פורסם בראשונה: 17.10.2006
עדכון אחרון: 26.07.2015

  • ד"ר דנה פלורנטין ד"ר דנה פלורנטין

15 דברים שאת מוכרחה לדעת על גלולות למניעת הריון

יודעת כל מה שצריך על גלולות? בטוחה? נדמה לך שכן, אבל... אז הנה חמש דקות שיכולות לעשות לך את החיים הרבה יותר קלים ונטולי בעיות (והריונות לא רצויים). וגם: הכל על הסכנה שבשילוב בין נטילת גלולות לקרישתיות יתר

בקיצור

1.

גלולות מגינות מהריונות לא רצויים, אבל לא ב־100%.

2.

חשוב לשים לב ולא לשכוח לקחת את הגלולות במועדן.

3.

שכחת? יכול להיות שכדאי להסתמך על אמצעי נוסף.

​"אבל אני לא מבינה. איך זה קרה? אני לוקחת גלולות כבר שנתיים. מה פתאום נכנסתי להריון?" שאלה מצוינת ומצב לגמרי לא דמיוני. אין רופא ורופאת נשים שלא חוו אותה מספר פעמים במהלך הקריירה, ויש הרבה נשים שחוו אותה מהצד האחר של המתרס (ותאמיני לי, ותאמין לי, אם מדובר בגבר שקורא את הכתבה - זה באמת צד הפחות נעים).

אז למה זה קורה? "גלולות הן דבר בטוח". ככה לימדו אותנו בשיעורים לחינוך מיני בבית הספר, ככה כתוב בכתבות, ככה אומרים המומחים בפורום. מה קרה פה?

אז ככה: נכון, גלולות למניעת הריון הן בהחלט תכשיר רפואי בטוח. כאשר נוטלים גלולות בצורה נכונה, על פי ההוראות המדויקות (המדויקות! וזה חשוב!) - הסיכוי לכניסה להריון נמוך מאוד, יחסית, אך הוא עדיין אינו עומד על אפס!

מה זאת אומרת?

זאת אומרת שגם כאשר לוקחים גלולות באופן נכון ורציף עדיין קיים סיכוי (אמנם נמוך מאוד) להיכנס להריון.

דרך אגב, אם את או אתה שואלים את עצמכם כרגע אם אין שום אמצעי מניעה שיעילותו מאה אחוזים, התשובה היא "לא" (וזה כולל את ההליך הכירורגי של קשירת החצוצרות). הדרך הבטוחה היחידה שלא להיכנס להריון היא לא לקיים יחסי מין. פשוט ככה.

אז מה זה אומר בתכל'ס?

זה אומר שכל מי שמקיימת יחסי מין (ובן זוגה!) צריכים לקחת בחשבון שיש סיכוי (או סיכון, תלוי איך מביטים בזה) של כניסה להריון ו"פנצ'ר" יכול לקרות.

אוקיי, הבנתי. אז איך אני יכולה להגביר את היעילות של הגלולות למניעת הריון?

אני אשמח להסביר.

עיקר הבעיה טמון בכך שרוב הבחורות שנוטלות גלולות למניעת הריון (בעיקר הצעירות, אבל גם מבוגרות יותר), אינן בקיאות באופן השימוש בגלולות ומתייחסות לעניין בקלות ראש שמפתיעה אותי כרופא בכל פעם מחדש. לכן הדבר הראשון שחייבים לומר הוא: גלולות זה עניין רציני, ואם את רוצה באמת להגן על עצמך מכניסה להריון לא מתוכנן – את צריכה להתייחס לנטילתן ברצינות הראויה.

אז הנה: 15 הדברים שכל בחורה חייבת לדעת על גלולות למניעת הריון. יודעת הכל? מצוין! לא ידעת הכל? למדת.

1. מה אני עושה אם שכחתי?

הסיבה העיקרית לכישלון הטיפול בגלולות למניעת הריון היא "מחלת השכחה" הידועה. אופס... שכחתי. גלולות נוטלים מדי יום באותה השעה! ככל ששוכחים ליטול יותר גלולות, או אם "משחקים" בזמני הנטילה שלהן, יעילותן במניעת הריון נפגמת משמעותית.

כן, גם כששוכחים גלולה אחת יש סיכוי להרות.

שכחתי גלולה. מה עושים?

אם שכחת גלולה ולא עברו עדיין 12 שעות מהמועד הקבוע לנטילתה, קחי מיד את הגלולה שנשכחה והמשיכי כרגיל בגלולה הבאה בשעה היעודה.

אם עברו יותר מ־12 שעות, יש רופאים ומומחים הממליצים לקחת את הגלולה הנשכחת בכל מקרה - ובהמשך את הגלולה של אותו היום, בעיקר כדי למנוע את הדימום שעשוי להופיע. במקרה כזה מומלץ להשתמש גם בקונדום עד תום החפיסה כדי למנוע הריון.

אם שכחת שתי גלולות ומעלה, זרקי את השתיים האלה לפח.

השאלה העומדת בפניך כעת היא כמה גלולות נשארו בחפיסה? אם נותרו יותר משבע גלולות, קחי אותן לפי הסדר, סיימי את החפיסה, עשי את ההפסקה הרגילה בת השבוע - והתחילי חפיסה חדשה.

אם נותרו בחפיסה פחות משבע גלולות, המשיכי ליטול אותן לפי הסדר ומיד עם סיום החפיסה התחילי חפיסה חדשה ברצף (ללא הפסקה בין החפיסות).

איך לא שוכחים?

הפתרון הטוב ביותר בעידן הטלפונים הסלולריים הוא ליצור התראה או תזכורת קבועה בסלולרי, שתצפצף לך ותזכיר לך בדיסקרטיות ליטול את הגלולה בזמן.

2. מתי אני מתחילה חפיסת גלולות?

כאשר מתחילים ליטול גלולות למניעת הריון רצוי להתחיל ביום הראשון של המחזור (הכוונה ליום הראשון של הדימום). אם התחלת ליטול גלולות ביום הראשון של המחזור, ניתן להסיר את הקונדום ללא חשש כבר בחפיסה הנוכחית.

ואפשר להתחיל גם בימים אחרים?

כן. ניתן להתחיל ליטול את הגלולות בכל אחד מהימים האחרים של השבוע הראשון למחזור (כאשר העדיפות היא ליום החמישי), אולם המשמעות היא זו: בחודש הראשון לשימוש יש צורך להשתמש בקונדום בנוסף לגלולות ואת מוגנת לחלוטין רק מהחפיסה השנייה.

3. האם אני מוגנת בשבוע ההפסקה שבין החפיסות או שצריך אז גם קונדום?

כן, בשבוע הפסקה בין החפיסות את מוגנת ואין צורך להשתמש בקונדום.

4. הדימום הופיע במהלך שבוע ההפסקה, האם באותו יום אני מתחילה ליטול גלולות?

לא.הדימום יופיע במהלך שבוע ההפסקה ולא מתחילים את החפיסה החדשה ביום הראשון של הדימום הזה, אלא ממתינים שבוע שלם של הפסקה מהגלולה האחרונה. רק אז מתחילים מחדש. בעיקרון תמיד מתחילים את החפיסות באותו יום.

5. מהי הגלולה החשובה ביותר בחפיסה?

הראשונה.

מה זאת אומרת?

זאת אומרת שניתן, אם את רוצה, להקדים את יום תחילת הנטילה של הגלולות (מטעמי נוחות או כדי "לכוון" את המחזור), כלומר - לקצר את שבוע ההפסקה. אסור בשום פנים ואופן להאריך את ההפסקה! במקרה כזה היעילות נפגמת.

6. אני לא רוצה לקבל מחזור דווקא בחופשה שלי בברצלונה. מה אני עושה?

אם את מתחתנת, או יוצאת לירח דבש, או תכננת סוף שבוע רומנטי עם בן הזוג בברצלונה והמחזור צפוי ליפול דווקא אז, את יכולה למנוע את הופעת הדימום על ידי המשך נטילת הגלולות מהחפיסה הבאה ברצף (בלי הפסקה של שבוע בין החפיסות). ניתן לעשות את זה ולא יקרה לך שום דבר רע.

7. אני מקיאה. האם אני בבעיה בכל מה שקשור להגנה מפני הריון?

אולי.שלשולים והקאות יכולים לפגום ביעילות הגלולות למניעת הריון. אם הקאת בטווח הקרוב לנטילת הגלולה ייתכן כי היא לא נספגה במלואה ולכן תיתכן פגיעה ביעילות. אם עברת אירוע של "קלקול קיבה" המלווה בשלשולים מרובים, מומלץ להשתמש גם בקונדום לפחות בשבוע שלאחר סיום "האירוע".

8. אם הרופא נתן לי אנטיביוטיקה? האם אני בבעיה בכל מה שקשור להגנה מפני הריון?

ידוע כי תרופות מסוימות עשויות לפגום ביעילות הגלולות. עם זאת, מחקרים חדשים לא מראים שנטילת אנטיביוטיקה פוגמת ביעילות הגלולות. בכל מקרה יש צורך להתייעץ עם הרופא או הרופאה המטפלים לגבי כל תרופה שאת נוטלת - ולא לקבל החלטות לבד.

9. האם זה משנה אם לקחתי את הגלולה על בטן מלאה או על בטן ריקה?

לא.

10. נפלה לי גלולה והלכה לאיבוד. מה אני עושה?

אין בעיה.בגלולות החדשות, כל הגלולות בחפיסה הן בעלות אותו מרכיב הורמונלי ולכן ניתן "לשאול" גלולה מחפיסה אחרת, או להמשיך מהגלולה הבאה בתור (אבל לא לשכוח לקחת גלולה נוספת בסוף החפיסה במקום הגלולה שאבדה).

11. אין בבית המרקחת את הסוג שאני רגילה לקחת. מה אני עושה?

ישנן גלולות למניעת הריון שהן בעלות מרכיב הורמונלי זהה, אך מיוצרות בשמות שונים על ידי יצרנים שונים. התייעצי עם הרופא או הרופאה המטפלים או עם הרוקח או הרוקחת לגבי התחליף ההולם לגלולות הרגילות. בשביל זה, בין השאר, הם שם!

12. שמרתי את הגלולות בתא הכפפות של המכונית באוגוסט. זה בעייתי?

בהחלט עלול להיות בעייתי. לא רצוי לשמור את הגלולות בתוך הרכב, מאוד חם שם בעיקר בקיץ והן עשויות להיפגם. אגב, גם קונדומים!

13. החלטתי לחזור לקחת גלולות למניעת הריון אחרי כמה שנים ומצאתי חפיסת גלולות שנשארה לי במגירה מהצבא. לקחת?

כדאי מאוד לבדוק את תאריך התפוגה של הגלולות ולראות שהן עדיין בתוקף. אם החלטת לשוב וליטול גלולות למניעת הריון, הדבר האחרון שאת בטח רוצה הוא הפתעות.

14. החלטתי לקחת גלולות. ללכת לבית מרקחת לקנות משהו?

ממש, אבל ממש, לא מומלץ!

תמיד התחילי בנטילת גלולות למניעת הריון לאחר התייעצות עם הרופא או רופאת הנשים שלך, לאחר שיבדקו אותך, ישמעו ממך על מצבך הבריאותי ויסבירו לך כל מה שאת רוצה לדעת.

אל תתביישי לשאול אותם! הם שם גם לשם מתן הסברים! שכחת לשאול משהו? אל תתביישי לחזור ולקבל תשובה. ועוד דבר: קראי טוב־טוב את ההוראות המצורפות לחפיסה. משהו לא ברור? תשאלי.

15. אני לוקחת גלולות לפי ההוראות, אז עכשיו אפשר לזרוק כבר את הקונדום המעצבן הזה?

תלוי!

גלולות למניעת הריון נועדו בעיקר למניעת הריון, אך הן אינן מונעות הידבקות במחלות אחרות המועברות במגע מיני. לכן אם את מקיימת יחסי מין עם בן זוג חדש ולא מוכר, אנא - השתמשו גם בקונדום! לכל הפחות עד שתכירו טוב יותר ותוכלו לברר ששניכם "שמישים" ובריאים ללא קונדום.

מה זו קרישתיות יתר – ולמה השילוב בינה לבין גלולות מסוכן לך?

ארבע שאלות, ארבע תשובות מד"ר דנה פלורנטין:

1. מה זו קרישתיות יתר?

קרישתיות, או קרישיות, היא תכונה של הדם, המסוגל לעבור ממצב נוזלי למצב צמיגי, וכל אחת מאיתנו מכירה אותה: אנו נשרטות קלות, והדם הקולח מהשריטה נקרש במהירות ומכסה את פצעי־העור השטחיים בגלד, שהוא דם קרוש. כלומר, מדובר, בבסיסו של דבר, במנגנון ביולוגי חיובי, שמטרתו למנוע מאיתנו להגיר ליטרים של דם מכל פצע שטחי.

כאשר קיימת נטייה לקרישתיות יתר, הדם נוטה להיקרש במקומות "הלא נכונים" ובזמן הלא נכון; כאשר הוא עושה זאת בכלי דם בגפיים, למשל, עלולה להיווצר פקקת בכלי הדם. פקקת כזו עלולה ליצור תסחיף [קריש דם, כלומר: חתיכה קטנה ומוצקה של דם קרוש], העלול להגיע מהוורידים ברגליים אל ורידי הריאות, ולמנוע מהריאות לתפקד ולסכן את חיי האשה. ועם זאת, תסחיף ריאתי הוא נדיר ביותר.

2. איך זה קשור לגלולות?

הורמונים שונים, וגם גלולות - המכילות כמות קטנה שלהם - מגבירים את הנטייה לקרישתיות יתר. למי שאין לה גורמי סיכון לקרישתיות יתר אין לכך הרבה משמעות והיא לא נמצאת בסיכון. אבל כאשר קיימת נטייה גנטית, עם או בלי גורמים סביבתיים נוספים (לדוגמה: הצירוף עישון וגיל מבוגר מגבירים את הנטייה לקרישתיות יתר) הגלולות עלולות לגרום להיווצרות קריש דם.

3. איך אני יודעת אם יש לי קרישתיות יתר?

כדי לדעת אם יש לך נטייה גנטית לקרישתיות יתר, מבצעים בדיקת דם פשוטה ביותר.

לא כל אחת צריכה לעבור אתה הבדיקות האלה באופן אוטומטי, אלא רק בנות שאצלן קיים חשד לכך. לדוגמה: למי שיש לה קרוב או קרובת משפחה מדרגה ראשונה (אבא, אמא, אח, אחות) שלקו בפקקת הוורידים, או קרוב משפחה מדרגה ראשונה שלקה באירוע מוחי בגיל צעיר. גם מי שעברה בעצמה אירוע של פקקת צריכה לעבור את הבירור.

4. ואם יש לי קרישתיות יתר - מסוכן לי לקחת גלולות?

כן. במקרה זה מומלץ להשתמש באמצעי מניעה אחר. לחצי כאן כדי ללמוד על אמצעי מניעה אחרים המצויים בשוק.

זו הסיבה, אגב, שאם את מעל גיל 35 ומעשנת, לא מומלץ שתשתמשי בגלולות למניעת הריון. (ובכלל לא מומלץ שתעשני, אבל זו כבר אופרה אחרת).

לידיעתך – במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחץ/י​ כאן


ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל