פורסם בראשונה: 22.02.2011
עדכון אחרון: 22.02.2011

בדיקת שיניים חינם בכללית סמייל​
​בדיקות מקיפות לשליש הראשון של ההריון במור לאישה
עד 30% הנחה ללקוחות כללית מושלם במילוי קמטים ובוטוקס בכללית אסתטיקה​
​בהריון? בקשי מהאחות סרטוני הכנה לבדיקות למייל האישי
להורדת אפליקציית ההריון החדשה של כללית ​​​
​כללית רפואה משלימה, לחצי כאן לפתרונות!

שבוע 24

שתי מים, והרבה • מה עובר עלייך, מה עובר על העובר ואילו בדיקות מומלץ לעשות בשבוע 24 להריון

​מה עובר עלייך?

רגילה להיות בדיאטה תמידית? תרגיעי. התפריט היומי שלך חייב להתאים לתקופת ההריון וההנקה. לכן, בשלב הזה את צריכה להגדיל את כמות הקלוריות היומית שלך בסביבות 300 קלוריות, בהשוואה לתפריט הרגיל שלך לפני שנכנסת להריון. תיהני, אבל לא צריך להיסחף: תוספת משקל תקינה בהריון היא של 12 ק"ג בממוצע. כדאי לך להתייעץ עם דיאטנית, שתדע להרכיב לך תפריט שיתאים לצרכים, לטעם ולחשק האישי שלך.

בכל מקרה אל תוותרי על מים, והרבה. לנוזלים תפקיד חשוב בעיכול, במעבר המזון אל התא, בפינוי חומרי הפסולת ובתהליכים ביולוגיים רבים נוספים בגופך ובגוף העובר. לקראת סוף ההריון יכיל גופך כשישה ליטרים וחצי עודפים של מים. כדאי לך לשתות לפחות שמונה כוסות מים, חלב או מיצים ביום. בקיץ ובימים חמים את אף חייבת להגדיל את כמות השתייה. מומלץ להמעיט בשתיית קפה ככל שניתן. יש הממליצים גם להפחית באופן משמעותי בשתיית תה ובשימוש בממתיקים.

​​
מה עובר על העובר?

 משקל העובר: כ־700 גרם. 

האורך: כ־23 סנטימטר. 

היקף הבטן: כ־20 סנטימטר. 

אורך עצם הירך: כ־4.5 סנטימטרים.

אם היית יכולה להציץ לתוך הרחם שלך, היית מבחינה במבנה המושלם של עוברך. אפילו הציפורניים כבר מושלמות. היית מבחינה גם במגוון של תנועות: תנועות הגפיים, כיפוף ויישור הגב, תנועות האצבעות ותנועות הנשימה.

בדיקות מומלצות

1. סקירת מערכות מאוחרת

בדיקה זו מבצעים פעם אחת בין שבוע 19 לשבוע 25. סקירת מערכות מאוחרת היא בדיקת אולטרסאונד אנטומית, הבודקת את שלמות כל המערכות הפנימיות של העובר ואת תפקודן.הבדיקה אינה מזהה בשום אופן 100 אחוז מהמומים. היא אינה מאבחנת מומים כרומוזומליים/גנטיים, כמו תסמונת דאון, כיוון שרק כ-50 אחוז מהעוברים עם תסמונת דאון מציגים ממצא אנטומי חריג. עם זאת, לעתים ניתן למצוא סימנים היכולים לכוון להמלצה לביצוע בדיקת מי שפיר.

סקירת מערכות מאוחרת כלולה בסל הבריאות. 
לקוחות כללית מושלם המעוניינות לערוך בדיקה מורחבת במכוני ההסדר או באופן פרטי זכאיות להשתתפות בעלות הבדיקה, אך פעם אחת בלבד - בסקירה המוקדמת או המאוחרת.

הסקירה האחת שנבחרה - מוקדמת או מאוחרת - תינתן במכוני ההסדר תמורת השתתפות עצמית של 114 שקל. ניתן לבצע אותה גם באופן פרטי. במקרה כזה מקבלים החזר של 50 אחוז מההוצאה עד לסך של 549 שקל. לקוחות כללית פלטינום זכאיות לסקירה אחת במכוני ההסדר בהשתתפות עצמית של 57 שקל. לקוחות פלטינום שיבחרו לעשות את הסקירה באופן פרטי יקבלו החזר של 75 אחוז מההוצאה.

2. העמסת סוכר (50 גרם)

בדיקה זו יש לבצע בין שבוע 24 לשבוע 28. אין צורך בצום. שעה לאחר בליעת 50 גרם סוכר תבוצע לך בדיקת דם לסוכר (גלוקוז). רמת סוכר גבוהה מ-140 בבדיקה זו תחייב העמסת סוכר עם 100 גרם גלוקוז. כ-15 אחוז מהנשים בהריון יקבלו תוצאה לא תקינה בבדיקה הבסיסית לאחר שעה (גבוהה מ-140).

ב-15 אחוז של היולדות עם בדיקת סוכר לא תקינה תהיה גם הבדיקה עם 100 גרם סוכר לא תקינה - לנשים אלו יש סוכרת הריון.

3. לחץ דם
לחץ דמך יימדד בכל בדיקה במהלך המעקב השגרתי שתבצעי בהריונך. ערכי לחץ הדם משתנים רק מעט במהלך ההריון. במחצית הראשונה של ההריון צפויה ירידה קלה בלחץ הדם ולאחר מכן עלייה קלה שתימשך עד ללידה. בשלבים מתקדמים של הריונך יכולה להתרחש ירידה חדה בלחץ הדם תוך שכיבה על גבך. במצב זה הרחם לוחץ על הורידים הגדולים בגופך (בעיקר על הווריד הנבוב (הווריד הגדול ביותר בגופך) וכתוצאה מכך יפחת באופן משמעותי נפח הדם המגיע ללב. הפחתה זו בנפח הדם החוזר ללב עלולה להביא לירידה מקבילה גם בנפח הדם שמוזרם מהלב ולירידה בלחץ הדם. העדיפי את תנוחת המנוחה כשאת שוכבת על צדך השמאלי.

עלייה חדה או הדרגתית בלחץ הדם בכל שלבי ההריון תחייב דיווח לרופא הנשים שלך ובירור שיכלול בדרך כלל הערכה של העלייה במשקלך, אבחון נוכחות בצקות, בדיקות דם ושתן והערכת מצב העובר.

4. שקילה 
קרוב לוודאי שתישקלי בכל ביקורת שתעשי במהלך ההריון. עלייה חריגה במשקל או העדר עלייה במשקל תחייב לעתים בירור נוסף. העלייה הממוצעת במשקל במהלך ההריון היא 13-12 קילוגרם. בשליש הראשון של ההריון העלייה הממוצעת במשקל היא של קילוגרם לחודש. סך הכל העלייה במשקל במהלך ההריון וגם קצב העלייה משתנים במידה רבה בין יולדת ליולדת. תוצאות הריון טובות מתקבלות גם בקבוצות היולדות עם עלייה גדולה במשקל וגם באלו עם עלייה קטנה במשקל. צבירת המשקל המומלצת בהריון תהיה נמוכה יותר בנשים עם משקל יתר וגבוהה יותר בנשים עם תת משקל.

לאחר הלידה לא חוזרים מיד למשקל הבסיסי שלפני ההריון. יולדות עוזבות את בית החולים במשקל גבוה בכארבעה קילוגרם מזה ששקלו לפני ההריון. עיקר הירידה במשקל, לאחר הלידה, תתרחש בשבועיים הראשונים שלאחר הלידה. הירידה במשקל, לאחר הלידה, של נשים ולדניות (שזו לא לידתן הראשונה) תהיה מתונה יותר. להנקה אין כמעט השפעה על הירידה במשקל לאחר הלידה.

5. בדיקת שתן לכללית ולתרבית 

בדיקת השתן הכללית מזהה את מרכיבי השתן השונים. בבדיקה זו יזהו, בין היתר, נוכחות של סוכר וחלבון בשתן. הבדיקה בדרך כלל מהירה ומבוצעת באמצעות מקלון מיוחד שנטבל בדגימת שתן שאותה תתבקשי למסור. הבדיקה תתבצע במהלך כל פגישה למעקב הריון. לבדיקה זו חשיבות באיתור המוקדם של הפרעות בתפקוד הכליה, רעלת הריון, סוכרת הריון ​וכו'.

בדיקת השתן לתרבית נועדה לאתר זיהומים בדרכי השתן. שכיחות הזיהומים בדרכי השתן בהריון גבוהה. זיהומים אלו עלולים לגרום לסיבוכי הריון שונים ובהם לידות מוקדמות. הבדיקה תינתן בתנאים מיוחדים שיוסברו לך על ידי הצוות הרפואי. תוצאות הבדיקה יתקבלו לאחר ימים אחדים. הימצאות זיהום חידקי(בקטריאלי) בדרכי השתן תחייב טיפול אנטיביוטי (המותר בהריון).

6. ספירת דם כללית 
ספירת הדם הכללית להמוגלובין ומספר הטסיות מבוצעת בפנייה הראשונה למעקב הריון ולפחות פעם נוספת בשבועות 28-24.

מטרת הבדיקה היא לאמוד את ההמוגלובין ואת מספר הטסיות בדם. הכדוריות האדומות בדמך מכילות המוגלובין שהינו חלבון בעל כושר קשירה של חמצן. באמצעות הכדוריות האדומות (המוגלובין) החמצן מועבר לאזורי גופך השונים וכמובן גם לעובר. על פי בדיקת ההמוגלובין בדמך ניתן לזהות אנמיה (חסר דם).

אנמיה הינה תופעה שכיחה בהריון וכדי למנוע את הופעתה, ימליץ לך רופא הנשים שלך לכלול בתזונתך מאכלים עשירים בברזל. כדי להשלים את מאגרי הברזל בגופך, ימליץ לך רופא הנשים גם על נטילת כדורי ברזל וחומצה פולית. לטסיות (טרומבוציטים) בדמך תפקיד במנגנון קרישת הדם. ספירת הדם אמורה לגלות חריגות מהערכים הנורמליים של הטסיות ולהצביע על בעיות קרישה אפשריות. חריגה כזו תחייב בירור מקיף שיוצע לך על־ידי הרופא.

7. בדיקת נוגדנים ל-RH
Rh הוא חלבון הנמצא על פני שטח תאי הדם האדומים שלך. ל- 85 אחוז מהאנשים יש חלבון כזה (בעלי Rh חיובי) ול-15 אחוז אין חלבון כזה (בעלי Rh שלילי). אם יש לך Rh שלילי ובן זוגך בעל Rh חיובי, יש סיכוי שהעובר יהיה בעל Rh חיובי. בכל הריון יש מעבר של תאי דם עובריים אל האם וקיים חשש שמעבר זה יגרום לתגובה חיסונית מזיקה כלפי עוברך. התוצאה עלולה להיות אנמיה (חסר דם) של העובר שתביא אף למותו.

אם תזוהי כבעלת Rh שלילי, תעברי בדיקות לוודא אם לא פיתחת נוגדנים כנגד Rh. בדיקה ראשונה (בדיקה על שם קומבס) תבוצע בביקורך הראשון ובדיקה שנייה בשבוע 24 עד 28 להריון.

אם לא פיתחת נוגדנים, תקבלי זריקת חיסון בשבוע 28 להריון. אם ביצעת בדיקת סיסי שליה או בדיקת מי שפיר - תקבלי זריקת חיסון לאחר בדיקות אלו.​