כללית מושלם עם אישור רפואי
כי מדובר בחולה אונקולוגי/ת +
חשבונית או קבלה מקורית

• ניצול הזכויות בסל הבסיסי

• תקופת אכשרה 6 חודשים

• רכישה פרטית

בחזרה למעלה

זכויות כלליות

חשוב שתהיו מודעים לזכויות המוקנות לכם על פי חוק, שאינן קשורות למערכת הבריאות. הזכויות האלה נועדו להקל עליכם מבחינות רבות. מומלץ ללמוד אותן וכמובן ליישם אותן בהתקיים התנאים המזכים. סכומי ההחזרים הנקובים בפרק הזה מתעדכנים מזמן לזמן. המידע המפורט לעיל אינו תחליף לייעוץ מקצועי.

קצבת נכות

חולים וחולות בסרטן מגיל 18 ועד גיל הפרישה המקבלים טיפולים אקטיביים יכולים לפנות למוסד לביטוח לאומי כדי לקבל אחוזי נכות.

פטור ממס הכנסה

שלטונות מס הכנסה עשויים לפטור אתכם מתשלום מס על הכנסותיכם בשל המחלה - בתנאי שנקבעו לכם אחוזי נכות רפואית בשיעור של 90% ויותר למשך פרק הזמן שיאושר לכם.

זכאים - מי שהכנסתם עד למחלה הייתה חייבת במס, והוכרו להם אחוזי נכות רפואית בשיעור הנדרש.

קצבת נפגעי עבודה

הקצבה ניתנת במקרים שבהם מתפתחת מחלת הסרטן על רקע עיסוק או מקצוע כתוצאה מחשיפה במהלך העבודה לגורמים שידוע כי הם מסרטנים או שחושדים כי הם מסרטנים. עובד שהוגדר "נפגע עבודה", ונקבעו לו אחוזי נכות - זכאי לטיפול רפואי חינם, לשיקום מקצועי, לפיצוי עקב אובדן כושר השתכרות ובמקרה של פטירה כתוצאה מהמחלה המוכרת - יהיו שאריו זכאים לגמלת תלויים בנפגע עבודה.

פנסיית נכות

מרבית העובדים שהפרישו כספים לקרן פנסיה זכאים גם לגמלת פנסיית נכות במקרה של אובדן כושר העבודה - וזאת לאחר שמיצו את ימי המחלה הצבורים לטובתם במקום העבודה.

הזכות לדמי מחלה

חוק דמי מחלה קובע כי עובד שאין ביכולתו לעבוד בשל מצבו הבריאותי הלקוי יהיה זכאי לקבל ממעסיקו תשלום בעבור ימי המחלה, כפי שמורה החוק, אלא אם נקבע אחרת בהסכם קיבוצי או בצו הרחבה החל עליו.

התפטרות ופיטורים

סעיף 6 לחוק פיצויי פיטורים קובע כי עובד שהתפטר בעקבות מצבו הבריאותי הלקוי והביא הוכחות לכך כי לאור הממצאים הרפואיים, תנאי העבודה ושאר נסיבות העניין יש סיבה מספקת להתפטרותו - יראו לעניין פיצויי הפיטורים את התפטרותו כפיטורים, והוא יהיה זכאי לפיצויי פיטורים.

פיטורים בזמן מחלה

בשיטת המשפט הישראלית אין הוראות חוק ספציפיות האוסרות על פיטורים בשל מחלה. אולם אם המעסיק יחליט לפטר עובד בזמן מחלתו, הוא יצטרך לעשות זאת בתום לב, דהיינו כך שלא יהיה כל קשר בין הפיטורים למחלה, וזאת על פי חוק החוזים.

פיטורים מפלים על רקע המחלה

עובד שפוטר מעבודתו או לא קודם בה רק בשל מחלתו רשאי להגיש תביעה על פי חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. על פי החוק הזה, אפליה בתנאי עבודה, בקבלה לעבודה ובפיטורים על רקע מוגבלות - אסורה, ולכן ניתן לומר שפיטורים שנעשו עקב המחלה הם אסורים.

ירידה בתפקוד

ירידה בתפקוד מזכה בהקלות ובהטבות מגופים רבים.

מעבר מקצבת נבות לקצבת זקנה

מקבלי קצבת נכות כללית יקבלו אותה עד לגיל הפרישה. מגיל הפרישה הם יתחילו לקבל קצבת זקנה בלבד.

הגורמים העומדים לרשותכם לקבלת מידע כללי על זכויותיכם

עובדים סוציאליים
לייעוץ בנוגע לזכויות כלליות עומדים לרשותכם העובדים הסוציאליים הנמצאים במכונים האונקולוגיים בבתי החולים. תפקידם הוא לקלוט את החולים שמגיעים למכון, ליידעם על זכויותיהם ולעזור להם בהגשת הטפסים. כמו כן אחראים העובדים הסוציאליים לבדוק האם עומד המטופל בקריטריונים לקבלת סיוע מהאגודה למלחמה בסרטן.

האגודה למלחמה בסרטן
באגודה למלחמה בסרטן ניתן לפנות אל עובדות סוציאליות מחוזיות לקבלת מידע כללי.

למידע נוסף: טלמידע 1-800-599-995

האגודה למלחמה בסרטן ולשכת החשבונאים יועצי מס מציעים ייעוץ לחולי סרטן, ללא תשלום, בנושאי מס (אך ורק בנושאים הקשורים ישירות למחלת הסרטן). הייעוץ ניתן בהתנדבות על ידי יועצי מס חברי הלשכה בתיאום מראש.

סניף ארצי: 1-800-599-995, סניף תל־אביב: 03-5721642

ביטוח לאומי
שירות מידע טלפוני של המוסד לביטוח לאומי: 6050* או 04-8812345.

סוכן הביטוח שלך
לבעלי ביטוח לאובדן כושר עבודה (בין אם בביטוח מנהלים ובין אם בביטוח פרטי) ולבעלי ביטוח רפואי פרטי מומלץ להתייעץ עם סוכן הביטוח מוקדם ככל האפשר לאחר גילוי המחלה כדי לדעת מהן הזכויות על פי הפוליסה וכיצד יש לפעול כדי לממשן.

למידע נוסף
אתר המוסד לביטוח לאומי

אתר רשות המסים (מס הכנסה, מע"מ, מכס)

האגודה מלחמה בסרטן
בחזרה למעלה

השירותים שעומדים לרשותכם במהלך קבלת הטיפולים

המרפאה הקהילתית

המרפאה־האם
על פי תפיסת השירות בכללית, המרפאה הראשונית היא יחידת הבסיס למתן השירותים השונים ללקוחות. לכל מטופל בכללית יש רופא משפחה ומרפאה־אם שאליהם הוא בחר להשתייך. הצוות הרב־מקצועי במרפאה הראשונית כולל רופאים, אחיות, שירותי רוקחות ומינהל. שירותי עבודה סוציאלית, תזונה ורפואה יועצת ניתנים על פי הצורך.

רופא המשפחה
רופא המשפחה הוא הכתובת הרפואית במרפאה הראשונית. הוא אחראי למכלול הטיפול הרפואי במרפאה או בבית, לפי הצורך. רופא המשפחה הוא הכתובת הראשונה שאליה יפנה המטופל. במידת הצורך יפנה רופא המשפחה את המטופל לשירותים נוספים בקהילה.

האחות במרפאה
אלה הם תפקידי האחות במרפאה הראשונית בתחום של מתן מענה לחולים האונקולוגיים ולבני משפחותיהם:

1. מתן שירותי סיעוד לחולה ולמשפחתו במהלך תהליך האבחון ובמשך הטיפולים.

2. מתן מענה במקרים דחופים.

3. הדרכה לשמירה על אורח חיים בריא ולרפואה מונעת.

4. איתור וזיהוי של צרכים ייחודיים והפניה לגורמים מקצועיים מתאימים כמו אחות אונקולוגית ועובדת סוציאלית.

עובדת סוציאלית
עובדת סוציאלית רפואית מסייעת בהתמודדות עם המחלה הן באמצעות מתן תמיכה רגשית, הן באמצעות מתן סיוע במיצוי מכלול הזכויות והן באמצעות יצירת קשר עם ארגוני סיוע ועם גורמים שונים בקהילה. במרפאות שבהן אין עובדת סוציאלית ניתן להתייעץ עם רופא או עם אחות.

דיאטנית
במקרים שבהם המצב הרפואי דורש טיפול באמצעות דיאטה, ניתן להיעזר בדיאטנית. לקביעת פגישה עם דיאטנית יש צורך בהפניה של רופא המשפחה או של רופא יועץ.

טיפול באמצעות דיאטה נכלל בסל השירותים ללקוחות כללית ואינו כרוך בתשלום של אגרת שירותים רבעונית.

משרד
במשרד המרפאה תקבלו מענה לפניותיכם בנושאים שונים והפניה לגורמים המקצועיים במרפאה ומחוצה לה. בין היתר נותן המשרד את השירותים הבאים: זימון ביקורים למרפאה, הפניית בקשות ל"אל תור", טיפול בפניות בנושאי אישורים, בירור זכאויות בסל ובמושלם, טיפול בהחזרים ללקוחות, טיפול בהנפקת טופסי 17, זימון ביקורים לרפואה יועצת.

המחוז

המחוז מספק מעטפת שירותים למכלול הצרכים של החולים האונקולוגיים:

אחות אונקולוגית אזורית
האחות האונקולוגית מרכזת את הטיפול התומך בחולים האונקולוגיים המופנים לטיפול ומשתפת את החולה ואת משפחתו בקבלת ההחלטות. הפנייה אליה נעשית באמצעות האחות במרפאה הראשונית.

היחידה להמשך טיפול
היחידות להמשך טיפול פועלות בשני ערוצים מרכזיים:

• מתן שירותים רפואיים, סיעודיים ושיקומיים בבית המטופל.

• מתן שירותי תמיכה מקצועיים וארגוניים לבתי חולים, לצוותי מרפאות ראשוניות, ליועצות בקהילה, לחולים ולבני משפחותיהם, לגופים ציבוריים ולגורמים שונים בקהילה.

ההפניה ליחידה להמשך טיפול נעשית באמצעות רופא המשפחה וצוות המרפאה הראשונית. צוות המרפאה הראשונית יערב את צוות היחידה להמשך טיפול בהתאם למורכבות מצבו הרפואי של החולה ובהתאם לצרכים המתעוררים במהלך הטיפול. אפשרות נוספת להפניית מטופלים ליחידות להמשך טיפול היא ישירות ממסגרות אשפוז שונות כמו בתי חולים, מרכזי יום ומכוני שיקום.

מטרות היחידות להמשך טיפול בכללית
• לאפשר טיפול ביתי מיטבי לחולים שסובלים ממכלול של בעיות רפואיות, סיעודיות ושיקומיות המחייבות טיפול ומעקב אינטנסיביים של צוות רב מקצועי. מדובר בטיפול שלא ניתן לתת במסגרת המרפאה ושמשמש חלופה לאשפוז בבתי החולים הכלליים והסיעודיים.

• להיות מסגרת מקצועית וארגונית המסייעת לצוותים, למשפחות המטופלים ולגורמים בקהילה בכל ההיבטים הכרוכים בטיפול מורכב בחולים בבתיהם.

• לאפשר לחולים כרוניים לקבל טיפול פליאטיבי (טיפול תומך) בכל שלבי המחלה בסביבה הביתית הטבעית. השירות מיועד ללקוחות כללית הזקוקים לטיפול רפואי שצוות המרפאה הראשונית אינו יכול לספקו למשך תקופה מוגבלת ולחולים הזקוקים לייעוץ חד־פעמי.

תחומי השירות ביחידות להמשך טיפול
רפואה, סיעוד, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, עבודה סוציאלית, תזונה, קלינאיות תקשורת. אלה נותנים את השירותים הבאים:

• שירותי גריאטריה.

• שירותי רפואה.

• שירותי סיעוד.

• שירות עירויים בבית.

• שירותי טיפול בחולים מונשמים ומטופלים בחמצן.

• הוספיס בית לחולים אונקולוגיים וטיפול פליאטיבי.

• אשפוז בית לחולים הזקוקים להשגחה אינטנסיבית.

• טיפול בפצעים מורכבים וקשי ריפוי.

שירותים בכללית

מוקד אחיות אונקולוגי 9585* - מוקד סיוע למתמודדים עם מחלת הסרטן
אם אתם מתמודדים עם מחלת הסרטן, או שאתם מחלימים ממנה, או אם יש לכם בן משפחה חולה שנמצא בטיפול, ואתם זקוקים לתמיכה, לסיוע ולקבלת מידע - אתם מוזמנים לפנות למוקד התמיכה 9585*. המוקד הזה הוא שלוחה של מוקד האחיות של כללית, ובו תקבלו סיוע טלפוני מקצועי של אחיות אונקולוגיות במגוון רחב של תחומים, ובהם: איזון כאבים ותסמינים, טיפול בתופעות לוואי, סיוע בפנייה לטיפול רפואי דחוף ובפנייה להוספיס בית. המוקד פועל בערבים, בלילות ובסופי השבוע כאשר המרפאות סגורות.

שעות הפעילות:
בימים א׳ עד ה׳ - מ־18:00 עד 24:00
בימי ו׳ וערבי חג - מ־13:00 עד 24:00
בשבתות ובחגים - מ־08:00 עד 24:00

מרכז מידע ייעודי בנושא הסרטן ע"ש מאיר ליזר
מרכז מידע למחלות הסרטן על שם מאיר ליזר הוקם במרכז דוידוף שבמרכז הרפואי רבין כדי לספק את הצורך במידע מקצועי, מהימן ועדכני בעבור חולים במחלת הסרטן ולבני משפחותיהם. צוות המרכז עומד לרשותכם כדי לסייע בחיפוש מידע ספציפי לפי בקשתכם ובכך יעזור לכם להבין טוב יותר את מצבכם הבריאותי.

במרכז המידע ניתן לקבל מידע ומענה בנושאים כמו מחלות ממאירות, הטיפולים הקיימים והשפעותיהם, דרכי ההתמודדות עם תופעות הלוואי, ניסויים קליניים, התמודדות רגשית, זכויות החולה, אגודות תמיכה ועוד.

השירות ניתן ללא תשלום למבוטחי כללית ולבני משפחותיהם. ניתן לפנות למרכז המידע באמצעות האתר של מרכז המידע או ישירות למייל שלו: clalitleydedi@clalit.org.il. דרך פנייה נוספת היא באמצעות פקס: 03-9377918
בחזרה למעלה

התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן

מחלת הסרטן היא משבר בחיי החולה ובחייהם של בני משפחתו. מרבית האנשים שמאובחנת אצלם מחלה קשה עוברים חוויה טראומטית של אובדן, של מצוקה רגשית ושל זעזוע רב מערכתי בכל תחומי החיים. התהליך של עיבוד הבשורה הקשה מורכב בדרך כלל מכמה שלבים:

שלב ההכחשה - שבו מסרב החולה להאמין שהאבחון שקיבל הוא נכון ומסרב לראות בו קביעה סופית.

שלב הזעם - שבו הפנים החולה את מצבו ומגיב עליו ברגשות קשים כמו כעס, קנאה, שנאה ופחד. בשלב הזה הוא מתייסר בשאלות שאין להן מענה כמו למה זה מגיע לי? איפה הצדק? למה אני? זהו לרוב

שלב של התבודדות, של תסכול ושל חוסר שיתוף פעולה עם הסביבה החיצונית.

שלב ההתמקחות - שבו עושה החולה דילים עם עצמו או עם אלוהיו: "אם תוסר ממני הקללה הזאת אעשה מעשים טובים... אתפלל... אחשוב חיובי". זהו השלב שבו חולים רבים פונים לגורואים למיניהם, לרבנים, לקוסמים וכו' כדי שיושיעו אותם. השלב הזה, שעלול להימשך חודשים ולרוקן את החולה מחסכונותיו - במיוחד משום שהכנסותיו מעבודה בלאו הכי יורדות בעקבות המחלה.

שלב הדיכאון - שבו מפנים החולה את המב לאשורו ונכנס לשלב האבל. בשלב הזה מאבדים חולים רבים עניין בעולם החיצוני ומתרכזים בקשיים האישיים, בכאב, במשמעויות המחלה, בתחושת חוסר האונים וכו'. בשלב הזה רצוי בדרך כלל - גם לחולה וגם לבני משפחתו - לקבל סיוע של איש מקצוע שיעניק להם תמיכה נפשית ויאפשר להם להתמודד עם המצב בצורה טובה ויעילה.

שלב ההשלמה - שבו משלים החולה עם מצבו. זהו שלב של התארגנות מול המשימות שיש לעשות ושל חיפוש הדרך לחיים עם המחלה ועם השלכותיה בצורה הטובה ביותר.

שלב התקווה - שבו לצד החרדות והקשיים מתחילות להתעורר התקווה, החשיבה החיובית, הרצון לנצח, למצוא משמעות ולבחור בחיים בכל מחיר.

לא כל חולה עובר את התהליך המלא או אפילו חלק ממנו. הדבר תלוי בסוג המחלה ובסיכויי ההחלמה ממנה וכן באופיו ובאישיותו של החולה.

לאנשים שונים יש סגנונות התמודדות שונים עם משבר, כולל משבר בריאות. כל סגנון התמודדות הוא טוב - בתנאי שהוא יעיל לחולה לטווח הקצר ולטווח הארוך. מהספרות המקצועית עולה שקיימים חמישה סגנונות התמודדות מרכזיים:

הסגנון הקוגניטיבי. האסטרטגיות הקוגניטיביות מתאפיינות באיסוף מידע, בפתרון בעיות, בבניית תוכנית, בלמידה מהניסיון, בחיפוש חלופות ובקביעת סדר עדיפויות.

הסגנון הרגשי. מי שנוקטים את הסגנון הזה יתנו עדיפות לביטויים רגשיים כמו: בכי, צחוק וכעס. הם יבקשו תמיכה רגשית אצל הזולת או יתבטאו בדרכים בלתי מילוליות כמו ציור, קריאה או כתיבה.

הסגנון החברתי. מי שנוקטים את הסגנון הזה שואבים תמיכה מהשתייכות לקבוצה ומקבלת תפקיד בקבוצה.

הסגנון היצירתי. הסגנון הזה מתאפיין בהפעלת הדמיון כדי להתמודד עם המציאות הקשה. הוא בא לידי ביטוי בחשיבה יצירתית, במאמצים להסיח את הדעת (למשל, באמצעות צפייה בתוכניות בידור בטלוויזיה), בחלומות בהקיץ, בשקיעה במחשבות נעימות, בדמיון מודרך, בשימוש באלתור, בהומור, ביצירתיות ובמאמץ לדמיין את העתיד.

הסגנון האמוני. החולה מסתמך על אמונות, על ערכים ועל חיפוש משמעות כדי להנחות ולהדריך את עצמו בזמנים של לחץ ושל משבר. הוא אף עשוי לפנות למיסטיקה ולמצוא מפלט בטקסים.

הסגנון הפיזיולוגי. החולה מתמודד עם בעיותיו בעיקר באמצעים פיזיים: אכילה, שתייה, שינה, תרגילי הרפיה, תרגול גופני, טסיות דם ולעיתים אף שימוש בתרופות ובסמי הרגעה.

נסו למצוא את הסגנון המתאים לכם ביותר והיעזרו בו - לבד או בסיוע של איש מקצוע. חפשו ערוצי התמודדות נוספים שיכולים לסייע לכם בתקופה הקשה שאתם עוברים.

מחקרים מראים כי רוב החולים מתמודדים היטב עם המחלה בעזרת כוחותיהם שלהם ובסיועה של סביבה תומכת. עם זאת, הצוות המטפל יכול להיות לעזר רב, כל אחד בתחום התמחותו, גם לחולה וגם לבני המשפחה שלו.

טיפים להתמודדות

ההתמודדות עם אבחנת המחלה
כפי שהגוף זקוק לזמן כדי להחלים לאחר ניתוח או לאחר התערבות רפואית אחרת, כך גם דרושים זמן וסבלנות לעצם ההסתגלות למחלה ולהשלכותיה. חשוב לאפשר לחולה את הזמן הדרוש לו כדי שיוכל לעבד את משמעות השינויים שבאו בעקבות האבחנה.

ההתמודדות עם השינוי בשגרת החיים
חולים הנדרשים לעשות סדרה ארוכה של בדיקות או מקבלים טיפול כימי או טיפול בקרינה צריכים לשנות את שגרת יומם בשל הצורך להתאים את עצמם למועדי הטיפול ולמועדי הבדיקות. הטיפולים עלולים לפגוע ביכולת להמשיך בסדר היום הרגיל, כולל עבודה, לימודים או בילויים. עם זאת, חשוב לנסות לשמור - ככל האפשר - על שגרת חיים. אפשר ורצוי להתייעץ עם הצוות המטפל בנוגע לפעילויות שחשוב ושניתן לשמרן.

הניסיון להבין את הסיבות למחלה
שאלות כמו למה חליתי? למה דווקא אני? למה דווקא עכשיו? האם יכולתי למנוע את המחלה? עלולות להציק לחולים רבים. אצל חלק מהחולים הרצון להבין את הסיבות להופעת המחלה מוביל ללימוד ולהיכרות טובה יותר עם המחלה ועם הטיפולים ומגביר את תחושת השליטה שלהם בחייהם. אצל חולים אחרים עלולות השאלות האלה להוביל לתחושות אשמה או לנטייה להאשים אחרים. חשוב לשוחח על התחושות האלה, שמשקפות לעיתים קושי מרכזי להתמודד עם המחלה ועם מצב של חוסר ודאות.

חוסר ודאות
המפתח להתמודדות עם חוסר ודאות הוא התקווה והשמירה על איכות החיים הקיימת. לעיתים עשויים מפגשים עם חולים אחרים או עם אנשים שהבריאו לסייע בהתמודדות ולחזק את תחושת האופטימיות. יש חולים ששואבים חוזק מהתמיכה ומהאהבה שעוטפות אותם, אחרים פונים ליצירה, לאמנות, ללימודים או לניסיון להגשים משאלות או חלומות ישנים. חולים מדווחים לעיתים שהמחלה דירבנה אותם לשנות את סדר העדיפויות שלהם ולחולל שינוי חיובי בחייהם.

האם לשוחח על המחלה?
הרצון לשוחח על רגשות קשים משתנה מאדם לאדם. יש תקופות שבהן הצורך לשוחח הוא גדול יותר, ויש תקופות שבהן גובר הרצון לשמור הכול בפנים. יש חולים שמעדיפים בתקופות מסוימות לשוחח פחות על המחלה כדי להסיח את הדעת ממנה ולעסוק בדברים אחרים. הצוות הפסיכו־אונקולוגי - יחד עם הרופאים והאחיות - יכול לסייע בהתלבטויות האלה, לעזור למצוא את המילים ואת הדרכים לפתוח בשיחה ולאפשר את קיומה.

למי לספר על המחלה?
מחלת הסרטן מתרחשת בגופו של החולה, אבל משפיעה על המשפחה כולה. חולים ובני משפחה מתמודדים עם השאלה למי צריך לספר על המחלה. האם לספר להורים מבוגרים? האם לספר לילדים קטנים? החל מאיזה גיל? ומה לספר? האם לספר לשכנים או לעמיתים לעבודה? לשאלות האלה אין תשובה אחת ברורה.

האם לספר לילדים?
רוב הילדים מצליחים להתמודד עם המידע על מחלת הסרטן כאשר המידע נמסר להם בצורה, במינון ובקצב שמתאימים להם. חשוב שהילד יבין מה מתרחש סביבו ממידע שיימסר לו ישירות מהוריו, וחשוב להימנע ככל האפשר מקיומם של סודות שעלולים להיחשף בנקל. החוברת "מה אספר לילדי על מחלת הסרטן שלי" של האגודה למלחמה בסרטן עוסקת ביתר פירוט בנושא הזה וכוללת טיפים ועצות.

האם לספר להורים קשישים?
הרצון להגן על הורים קשישים מפני מידע קשה הקשור לילדיהם מוביל חלק מהחולים להחלטה שלא לספר להוריהם על מחלתם. יש לכבד החלטה כזאת. עם זאת נראה כי הורים, גם אם הם קשישים, מסוגלים להתמודד עם מידע קשה, מצליחים לגייס את ניסיון החיים שלהם ולהושיט עזרה.

האם לספר לשכנים או לעמיתים לעבודה?
ישנם חולים החוששים שחשיפת מחלתם תגרור שינוי ביחס כלפיהם ותביא לביטויי רחמים. ברוב המקרים החשש הזה מתבדה, ולחולים מתברר כי מה שבעיניהם היה יחס של רחמים שיקף למעשה דאגה אמיתית וכנה. במקומות עבודה רבים מתגייסים העובדים לעזרת החולה: הם מתנדבים לעשות את עבודתו, הם מבקרים אצלו, מסייעים לו בהסעות לטיפולים ובתחומים רבים נוספים. אומנם במדינה קטנה כמו ישראל קשה לשמור סוד, אך חשוב לכבד את פרטיותו של החולה ולשמור עליה אם היא חשובה לו.

ההתמודדות עם שינויים גופניים
ניתוח וטיפולים אונקולוגיים עלולים לגרום לשינויים גופניים. החולה נדרש להתמודד עם השינויים האלה בגופו ולהסתגל אליהם. הכוונה היא לשינויים כמו נשירת שיער, בחילות, הקאות, ירידה במשקל, עייפות וחולשה. ישנם טיפולים שעלולים לגרום לירידה זמנית או קבועה בחשק המיני. שינויים גופניים כאלה עלולים לגרום לדימוי גוף נמוך, לביטחון עצמי ירוד ולירידה ביכולות הפיזיות. כל אלה עלולים לגרום לתחושת דחייה ולהתנכרות כלפי הגוף דווקא כאשר הוא זקוק לטיפול ולבנייה מחודשים. ממחקרים עולה שהליכות קצרות וקבועות והתעמלות מתאימה מסייעות לחולים לבנות את הגוף ולקבל אותו כפי שהוא. באגודה למלחמה בסרטן ניתן ייעוץ - ללא תשלום - בנושאים כמו דימוי הגוף, פוריות, זוגיות ומיניות לחולי סרטן.

הצפה של מידע
קיימים מקורות מידע רבים וזמינים על מחלת הסרטן, על הטיפול בה ועל ההתמודדות עימה, ובהם אינטרנט, ספרים וחברים. הקלות הרבה שבה ניתן להשיג מידע עלולה להיות בעבור חלק מהחולים חרב פיפיות ולהגביר את החרדה במקום להגביר את תחושת השליטה. יש חולים שזקוקים לעזרה בהשגת מידע, ואחרים זקוקים להגנה מפני הצפה של מידע. בכל מקרה תמיד חשוב מאוד לבדוק את מהימנות המידע.

התמודדות עם מחשבות על המוות
אף שניתן כיום לרפא חלק ממחלות הסרטן ולהאריך חיים במחלות סרטן אחרות, עדיין מחשבות על המוות מלוות את החולים. יש חולים שמעוניינים לשוחח על המוות, אחרים מעדיפים להימנע מכך. יש חולים שחוששים מהמוות, אך אינם מוצאים את האדם, את הדרך ואת המקום המתאימים להעלות את החששות האלה. בני משפחה ואפילו החולים עצמם חוששים לעיתים שהעלאת הנושא הזה תגרום לכאב ומעריכים כי מה שלא נאמר אינו מכאיב. עם זאת יש לזכור כי ההחלטה שלא לשוחח על רגשות כואבים מגבירה לעיתים את תחושת הבדידות ומונעת את האפשרות לחלוק את הכאב. צוות השירות הסוציאלי, יחד עם הרופאים והאחיות, יכול לסייע בתכנון השיחה או להיות שותף בה. השיחה יכולה לאפשר ביטוי מילולי לפחד וליכולת המשותפת לחיות עם הפחד, להתמודד עימו ולהתגבר עליו.

התמודדות עם קבלת עזרה ותלות
בחברה המערבית, שבה מודגש הצורך להיות עצמאי, עלולים חולים לראות בתלות מצב קשה במיוחד. עם זאת יש לזכור שמצבים של קושי ושל מצוקה מביאים לידי ביטוי תכונות חיוביות כמו אחריות כלפי הזולת, אהבה וידידות. כמו כן יש לזכור שברוב המקרים התלות היא זמנית וחולפת עם תום הטיפולים. כדי למצוא את האיזון האופטימלי רצוי לשתף את החולה ואת משפחתו בהתלבטויות בנוגע לתחומים שבהם נכון וראוי לקבל סיוע.
בחזרה למעלה

התמודדות עם סימפטומים ועם תופעות לוואי

המידע המוגש כאן יסייע לכם להבין טוב יותר מהם התסמינים ותופעות הלוואי שעלולים להופיע כתוצאה ממחלת הסרטן ומהטיפולים בה ומהן דרכי ההתמודדות המומלצות. 

אובדן תיאבון

אובדן תיאבון פירושו שאינכם מרגישים רעב או שאינכם מוצאים עניין באוכל.

מה אפשר לעשות
אכלו מזונות ושתו משקאות שעשירים בקלוריות.
• בחרו מאכלים שיספקו לכם הכי הרבה קלוריות והימנעו מאכילת מזונות דיאטטיים ודלי שומן.

• שתו משקאות עשירים בקלוריות כמו מיצים, נקטר פירות, חלב, שוקו, משקאות מאבקת חלב, שייקים ומשקאות תזונתיים כמו Ensure.

אכלו ארוחות קטנות ולעיתים קרובות.
• אכלו 6-5 ארוחות קטנות במהלך היום במקום 3 ארוחות גדולות.

• תכננו מראש את הארוחות ואת מועדי אכילת החטיפים.

• אכלו מעט, גם אם אתם לא רעבים.

• אכלו מנות קטנות והשתמשו בצלחות קטנות.

חטיפים
• אכלו חטיפים עשירים בקלוריות, כמו חמאת בוטנים, גלידה, פודינג, אגוזים, חטיפי בריאות, דגנים, יוגורט, גבינה לבנה, גבינת קוטג' וביצים קשות.

• הקפידו שחטיפים יהיו תמיד בהישג ידכם.

נסו סוגי מזון שונים
• נסו מאכלים ומשקאות שונים. משהו שלא מצא חן בעיניכם יום אחד עשוי להיראות לכם טעים ביום אחר.

ספרו קלוריות
ערכו רשימה של כל מה שאתם אוכלים ביום וסכמו את מספר הקלוריות. הדבר יסייע לכם להיווכח כמה אתם באמת אוכלים ולזהות מאכלים שמספקים את כמות הקלוריות הגבוהה יותר. תכולת הקלוריות בסוגי המזון השונים מופיעה על האריזות. ניתן למצוא את תכולת הקלוריות גם באינטרנט או בספרים שנמכרים בחנויות הספרים.

אכלו כאשר אתם מרגישים את הרעב הכי גדול
ייתכן שתגלו כי קל לכם יותר לאכול בזמן מסוים ביום, כמו בארוחת הבוקר או הצהריים. התמקדו בארוחות שבהן התיאבון שלכם הוא הגדול ביותר. בדרך כלל, בזמן הטיפולים התיאבון יורד במהלך היום.

אכלו מאכלים רכים
כאשר לא מרגישים טוב, קל יותר לאכול ולעכל מזון רך וחלק. נסו לבחור מזונות רכים בעלי תכולת קלוריות גבוהה כמו תבשילי קדירה, פסטה ברוטב גבינות ושמנת, מרקים עשירים, ביצים, פנקייק, ופלים, פירה מתפוחי אדמה, פודינג וגלידות.

אכלו תחילה את המאכלים העשירים בקלוריות
• בזמן הארוחות אכלו קודם כול את המאכלים המזינים ביותר. בתחילת הארוחה אכלו את החלבונים (בשר, עוף, דגים), עברו לעמילנים (תפוחי אדמה, פסטה) ואת הירקות אכלו בסוף.

• אל תשתו הרבה במהלך הארוחה. השתדלו לשתות רק בין הארוחות.

• אכלו מרקים סמיכים ועשירים המכילים יותר קלוריות.

הצעות נוספות
• נסו לעשות פעילות גופנית לפני הארוחות. עשו מתיחות או צאו להליכה קלה.

• לכו מדי פעם למסעדה כדי לשנות את האווירה.

• אכלו יחד עם בני משפחה ועם חברים.

• מותר לשתות כוסית אלכוהול אם אינו מתנגש עם הטיפול התרופתי (כימותרפי).

ומה לגבי טיפולים ברפואה משלימה?

לקוחות כללית מושלם פליטינום? מגיע לכם עד 10,000 ש"ח להוצאות על אבחון וטיפול ובכלל זה גם טיפולים ברפואה משלימה.

רפואה משלימה לסרטןבכללית רפואה משלימה תוכלו להתייעץ ולקבל טיפולים בדיקור סיני, שיאצו רפלקסולוגיה ועוד כדי לטפל ולסייע בהקלה על תופעות לוואי של הטיפו הכימותרפי כמו בחילות, חוסר תיאבון, דלקת בריריות ועוד.

רוצה לדעת עוד?

לפרטים נוספים לחץ/י כאן

בחילות והקאות

גורמי הבעיה
חומרים מסוימים הניתנים בכימותרפיה, טיפולי הקרנות, טיפולים ביולוגיים (ביותרפיה), חרדה לפני טיפולים וניסיון קודם שלילי בטיפולים נגד סרטן עלולים לגרום לתופעות כמו מחלות של הקיבה ושל המעי, חסימה של המעיים, של הקיבה או של הוושט, מחלות של מערכת העצבים המרכזית (המוח ועמוד השדרה), זיהומים, כאב כרוני, חרדה, עצירות, שלשול ועייפות.

מה אפשר לעשות
• הקפידו על שתייה. אם קשה לשתות, יש ללגום כמויות קטנות במשך היום. שימוש בקשית יכול לעזור. מומלץ לשתות בין הארוחות ולדחות את השתייה במשך 15 דקות לפחות מתום הארוחה. רצוי להימנע משתייה בכמות גדולה בזמן האוכל. מומלצת שתייה ללא קפאין, למשל מים (אפשר בקוביות קרח), סודה, לימונדה, מיץ פרי צלול, חליטת פירות או צמחים, תה מנטה או ג'ינג'ר, מרק צח ללא שומן וג'לי.

• אכלו 6-5 ארוחות קטנות במשך היום במקום 3 ארוחות גדולות. רצוי לאכול את כמות המזון העיקרית בשעות ובימים שבהם תחושת הבחילה פוחתת או חולפת. לרוב ניתן לאכול טוב יותר בשעות הבוקר.

• שטפו את הפה לפני הארוחות ואחריהן ומצצו סוכריות מנטה. לאחר הקאה, אם ההקאות הן בשליטה, ניתן לנסות לשתות מעט מים, מיץ פרי צלול (כמו לימונדה) או מרק צח פושר (ללא תיבול, למעט מלח). יש להגדיל בהדרגה את כמות השתייה. ניתן לנסות ג'לי או קרטיב.

• אכלו מזונות לא מתובלים כמו קרקרים, לחם קלוי, דגנים, בייגלה ועוגיות ג'ינג'ר.

• אכלו מזונות קרים כמו דגנים, סלטים, בשר קר וקינוחים.

• לעסו היטב את המזון.

• השתדלו שמישהו אחר יכין את ארוחותיכם.

•  במשך שעתיים לאחר כל ארוחה לבשו בגדים שאינם הדוקים.

• כאשר אתם אוכלים, נסו להיות באוויר הצח ולשבת ישר.

• אם אתם אוכלים בחדר, השתדלו שהוא יהיה מאוורר, כך שיהיה בו שפע של אוויר צח.

• נשמו באיטיות דרך הפה כאשר אתם מרגישים בחילה קשה.

• כשאתם חשים בחילה השתדלו להיות עסוקים בפעילויות כמו צפייה בטלוויזיה, האזנה לרדיו או משחקים.

• היעזרו בטכניקות הרגעה ובפעילויות של דמיון מודרך.

• ניתן להיעזר בהיפנוזה ובאקופונקטורה (באישור גורם רפואי מוסמך).

• היעזרו בתרופות נגד בחילות לפני כל טיפול ואחריו.

• היעזרו בתרופות נגד חרדה שמונעות בחילות והקאות או מטפלות בהן (באישור גורם רפואי מוסמך).

• קבלו עירוי אם אתם סובלים מהתייבשות כתוצאה מההקאות.

ממה מומלץ להימנע
• ממזונות שמנים, מטוגנים או מתובלים.

• מפרות הדר (כולל מיצים) ועגבניות.

• מריחות, ממראות או מקולות לא נעימים שעלולים להחמיר את הבחילות.

• משילוב של מזונות קרים וחמים באותה הארוחה.

• משתייה במהלך הארוחות.

• מפעילות קיצונית ומתנועות פתאומיות.

• בעת התקף של בחילות ושל הקאות מומלץ להימנע ממזונות אהובים כדי שהם לא יתקשרו בתודעה עם בחילות והקאות.

במצבים הבאים יש להתייעץ עם גורם רפואי:
• קיא עם דם או קיא בצורה של קפה טחון.

• יציאות בצבע שחור.

• חום מעל ל־38 מעלות צלסיוס.

• יותר מהקאה אחת ביום.

• כאבי בטן, התכווצויות של הבטן או בטן נפוחה.

• קושי לאכול.

• קשיים בשתיית 8-6 כוסות של נוזלים ביום.

• סחרחורות או חולשה.

• שתן בגוון כהה.

• אם אין הקלה אחרי נטילת תרופה נגד בחילות שאותה נתן הרופא.

שלשולים

שלשולים שאינם בשליטה עלולים להוביל לירידה במשקל, להתייבשות, לתיאבון ירוד ולחולשה.

מה אפשר לעשות
להקפיד על שתיית נוזלים מספקת במשך היום (לפחות 8 כוסות ביום).
מומלץ לשתות כוס נוזלים לאחר כל שלשול.

עדיף שהשתייה תהיה בטמפרטורת החדר (כדי להימנע ממשקאות חמים מאוד או קרים).

נוסף על מים (שניתן להוסיף להם מעט תרכיז) מומלץ לשתות נוזלים שיחזירו לגוף מינרלים (ובהם נתרן ואשלגן) שהולכים לאיבוד בשלשול. הכוונה היא לנוזלים כמו מיצי פירות מסוננים ומדוללים (תפוחים, אגסים, אפרסקים וכו') ומרק עוף צח (ללא שומן).

לאכול ארוחות קטנות במשך היום. ניתן לאכול:
אורז לבן, רסק תפוחי עץ, לחם לבן או חלה (עדיף קלויים), אטריות, פסטה.

מזונות שמספקים מינרלים (כמו נתרן ואשלגן): תפוח אדמה מבושל או אפוי ללא קליפה), בננה, קרקרים או מקלות מלוחים (בלי שומשום). אם יש שיפור בשלשולים, מומלץ לשלב בתפריט עוף מבושל או אפוי וביצה קשה.

להעדיף שיטות בישול כמו אידוי, צלייה ואפייה.

להגביל את צריכת המזונות שמכילים תחליפי סוכר מסוג סורביטול, מנימול ו/או קסליטול (שנמצאים לעיתים במסטיקים ובסוכריות ללא סוכר).

אם אתם צורכים מזון רפואי כלשהו (נוזל או אבקה), יש להפסיק באופן זמני את השימוש בו ולהתייעץ עם דיאטנית בנוגע להמשך נטילתו או בנוגע לאפשרות להחליפו.

להתייעץ עם הצוות הרפואי או עם הדיאטנית בנוגע לנטילת מולטיוויטמין.

מהמשקאות ומהמזונות הבאים מומלץ להימנע:
משקאות מוגזים, חלב ומוצריו, משקאות המכילים קפאין (קולה, קפה, תה, קקאו), משקאות אלכוהוליים ומשקאות עתירי סוכר, מזונות חריפים מאוד או מתוקים מאוד, מזונות מטוגנים ועתירי שומן, מזונות עתירי סיבים כמו ירקות ופירות (חוץ מאלה המותרים), לחם ודברי מאפה מקמח מלא, דגני בוקר שמועשרים בסיבים, אורז מלא, תירס, פופקורן, קטניות (עדשים, אפונה, שעועית יבשה, חומוס, פול, פתיתי סויה), פירות יבשים (שזיפים, תאנים, משמשים), אגוזים, שקדים, בוטנים, גרעינים, פרג ושומשום.

פצעים בפה

כימותרפיה גורמת לפגיעה בריריות, והפגיעה הזאת עלולה לבוא לידי ביטוי בנגעים בפה או בדלקת הוושט (Esophagitis). הנגעים יכולים לנוע על פני מנעד רחב: החל מנגעים קלים שבאים לידי ביטוי באודם ובכאבים קלים בפה ובחניכיים, וכלה בפצעים פתוחים שמכאיבים עד כדי כך שאי־אפשר לאכול.

חולים שמקבלים טיפולי הקרנה באזור הראש והצוואר או חולים שמקבלים סוגים מסוימים של כימותרפיה הם בסיכון לפתח פצעים בפה. וישנם גורמים נוספים להתפתחות פצעים בפה: דלקות, התייבשות, הזנחת הטיפול בשיניים, טיפול בחמצן, צריכה מוגברת של אלכוהול ושל טבק, תזונה ענייה בחלבונים.

פצעים בפה גורמים לבעיות רבות, ובהן כאבים, בעיות תזונה הקשורות לחוסר היכולת לאכול וכן סיכון גבוה להתפתחות זיהומים כתוצאה מפצעים פתוחים. לפצעים בפה יש השפעה משמעותית על איכות החיים של החולה, ולאחר שהם מתפרצים הם עלולים להביא להגבלת המינון של התרופות הכימותרפיות.

הסימנים והסימפטומים של פצעים בפה
• פה וחניכיים אדומים, מבריקים או נפוחים, דם בפה, פצעים בפה, בחניכיים או בלשון.

• כאבים בפה ובגרון, קשיים בבליעה או בדיבור, הרגשה של יובש, צריבה קלה או כאב בזמן האכילה, כתמים רכים ולבנים או מוגלתיים בפה או בלשון, ריר בכמות מוגברת או רוק סמיך בפה.

חולים שנמצאים בסיכון צריכים לטפל בפה כדי לסייע למניעת הבעיה או להשגת החלמה - אם הפצעים הופיעו.

מה אפשר לעשות
• ערכו בדיקה בכל הפה פעמיים ביום באמצעות פנס ומקלון. בעלי שיניים תותבות - הסירו אותן ובדקו את הבסיס שעליו הן מונחות. דווחו לאונקולוג או לאחות על כל שינוי במצב.

• שטפו את הפה לפני כל ארוחה ואחריה וכן לפני השינה באמצעות אחד מהחומרים הבאים: תמיסת מלח רגילה (כפית אחת של מלח שולחן לכל 100 מ"ל מים) או מלח וסודה (חצי כפית מלח שולחן ו־2 כפות סודה לשתייה ב־100 מ"ל מים חמים).

• לאחר הארוחות ולפני השינה צחצחו את השיניים במברשת בעלת זיפים רכים. טבילה במים חמים יכולה לרכך עוד יותר את זיפי המברשת.

• הימנעו משימוש במשחות שיניים מלבינות או במשחות שיניים שכוללות תוספים אחרים.

• שמרו על הלחות בשפתיים באמצעות שפתוני לחות. הימנעו מלהשתמש בווזלין או בחומרים אחרים על בסים שמן, שכן אלה עלולים לעודד התפתחות זיהומים.

• הימנעו משימוש בחומרים הגורמים לגירוי הפה והחניכיים כמו מי פה מסחריים ומי פה המכילים אלכוהול, חוט דנטלי, לימון, ספוגיות גליצרין או מברשות שיניים בעלות זיפים שאינם רכים.

ערכו שינויים בתפריט לשם הפחתת הכאב ואי־הנוחיות ולעידוד ההחלמה:
• שתו הרבה. נסו לשתות כ־2.5-2 ליטרים של נוזלים ביום - בפיקוחו של הרופא המטפל.

• אכלו מזונות עשירים בחלבונים כמו שעועית יבשה, עוף, ביצים, חמאת בוטנים, בשר, דגים, חלב, גבינה ויוגורט.

• אכלו משמשים, אגסים ואפרסקים.

• אכלו בכל פעם שאתם חשים רעב, גם אם לא הגיע עדיין זמן הארוחה.

• אכלו ארוחות קטנות ותכופות במשך היום במקום 3 ארוחות גדולות - רצוי באווירה נעימה שמגדילה את התיאבון.

ממה מומלץ להימנע
• הימנעו מאכילה של מאכלים מתובלים, שמנים או מטוגנים.

• הימנעו משתיית אלכוהול.

• הימנעו מאכילת פירות הדר ומשתיית מיצים של פירות הדר כמו תפוזים ולימונים. הימנעו מאכילת עגבניות.

• הימנעו ממאכלים קשים או מחוספסים, כמו קרום של לחם, קרקרים, ירקות חיים, צ'יפס, חטיפים ובייגלה.

• הימנעו משתיית משקאות מוגזים.

אם אתם בעלי שיניים תותבות
• נקו אותן בכל יום.

• הסירו אותן בלילה ובכל הזדמנות כדי לחשוף את החניכיים לאוויר.

• שיניים תותבות שאינן מתאימות עלולות לגרות את הפה ואת החניכיים.

• אל תרכיבו את השיניים התותבות כאשר פצעי הפה חמורים.

• אל תעשנו ואל תלעסו טבק.

התייעצו עם גורם רפואי במצבים הבאים
אסור להתעלם מפצעים בפה, מאחר שהם יכולים לגרום לכם לאכול ולשתות פחות, להיות מקור לזיהומים, לכאבים ולאי־נוחות. צרו קשר מיידי עם הרופא אם יש לכם אחת מהתופעות הבאות:
• אודם או ברק בפה שנמשכים יותר מ־48 שעות.

• סוג כלשהו של פצע או של חתך בפה.

• דימום מהחניכיים.

• חום (שנמדד בפה) מעל ל־38 מעלות.

• צמרמורות או הזעות.

• ירידה במשקל של 2 ק"ג או יותר מאז הופיעו לראשונה הפצעים בפה.

נוירופתיה - נזק עצבי כתוצאה מטיפולי כימותרפיה

מחלת העצבים ההיקפיים (נוירופתיה) נובעת מנזק שנגרם לעצבים. העצבים הם סיבים ארוכים דמויי חוט שתפקידם הוא להעביר מידע מהמוח לכל איברי הגוף ולהפך - מאיברי הגוף אל המוח.

יש עצבים מוטוריים, שמעבירים מידע אל השרירים - מתי להתכווץ ובאיזו עוצמה - ומהשרירים. יש עצבים תחושתיים שמאפשרים לגוף לחוש חום וקור, לחץ וכאב וגם עוזרים לזהות את מיקום הידיים והרגליים בחלל.

במחלה של העצבים ההיקפיים (נוירופתיה) בא הנזק לידי ביטוי בעיקר בכפות הידיים והרגליים: קצות העצבים התחושתיים שניזוקו אינם חשים נכונה חום, קור, לחץ וכאב.

גורמי הבעיה
יש תרופות כימותרפיות שעלולות להזיק לעצבים ההיקפיים, במיוחד אם הן ניתנות במינונים גבוהים או במשך תקופה ממושכת.

אלה הן התרופות הכימותרפיות הנפוצות ביותר שעלולות לגרום למחלת העצבים ההיקפיים:
Vincristine, Vinblastine, Taxol, Taxotere, Cisplatin, Oxaliplatin, Velcade, Thalidomide

תופעות הלוואי של הטיפולים הכימותרפיים נחלשות בדרך כלל או אף נעלמות כליל בתוך 12-6 חודשים מהפסקת הטיפולים. אולם ישנם אנשים שסובלים מתופעות הלוואי במשך זמן רב יותר.

תסמיני הנוירופתיה
חולשה, כאב (כאב חד, בהבזקים, או תחושה של שריפה), חוסר שיווי משקל, רדימות (חוסר תחושה), תופעת נימול, עקצוץ או סחרחורת. התסמינים האלה עלולים להגביל את היכולת לעסוק בפעילויות יומיומיות כמו הליכה או בפעילות מוטורית עדינה (כמו כפתור חולצה וכתיבה).

מה אפשר לעשות
פנו ללא דיחוי לרופא המטפל או לאחות אם הבחנתם באחת מהתופעות שהוזכרו לעיל. טיפול מוקדם בנזק לעצבים עשוי למנוע החמרה.

אם אתם חשים כאב, עשוי הרופא לרשום לכם תרופות כמו Lyrica, Cymbalta, Neurotin. התרופות האלה עלולות לגרום לתופעות לוואי, ולכן מי שנוטל אותן צריך להיות במעקב צמוד של הרופא.

אימון גופני עשוי לשפר את שיווי המשקל. עזרי הליכה יכולים לסייע במקרים של חולשת שרירים קיצונית ושל אי־יציבות.

ריפוי בעיסוק עשוי לשפר כישורי מוטוריקה עדינה כמו כתיבה. מטפלים יכולים לייעץ בנוגע להכנסת שינויים בביתכם כך שיתאים לשינוי במצבכם.

הואיל ומחלת עצבים היקפיים עלולה להשפיע על ניידותכם ועל היכולת שלכם לחוש בחום ובקור, חשוב שתנקטו כמה צעדים פשוטים כדי להבטיח את ביטחונכם. למשל:
• ודאו שהבית מואר היטב.

• הדליקו מנורת לילה בחדר השינה שלכם ולאורך הדרך לאמבטיה.

• כסו את המדרגות בבית בציפוי נגד החלקה.

• פנו את גרם המדרגות ואת המבואה מחפצים.

• סמנו את קצה המדרגה בצבע בוהק כך שתוכלו להבחין בקלות היכן היא מסתיימת.

• היעזרו במעקה.

• הדביקו את קצות השטיחים בבית לרצפה כדי למנוע מעידות.

• הניחו משטח מונע החלקה באמבט ובמקלחת.

• בדקו את טמפרטורת המים באמבטיה באמצעות איבר בגוף שלא נפגע ממחלת העצבים ההיקפיים.

• הקפידו לבדוק את כפות הרגליים ואת הנעליים בתחילת היום ובסופו. אפשר שלא תחושו באבנים קטנות שעלולות לגרות את כף הרגל ולגרום לפצע פתוח.

התייעצו עם גורם רפואי במצבים הבאים
תסמינים תנועתיים
תחושת כבדות ברגליים או בזרועות, מעידות, קושי להרים את כף הרגל או את אצבעות כף הרגל, קושי בהרמה או באחיזה של חפצים או בתפעולם בעזרת כף היד, קושי ברכיסת כפתורים, כתב יד רועד ובלתי יציב.

תסמינים תחושתיים
דקירות ועקצוצים או רדימות (חוסר תחושה) בזרוע או ברגל, תחושת קור בזרוע או ברגל, תחושת צריבה או "חשמל", קשיים בשמיעה, צלצולים באוזניים, שינויים בראייה.

עור וציפורניים

במהלך הטיפולים ייתכן שתבחינו בשינויים בעור או בציפורניים. השינויים האלה תלויים בסוג הטיפול ובמינון שאתם מקבלים. השינויים הנפוצים ביותר שבהם נתקלים במהלך טיפולי הקרנות הם אדמומיות, התקלפות, עור דק ועדין ורגישות מוגברת לאור שמש.

אם אתם מקבלים טיפולי כימותרפיה, ייתכן שיופיעו אצלכם שינויים בגוון העור או בפיגמנטציה, כתמים בעור, עור יבש מאוד, פריחה, אדמומיות, התקלפות או רגישות מוגברת לאור שמש. אם תבחינו באחת מהתופעות האלה, דאגו להראות אותן לצוות הרפואי האונקולוגי המטפל, שכן הן עלולות להיות סימני תגובה לתרופות מסוימות או להצביע על הצורך לשנות את מינוני ההקרנות או הכימותרפיה.

ציפורניי הידיים עלולות להיחלש, להישבר, להתפצל או להיסדק - תופעות שייעלמו עם הזמן, אך עלול להתפתח לזיהום פטרייתי. מומלץ להתייעץ עם רופא עור.

מה אפשר לעשות
• רחצו במים חמימים והשתמשו בסבון רחצה עדין ולא מבושם. אפשר להמשיך להשתמש בדאודורנט הרגיל שלכם. אם נראה שתכשיר מסוים גורם לגירוי, חדלו להשתמש בו ונסו תכשיר דומה של חברה אחרת. כדאי לנסות מוצרים שעליהם רשום כי אינם גורמים לאלרגיה (non-allergenic).
• השתמשו במכונת גילוח חשמלית כדי להימנע מחתכים בגילוח.

• השתדלו שלא ללבוש בגדים הדוקים או בדים הגורמים לגירוי, כמו צמר, שכן אלה עלולים לשפשף את העור.

• הגנו על עורכם מפני קרני השמש. מרחו מקדם הגנה מספר 30 ויותר גם בימים מעוננים. חבשו כובע ובגדים עם שרוולים ארוכים כדי שלא לחשוף את העור לשמש וקחו איתכם שמשייה כאשר אתם יוצאים מהבית בשיא החום.

• הגנו על עורכם מפני קור או חום קיצוניים.

המלצות לטיפול בעור יבש
• השתמשו בחומרים שמרככים את העור ומעניקים לו לחות. קרמים יעילים בדרך כלל יותר מתחליבים. ניתן להשתמש, למשל, בקרמים Eucerin, Aquaphor, Nivea, Cetaphil.

• הימנעו משימוש בתכשירים מבושמים או ריחניים שעלולים לגרות את העור.

• מרחו את תכשיר הלחות (תחליב או קרם) לאחר הרחצה, כאשר העור עדיין לח.

• אל תשכחו לשמור על שפתיים לחות. נסו להשתמש בקרם עיניים או בקרם פנים כדי לשמור על לחות העור העדין באזור הפנים.

• שתו מדי יום 10-8 כוסות של נוזלים נטולי אלכוהול.

המלצות לטיפול בשינויים בציפורניים
• הימנעו מלחתוך את העור שמסביב לציפורן. עדיף להשתמש לשם כך בקרם מיוחד לריכוך העור. אם עליכם לחתוך את העור, דאגו לנקות את הצבתית לפי השימוש.

• ציפורניים מלאכותיות יכולות לשמש כר פורה לחיידקים ולגרום לזיהומים, ולכן לא רצוי להשתמש בהן.

• ציפורניים סופחות מים ומתרחבות, וכשהן מתייבשות, הן שוב מתכווצות. ככל שיתרחבו ויתכווצו יותר פעמים, כך הן ייחלשו יותר. לכן יש לחבוש כפפות שיגנו על הציפורניים כאשר עוסקים בעבודות הבית או הגינה.

• הקפידו למרוח קרם ידיים ולקצר ציפורניים.

• תוכלו למרוח לק על הציפורניים כדי לחזק אותן ולכסות על פגמים.

• השריה או עיסוי הציפורניים בשמן (שמן צמחי כמו שמן זית) יכולים לסייע להשיב את הלחות שאבדה כתוצאה ממגע עם מים.

• אם הציפורניים שלכם נשברות או מתקלפות, השתדלו לשמור על ניקיונן ולהגן עליהן. כיסוי הציפורניים באגד מדבק (פלסטר) יכול להגן עליהן מפני פגיעה. שטפו את הציפורניים במים חמימים ובסבון ומרחו משחה אנטיביוטית פעמיים ביום.

• אם הציפורן או בסיס הציפורן נראים כאילו הזדהמו (הם אדמומיים, נפוחים, חמימים למגע), הודיעו על כך לצוות הרפואי.

נשירת שיער

נשירת שיער (אלופציה alopecia) היא תופעת לוואי נפוצה של טיפולי כימותרפיה ושל הקרנות. לא כל התרופות המשמשות לטיפולים הכימותרפיים גורמות לנשירת שיער. הרכב הטיפול הכימותרפי והמינונים שנקבעו ישפיעו על סיכויי הנשירה (לא רק של שיער הראש).

טיפולי הקרנות יגרמו לנשירת שיער רק באזורים המטופלים. נשירת השיער תתחיל בדרן כלל בין שבועיים לארבעה שבועות לאחר תחילת הטיפולים. אפשר שתהיה הידלדלות של השיער או התקרחות מלאה. אובדן השיער הנגרם כתוצאה מהקרנות או מכימותרפיה הוא זמני. צמיחת שיער מחודשת עשויה להתחיל שישה עד שמונה שבועות לאחר השלמת הטיפולים.

הרופא המטפל יסביר לכם לפני תחילת הטיפולים מהם סיכוייכם לאבד שיער. הדרך הטובה ביותר להתמודד עם נשירת שיער היא להיערך לקראתה מראש.

מה אפשר לעשות
• כדאי להסתפר תספורת קצרה ואופנתית לפני תחילת הטיפולים. הדבר יכין אתכם לשינוי שיחול בהופעתכם כתוצאה מנשירת שיער.

• אם בדעתכם להשתמש בפאה, עדיף להיפגש עם מעצב הפאות לפני תחילת הטיפולים. כך יוכל המעצב להתאים את הפאה לצבע ולמראה של שיערכם הטבעי.

• בקשו מהרופא מרשם לפאה. בכללית אתם זכאים להחזר.

• לאחר תחילת הטיפולים השתמשו בשמפו עדין, יבשו את השיער בטפיחות קלות וסרקו אותו בזהירות בלי למשוך בשיער.

• השתמשו במייבש שיער רק כשצריך ובחום נמוך.

• הימנעו מצביעת השיער או מסלסולו בתכשירים כימיים, במכשירי סלסול חשמליים או ב"רולים" (גלגלי סלסול).

• כסו את הכרית שלראשכם בציפית מבד סטן כדי למנוע חיכוך של השיער בקרקפת.

• יש חולים שמעדיפים לשלוט במצב ולגלח לגמרי את שיער ראשם כדי שלא יהיה עליהם להתמודד עם הנשירה. (זכרו, הקרחת באופנה).

• אפשר גם להשתמש בצעיפים, בכובעים או בכיסוי ראש אחר לצד הפאה או במקומה.

תשישות

תשישות שמקורה בכימותרפיה היא תחושת עייפות קלה עד כבדה ביותר. התיאור שנותנים רבים לתשישות הוא הרגשה של חולשה, של לאות, של כבדות, של איטיות. "אנחנו מרגישים סחוטים," אומרים רבים מהנשאלים.

רבים מעידים על תחושת תשישות במהלך טיפולי הכימותרפיה ואף שבועות או חודשים לאחר תום הטיפולים. תשישות עלולה להיגרם מתרופות כימותרפיות מסוימות, מהמאמץ שבביקורים תכופים אצל הרופא ומתחושות כמו מתח, חרדה ודיכאון.

אם ניתנים בו־זמנית עם הכימותרפיה גם טיפולי הקרנות, עלול הדבר להחמיר את התשישות.

תשישות יכולה לנבוע גם מהדברים הבאים: אנמיה, כאבים, תרופות, שינויים בתיאבון, קשיי שינה, חוסר פעילות, קשיי נשימה, זיהום, עומס רב מדי ובעיות רפואיות אחרות.

תשישות יכולה לתקוף בבת אחת או להתפתח בהדרגתיות. ניתן לחוש אותה בדרכים שונות. אדם יכול להיות תשוש יותר או פחות ממישהו אחר שמקבל בדיוק אותו טיפול כימותרפי.

מה אפשר לעשות
• מומלץ לנסות מדיטציה, תפילה, יוגה, דמיון ודמיון מודרך או כל דרך אחרת שמסייעת להירגע ולהפיג מתח.

• אכלו ושתו היטב. לרוב פירוש הדבר לאכול מדי יום חמש עד שש ארוחות קלות וחטיפים במקום שלוש ארוחות גדולות. החזיקו בהישג יד דברי מאכל שקל להכין, כמו מרקים מוכנים מקופסא, ארוחות קפואות, יוגורטים וגבינות לבנות. הקפידו על שתיית שפע של נוזלים - כשמונה כוסות מים או מיץ ביום.

• הקדישו זמן למנוחה. ייתכן שתרגישו טוב יותר אם תנוחו או תחטפו תנומה קצרה במשך היום. רבים מעידים שמנוחה קצרה של 10 או 15 דקות בלבד עדיפה על שינה ממושכת יותר. אם אתם נרדמים, נסו לישון למשך פחות משעה. נמנומים קצרים יעזרו לכם לישון טוב יותר בלילה.

• היו פעילים. מחקרים מורים שהתעמלות יכולה להקל על תשישות ולשפר את שנת הלילה. נסו לצאת להליכה של רבע שעה או לעשות יוגה או לרכוב על אופני כושר. תכננו את הזמן כך שתהיו פעילים בשעות שבהן רמת האנרגיה שלכם היא הגבוהה ביותר. התייעצו עם הרופא המטפל או עם האחות בנוגע לסוגי פעילות אפשריים בזמן טיפולי הכימותרפיה. גם פעילות שקטה כמו קריאה, סריגה או לימוד שפה חדשה עשויה לעזור.

• נסו לישון שמונה שעות בכל לילה. אפשר שמדובר ביותר שעות שינה משנזקקתם להן בתקופה שלפני הטיפולים. תיטיבו לישון בלילה אם תהיו פעילים במשך היום.
• תכננו סדר יום בעבודה שמתאים ליכולתכם. התשישות עלולה להשפיע על כמות האנרגיה שתוכלו להשקיע בעבודה. אפשר להמשיך לעבוד כרגיל בהתאם להרגשתכם, אך ייתכן שיהיה עליכם לעבוד פחות - אולי רק כמה שעות ביום או רק כמה ימים בשבוע. אם התפקיד מאפשר זאת, ייתכן שהגיעה השעה לדון עם המעסיק שלכם על דרכים לעבוד מהבית או לבקש לצאת לחופשה מטעמים רפואיים למשך הטיפולים הכימותרפיים.

• הניחו לאחרים לעזור. בקשו עזרה כאשר אתם תשושים. בני משפחה וחברים יוכלו לסייע בעבודות הבית או להסיע אתכם לרופא, לעזור בעריכת הקניות ובבישול ארוחות שתוכלו לאכול מיד או להקפיא לשימוש מאוחר יותר.

• למדו מחולי סרטן אחרים. חולי סרטן יכולים לעזור בכך שישתפו אתכם באופן שבו הם מתמודדים עם התשישות. אחת הדרכים לפגוש אנשים היא להצטרף לקבוצת תמיכה שנפגשת פיזית או באינטרנט. בקשו מהרופא המטפל או מהאחות פרטים נוספים.

• נהלו יומן ותעדו כיצד אתם מרגישים בכל יום ויום. הדבר יעזור לכם לתכנן כיצד לנצל את זמנכם באופן הטוב ביותר. דווחו לרופא המטפל או לאחות אם חל שינוי ברמת האנרגיה שלכם: אם אתם מרגישים נמרצים ומלאי כוח או אם אתם עייפים מאוד.

• דברו עם הרופא המטפל או עם האחות. הרופא עשוי לרשום לכם תרופה שתסייע להקל על התשישות, תשפר את הרגשתכם ותגביר את תיאבונכם.

• הרופא עשוי להציע טיפול אם התשישות שאתם חשים מקורה באנמיה.

דימום

טסיות דם הן תאים שגורמים לדם להיקרש לאחר דימום. הכימותרפיה עלולה להביא לירידה במספר הטסיות שכן היא משפיעה על יכולתו של מוח העצמות לייצר אותן. ספירת טסיות נמוכה נקראת תרומבוציטופניה (thrombocytopenia - מיעוט טסיות). מיעוט טסיות יכול לגרום להופעת חבורות (גם אם לא נפצעתם או אפילו לא קיבלתם מכה), לדימום מן האף או לדימום בפה או לפריחה בצורת נקודות אדומות קטנטנות.

מה אפשר לעשות
• צחצחו שיניים בעזרת מברשת רכה מאוד.

• לפני הצחצוח רככו את הזיפים של מברשת השיניים תחת זרם מים חמים.

• קנחו את האף בעדינות.

• היזהרו בשימוש במספריים, בסכינים או בכל חפץ חד אחר.

• השתמשו במכשיר גילוח חשמלי במקום בסכין גילוח.

•  לחצו בעדינות - אך מבלי להרפות - על כל חתך עד לעצירת הדימום.

•  נעלו נעליים כל הזמן, אפילו בתוך הבית או בבית החולים.

ממה מומלץ להימנע
• שימוש בחוט דנטאלי או בקסמי שיניים.

• עיסוק בספורט או בפעילויות אחרות שבהן אפשר להיפצע.

• שימוש בטמפונים, בחוקן, בפתילות (נרות) או במד־חום רקטלי (שמודד את החום דרך פי הטבעת).

• בגדים שבהם הצווארונים, החפתים או החגורות הדוקים.

התייעצו עם גורם רפואי בנוגע למצבים הבאים
• שתיית בירה, יין או משקאות חריפים אחרים.

• קיום יחסי מין.

• נטילת ויטמינים, צמחי מרפא, מינרלים, תוספי תזונה, אספירין או תרופות אחרות ללא מרשם. כמה מהמוצרים האלה עלולים להשפיע על אופן הפעולה של הכימותרפיה.

• עצירות.

• חבורות, בעיקר אם לא קיבלתם מכה.

• נקודות אדומות קטנות על העור.

• שתן בצבע אדום או ורוד.

• צואה שחורה או דמית.

• דימום מהחניכיים או מהאף.

• תחושת חום או חמימות בזרוע או ברגל.

• דימום כבד במשך מחזור הווסת או מחזור ארוך מן הרגיל.

• דימום מהנרתיק שאינו תוצאה של הווסת.

• כאבי ראש או שינויים בראייה.

• תחושת ישנוניות או בלבול.

הרופא המטפל או האחות יבדקו לעיתים קרובות את מספר הטסיות שבדמכם. ייתכן שתזדקקו לתרופות, לעירוי טסיות דם או לדחיית הטיפול הכימותרפי, אם ספירת הטסיות שלכם נמוכה.

מיעוט תאי דם לבנים (נויטרופניה)

תאי הדם הלבנים הם אחד ממרכיביה של מערכת החיסון. תפקידם הוא להגן עלינו מפני זיהומים. הנויטרופילים הם רוב תאי הדם הלבנים. הם הראשונים להגיב: הם ממהרים להופיע באתר הזיהום, לבלוע ולהשמיד חלקיקים זרים. ניתן למצוא אותם במוגלה שבפצע, ויש להם תפקיד במקרים של דלקות חמורות (אדמומיות, התחממות, נפיחות וכאב).

ספירת נויטרופילים נורמלית (Absolute Neutrophil Count ובקיצור: ANC) נעה בין 2,500 ל־5,000. ספירת נויטחפילים נמוכה נקראת נויטרופניה (neutropenia). נויטרופניה מגבירה את הסיכון ללקות בזיהום. ככל שספירת הנויטרופילים נמוכה יותר, כך עולה הסיכון ללקות בזיהום.

נויטרופניה נגרמת בעיקר כתוצאה מטיפולי כימותרפיה ונדירה בעקבות הקרנות. דאגו לברר עם הצוות הרפואי שלכם מתי ספירות הנויטרופילים שלכם צפויות להיות נמוכות ביותר (מצב שמכונה "נקודת השפל"). בדרך כלל הספירות הנמוכות ביותר הן בין היום השביעי ליום העשירי לאחר קבלת טיפול כימותרפיה.

מה אפשר לעשות
• יש לרחוץ ידיים! גם החולה וגם הסובבים אותו חייבים להקפיד על כך.
• יש להימנע מלהימצא במקומות סגורים הומי אדם.

• יש להימנע ממגע עם אנשים חולים (למשל במקרי צינון) או עם אנשים שגרים במחיצת חולים. במידת הצורך יש להקפיד על פתיחת חלון.

• יש להתרחק מילדים או ממבוגרים שחוסנו באחרונה בחיסון חי: החיסון המשולש או המרובע (נגד חצבת, חזרת ואדמת), החיסון נגד אבעבועות רוח והחיסון בטיפות נגד פוליו.

• אם הותקן בגופכם צנתר (קתטר) מרכזי (מסוג PICC, פורט או היקמן), הקפידו מאוד לשמור על ניקיונו. בדקו את האזור מדי יום ביומו ושימו לב אם מתפתחים שם אדמומיות, רגישות או כאב.

• יש לשמור על היגיינת הפה.

• יש להשתמש רק במכשירי גילוח חשמליים כדי להימנע מחתכים.

• יש לנקוט זהירות כדי להימנע מחתכים או מפציעות (להימנע מספורט שכרוך במגע, להשתמש בכפפות כשעוסקים במלאכות הבית).

• אין להשתמש בפתילות (נרות) רקטאליות. במקרה הצורך יש להיוועץ עם רופא.

• אסור לעבור טיפולי שיניים בלי ליידע קודם לכן את הצוות הרפואי.

• אסור לקבל חיסונים בלי ליידע קודם לכן את הצוות הרפואי.

• לנשים שסובלות מנויטרופניה אסור להשתמש בטמפונים. במקומם יש להשתמש בתחבושות היגייניות.

• ייתכן שתקבלו הורמון מלאכותי שתפקידו לעורר ייצור נויטרופילים. החומר ניתן בהזרקה מתחת לעור.

למרות ההקפדה על נטילת ידיים תכופה עלולים מטופלים ללקות בזיהום. זיהום אצל חולה נויטרופני הוא מקרה חירום! אם תבחינו בסימן או בסימפטום כלשהו המרמזים על זיהום כמו חום או צמרמורת, עליכם להתקשר לרופא המטפל או להגיע למיון ללא דיחוי - גם באמצע הלילה.

דאגו שתהיה לכם אפשרות ליצור קשר עם מישהו גם בשעות שבהן המרפאה או המשרד סגורים. לרשותכם מוקד אחיות אונקולוגי בכללית 9585*.

התייעצו עם גורם רפואי בנוגע למצבים הבאים
• אם הטמפרטורה עולה על 38°C, התקשרו מיד לרופא.

• צמרמורות קור.

• שיעול, כאב גרון, קוצר נשימה.

• שלשול (מחמיר) או שינוי בריח הצואה.

• פריחה, אדמומיות או נפיחות בעור.

• אדמומיות, כאב או גירוי באזור שמסביב לצנתר הראשי, לצינור ההזנה או לפצע.

לכל מרכז לטיפול בסרטן הנחיות משלו בנוגע למשטר תזונה נויטרופני. דאגו לשאול את הצוות הרפואי בנוגע להנחיות מיוחדות.

חולים המיועדים להשתלת מוח עצם או תאי גזע יהיו חייבים במשטר קפדני יותר. זכרו שהדיאטה הזאת היא זמנית בלבד, לתקופות שבהן ספירת הדם שלכם נמוכה.

רחצו ידיכם היטב לפני כל הכנת מזון ושמרו על ניקיון משטח העבודה שלכם.

ההשפעות על חיי המין

הגורמים לבעיה
סוגים מסוימים של טיפולי כימותרפיה עלולים לפגוע בתפקוד המיני של גברים ושל נשים. אצל נשים עלולה הכימותרפיה להזיק לשחלות - דבר שעלול להביא לשינויים ברמת ההורמונים. שינויים הורמונליים עלולים לגרום לבעיות כמו יובש בנרתיק ובלות מוקדמת.

אצל גברים עלולה כימותרפיה לגרום לשינויים ברמות ההורמונים, לירידה בהספקת הדם לאיבר המין או לנזק לעצבים השולטים בו. כל אלה עלולים לגרום לאין־אונות.

מידת הפגיעה בתפקוד המיני במהלך טיפולי הכימותרפיה תלויה בגורמים שונים כמו המצב לפני הטיפול (האם היו בעיות תפקוד לפני הטיפול?), סוג הטיפול שמקבלים, הגיל וקיומן של מחלות אחרות.

סביר להניח שחלק מהבעיות, כמו, למשל, חוסר עניין במין, ייפתרו לפחות באופן חלקי ברגע שיסתיימו הטיפולים הכימותרפיים.

תסמינים אצל נשים
תסמיני גיל הבלות (אצל נשים שעדיין אינן בגיל הבלות). התסמינים האלה כוללים: גלי חום, יובש בנרתיק, רגזנות, מחזורי וסת בלתי סדירים או הפסקת המחזור, זיהומים, בשלפוחית השתן או בנרתיק, הפרשה או גירוד בנרתיק, עייפות רבה שמונעת קיום יחסי מין או חוסר עניין במין, דאגות, מתח או דיכאון שמונעים לקיים יחסי מין.

מה אפשר לעשות
• מין. שאלי את הרופא המטפל או את האחות אם מותר לך לקיים יחסי מין במהלך טיפולי הכימותרפיה. לרוב הנשים אין מניעה לקיים יחסי מין, אך כדאי לברר.

• מניעת הריון. חשוב מאוד שלא תיכנסי להריון במהלך טיפולי הכימותרפיה. הכימותרפיה עלולה להזיק לעובר, בעיקר בשלושת החודשים הראשונים של ההריון. התייעצי עם רופא או עם אחות בנוגע לדרכים למנוע הריון.

• תרופות. שוחחי עם הרופא המטפל או עם האחות או עם הרוקח על תרופות שמסייעות לפתור בעיות בחיי המין. אלה כוללות תכשירים המקילים על יובש בנרתיק ומשחה או פתילה (נר) וגינליות שיפחיתו את הסיכון ללקות בזיהום.

• לבשי בגדים תחתונים מכותנה (תחתוני כותנה וגרביונים בעלי בטנה פנימית שעשויה מכותנה).

• אל תלבשי מכנסיים צמודים משום סוג.

• השתמשי בחומר סיכה וגינלי על בסיס מים (כמו K-Y Jelly או Astroglide) בעת קיום יחסי מין.

• אם קיום יחסי מין עדיין מכאיב בשל היובש בנרתיק, התייעצי עם הרופא המטפל או עם האחות בנוגע לתרופות שיעזרו להשיב לחות לנרתיק.

תסמינים אצל גברים
אי־יכולת להגיע לפורקן, אין־אונות (חוסר יכולת להגיע לזקפה או לשמר אותה לאורך זמן), עייפות רבה שמונעת קיום יחסי מין, חוסר עניין במין, דאגות, מתח או דיכאון שמונעים קיום יחסי מין.

מה אפשר לעשות
• מין. שאל את הרופא המטפל או את האחות אם מותר לך לקיים יחסי מין במהלך הכימותרפיה. רוב הגברים יכולים, אך כדאי לברר. השתמש בקונדום בשעת קיום יחסי מין, שכן ייתכן שהזרע שלך מכיל שרידים של החומר הכימותרפי.

• מניעת הריון. חשוב מאוד שאשתך או בת הזוג שלך לא תיכנס להריון בתקופה שאתה עובר טיפול כימותרפי. הכימותרפיה עלולה להזיק לזרע ולגרום למומים מולדים בעובר.

המלצות כלליות
• היו פתוחים וכנים עם בני הזוג שלכם. שוחחו על רגשותיכם ועל הדברים שמעיקים עליכם.

• חפשו דרכים חדשות להפגין את אהבתכם. אתם ובני זוגכם עשויים לרצות להראות את אהבתכם בדרכים חדשות בזמן הטיפולים הכימותרפיים. כך, למשל, אם אתם מקיימים יחסי מין בתדירות נמוכה מהרגיל, אפשר שתרצו להתחבק ולהתלטף יותר, להתרחץ יחד או לעשות דברים אחרים שיגרמו לכם לחוש קרובים זה לזה.

• שוחחו עם הרופא או עם האחות או עם העובדת הסוציאלית או עם יועצים. אם אתם ובני זוגכם מודאגים בשל בעיות הקשורות במין, ייתכן שתרצו לדבר עם מישהו שיכול לעזור. אפשר להתייעץ עם פסיכיאטר, עם פסיכולוג, עם עובדת סוציאלית, עם יועץ נישואים, עם מטפל מין או עם איש דת.

• גברים יכולים לשפר את התפקוד המיני שלהם באמצעות כדורים משפרי זקפה כמו ויאגרה וסיאליס.

אנמיה

אנמיה היא מצב שבו יש בגופכם תאי דם אדומים בכמות שאינה מספקת כדי לשאת את כל כמות החמצן שגופכם נזקק לה. כאשר הגוף אינו מקבל כמות מספקת של חמצן, הלב מתאמץ יותר. הדבר הזה יכול לגרום לכם להרגיש כאילו ליבכם דופק במהירות רבה. אנמיה עלולה לגרום לכם לחוש קוצר נשימה, חולשה, סחרחורת, תשישות או עייפות רבה.

טיפולי כימותרפיה מסוימים גורמים לאנמיה, שכן הם מקשים על מוח העצמות לייצר תאי דם אדומים חדשים.

מה אפשר לעשות
• מנוחה רבה. נסו לישון לפחות שמונה שעות בלילה. ייתכן שתזדקקו גם לתנומה קצרה - אחת או שתיים - במהלך היום (למשך שעה או פחות).

• הגבילו את פעילויותיכם. פירוש הדבר שתעשו רק את הפעילויות החשובות לכם ביותר. למשל, אפשר שתעדיפו ללכת לעבודה אך לא לנקות את הבית, או אולי תזמינו אוכל מוכן במקום להכין ארוחת ערב.

• קבלו עזרה. כאשר בני משפחה או חברים מציעים לעזור, הניחו להם לעשות זאת. הם יכולים לסייע בטיפול בילדים, בעריכת קניות, בסידורים שונים או למלא מטלות אחרות שאתם עייפים מכדי להשלים בעצמכם.

• הקפידו על תזונה מאוזנת. בחרו במשטר תזונה המכיל את כל הקלוריות ואת כל החלבונים שגופכם זקוק להם. קלוריות יסייעו לכם לשמור על משקלכם, ותוספת חלבון יכולה לשקם רקמות שניזוקו במהלך הטיפולים. התייעצו עם הרופא המטפל או עם האחות או עם התזונאית בנוגע למשטר התזונה המתאים לכם.

• כשאתם נעמדים - עשו זאת לאט. אם תקומו מהר מדי - אתם עלולים לחוש סחרחורת. כאשר אתם נעמדים ממצב של שכיבה, שבו לרגע לפני שאתם מזדקפים.

• הרופא המטפל או האחות יבדקו את ספירת הדם שלכם במהלך טיפולי הכימותרפיה. ייתכן שתזדקקו לעירוי דם אם ספירת תאי הדם האדומים שלכם תהיה נמוכה. הרופא עשוי לרשום לכם תרופה שתמריץ את ייצור תאי הדם האדומים או שיציע לכם ליטול ברזל או ויטמינים.

התייעצו עם גורם רפואי במצבים הבאים
• אם יש שינוי לרעה במידת העייפות שלכם או שאינכם מסוגלים להמשיך בפעילויותיכם הרגילות.

• אם יש לכם סחרחורת או אתם מרגישים כאילו אתם עומדים להתעלף.

• אם אתם חשים קוצר נשימה.

• אם אתם מרגישים שליבכם הולם בחוזקה או פועם במהירות רבה.
בחזרה למעלה

טיפול תזונתי בעת הכנה לטיפולים ובמהלכם

טיפול תזונתי הוא חלק מהטיפול הרפואי הכולל במחלת הסרטן ותורם באופן משמעותי לשיפור איכות החיים. המידע התזונתי המובא כאן נועד לסייע לכם ללמוד על הצרכים התזונתיים שלכם ועל אופן ההתמודדות עם תופעות הלוואי של הטיפולים השונים שעלולות להשפיע על איכות האכילה שלכם.

המידע המצורף אינו תחליף לייעוץ תזונתי של דיאטנית.

לאדם בריא אין בדרך כלל בעיה לאכול אוכל בכמות שתספק לו את החומרים המזינים שלהם זקוק הגוף לשם תפקודו התקין. למעשה, רוב ההנחיות בענייני תזונה מדגישות את החשיבות שבצריכת שפע פירות, ירקות ומוצרי דגנים מלאים (כמו לחם או פסטה מחיטה מלאה), את החשיבות שבהגבלת צריכתו של בשר אדום (בעיקר בשר אדום מעובד או עתיר שומן), את הצורך לקצץ בכמויות השומן, הסוכר, האלכוהול והמלח ואת חשיבות השמירה על משקל גוף תקין.

אולם בזמן הטיפולים ייתכן שכל אלה יהיו קשים יותר לביצוע, בעיקר אם אתם סובלים מתופעות לוואי או פשוט אינכם מרגישים טוב. כתוצאה מכך אפשר שיהיה עליכם לשנות את התזונה שלכם כך שזו תוכל לתרום לבניית כוחכם ולהתמודדות עם השפעות המחלה והטיפולים.

חשיבות התזונה
תזונה נכונה חשובה במיוחד לחולים בסרטן שכן גם המחלה וגם הטיפולים עלולים להשפיע על התיאבון ועל יכולתו של הגוף לקלוט מזונות מסוימים ולנצל חומרים מזינים.

הצרכים התזונתיים של חולי סרטן משתנים מאדם לאדם. אכילה נכונה לפני הטיפולים, במהלכם ולאחריהם תוכל לעזור לכם בדברים הבאים:

• להרגיש טוב יותר.

• לחזק את כוחכם ואת האנרגיה שלכם.

• להעלות את מלאי החומרים המזינים בגופכם ואת משקלכם (במידת הצורך).

• להתמודד עם תופעות הלוואי של הטיפולים.

• להקטין את הסיכון ללקות בזיהומים.

• לשמור על מצב תזונתי תקין ולהתאושש במהירות.

תזונה לקראת טיפולים

תזונה נכונה תאפשר לכם להתחיל את הטיפול כשברשותכם מאגרים שיסייעו לכם לשמור על כוחותיכם, למנוע פירוק רקמות של הגוף, לבנות מחדש רקמות גוף, להתגונן מפני זיהומים ובמידת הצורך להתמודד עם מינונים גבוהים של תרופות.

נוסף על כך, אנשים שתזונתם טובה מצליחים להתמודד טוב יותר עם תופעות הלוואי של הטיפול. למעשה, יש טיפולים שיעילים יותר אצל אנשים שאוכלים היטב וצורכים כמות מספקת של קלוריות ושל חלבון.

אם תיאבונכם תקין, אינכם סובלים מתופעות לוואי שונות, משקלכם יציב, ואינכם בתת־משקל - סביר להניח שלא תהיה לכם בעיה לאכול כמות שתספק לגופכם את הקלוריות ואת החלבון הדרושים לו ובמקביל לשמור על תזונה נכונה.

אם אתם מתקשים לפעול לפי ההנחיות התזונתיות שקיבלתם, ובעיקר אם אתם סובלים מתופעות לוואי (בראש ובראשונה של מערכת העיכול) ותיאבונכם ירוד, או שפשוט אינכם מרגישים טוב, יהיה עליכם לשנות את הרגלי התזונה שלכם ולעבור לתזונה עשירה יותר שתחזק אתכם ואת גופכם ותאפשר לכם להתמודד טוב יותר עם השפעות המחלה ועם הטיפולים הצפויים. לשם כך מומלץ להתייעץ עם דיאטנית ולבחון אפשרויות שונות להעשרת מזונכם.

אחת הדרכים להתכונן לקראת הטיפולים מבחינת המזון היא תכנון מראש:

• בשלו מזון והקפיאו מראש מנות בגודל ארוחה.

• אחסנו בבית אוכל שחביב עליכם, כך שלא תצטרכו לצאת לקניות לעיתים קרובות.

• הצטיידו במאכלים שאתם יודעים שתוכלו לאכול גם כשאינכם מרגישים טוב.

• אל תחששו לנסות מזונות חדשים. מזונות שמעולם לא אכלתם עשויים להיות ערבים לחככם בזמן הטיפול.

• שוחחו עם בני משפחה ועם חברים על הדרכים שבהן יוכלו לסייע לכם בקניות ובבישול או בקשו מחבר או מבן משפחה לעשות זאת בעבורכם.

תזונה נכונה

אכילה נכונה משמעותה שאתם מספקים לגוף את החומרים המזינים שלהם הוא זקוק. החומרים המזינים האלה כוללים: חלבונים, פחמימות, שומנים, מים, ויטמינים ומינרלים.

חלבון
אנו זקוקים לחלבון לשם גדילה והתפתחות (ילדים ובני נוער), לשיקום רקמות הגוף ולשמירה על מערכת חיסון בריאה. אדם שאינו מקבל די חלבון יזדקק לזמן רב יותר כדי להחלים ממחלה, ועמידותו בפני זיהום תהיה נמוכה יותר. חולי סרטן זקוקים על פי רוב ליותר חלבון מהרגיל. לאחר ניתוח, כימותרפיה או הקרנות יש צורך בדרך כלל בתוספת חלבון לשיקום הרקמות וכדי לסייע במניעת זיהומים.

מקורות טובים להספקת חלבון הם, בין היתר: עוף, הודו, בשר בקר רזה, דגים, ביצים, מוצרי חלב, שקדים, אגוזים וקטניות.

פחמימות
פחמימות מספקות לגוף את הדלק שהוא זקוק לו לצורך פעילות גופנית ולתפקוד נאות של האיברים. המקורות הטובים ביותר לפחמימות הם פירות, ירקות ודגנים מלאים. אלה מספקים לגוף גם את הוויטמינים, את המינרלים, את הסיבים ואת הפיטונוטריינטים (חומרים מזינים שמצויים בצמחים) שנחוצים לתאים.

דוגמאות למזונות עתירי פחמימות: לחם, תפוחי אדמה, אורז, ספגטי, פסטה, דגנים, קטניות (אפונה, עדשים, שעועית, חומוס, פול, סויה) ותירס. דברי מתיקה (למשל ממתקים ומשקאות מסוכרים) יכולים לספק פחמימות, אבל מכילים מעט מאוד חומרים מזינים.

ויטמינים ומינרלים
ויטמינים ומינרלים דרושים לצורך גדילה והתפתחות (של ילדים ושל בני נוער) וחיוניים בכל הגילאים. אדם המקפיד על תזונה מאוזנת שיש בה כמות מספקת של קלוריות ושל חלבונים יקבל בדרך כלל שפע של ויטמינים ושל מינרלים.

לפעמים קשה לשמור על תזונה מאוזנת - בעיקר בתקופות שבהן עוברים טיפולים נגד סרטן וסובלים מתופעות לוואי שנמשכות זמן רב. במקרה כזה עשויים הרופא המטפל או הדיאטנית להציע תוסף מזון - שאותו יש ליטול מדי יום - המכיל מולטי־ויטמינים ומינרלים. אם אתם מתכננים ליטול ויטמינים או תוספי מזון, דאגו לשוחח על כך מראש עם הרופא.

יש חולי סרטן שנוטלים כמויות גדולות של ויטמינים, של מינרלים ושל תוספי מזון אחרים כדי לנסות להמריץ את המערכת החיסונית שלהם או כדי להרוס תאים סרטניים. אולם ישנם תוספים שעלולים להזיק - בעיקר אם צורכים אותם בכמויות גדולות. נוסף על כך, מינונים גבוהים של ויטמינים ושל מינרלים מסוימים עלולים לפגוע ביעילותם של טיפולי הכימותרפיה ושל ההקרנות.

שומנים
השומנים והשמנים הם מקור אנרגיה לגוף וחיוניים להעברת ויטמינים מסוגים מסוימים דרך הדם. גם יש להם תפקיד חשוב בהכנת המזון: הם משפרים את טעם האוכל, מרככים מזונות אפויים ומובילים חום במהלך הבישול.

שומנים חד־בלתי רוויים נמצאים בעיקר בשמנים צמחיים כמו שמן קנולה, שמן זית, אבוקדו וטחינה. מצב הצבירה של השמנים האלה בטמפרטורת חדר הוא נוזלי.

שומנים רב־בלתי-רוויים נמצאים בעיקר בשמנים צמחיים כמו שמן חריע, שמן חמניות, שמן תירס ושמן זרעי פשתן. הם נוזליים או רכים בטמפרטורת החדר.

חומצות שומן חיוניות מסוימות, כמו חומצה לינולאית וחומצה אלפא־לינולנית נקראות חומצות שומן חיוניות, שכן הגוף אינו מסוגל לייצר אותן. הן נחוצות לבניית תאים ולייצור הורמונים. חומצות השומן החיוניות חייבות להתקבל מהמזון שאנחנו צורכים.

שומנים רוויים (או חומצות שומן רוויות) נמצאים בעיקר במזונות שמקורם מן החי כמו עוף ובשר, חלב וחמאה. יש גם שמנים צמחיים רוויים כמו שמן קוקוס ושמן דקלים. שמנים רוויים נוטים להיות מוצקים בטמפרטורת החדר.

חומצות שומן טראנס נוצרות כאשר מעבדים שמנים מהצומח לשומן מוצק כמו מרגרינה. המקורות לשומן טראנס בתזונה כוללים, בין היתר, חטיפים ומאפים שהוכנו בעזרת שמן צמחי מעובד או בעזרת שומן צמחי מוצק. שומני טראנס מצויים גם באופן טבעי בכמה מוצרים מן החי כמו מוצרי חלב.

מים
כל תאי הגוף זקוקים למים כדי לתפקד. אם אינכם שותים מספיק נוזלים או אם אתם מקיאים או משלשלים, אתם עלולים להתייבש. בדרך כלל צריך לשתות מדי יום מים (או נוזל צח אחר) בכמות של כשמונה כוסות של 250 מ"ל כדי להבטיח שכל תאי הגוף מקבלים
את הנוזלים הנחוצים להם. מדד ספציפי יותר לצריכה מספקת של נוזלים הוא צבע השתן. שתן בהיר מצביע על צריכה מספקת של מים.

נוגדי חמצון
נוגדי חמצון הם חומרים המגינים על תאי הגוף מפני הנזק שגורמים להם הרדיקלים החופשיים (שהם תוצרי לוואי של תהליכים תקינים המתרחשים בגוף). נוגדי החמצון המוכרים ביותר הם ויטמין C, ויטמין E, ויטמין A (בטא־קרוטן) וסלניום. מומחי בריאות ממליצים לקבל את נוגדי החמצון מצריכת פירות וירקות. נטילת כמויות גדולות של תוספים נוגדי חמצון אינה מומלצת בדרך כלל בזמן טיפולי כימותרפיה והקרנות.

בטיחות המוצר
רבים מאמינים שאם גלולה או תוסף מזון נמכרים בחנויות, פירושו של דבר שהם יעילים ובטוחים לשימוש. דווחו לצוות הרפואי על כל תוסף שבו אתם משתמשים או מתכוונים להשתמש. הביאו את בקבוקי המוצרים לרופא המטפל כדי לדון במינון ולהבטיח שהמרכיבים אינם פוגעים בבריאותכם או ביעילות הטיפולים. הפסיקו מיד ליטול את המוצר ופנו לרופא המטפל אם יש לכם תופעות לוואי כמו צפצופים בנשימה, גירוד, חוסר תחושה, דקירות בגפיים או כל תחושה אחרת שאינה רגילה.

דרכים שונות למתן תזונה

אלה הן הדרכים השכיחות ביותר להשיג את חומרי המזוןן שגופכם זקוק להם:

הזנה דרך הפה
אם אתם יכולים, נסו למלא את צורכי התזונה שלכם באמצעות אכילה ושתייה של מזונות ושל משקאות מזינים. ייתכן שתוכלו לקבל כמות מספקת של חומרים מזינים באמצעות צריכת ארוחות תכופות, עתירות חלבונים וקלוריות, במהלך היום.

דיאטנית תוכל להמליץ לכם על מזונות מתאימים, להרכיב בעבורכם תפריט מועשר ולהמליץ במידת הצורך על תוספת מזון ייעודי בצורה נוזלית (אנשור, גלוצרנה, נוטרן ועוד) או בורה של אבקה (סופרשייק ועוד).

אם הדבר קשה מדי, או אם כמות הקלוריות והחומרים המזינים שאתם זקוקים לה גדולה מאוד, ייתכן שתזדקקו לצינור הזנה.

הזנה באמצעות צנתר (צינור הזנה)
הזנה באמצעות צנתר (צינור הזנה) מיועדת בדרך כלל להבטיח תזונה נאותה או כדי להוסיף משקל לאנשים שתיאבונם מועט. האכלה באמצעות צנתר יכולה להיעשות בבית, ואם יש צורך - בסיוע בני משפחה, חברים או מטפלים. בדרך כלל מרגע שיתחילו להשתמש בצנתר להזנה, תשתפר הרגשתכם, שכן גופכם יקבל את התזונה שהוא זקוק לה.

לשם האכלה באמצעות צנתר מחדירים צינורית דקה וגמישה דרך האף עד לקיבה. כשהצינורית מונחת במקומה, ניתן להעביר דרכה מזון רפואי נוזלי שמגיע בפחית. אם יש צורך, יכולים המזונות הנוזליים לספק את כל הקלוריות, החלבונים, הוויטמינים
והמינרלים שגופכם זקוק להם. מטופלים המוזנים באמצעות צנתר יכולים בדרך כלל להמשיך לאכול דרך הפה שכן הצינורית קטנה ואינה מפריעה לבליעה.

הזנת־יתר דרך הווריד
(TPN - Total Parenteral Nutrition)

יש מקרים שבהם הזנה דרך צנתר אינה מסוגלת לספק את כל הנוזלים והחומרים המזינים לאנשים שסובלים מבעיות עיכול חמורות. במקרים כאלה ניתן לתת תמיסות מזינות היישר לווריד. טיפול כזה נקרא הזנת־יתר תוך־ורידית (TPN), והוא ניתן במקרים שבהם המטופל עבר ניתוח במערכת העיכול, כאשר יש סתימה מוחלטת של המעי, כאשר המטופל סובל מהקאות או משלשולים חמורים או כאשר סיבוכים הנובעים מהסרטן או מהטיפולים מונעים ממנו לאכול או להשתמש בצנתר הזנה. כמו הזנה בעזרת צנתר, גם TPN ניתן לקבל בבית.

תזונה בזמן הטיפולים השונים

ניתוח
לאחר ניתוח זקוק הגוף לתוספת של קלוריות ושל חלבונים לריפוי ולהחלמה. בשלב הזה ייתכן שלא תוכלו לאכול כרגיל בשל תופעות לוואי הנובעות מהניתוח. יכולתו של הגוף להשתמש בחומרים מזינים עשויה אף היא להשתנות - בעיקר לאחר ניתוח שבו מעורבת מערכת העיכול. שינויים בתזונה יכולים להפחית את תופעות הלוואי האפשריות.

כימותרפיה והקרנות
בזמן קבלת טיפולים (כימיים או הקרנות) חשוב להקפיד על תזונה מאוזנת שכוללת חלבונים. אם תוצאות הלוואי של הטיפולים מקשות על האכילה, נסו לאכול ארוחות קלות ותכופות במקום שלוש ארוחות כבדות. אם תיאבונכם מתעורר בשעות מסוימות ביום, נסו לכוון את הארוחה העיקרית לשעות האלה. המעיטו בצריכת מאכלים מטוגנים או שמנים מאחר שאלו עלולים להיות קשים לעיכול. בימים שבהם אתם מרגישים טוב, ויש לכם תיאבון, נסו לאכול באופן מסודר.

לפני הגעתכם לטיפול השתדלו לאכול ארוחה קלה. אם הטיפולים נמשכים זמן רב או ניתנים במקום מרוחק ממקום מגוריכם, רצוי שתביאו איתכם מזון ושתייה. מתן תשומת לב לתופעות לוואי שקשורות לתזונה עוזר לשמור על המשקל ועל רמת האנרגיה ומסייע לשיפור ההרגשה הכללית.

סיכום

מאחר שתופעות הלוואי השונות של הטיפולים בסרטן עלולות לגרום לירידה בצריכת המזון והשתייה, מומלץ לשוחח על כך עם צוות המחלקה או המרפאה. כמו כן ניתן להתייעץ עם דיאטנית. התייעצות עם דיאטנית תאפשר התאמת המלצות תזונתיות או תפריט אישי מתוך התחשבות בסוג הטיפול שאתם עוברים, במצבכם הרפואי הכולל, בכמות המזון שאתם צורכים ובהעדפותיכם האישיות.
בחזרה למעלה

תהליך ההחלמה

יש גם חדשות מעודדות הקשורות למחלת הסרטן: שיעור ההחלמה מסרטן בישראל הוא מהגבוהים בעולם. עם זאת, תהליך ההחלמה אינו פשוט. ממחקר שנערך במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה עולה כי לפחות 50% מהמחלימים מדווחים על קשיים בחזרה לשגרת חיים רגילה. בפרק הזה נסקרים כמה מהקשיים האלה ומוצגים הגופים המקצועיים שיכולים לסייע לכם בהתמודדות איתם.

סיכויי החלמה גבוהים
מנתוני האגודה למלחמה בסרטן עולה כי מדי שנה מאובחנים בישראל כ־27 אלף חולי סרטן חדשים. סיכוייהם להחלים טובים מאוד: רובם ישרדו את המחלה.

עם זאת יש להיות מודעים לכך שהקשיים אינם מסתיימים עם ההחלמה מהמחלה. החברה אומנם מתייחסת אל המחלימים כאל בריאים ומצפה מהם לחזור לשגרה, אך מתברר שלעיתים קרובות מדובר בציפייה לא סבירה ולא מציאותית.

במחקר שנערך במרכז הרפואי הממשלתי רמב"ם בחיפה השתתפו 104 מחלימים ממחלת הסרטן. 79% מהם היו נשים, ו־21% - גברים. אצל כ־45% מהמשתתפים הייתה היסטוריה משפחתית של המחלה, וכ־45% סיימו את הטיפולים זמן רב לפני שהחל המחקר או שהתמודדו עם סרטן שהפך למחלה כרונית. הגיל הממוצע של המשתתפים היה 60. המשתתפים במחקר נשאלו על מצבם,על ההתמודדות שלהם ועל ציפיותיהם לעתיד.

51% מהמחלימים הגדירו את מצבם הבריאותי טוב עד מצוין. 20% מהם הגדירו את מצבם חלש או מתחת לממוצע. יותר מ־50% מהמחלימים דיווחו על קשיים שאיתם הם מתמודדים, וכל הקשיים יוחסו למחלת הסרטן. למשל: קושי בשל שינויים במראה ובהופעה, בעיות פריון, בעיות בריאות שונות כתוצאה מהטיפול במחלה, שינויים בחשק המיני, כאב כרוני, דיכאון, קושי באינטימיות וביצירת קשרים בין־אישיים חדשים, גירושים או פרידה מבן/בת זוג, פגיעה בהכנסה ובניהול הקריירה, צורך בקבלת סיוע ביום־יום ועוד.

מחלימים רבים טענו שההשלכות המעשיות והרגשיות של ההתמודדות עם המחלה לעיתים קשות יותר מההתמודדות הרפואית. עם זאת עולה מהמחקר כי כמעט 50% מהמחלימים חשים - לצד הקשיים - כי ההתמודדות עם המחלה מיקדה אותם וכי בעקבותיה הם חיים את חייהם בצורה טובה יותר.

עזר לצידם
אחד ממקורות התמיכה החזקים ביותר בעבור חולי סרטן הוא האחיות במחלקה - כך עולה מהסקר שנערך ברמב"ם. נוסף על כך ניתן ללמוד מהסקר שמקורות התמיכה החשובים ביותר הם בן/בת הזוג, ילדים וכן רופא המשפחה/אונקולוג. מקורות תמיכה נוספים הם עובדות סוציאליות, ארגונים וולונטריים ותוכניות ממשלתיות.

ממצאים דומים עלו ממחקרים דומים שנערכו בארה"ב. לעומת זאת בתחומים אחרים יש הבדלים גדולים בין חולי סרטן ישראלים לחולי סרטן אמריקנים. כך, למשל, כ־66% מהמחלימים בארה"ב דיווחו כי הם שואבים מידע רב על המחלה מהאינטרנט, לעומת 31% בלבד מהישראלים; 47% מהאמריקאים שינו בעקבות המחלה את התזונה שלהם, לעומת 36% בלבד מהישראלים. 39% מהאמריקאים פנו בעקבות המחלה לרוחניות ולדת, לעומת 15% מהישראלים. 63% מהאמריקאים החלו להתנדב לאחר שחלו, לעומת 8% בלבד מהישראלים.

מדברים על זה
רק כ־10% מהאמריקאים שהחלימו מסרטן משוחחים על המחלה מדי יום, לעומת 18% מהישראלים. כ־44% מהאמריקאים ו־36% מהישראלים משוחחים על המחלה רק כמה פעמים בשנה.

52% מהישראלים מאוד מודאגים מחזרת המחלה, לעומת 25% בלבד מהאמריקאים. 56% מהישראלים המחלימים סבורים שיסיימו את חייהם מסיבה שאינה קשורה למחלת הסרטן, לעומת 59% מהאמריקאים.

מרכזי תמיכה למחלימים

"חזקים ביחד" - מרכזי תמיכה של האגודה למלחמה בסרטן

נוסף על מרכז התמיכה מפעילה האגודה תוכניות תמיכה שונות המעניקות תמיכה רגשית וחברתית במסגרת הסיוע להתמודדות עם המחלה ועם ההחלמה. כל משתתף מוזמן לבחור את הפעילויות המתאימות לו.

"מתחילים מחדש" - מרכז מומחים רב תחומי להחלמה מסרטן

הוקם על ידי עמותת "עזר מציון" במסגרת פועלה הנרחב של העמותה למען חולי סרטן ובני משפחותיהם. "מתחילים מחדש" מרכז תחת קורת גג אחת יועצים במגוון תחומים רפואיים ופסיכו־סוציאליים. היועצים הם מומחים בעלי ניסיון מקצועי רב בעבודה עם חולי סרטן ועם מי שהחלימו מסרטן.

המרכז נותן שירותים לאנשים שחלו בסרטן בהיותם בוגרים (מעל גיל 20) והחלימו. צוות המרכז למד וחקר את תהליך ההחלמה, בקיא בכל תופעות הלוואי המאוחרות של המחלה ושל הטיפולים האונקולוגיים ומכיר את הקשיים, את הבעיות ואת הרגישויות המאפיינים את תהליך ההחלמה.

הביקור במרכז "מתחילים מחדש" כולל יום ייעוץ שנמשך כ־5 שעות, ובמהלכו מקבלים חבילת ייעוץ והכוונה אישית מולטי־דיסציפלינרית בתחומים הבאים: ייעוץ רפואי כללי, ייעוץ סוציאלי, אבחון וייעוץ פסיכולוגיים־רפואיים, ייעוץ תזונתי ורפואה בן־זוגית.

הביקור במרכז מספק למחלימים מערך ייעוץ כולל וייחודי שמצייד אותם בארגז כלים ייעודי לתקופת ההחלמה.

הקופה משתתפת במימון יום הייעוץ המקיף באמצעות טופס 17, שאותו נותן רופא המשפחה.

לפרטים:
מתחילים מחדש
רחוב קפלן 40, פתח־תקווה
טלפון: 03-9193333
פקס: 03-9193785
infi@newbegining.org.il

שחר

בנקודת המפגש שבין סיום המחלה לניסיון לחזור לחיים נכנסת לתמונה תוכנית שחר. מדובר בתוכנית ייעודית ובלעדית תומכת החלמה שמטרתה היא לסייע למחלימים ממחלת הסרטן לחזור לחיים בריאים וטובים.

מה חשוב לדעת על תוכנית שחר למחלימים אונקולוגיים
• אורכה של תוכנית שחר שבעה ימים ולילות, והיא מתקיימת במרכז ההארחה הקסום ציפורי שבהרי ירושלים.

• התוכנית כוללת מפגשים, הרצאות וסדנאות בנושאים מגוונים כמו התערבות פסיכולוגית פרטנית וקבוצתית, לימוד והקניה של הרגלי תזונה וספורט, יישום מיומנויות הרגעה והרפיה באמצעות כלים מגוונים וסדנאות מקצועיות ועוד.

• המחלימים שוהים בתנאי פנסיון מלא (2 בחדר) ויכולים להשתמש בכל המתקנים של בית ההבראה, ובהם בריכה ומתקני ספורט.

• התוכנית מיועדת למטופלים אונקולוגיים הנמצאים בתהליך ההחלמה ולבני משפחותיהם. היא מתקיימת במרכז ציפורי הודות לשיתוף פעולה ייחודי בין כללית מושלם לחברת שחר.

לקבלת פרטים:
שחר
רחוב פורצי הדרך 99, הרצליה
טל: 072-2427722
פקס: 072-2118441
shachar3@012.net.il

מרפאת מחלימים למחלות המטו־אונקולוגיות
מרכז דוידוף, בית החולים בילינסון, המרכז הרפואי רבין

במרכז הרפואי ע"ש רבין מצוי מערך ייחודי רב־מקצועי המיועד לחולים שהחלימו ממחלות ממאירות המטולוגיות כמו לימפומה, מיאלומה נפוצה ולאוקמיה. זהו מרכז הסרטן הראשון בארץ שבו פועלת תוכנית מעקב למחלימים מבוגרים, בדומה למה שקיים במרכזי הסרטן המתקדמים בעולם. המחלימים הם קבוצה ייחודית מבחינת הבעיות הרפואיות וקשיי החיים שעימם הם מתמודדים, ולכן יש להמשיך את המעקב אחריהם ואת הטיפול בהם גם לאחר שהם נרפאים מהסרטן.

אלה הן מטרות המרפאה:
• מעקב ארוך טווח והמשכיות בטיפול בחולי המרכז.

• גילוי מוקדם וטיפול בבעיות בריאות הקשורות במחלת הסרטן ובטיפול בהן, כולל בעיות אנדוקריניות, בעיות בדרכי נשימה ובעיות פוריות.

• גילוי מוקדם של ממאירויות משניות.

• הדרכה לאורח חיים נכון שכולל תזונה בריאה ואיזון גורמי הסיכון למחלות של הלב ושל כלי הדם.

• איתור קשיים סוציאליים ונפשיים ומתן עזרה בהתמודדות עימם.

• מתן הנחיות והמלצות למחלים ולרופא המטפל בו בקהילה בנוגע להמשך מעקב וטיפול.

המטופל יגיע לביקורת אחת לשנה במרפאה שממוקמת בקומה נפרדת משאר החולים. הביקור במרפאה כולל בדיקה של רופא מומחה ושל אחות - שלהם עניין ייחודי במחלימים ובמאפייני הבריאות שלהם - של עובדת סוציאלית ושל דיאטנית. כמו כן עומדים לרשות המרפאה השירותים של היחידה הפליאטיבית והאונקו־פסיכיאטרית שפועלת במרכז דוידוף.

שימו לב: הביקור במרפאה אינו מחליף את המעקב הקבוע אצל ההמטולוג המטפל.

לקבלת פרטים:
מרכז מידע למחלון סרטן ע"ש מאיר ליזר, מרכז דוידוף
clalitleyedi@clalit.org.il
פקס: 03-9377918
בחזרה למעלה

טיפים וכללי זהירות בחיפוש מידע רפואי באינטרנט 

בישראל ובעולם קיימים מקורות רבים וזמינים של מידע על מחלות הסרטן, והם נגישים לכל אדם. לחופש המידע ברשת יש כמובן יתרונות רבים. עם זאת, גולש בלתי מיומן עלול להיתקל גם במידע ממקורות לא ידועים, לא אחראיים, לא אמינים או בעלי אינטרסים מסחריים. בעיקר כשמדובר בחיפוש מידע רפואי ברשת חשוב לבדוק את מהימנות המקורות שאליהם נחשפים.

להלן הנחיות בסיסיות לאיתור מידע רפואי אמין ברשת:
בדקו את כתובת האתר. הסיומת של כתובת האתר היא סימן זיהוי כללי של הארגון שעומד מאחורי האתר. לדוגמה:
edu - אתר המנוהל על ידי אוניברסיטה או גוף לימודי.

gov - אתר המנוהל על ידי גורם ממשלתי.

com - אתר המנוהל על ידי חברה מסחרית.

org - אתר המנוהל על ידי ארגון ללא כוונת רווח.

מומלץ לחפש מידע באתרים המופעלים על ידי גורמים ממשלתיים, אוניברסיטאיים, או רפואיים/קליניים מוסמכים בלבד.

ליתר ביטחון מומלץ ליישם את ההמלצות הבאות
• קראו את מה שכותבים מנהלי האתר על עצמם. לרוב הם יציגו את הדברים תחת הכותרת About us (עלינו) או Who are we (מי אנחנו). מהדברים שהם כותבים ניתן ללמוד על כוונותיהם של יוצרי האתר, על תפיסת עולמם ועל החזון שלהם.

• בדקו את התאריך שבו עודכן המידע. חפשו אתרים המציעים תוכן עכשווי ומעודכן. אתרי אינטרנט משתנים בתדירות גבוהה ועלולים להכיל מידע רפואי לא עדכני.

• התייחסו בזהירות מיוחדת למידע המועבר בדואר האלקטרוני, בפורומים, בבלוגים ובצ'אטים וכן למידע על טיפולים או על תרופות שמבטיחים תוצאות מפתיעות במיוחד. חיוני לבדוק את אמינותו המקצועית של מספק המידע באינטרנט. חשוב להבחין בין מידע שאותו מוסר מומחה בתחום הבריאות לבין מידע שמוסר אדם בלתי מקצועי.

• שתפו את הרופא או גורם רפואי אחראי אחר במידע שמצאתם באינטרנט.

• כל חולה סרטן הוא מקרה ייחודי עם נסיבות שמיוחדות רק לו. יש להביא בחשבון שגם אם המידע שמצאתם באינטרנט מדויק ועדכני, הוא עשוי שלא להיות מתאים למקרה האישי שלכם. כדי להבין האם המידע שמצאתם מתאים לכם חשוב להתייעץ עם הרופא המטפל.

אתרים מומלצים

קישורים לאתרים מהארץ
• האגודה למלחמה בסרטן בישראל

מרכז חזקים ביחד

האיגוד לאונקולוגיה קלינית ולרדיותרפיה

The MEDICAL

CML - עמותת חולי לוקמיה מיאלואידית כרונית - האתר מספק מידע עדכני בנוגע לטיפול במחלה וכולל מאמרים, מילון מושגים וסיפורי חולים.

עמותת אחת מתשע - האתר כולל מידע רחב על סרטן השד, פורום וקבוצות תמיכה, סדנאות ומידע על מתן סיוע משפטי ללא תשלום.

• עמותת אמ"ן - אגודה למיאלומה נפוצה - האתר כולל מידע רפואי על מחלת המיאלומה, פורום, קבוצות תמיכה ומידע על כנסים.

עמותת חיים עם סרטן הערמונית - עמותה של חולים למען חולים. האתר מציע תמיכה ועזרה לחולים בסרטן הערמונית ומידע כללי על המחלה.

• מנועי חיפוש בנושא תרופות ובריאות
Health line

Mayo Clinic Patient Care and Health Information

Medical World Search

Medicine Net

National Institutes of Health

ערוץ הסרטן של כללית

קישורים לאתרים בעולם
• האגודה האמריקאית לסרטן - American Cancer Society - אתר מקיף שכולל הסברים מפורטים על סוגי סרטן ספציפיים וכן מידע על כל ההיבטים השונים של החיים עם המחלה, תהליך קבלת ההחלטות, וההתמודדות עם תופעות הלוואי. האתר כולל פרק חדשותי נפרד המספק מידע על התפתחויות ועל חידושים בתחום הטיפול בסרטן.

• מכון הסרטן הלאומי - National Cancer Institute - NCI - הגוף הממשלתי האמריקני המרכזי לחקר הסרטן. האתר כולל מידע וחדשות על מחקרים, על ניסויים קליניים, על נתונים סטטיסטיים, על מונחים, על תרופות ועוד.

האגודה האמריקנית לאונקולוגיה קלינית - ASCO - האתר המספק עדכונים בזמן אמת על התפתחויות בתחומי המחקר והטיפול בסרטן וכן מידע מכנסים.

• מאגר המידע של משרד הבריאות האמריקני המיועד לציבור הרחב -
Medline Plus - מכיל, בין היתר, מידע מפורט על מחלות ועל תרופות, חדשות מעולם הרפואה ומילון מונחים.

• אתר הדרכה אינטראקטיבי Medline Plus שכולל מצגות על מחלות ועל פרוצדורות רפואיות ומלוּוה באיורים ובקריינות באנגלית.

מרכז דנה פרבר לסרטן - זהו האתר של אחד מהמרכזים הרפואיים המובילים בעולם לסרטן. האתר כולל רשימה מקיפה של אתרים ושל מרכזים רפואיים שמתמחים במחלות הסרטן  השונות.

•  CancerHelp UK - אתר בריטי המספק מידע כללי לגבי מחלות הסרטן ומחקרים קליניים.

UpToDate - אתר המביא מאמרי סיכום (Reviews) בנושאי רפואה שכוללים את המידע העדכני ביותר בתחומי הרפואה השונים. חלק מהמידע מיועד לקהל הרחב ולא רק לאנשי מקצוע.

קישורים לאתרים בשפות שונות
האגודה למלחמה בסרטן - ברוסית

Medline Plus - בספרדית

האגודה הקנדית למלחמה בסרטן - בצרפתית

• הכתובות של האתרים השונים מובאות לידיעה בלבד. בכל בעיה יש להתייעץ עם הצוות הרפואי המטפל. לקבלת מידע נוסף ניתן לפנות למרכז דוידוף.
בחזרה למעלה

מילון מונחים באונקולוגיה

Adenocarcinoma - אדנוקרצינומה
סוג שכיח של סרטן. גידול ממאיר המתפתח מתאים בלוטיים של איברים שונים (המצפים את האיברים הפנימיים).

Adenoma - אדנומה
גידול שפיר המתפתח מתאים בלוטיים (המצפים את האיברים הפנימיים).

Adjuvant therapy - טיפול מסייע
טיפול אדג'ובנטי נקרא גם טיפול תומך, משלים או מסייע. זהו טיפול שניתן לאחר כריתה של גידול כדי לחסל מוקדים מיקרוסקופיים של תאים סרטניים שנותרו בגוף ואשר עלולים לגרום להישנות המחלה. הטיפול יכול לכלול מתן תכשירים הורמונליים, כימותרפיה, קרינה או טיפול ביולוגי (נוגדנים).

Adverse effect - תופעות לוואי
תגובות שליליות לתרופה או לטיפול אחר.

Alopecia - התקרחות
נשירת שיער - תופעת לוואי הנגרמת כתוצאה מטיפול בסוגים מסוימים של כימותרפיה או כתוצאה מהקרנות לראש. נשירת שיער מכימותרפיה היא הפיכה, ואילו נשירה כתוצאה מהקרנות לראש היא בדרך כלל בלתי הפיכה.

Anaplastic - אנפלסטי
סוג אגריסיבי של סרטן: התאים מתחלקים בקצב מהיר. נוסף על כך המראה שלהם שונה באופן בולט מהמראה של תאים אחרים.

Antibody therapy - טיפול בנוגדנים
הטיפול הזה משמש לעיכוב צמיחה של תאי סרטן באמצעות הזרקת נוגדנים לתוך הווריד.

Antiemetic - נוגד בחילה
תרופה שמונעת בחילות והקאות.

Aromatase inhibitor (ארומטז)
מעכבי ארומטז - תרופות שמונעות את ייצור ההורמון הנשי אסטרדינל באמצעות הפרעה לפעולת האנזים שמייצר אותו. זהו טיפול הורמונלי שניתן לנשים חולות סרטן שד תלוי הורמונים.

Biological therapy - טיפול ביולוגי
תרופות (נוגדנים או חלבונים) הפוגעות באופן ספציפי בתאי הגידול ומונעות את התפתחותו.

Bone marrow biopsy - ביופסית מוח העצם
ביופסיה של מוח העצם - הרקמה שמייצרת את תאי הדם (כדוריות לבנות, אדומות וטסיות) ונמצאת בתוך החללים הפנימיים של העצמות הארוכות.

Brachytherapy - טיפול קרינתי מקומי
ברכיתרפיה - סוג של טיפול קרינה שבו מוכנס חומר רדיואקטיבי (למשל, בצורת מחטים) לתוך הגוף, בסמוך מאוד לגידול.

BRCA1/BRCA2
גנים שמונעים התפתחות של סרטן. כאשר אחד מהגנים פגום (עבר מוטציה), יש סיכון מוגבר להתפתחות של סרטן השד, סרטן השחלה או סרטן הערמונית.

CA-125
חלבון שאותו מפרישים גידולים ממאירים - בעיקר של השד ושל השחלה. ניתן לבדוק את רמתו בדם. החלבון מופרש גם מתאים נורמליים בגוף, ורמתו יכולה לעלות גם במצבים שפירים (דלקתיים) של קרומים כמו קרום הצפק, קרום הריאה או קרום הלב.

Carcinoma (קרצינומה)
הסוג השכיח ביותר של סרטן. מתפתח מתא אפיתל (התאים שמצפים איברים בתוך הגוף).

CEA - carcinoembryonic antigen
חלבון שאותו מפרישים חלק מהגידולים הממאירים, בעיקר של השד, של הריאה ושל מערכת העיכול. ניתן לבדוק את רמתו בדם. עם זאת, גם תאים בריאים מפרישים את החומר הזה במידה מוגבלת. רמתו גבוהה מהנורמה אצל מעשנים. משמש סמן (מרקר).

Chemotherapy - כימותרפיה
טיפול נגד תאי הסרטן באמעות מתן תרופות כימיות. התרופות ניתנות דרך הפה או דרך הווריד.

Colonoscopy (קולונוסקפיה) - בדיקה פנימית של המעי הגס
בדיקה של המעי הגס באמעות הכנסת קולונוסקופ דרך פי הטבעת. הקולונוסקופ הוא צינור גמיש וארוך שכולל מצלמה בקצהו. הוא מאפשר להתבונן במעי הגס לכל אורכו וגם לקחת ביופסיה בזמן הבדיקה.

Cat scan - CT scan - טומוגרפיה ממוחשבת
שיטת הדמיה. מחשב בונה תמונות של חתך רוחב מצילומי רנטגן שצולמו בזוויות שונות.

Cystoscopy (ציסטוקופיה) - בדיקה פנימית של שלפוחית השתן
הבדיקה נעשית באמצעות הכנסת צינורית דרך השופכה.

Duke's classification - שיטה לסיווג הגידול במעי הגס
סיווג דרגת החומרה של סרטן המעי הגס על פי שיטת דיוק. הסיווג נעשה לפי עומק חדירתם של תאי הסרטן לדופן המעי ולפי מידת התפשטותם לבלוטות הלימפה ולאיברים אחרים. דרגות הסיווג הן מ־A ועד D.

EGFE - epidermal growth factor receptor
קולטן של חלבון מעודד גדילה. הקולטן נמצא על פני שטח התא, ואם החלבון המתאים מתחבר אליו, נשלח מסר לתא לשגשג. לעיתים יש עודף קולטנים על פני תאים סרטניים - מה שמביא לשגשוג יתר שלהם.

Endoscopy (אנדוסוקופיה) - בדיקה פנימית של איברים בגוף
שיטה לבדיקת איברים פנימיים באמצעות הכנסת צינור דק וגמיש לתוך הגוף. בשיטה האנדוסקופית נעשות הבדיקות הבאות: גסטרוסקופיה (בדיקה של הוושט ושל הקיבה), קולונוסקופיה (בדיקה של המעי גס), ברונכוסקופיה (בדיקה של הריאות) וציסטוסקופיה (בדיקה של שלפוחית השתן).

Erythropoietin - תרופה
חומר טבעי שמגרה את מוח העצם לייצר תאי דם אדומים. מיוצר לרוב בכליות.

External radiation - קרינה חיצונית
שימוש בקרינה המיוצרת באמצעות מאיץ כדי להשמיד תאי סרטן.

Fine needle aspiration - FNA - ביופסיית מחט
לקיחת דגימה קטנה של תאים באמצעות מחט כדי לשלוח אותם לבדיקה מיקרוסקופית־ציטולוגית.

Gastroscopy (גסטרוסקופיה) - בדיקה פנימית של הושט, של הקיבה ושל התריסריון
הבדיקה נעשית באמצעות הכנסת צינור דק וגמיש דרך הפה.

Heparin - תרופה
חלבון שמונע קרישת דם.

HERZ/neu (הר 2) - שם של הגן
אחראי לייצור קולטנים (רצפטורים) בעלי שם זהה. יש לו תפקיד חשוב בהכוונת ההתרבות והגדילה של התא.

High dose chemotherapy - כימותרפיה במינון גבוה
מתן כימותרפיה במינון גבוה - מהלך שכרוך בתופעות לוואי קשות. בעקבותיו יש בדרך כלל צורך בהשתלות של מוח העצם.

2 IL-2 - interleukin
חומר ביולוגי טבעי המגרה את תאי מערכת החיסון. במחלות מסוימות (לדוגמה מלנומה) ניתן לתת למטופלים חומר זהה סינתטי כדי להגביר את התגובה החיסונית נגד הגידול.

Immunotherapy - אימונותרפיה
טיפול המשפיע על מערכת החיסון. (המושג מבלבל כי הוא יוצר אשליה שאפשר אולי לחזק את מערכת החיסון. כיום יש בידנו רק אמצעים לדיכוי מערכת החיסון - כדי לאפשר השתלת איברים - ואין בידי הרפואה, כולל המשלימה, כל אמצעי לחיזוקה של מערכת החיסון.

In situ cancer - ממצא טרום סרטני
מדובר בתאים סרטניים שטרם רכשו את היכולת לחדור ולהתפשט לרקמות אחרות.

Inflammatory breast cancer - סרטן שד דלקתי
סוג של סרטן שד שבו כל השד הוא אדום, חם ונפוח בלא זיהום חיידקי. התופעה נגרמת בעקבות סתימת כלי לימפה על ידי תאי סרטן.

Interferon - תרופה
חומר ביולוגי טבעי המשפיע על תאי מערכת החיסון. במחלות מסוימות (למשל מלנומה) ניתן לתת למטופלים חומר זהה סינתטי.

Invasive cancer - סרטן חודרני
גידול סרטני בעל יכולת לעבור את הגבולות בין הרקמות השונות ולחדור לתוך איבר אחר.

Irradiation - radiotherapy, radiation therapy - קרינה
השמדת תאי סרטן באמצעות קרני X וקרני גמה (פוטונים) או אלקטרונים. הקרינה מיוצרת במאיץ קווי או נפלטת ממקור איזוטופי (חומר רדיואקטיבי) כמו קובלט. ניתן להקרין את הגוף מרחוק־מבחוץ או מקרוב־מבפנים (ברכיתרפיה).

Laparoscpy (לפרוסקופיה) - ניתוח בשיטת זעיר פולשנית
ניתוחי בטן ואגן ללא צורך בחתך גדול. משתמשים במכשיר דק - laparoscope - הכולל מנורה ומצלמה בקצהו ומוכנס לחלל הבטן דרך פתחים קטנים בדופן הבטן.

Leucopenia (לויקופניה) - ספירה נמוכה של תאי דם לבנים
חוסר בכדוריות דם לבנות - מה שגורם להיחלשות המערכת החיסונית. מתפתח, בין היתר, בעקבות טיפול כימי.

Lobectomy - כריתת אונה
כריתת אונה של הריאה או של הכבד, של המוח או של בלוטת התריס.

Lumbar puncture) LP spinal tap) - ניקור מותני
הכנסת מחט בין החוליות בגב התחתון כדי להוציא CSF - נוזל של מוח השדרה. ניתן גם להכניס תרופות כימותרפיות באותו האופן.

Lumpectomy (למפקטומיה) - כריתה של חלק מהשד
הוצאת גידול בשד עם מעט רקמה מסביב, ללא צורך בכריתת שד שלמה.

Lymph node dissection - כריתת בלוטות לימפה אזוריות
הוצאה של בלוטות הלימפה - הליך שמאפשר לבדוק אותן ולברר אם יש בהן תאים סרטניים. בכריתה רדיקלית של בלוטות הלימפה (radical lymph node dissection) מוציאים את כל בלוטות הלימפה באזור.

Lymphadenectomy (לימפאדנקטומיה) - כריתת בלוטות לימפה אזוריות
ניתוח לכריתת בלוטות לימפה למטרה טיפולית - אם יודעים או חושדים שבבלוטות יש גידול סרטני.

Lymphatic system - המערכת הלימפטית
הרקמות והאיברים שמייצרים או אוגרים את תאי המערכת הלימפטית. אלה כוללים את מוח העצם, את הטחול, את בלוטת התימוס, את בלוטות הלימפה ואת צינורות הלימפה. תפקיד המערכת הוא להגן בפני זיהומים או חלבונים זרים. נוסף על כך מערכת הלימפה מנקזת נוזלים שונים מהרקמות.

Maintenance therapy - טיפול אחזקה
טיפול מונע שניתן כדי להפחית את הסיכון לחזרת המחלה אחרי שהחולה נכנס להפוגה מלאה.

Malignancy - ממאירות
גידול סרטני בעל יכולת לפלוש לרקמות שמסביב לגידול ולשלוח גרורות למקומות רחוקים.

Mastectomy (מסטקטומיה) - כריתת השד
ניתוח לגידולי שד שבו נכרת השד כולו.

Melanoma (מלנומה) - גידול של העור
גידול סרטני של העור. מתפתח מהתאים יוצרי הפיגמנט - מלנוציטים הנמצאים בנקודות החן.

Metastasis - גרורה
גוש של תאי סרטן שהתפתח באיבר השונה מזה שבו התפתח הגידול הראשוני. מעבר התאים הסרטניים מאיבר לאיבר נעשה באמצעות נדידה בזרם הדם או בזרם הלימפה.

Metastatic cancer - סרטן גרורתי
גידול ממאיר ששלח גרורות למקומות רחוקים מהגידול הראשוני.

magnetic resonance imaging - MRI - הדמיית תהודה מגנטית
שיטת הדמיה המבוססת על התגובה השונה של רקמות שונות לשדה מגנטי. השיטה הזאת שימושית להדמיה של המוח, של חוט השדרה, של פרקים, של השד וכד'. הבדיקה הזאת מומלצת גם לנשאיות של מוטציות הקשורות לסרטן השד.

Myalgia
כאב שרירים

Neoadjuvant therapy (ניאואדג'ובנט תרפי) - טיפול ניאואדג'ובנטי
מתן טיפול הורמונלי לפני הניתוח או לפני כימותרפיה אגרסיבית. המטרה היא, בדרך כלל, להקטין את הגידול ובכך לאפשר ניתוח מוגבל יותר כדי לאפשר שימור של איבר כמו שד, גפה, רקטום או לוע.

Non small cell lung cancer - NSCLC
סוג של סרטן ריאה. קימים סוגים נוספים ובהם adenocarcinoma (אדנוקצינומה), squamous cell carcinoma (קרצינומה של תאי קשקש) ו־large cell carcinoma (קרצינומה של תאים גדולים).

Palliative therapy (טיפול פליאטבי) - טיפול הקלה
טיפול המשפר את איכות החיים. כולל טיפול לשיכוך כאבים ולהקלה בתסמינים אחרים של המחלה.

Pathological fracture - שבר פתולוגי
שבר שנגרם מהמחלה, למשל, התפשטות של סרטן לתוך העצם.

Pet scan- positron emission tomography - מיפוי PET
שיטת הדמיה שבה מזריקים כמות קטנה של גלוקוזה (סוכר) רדיואקטיבית לתוך הווריד. מאחר שתאים סרטניים קולטים יותר סוכר מאשר תאים בריאים, ניתן למקם אותם במיפוי ביתר דיוק.

Platelet thrombocyte - טסיות
טסית, תרומבוציט - מרכיב דם שמונע דימום באמצעות יצירת קרישים.

Pleural effusion - תפליט פלוראלי (תפלוט צברי)
הצטברות נוזל בין שכבות הקרום העוטפות את הריאה.

Prognosis (פרוגנוזה) - תחזית
תחזית בנוגע למהלך המחלה ולסיכוי להבראה.

Prophylactic (פרופילקטי) - מניעתי
משהו שמונע מחלה, למשל טיפול מניעתי.

Radiation therapy - טיפול קרינתי
השמדת תאי סרטן באמצעות קרני X או קרני גמה (פוטונים) או אלקטרונים. הקרינה מיוצרת באמצעות מאיץ קווי או נפלטת ממקור איזוטופי (חומר רדיואקטיבי) כמו קובלט. ניתן להקרין אל הגוף מרחוק־מבחוץ או מקרוב־מבפנים (ברכיתרפיה).

Radical lymph node dissection - כריתה רדיקלית של בלוטת הלימפה
ניתוח להוצאת כל בלוטות הלימפה באזור הגידול כדי לטפל במחלה וכן כדי לבדוק את הבלוטות ולברר אם הן נגועות בסרטן.

Radical mastectomy - כריתת שד רדיקלית
ניתוח שבו נכרת השד כולו וכן כל בלוטות הלימפה בבית השחי והשריר מתחת לשד.

Remission - הפוגה
הקטנה או היעלמות של סמני המחלה. בהפוגה חלקית יש הקטנה של הגידול ו/או של הגרורות כתוצאה מטיפול מסוים. בהפוגה מלאה יש היעלמות מלאה של הגידול ו/או של הגרורות כתוצאה מטיפול מסוים.

Screening, mammogram, mammograph - ממוגרפיה סקירתית
צילום רנטגן של השד לגילוי סרטן השד בשלב מוקדם.

Sentinel node - בלוטת הזקיף
בלוטת הלימפה הראשונה שאליה מתפשט הגידול הסרטני.

Sentinel node dissection - כריתת בלוטת הזקיף
במהלך הניתוח לכריתת הגידול מסמנים את בלוטת הזקיף באמצעות חומר צבע ושולחים לבדיקה. אם נצפים תאי גידול, יש צורך לכרות את כל בלוטות הלימפה באזור הנבדק.

Standard therapy, Best practice, Standard of care
טיפול על פ׳ התקן המקובל. הטיפול התקני המקובל וההולם בסרטן מסוים על פי הנתונים בספרות הרפואית.

Stoma - סטומה - פיום
פתח כירורגי שמחבר בין איבר פנימי (למשל, המעיים או כיס השתן)  לשטח פני הגוף. לדוגמה: פתח בדופן החיצוני של הבטן המחובר למעי הגס.

Thrombocytopenia (טרומבוציטופניה) - מיעוט טסיות דם
ירידה במספר הטסיות בדם - מה שגורם לדימום יתר מפצעים ולחבורות מוגדלות.

Thrombophlebitis (טרומבופלביטיס) - דלקת של הווריד
דלקת בווריד מסביב לקריש דם.

Thrombosis (טרומבוזיס) - טרומבוזה, פקקת
היווצרות קריש דם בתוך כלי דם.

TRUS - Transrectal ultrasound - סונר דרך פי הטבעת
בדיקת פי הטבעת והסביבה באמצעות הכנסת מכשיר אולטרסאונד קטן לתוך פי הטבעת.

Tumor marker - סמן לגידול
חומר שהופרש מגידול ונמצא בדם. משתמשים בו לניטור תגובה לטיפול. מדובר בחומרים כמו CEA (גידולים של מערכת העיכול ושל השדיים) 9-19-CA (סרטן הלבלב), PSA (סרטן הערמונית ושלפוחית השתן), 125 CA (סרטן השחלה), 3-15 CA (סרטן השד).
בחזרה למעלה

עמותות וארגונים

ריכזנו בשבילכם רשימה של ארגונים שמסייעים לחולי סרטן בתחומים שונים ועונים על מגוון רחב של צרכים. הרשימה הזאת אינה המלצה להעדיף את הארגונים האלה על פני ארגונים אחרים שלא הוזכרו כאן. כמו כן אנחנו לא אחראים על התכנים באתרים המוזכרים.

האגודה למלחמה בסרטן

עמותת חולי לוקמיה מילואידית כרונית
האתר מספק מידע עדכני על הטיפול במחלה וכולל מאמרים, מילון מונחים וסיפורי חולים.

עמותת "אחת מתשע" - סרטן השד
האתר כולל מידע רחב על סרטן השד, פורום וקבוצות תמיכה, סדנאות
ומידע על מתן סיוע משפטי ללא תשלום.

האגודה למיאלומה נפוצה - אמ"ן
האתר כולל מידע רפואי על מחלת המיאלומה, פורום, קבוצות תמיכה וכנסים.

עמותת "חיים עם סרטן הערמונית"
עמותה של חולים למען חולים. האתר מציע תמיכה ועזרה לחולים בסרטן הערמונית ומידע כללי על המחלה.

עמותת יד שרה
ארגון מתנדבים לשיפור איכות החיים של המתמודדים עם קשיי תפקוד.
שירותי העמותה: השאלת ציוד רפואי, מוקד מצוקה, מסגרות טיפול, מסגרות פנאי לקשישים, הסעות למוגבלי תנועה ועוד.
כתובת: קריית ויינברג, שדרת הרצל 124, ירושלים 96187
מוקד מידע: 6444* 02-6444-444 פקס: 02-6444-508

אגודת מגן לחולה
שירותי האגודה: מתן מידע טלפוני, תיאום פגישות לחולים עם אנשי מקצוע, ייעוץ, ניוד מטופלים לבדיקות, השאלת ציוד רפואי, סיוע בהטסה לניתוח בחו"ל, סיוע מול מוסדות ועוד.
כתובת: בית וגן 64, ת"ד 16076, ירושלים 91160
טלפון: 02-6442000 פקס: 02-6435479

עזרה למרפא (הרב פירר)
שירותים: ייעוץ והכוונה לרופאים, השאלת ציוד רפואי, ארגון הטסת חולים לחו"ל, וידאו קונפרנס (שיחות ועידה), יבוא תרופות נדירות, טיפולי בית בילדים חולי סרטן, חינוך והסברה, מרפאת מומחים, מעון יום שיקומי, הספקת מזון לילדים שהוריהם חולים ועוד.
כתובת: רח׳ חיד"א 24, בני־ברק,
טלפון: 03-5777000 פקס: 03-6161177

קרן ישעי - מרפא לחיים
קרן פרטית שמסייעת במימון שירותים רפואיים לאנשים פרטיים שאינם מסוגלים להתמודד עם עלויות הטיפול הרפואי שלו הם זקוקים (כמו ניתוחים, השתלות ותרופות ועוד) ואשר מצבם הרפואי והכלכלי מצדיק זאת.
כתובת: רחוב חיים ויטל 11, ת"ד 34205 ירושלים 91341
טלפון: 02-6521986

צו מניעה - למניעת סרטן המעי הגס
פועלת ליצירת מודעות בקרב הציבור לשכיחותו הגבוהה של סרטן המעי הגס ולחשיבות הרבה של הבדיקה ושל הטיפול המקדים. באמצעות קולונוסקופיה ניתן לגלות גידולים שפירים (פוליפים) ולטפל בהם ובכך למנוע 90% מהמקרים של סרטן המעי הגס. באתר העמותה רשימה של רופאות נשים שמתמחות בביצוע הבדיקה לנשים.
טלפון: 04-9931825 052-4747234

עזר מציון
עזר מציון פועלת כבר שנים רבות במטרה ללוות את חולי הסרטן ואת בני משפחותיהם במחלקות האונקולוגיות בבתי החולים. בעזר מציון חשו כי במשפחות שבהן אחד מבני הבית חולה בסרטן, "חולה" עימו כל הבית. לכן הקימה עזר מציון מערך שירותים רחב כדי להקל בכל דרך אפשרית על החולים ועל בני המשפחה ולתמוך בהם בשעתם הקשה.
מרכז אורנית, רחוב קפלן 40, פתח־תקווה
טלפון: 03-9277777
פקס: 03-9215757
מנהלת: ד"ר ברכה זיסר

בית נתן - מרכז תמיכה לחולי סרטן ולבני משפחותיהם
בית נתן הוא ארגון התנדבותי המספק סיוע ותמיכה רגשית וחברתית לנשים המתמודדות עם מחלת הסרטן ולבני משפחותיהן מכל שכבות האוכלוסייה ומכל הארץ. את הסיוע ואת התמיכה נותנים אנשי מקצוע ומתנדבות שבחלקן חלו בעבר, החלימו ועברו הכשרה מקצועית. נוסף על כך, פועל הארגון להעלאת המודעות לגילוי מוקדם ולשמירה על הבריאות בקרב נשות הקהילה.

כתובת: ת"ד 16452, בית וגן 50, ירושלים 9116301
טלפון: 02-6446052
כתובת דוא"ל: info@beitnatan.org

עמותות המסייעות בהשגת תרופות

עזר מציון, בית המרקחת - החל מ־19:00 - 03-5742742

עמותת גיסט (לתרופה גליבק ולתרופות נוספות) - 03-6002500

ארגון חברים לרפואה - 03-5792220

בית מרקחת "רמז", חיפה (הנחה לתרופה טקסול ולתרופות נוספות) - 04-8222133
בחזרה למעלה

תודות

פרופ' מולי להד - פרופסור לפסיכולוגיה, פסיכולוג רפואי ונשיא "משאבים".

אירית פורז - דיאטנית ראשית.

ד"ר שולמית פרי - עו"ס במרכז דוידוף במרכז הרפואי רבין.

מלכי רדלר - מנהלת מערך התזונה והדיאטה, מרכז דוידוף, המרכז הרפואי רבין

חני שליט - עו"ס ראשית

ד"ר מיכל פאול - רופאה בכירה ביחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי רבין.

מרכז דוידוף לטיפול במחלות הסרטן - המרכז הרפואי רבין

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

לקוחות זהב ופלטינום?

בואו תראו מה מגיע לכם - לחצו כאן לפרטים

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל