פורסם בראשונה: 11.11.2009
עדכון אחרון: 13.02.2014

תוספתן: מתי צריך ניתוח

לקריאה נוחה
מה זה תוספתן ואיך נוצרת בו דלקת? כמה זמן נמשך ניתוח להסרת התוספתן, מתי אפשר לחזור לפעילות רגילה ואיך החיים נמשכים כרגיל - בלי תוספתן? מדריך מיוחד ומרגיע
ניתוח אפנדציט

בקיצור

1.

מה זה תוספתן? התוספתן, או אפנדיציט, הוא איבר המצוי לרוב בבטן הימנית התחתונה. מבנה התוספתן דמוי אצבע חלולה והוא יוצא מתחילת המעי הגס.

2.

איך מאבחנים דלקת בתוספתן? בדרך כלל התסמינים הם: כאבי בטן, הקאות, חום וקושי ליישר את הבטן. אבל, התסמינים שונים אצל כל אחד ודומים מאוד לתסמינים המופיעים במחלות בטן אחרות. דבר נוסף המקשה על האבחנה הוא המיקום השונה של התוספתן אצל חלק מהאנשים.

3.

איך מטפלים בדלקת בתוספתן? הטיפול המומלץ הוא כריתת התוספתן. כריתה בשלבי הדלקת הראשוניים תמנע את הסיבוך של התנקבות התוספתן ופיזור החיידקים בחלל הבטן.

​התוספתן, או אפנדיציט, הוא איבר בגוף המצוי לרוב בבטן הימנית התחתונה. מבנה התוספתן דמוי אצבע חלולה והוא יוצא מתחילת המעי הגס. בדרך כלל, כאשר התוספתן תקין, לא מרגישים אותו כלל. אולם כאשר יש דלקת בתוספתן היא מתבטאת בתחושת כאב חזקה מאוד בצד הבטן התחתונה.

מהי דלקת תוספתן (אפנדציט)?

דלקת תוספתן חריפה (אפנדיציטיס) שכיחה במיוחד בגיל הילדות וההתבגרות. המחלה מתבטאת, בדרך כלל, בתסמינים הבאים: כאבי בטן ולעתים גם בהקאות, חום וקושי ליישר את הבטן. התסמינים שונים אצל כל ילד ודומים מאוד לתסמינים המופיעים במחלות בטן אחרות. לכן, קשה לעתים לאבחן דלקת בתוספתן באופן חד־משמעי.

לעתים עשויים ללוות את דלקת התוספתן סימנים נוספים:  שלשולים, צריבה במתן שתן וכאבים במותן. כל אלה, ביחד ולחוד, הם סימנים מחשידים גם למחלות אחרות ולאו דווקא לדלקת בתוספתן. דבר נוסף המקשה על האבחנה הוא המיקום השונה של התוספתן אצל חלק מהאנשים: לעתים התוספתן ארוך מהרגיל ומגיע לכבד. כתוצאה מכך הסימנים המחשידים עלולים להתרכז בבטן הימנית העליונה.

רופאים טובים ומנוסים בכל מקום בעולם מתקשים לאבחן את הדלקת בשלביה המוקדמים. מצד אחד לא תמיד מתקיימים כל הסימנים של הדלקת בתוספתן. ממצד שני, אין צורך לנתח כל ילד הסובל מחום וכאבים.


אז איך באמת מאבחנים דלקת תוספתן?

הדרך המקובלת לאבחן דלקת תוספתן היא לבדוק את הילד מספר פעמים ולהשוות את הממצאים הקליניים. לעתים ניתן להיעזר בבדיקות נוספות. בדיקת אולטרסאונד בטן ובדיקת סי.טי בטן (CT) עשויות לעתים להדגים את התוספתן המודלק ולעזור באבחנה. אולם לא תמיד הדבר אפשרי. ההחלטה לבדיקה כזו או אחרת היא של רופא מנתח. על־פי הספרות הרפואית, בעשרה אחוזים מהניתוחים להסרת התוספתן כורתים תוספתן שאין בו דלקת.

איך נוצרת דלקת תוספתן?

דלקת תוספתן נוצרת משאריות מזון וצואה שסותמות את החלל הפנימי של התוספתן (אפנדציט). השאריות הללו הן קרקע פוריה ומזינה לחיידקים, שמתרבים וגורמים לדלקת חדה של התוספתן. עד היום לא נמצאה תשובה ברורה לשאלה מדוע נוצרת הדלקת אצל ילד אחד ולא נוצרת אצל אחר.

איך מטפלים בדלקת תוספתן?

אם איבחנו דלקת תוספתן חריפה, הטיפול המומלץ הוא כריתת התוספתן, כלומר ניתוח תוספתן או ניתוח אפנדציט. כריתה של התוספתן בשלבי הדלקת הראשוניים תמנע את הסיבוך של התנקבות התוספתן  ופיזור החיידקים בחלל הבטן. סיבוך זה קורה אם אכן מדובר בדלקת תוספתן, ואם לא מנתחים את הילד בזמן. במקרה כזה יתקדם התהליך הדלקתי, ותופיע הינקבות התוספתן עם דלקת הצפק, המסכנת את הילד במידה רבה.

התנקבות דופן התוספתן (מה שנקרא לעתים "התפוצצות של התוספתן", או "התפוצצות אפנדציט") תגרום לכך שהחיידקים יתפזרו בכל חלל הבטן. במצב כזה נוצרת דלקת בשם פריטוניטיס (Peritonitis). מדובר בדלקת חריפה של הצפק (הקרום העוטף את האיברים בתוך הבטן), ומצטברת מוגלה בכמות גדולה בבטן.

ניתוח לטיפול בדלקת מסוג זה הינו מורכב יותר ומחייב שטיפה של חלל הבטן, השארת נקזים לניקוז מוגלה, ומתן אנטיביוטיקה דרך הווריד במשך שבעה עד עשרה ימים.

איזה הכנות צריך לעשות לקראת ניתוח תוספתן?

כיוון שמדובר בניתוח דחוף, הצום מתחיל עם האבחנה והאשפוז הוא מיידי. לפני הניתוח תפגשו את האחות והרופא המרדים שישוחחו אתכם ויסבירו לכם על תהליך ההרדמה. תוכלו לשאול אותם שאלות ולהתייעץ.

הילד יכול לבחור את הדרך שבה יורדם בזמן הניתוח - על ידי מסכה (שאיפה) או על ידי זריקת הרדמה. המרדים יקיים את ההסכם לצורת ההרדמה שנבחרה (לרוב במסכה) והוא יבטיח לילד מספר דברים:

• הילד לא ירגיש דבר בזמן הניתוח.
• הילד לא יתעורר באמצע הניתוח.
• המרדים לא יעזוב את הילד אף לא לרגע אחד וישמור עליו כל זמן הניתוח.
• הילד ילבש חלוק ועל ידו יושם צמיד עם שמו.
• בשעה היעודה יגיע סניטר לקחת את הילד לחדר ניתוח בליווי אחד מהוריו.

מה קורה בניתוח תוספתן?

ניתוח לכריתת התוספתן (ניתוח אפנדציט) מתבצע בהרדמה כללית והוא נמשך בין חצי שעה לשעה. הניתוח יכול להתבצע בשתי שיטות שונות:

ניתוח תוספתן בשיטה הפתוחה: הרופא המנתח יבצע חתך באורך של כשמונה ס"מ בבטן הימנית התחתונה ודרכו יאתר את התוספתן. כלי הדם שלו ייקשרו והוא ייכרת לאחר קשירת בסיסו. לאחר מכן תופרים את דופן הבטן בשכבות.

ניתוח תוספתן בשיטה הלפרוסקופית: דרך חתכים קטנים (באורך 5 מ"מ כל אחד) מוחדרים שלושה צינורות דרך דופן הבטן. אחד הצינורות נושא ציוד אופטי זעיר, שבאמצעותו ניתן לראות את אזור הניתוח על מסך הטלוויזיה. דרך שאר הצינורות מוכנסים המכשירים לכריתת התוספתן. הניתוח כולו נעשה תוך צפייה במסך הטלוויזיה.

האם התוספתן יכול להתפוצץ במהלך הניתוח?

אם רואים שהתוספתן (אפנדציט) התנקב ויש מוגלה בחלל הבטן, חתך הניתוח מורחב על מנת לאפשר את סקירה ושטיפה בחלל הבטן.  ייתכן שבחלק מהמקרים במצבים כאלה, המנתח לא יתפור את החתך בבטן כדי לאפשר מעקב וניקוז המוגלה.

מה קורה אחרי ניתוח תוספתן?

עם סיום הניתוח לכריתת תוספתן (ניתוח אפנדציט), הילד מועבר ליחידת ההתעוררות לצורך השגחה צמודה על מצב ההכרה, נשימה, מתן חמצן, מעקב אחר לחץ דם, דופק ומדדים אחרים. טיפול תרופתי, הכולל טיפול בכאב, יינתן בהתאם להוראות הרופא המרדים.

על הבטן של הילד תהיה תחבושת קטנה, שמתחתיה תפרים, שאותם יורידו לאחר כמה ימים. עלולה להיות תחושת כאב עמומה באזור הניתוח, אך הכאבים החזקים שנגרמו מהדלקת כבר לא מציקים.

כמו בכל ניתוח, גם לאחר כריתת תוספתן עלולים להופיע כאבים. אחיות המחלקה יעקבו באופן שוטף אחר עוצמת הכאב. תרופה נגד כאבים תינתן כל ארבע שעות דרך העירוי, שכבר מחובר לווריד. במידת הצורך, יינתנו גם תרופות אחרות דרך הפה.

מתי הילד יכול לאכול?

מספר שעות לאחר הניתוח הילד יכול לשתות מים או תה, תחילה בכמויות קטנות ואם אינו מקיא - לשתות לפי רצונו. ביומים הראשונים הילד יאכל מזונות רכים ולאחר מכן - אוכל רגיל. 

כמה זמן אשפוז נדרש אחרי ניתוח תוספתן?

שלושה עד חמישה ימים אחרי שעבר כריתת תוספתן, הילד יכול לחזור לביתו.

האם יש מגבלות לאחר ניתוח תוספתן?

לאחר הניתוח לכריתת תוספתן (ניתוח אפנדציט), יש להיזהר ולא לעסוק בפעילות ספורטיבית במשך כשבועיים. עם זאת, אין מניעה מחזרה לבית הספר או לגן, לאחר כשבוע מזמן הניתוח.

מיקום התוספתן בגוף האדם 

האם נדרשת השגחה מיוחדת בתקופת ההחלמה בבית?

עם השחרור מבית החולים תוזמנו לבדיקת ביקורת ראשונה, שתתבצע חמישה עד שבעה ימים מיום הניתוח, לצורך הוצאת התפרים או הסיכות. עד אז, יש לעודד את הילד להתנועע, לנשום עמוק ולרדת מהמיטה. עם זאת, מומלץ להימנע ממאמץ גופני במשך כשבועיים לאחר השחרור מבית החולים. אם מופיע חום או זיהום בפצע הניתוח, יש לפנות מייד לרופא המטפל.

איך חיים בלי תוספתן?

לתוספתן יש תפקיד חשוב אצל בעלי חיים, אך בקרב בני אדם תפקידו איננו ברור וסבורים שהוא מיותר. לכן, כריתת התוספתן איננה מזיקה ולאחר החלמה מן הניתוח ניתן לאכול כרגיל ולחזור לפעילות רגילה.

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית לרפואת משפחה בכללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

צריכים לעבור ניתוח?

​כללית מושלם משתתפת בהוצאות

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל