• בקשות למרפאה בקשות למרפאה
  • תור ללא סיסמה תור ללא סיסמה
  • תוצאות בדיקות תוצאות בדיקות
  • חיפוש שירותים חיפוש שירותים
  • רופא און־ליין רופא און־ליין
  • תשלום חוב מהיר תשלום חוב מהיר
  • רפואה דחופה רפואה דחופה
  • כללית מושלם כללית מושלם

פורסם בראשונה: 09.10.2011
עדכון אחרון: 22.01.2015

  • ד"ר דנה פלורנטין ד"ר דנה פלורנטין
  • ד"ר עזמי שחברי

רפלוקס קיבתי ושטי (צרבת), דלקת בוושט, דלקת בקיבה, דלקת בתריסריון

מהו רפלוקס קיבתי ושטי והאם הוא קשור לדלקות בוושט, בקיבה ובתריסריון? ממה נגרמות התופעות האלה? מהם התסמינים שלהן? כמה זמן הן נמשכות? איך מאבחנים? איך מטפלים? אלה תופעות חד־פעמיות? הן יחזרו? עלולים להיות סיבוכים? מדריך

רפלוקס קיבתי־ושטי,דלקת בוושט,דלקת בקיבה,דלקת בתריסריון

שם האבחנה בעברית:
רפלוקס קיבתי ושטי, דלקת בוושט, דלקת בקיבה, דלקת בתריסריון
שם האבחנה באנגלית:
Reflux Esophagitis,Gastritis, Duodenitis
שם האבחנה או קיצורה במערכת קליקס:
Reflux Esophagitis, Gastritis, Deudenitis

 

מה זה?

מדובר בארבע אבחנות שונות שנהוג לכלול אותן ב"סל" אחד משום שכולן קשורות למערכת העיכול וכולן באות לידי ביטוי בכאבי בטן או בתחושות של אי־נוחות בבטן.

ממה נגרמים רפלוקס קיבתי ושטי ודלקות בוושט, בקיבה ובתריסריון?

רפלוקס, המכונה בשפת העם "צרבת", נגרם מעלייה של חומצה מהקיבה אל מעלה הוושט.

דלקות בוושט או בקיבה או בתריסריון (שהן חלק ממערכת העיכול העליונה) יכולות אף הן להיגרם מהחומצות של הקיבה, אך יכולות להיות להן גם סיבות אחרות. הסיבה העיקרית להתפתחות של דלקת חריפה בקיבה היא אלכוהוליזם, או צריכה - במשך תקופה ארוכה - של תרופות כמו  אספירין, או נוגדי דלקת שאינם מבוססים על סטרואידים (הקרויים בשפת הרופאים NSAIDS).

לפעמים גורמת הדלקת להופעת כיב קיבה (אולקוס) או כיב בתריסריון. ברוב המקרים שבהם מאבחנים כיב מאבחנים גם את הימצאותו בקיבה של החיידק הליקובקטר פילורי. השמדת החיידק מונעת את הישנות הכיב.

מהם התסמינים?

רפלוקס גורם בדרך כלל לצרבת - תחושה לא נעימה שנגרמת כתוצאה מעליית נוזל חומצי במעלה הוושט. דלקת במערכת העיכול העליונה גורמת לכאבים בבטן העליונה.

עם מי אפשר להתייעץ באינטרנט?

ניתן להתייעץ בפורום בריאות המשפחה, בפורום תזונה ודיאטה ועם רופאים מומחים של כללית. כן ניתן להתייעץ עם רופא מומחה במסגרת כללית מושלם (בהשתתפות עצמית).

איך אני לעומת האחרים?

אתה בחברה טובה: אצל 175 אלף מ־4.2 מיליון לקוחות כללית אובחנו רפלוקס או דלקות במערכת העיכול העליונה.

כמה זמן זה נמשך?

עד שמקבלים טיפול. הרפלוקס אינו חולף מעצמו: הוא בדרך כלל בעיה כרונית - עד לקבלת הטיפול. דלקת במערכת העיכול העליונה יכולה לחלוף בסופו של דבר ללא טיפול, אבל באותה המידה יש סיכון שאי־טיפול יגרום לסיבוכים ולהחמרה בכאבים.

איך מאבחנים?

נוסף על התסמינים האופייניים (צרבת וכאבי בטן) ונוסף על הבדיקה הגופנית שעורך הרופא קיימות כמה בדיקות עזר שמסייעות לאבחנה:

1. בדיקה לגילוי החיידק הליקובקטר פילורי באמצעות בדיקת דם (בבדיקת הדם מחפשים נוגדנים לחיידק), בדיקת אנטיגן (חלקיקים מהחיידק) בצואה או תבחין נשיפה. (תבחין נשיפה הוא הבדיקה המקובלת ביותר).

2. גסטרוסקופיה - בדיקה באמצעות סיב אופטי שמאפשר הסתכלות ישירה על הרירית של מערכת העיכול העליונה. הבדיקה נעשית בהרדמה חלקית בעזרת זריקת טשטוש ואורכת כעשר דקות.

כל מה שצריך לדעת על גסטרוסקופיה - צפו עכשיו:

3. צילום רנטגן של הוושט, של הקיבה ושל התריסריון. הצילום נעשה לאחר שתיית חומר ניגוד (בריום).

איך מטפלים?

הטיפול בצרבת הוא קודם כול ללא תרופות: ירידה במשקל, הימנעות ממאכלים עתירי שומן, מקפאין ומאלכוהול, אכילת ארוחות קטנות יותר או חלוקת הארוחה לשתי מנות, הימנעות משכיבה מיד לאחר הארוחה ושינה על כרית גבוהה המיטה (כדי שהראש יהיה גבוה משאר הגוף).

הטיפול התרופתי מתבסס לרוב על תרופות שמורידות את חומציות הקיבה. ישנן תרופות סותרות חומצה כמו גסטרו, זנטב, פמוטידין ומאלוקס. ירידה ברמת החומציות מקילה על תחושת הצרבת ומסייעת לריפוי הכיב או הדלקת. תרופות נוספות שייכות למשפחת מעכבי משאבות פרוטונים (Proton Pump Inhibitors ובקיצור: PPIs). התרופות האלה - כמו אומפרדקס, לוסק, לנטון ונקסיום - מעכבות את ייצור החומצה בקיבה.

אם מתגלה חיידק הליקובקטר פילורי, מקובל לתת טיפול משולב שכולל תרופה מקבוצת ה־PPIs (לרוב אומפרדקס) וטיפול אנטיביוטי (לרוב מוקסיפן או פלאג'יל). את הטיפול המשולב נותנים לרוב למשך 14-10 יום.

זה חד־פעמי? זה יחזור?

• לרוב ניתן להיפטר מצרבת - אם מצליחים לשנות את אורח החיים. אולם מאחר שבני אדם מתקשים בדרך כלל לעשות את השינוי המתבקש באורח החיים, נוטה הבעיה הזאת להיות כרונית.
• הישנות של כיב במערכת העיכול העליונה הייתה בעבר שכיחה מאוד, אולם מאז גילוי החיידק הליקובקטר פילורי ומתן טיפול רפואי שמכחיד אותו הכיב לרוב אינו חוזר לאחר הטיפול.

• הישנות של דלקות בקיבה תלויה בסיבות שגרמו להן. למשל, אם בן אדם לקה בדלקת בגלל שתיית אלכוהול ונרפא בעקבות תוכנית גמילה, אך כעבור זמן מה חזר לשתות אלכוהול - עלולה הדלקת לחזור. דוגמה נוספת: אם הסיבה לדלקת היא תרופה מסוימת וחוזרים ליטול אותה לאחר הפסקה - עלולה הדלקת לחזור.

עלולים להיות סיבוכים?

דלקות במערכות העיכול העליונה עלולות לגרום לכמה סיבוכים - אם לא מטפלים בהן:

• דימום ממערכת העיכול העליונה כתוצאה מכיב שאינו מטופל.

• התנקבות של הקיבה או של התריסריון כתוצאה מכיב שאינו מטופל.

• רפלוקס ממושך עלול לגרום לתסמונת שנקראת "תסמונת בארט" או "ושט על שם בארט". זהו שינוי טרום סרטני ברקמת הוושט.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

סימני האזהרה כוללים:

• צואה שחורה (מלנה) - לרוב במרקם של שלשול - מעידה על דימום בדרכי העיכול העליונות. יש לציין שצואה בצבע חום כהה אינה נחשבת למלנה. מלנה היא צואה רכה או שלשולית בצבע שחור לגמרי הנובעת מעיכול חלקי של דם.

• כאבי בטן חריפים מחייבים בדיקת רופא כדי לשלול את האפשרות שאלה נובעים מהתנקבות של מערכת העיכול.

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

הטיפול בסותרי חומצה מקל בתוך זמן קצר הן על תחושת הצרבת והן על הכאבים הנובעים מדלקות בוושט, בקיבה ובתריסריון.

איך לומדים לחיות עם רפלוקס כרוני או עם דלקת כרונית של מערכת העיכול?

חשוב לאמץ אורח חיים בריא הכולל שמירה על משקל תקין ותזונה דלת שומן. אלה מקילים על תחושת הצרבת ועשויים למנוע צרבת כרונית. לשמירה על אורח חיים בריא יש יתרונות רבים נוספים, ובהם מניעת מחלות של הלב ושל כלי הדם ומניעת סוכרת.

את הטיפול בתרופות סותרות חומצה ניתן לקחת לפי הצורך. את התרופות האלה אומנם מותר לקחת זמן ממושך, אך אופציה עדיפה היא למנוע את הצורך בהן באמצעות שינוי אורח החיים. כאשר מרגישים טוב יותר, ניתן לנסות להפסיק את הטיפול התרופתי בשיתוף עם הרופא המטפל.

 

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית. היא מומחית ברפואת משפחה ומנחה את פורום בריאות המשפחה של אתר כללית

ד"ר עזמי שחברי הוא סגן מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה במרכז הרפואי העמק ומנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה במרפאת עומר בעפולה מקבוצת כללית