אבחנות

פורסם בראשונה: 09.10.2011
עדכון אחרון: 05.08.2015

  • ד"ר רות גופן ד"ר רות גופן
  • קטיה אורבין ד"ר קטיה אורבין

לחץ דם גבוה

מהו לחץ דם גבוה? ממה הוא נגרם? מהם התסמינים שלו? כמה זמן הוא נמשך? איך מאבחנים? איך מטפלים? זה חד־פעמי? זה יחזור? עלולים להיות סיבוכים? מדריך
לחץ דם גבוה

​​​שם האבחנה בעברית: לחץ דם גבוה או יתר לחץ דם
שם האבחנה באנגלית: Hypertension
שם האבחנה במערכת המחשב של הרופא (קליקס): Hypertension, Essential Hypertension, Primary Hypertension, HTN​

מה זה?

הדם בגופנו זורם מהלב אל האיברים השונים. בעת זרימתו מפעיל הדם לחץ על הדפנות של כלי הדם. המצב שבו הלחץ הזה גבוה מהרגיל מכונה "לחץ דם גבוה" או "יתר לחץ דם". בעזרת מכשיר מדידה פשוט ניתן למדוד את לחץ הדם. המדידה נותנת שני מספרים: ערך סיסטולי (הגבוה) וערך דיאסטולי (הנמוך). אם הערכים המתקבלים גבוהים מ־140/90, משמעות הדבר שהנבדק סובל מלחץ דם גבוה.

ממה נגרם לחץ דם גבוה?

ברוב המקרים (95%) לא ניתן להצביע על גורם ברור ללחץ הדם הגבוה. המקרים אלה מכונים "יתר לחץ דם ראשוני" (primary).

רק ב־5% מהמקרים ניתן לייחס את לחץ הדם הגבוה לגורם ברור כמו תרופה או מחלה. במקרים האלה מדובר ב"יתר לחץ דם שניוני" (secondary).

מהם התסמינים?

בדרך כלל אין תסמינים ללחץ דם גבוה, ומי שיש להם לחץ דם גבוה אינם מרגישים שום דבר. רק אם לחץ הדם גבוה במיוחד, הוא עלול לגרום לתסמינים כמו כאב ראש, שינויים בראייה, כאבים בחזה וקוצר נשימה.

אף שבדרך כלל לא מרגישים לחץ דם מוגבר, זהו מצב מסוכן שעלול לגרום להתקפי לב, לאירועים מוחיים, לפגיעה בכליות ולפגיעה בכלי דם שונים בגוף. לכן חשוב מאוד למנוע יתר לחץ דם, ובמקרה שמאובחן יתר לחץ דם - לטפל בו ולהיות במעקב רפואי.

עם מי אפשר להתייעץ באינטרנט?

ניתן להתייעץ בפורום בריאות המשפחה ועם רופאים מומחים של כללית. כן ניתן להתייעץ עם רופא מומחה במסגרת כללית מושלם (בהשתתפות עצמית). כמו כן ניתן לצפות במדריך למדידת לחץ דם בבית.

מדריך: כך מודדים לחץ דם בבית

איך אני לעומת האחרים?

אצל יותר מ־185 אלף לקוחות של כללית מתוך כ־4 מיליון (4.6%) אובחן ב־2013 לחץ דם גבוה.

כמה זמן זה נמשך?

לחץ דם גבוה מתחיל ברוב המקרים בין גיל 30 לגיל 50 ונמשך כל החיים. ברוב המכריע של המקרים הוא מתחיל בהדרגה. הוא גורם לנזק מצטבר במשך השנים, ולכן יש חשיבות רבה לגילוי מוקדם, למעקב ולטיפול.

איך מאבחנים?

מאחר שברוב המקרים לא מרגישים את לחץ הדם המוגבר, הרי כדי לגלות אותו צריך למדוד. ניתן למדוד לחץ דם בעזרת מכשיר פשוט בביקור אצל רופא המשפחה.

כ־10% מהאוכלוסייה סובלים מ"תסמונת החלוק הלבן", כלומר סובלים מלחץ דם גבוה רק בעת בדיקה במסגרת רפואית או בנוכחות רופא, ואילו בשאר היממה לחץ הדם שלהם תקין. אם האבחנה של לחץ דם גבוה אינה ודאית, ניתן לעשות בדיקת הולטר לחץ דם - באמצעות מכשיר למדידת לחץ דם שנושאים על הזרוע למשך 24 שעות. המכשיר מופעל אחת ל־30 דקות במשך כל שעות היממה ורושם את ערכי לחץ הדם שנמדדים. הבדיקה היא פשוטה ומאפשרת לאבחן או לשלול באופן מהימן לחץ דם גבוה.

אם לחץ הדם הגבוה מאובחן לראשונה מתחת לגיל 30 או מעל לגיל 50 יש צורך לעשות בירור נוסף כדי לשלול סיבות ללחץ דם גבוה שניוני - סיבות שהן לעיתים הפיכות.

איך מטפלים?

ניתן להשפיע על לחץ דם גבוה בכמה דרכים:
• ירידה במשקל - אם יש צורך בכך. לחלופין: שמירה על משקל גוף תקין ומניעת השמנה.

• דיאטה - תזונה עשירה בפירות ובירקות ודלה בשומנים.

• צריכה מתונה של מלח - למבוגר מומלץ לצרוך לא יותר מ־6 גרמים של מלח ביום (שמכילים 2.4 גרמים של נתרן - שהוא החומר המזיק במלח).

• פעילות גופנית - פעילות אירובית במשך 30 דקות ביום, ארבע פעמים בשבוע לכל הפחות.

• גמילה מעישון. מי שמתקשה בכך יכול להיעזר בסדנאות הגמילה מעישון של כללית.

• צריכה מתונה של אלכוהול - לכל היותר מנת אלכוהול אחת ביום. מנת אלכוהול מצויה בפחית בירה, בכוס יין או בכוסית משקה חריף (50 מ"ל).

• טיפול תרופתי להורדת לחץ דם - שאותו מתאים רופא המשפחה במקרה הצורך. לעיתים יש צורך בשילוב של כמה תרופות כדי לאזן את לחץ הדם בצורה מיטבית. אם לחץ הדם אינו מתאזן בטיפול תרופתי משולב או שיוצא מאיזון לאחר תקופה שבה היה מאוזן, צריך לשלול סיבות אחרות שמשפיעות על לחץ דם גבוה, כמו שימוש בתרופות נוגדות כאב ממשפחת ה־NSAIDS - כמו נורופן, ארקוקסיה, וולטרן ואטופאן - או דום נשימה בשינה (ניתן לאבחן במעבדת שינה).

זה חד־פעמי? זה לתמיד?

ברוב המקרים, לחץ דם גבוה הוא מצב שעימו צריך להתמודד ובו צריך לטפל במשך כל החיים.

עלולים להיות סיבוכים?

בהחלט. לחץ דם גבוה הוא גורם סיכון למחלות רבות, ולכן חשוב מאוד לטפל בו. הלחץ המוגבר בכלי הדם במשך שנים ארוכות (אם אינו מטופל) עלול לגרום, בין היתר, להתקפי לב, לפגיעה בשריר הלב, לאירועים מוחיים, לפגיעה בכליות ולפגיעה בעיניים.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

ברוב המקרים אין סימני אזהרה ללחץ דם גבוה, ולכן חשוב למדוד את לחץ הדם אחת לכמה שנים. אנשים שנמצאים בסיכון לפתח לחץ דם גבוה (מי שיש להם בני משפחה הסובלים מיתר לחץ דם או נמצאים בגילים שבהם מתפתח בדרך כלל לחץ דם גבוה) צריכים למדוד את לחץ הדם לעיתים תכופות יותר. את לחץ הדם ניתן למדוד אצל רופא המשפחה. ניתן גם להתייעץ עימו בנוגע לתדירות שבה יש לעשות את הבדיקה הזאת.

אם נמדדים ערכי לחץ דם גבוהים במיוחד (מעל 180 סיסטולי ומעל 110 דיאסטולי) במדידות חוזרות, ואם הערכים האלה מלווים באחד מהתסמינים הבאים - קוצר נשימה, כאבים בחזה, כאב ראש עז, טשטוש ראייה או דימום מהאף - יש לפנות בדחיפות לבדיקת רופא.

איך לומדים לחיות עם לחץ דם גבוה?

מי שסובלים מלחץ דם גבוה צריכים להקפיד במיוחד על אורח חיים בריא: לשמור על משקל תקין, לעסוק באופן קבוע בפעילות גופנית, לשמור על תזונה מאוזנת, דלת מלח ושומנים וכן לא להפריז בצריכת אלכוהול. נוסף על כך עליהם לטפל בגורמי הסיכון הנוספים שעלולים - לצד לחץ דם גבוה - להחיש התפתחות של מחלות לב וכלי דם כמו עישון, סוכרת ושיעורי כולסטרול גבוהים.

כמו כן כדאי להיות במעקב רפואי מסודר: להגיע לרופא המשפחה למדידות תקופתיות של לחץ הדם ולבדיקה גופנית תקופתית. יש צורך לעשות בדיקות תקופתיות לגילוי סיבוכים אפשריים עקב ילחץ דם גבוה ממושך ובעיקר לא מאוזן, כמו בדיקות דם לתפקודי כליות, בדיקות עיניים ואקו לב.

אם הרופא ממליץ על טיפול תרופתי - יש להתמיד בו בהתאם להוראותיו ולהודיע לו אם הטיפול הופסק.

לידיעתך – במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחץ/י​ כאן

 
ד"ר רות גופן היא מומחית ברפואת משפחה במרפאות של כללית בתל־אביב

ד"ר קטיה אורבין היא מומחית לקרדיולוגיה במרכז הרפואי רבין

חשוב לדעת

צריכים חוות דעת שנייה?

​כללית מושלם מאפשרת לכם להתייעץ עם רופא מומחה בהנחה משמעותית

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל