פורסם בראשונה: 02.03.2011
עדכון אחרון: 02.03.2011

בדיקת שיניים חינם בכללית סמייל​
​בדיקות מקיפות לשליש הראשון של ההריון במור לאישה
עד 30% הנחה ללקוחות כללית מושלם במילוי קמטים ובוטוקס בכללית אסתטיקה​
​בהריון? בקשי מהאחות סרטוני הכנה לבדיקות למייל האישי
להורדת אפליקציית ההריון החדשה של כללית ​​​
​כללית רפואה משלימה, לחצי כאן לפתרונות!

שבוע 26

העפעפיים נפקחים • מה עובר עלייך, מה עובר על העובר ואילו בדיקות מומלץ לעשות בשבוע 26 להריון

​מה עובר עלייך?

הבטן שלך תופחת מיום ליום. את מרגישה אולי פחות ניידת, אבל עדיין את צריכה להגיע ממקום למקום בלי לסכן את העובר ואותך. למרות הקושי להקליק, בשום אופן אל תוותרי על חגורת הבטיחות בנסיעה במכונית. הגנה עלייך היא גם הגנה על העובר.

איך מסתדרים עם החגורה והבטן התופחת? 
את הרצועה הרוחבית (הנמוכה) של חגורת הבטיחות הניחי מתחת לבטן. את חגורת הכתפיים אפשר להכניס בין השדיים.

​​

מה עם טיסות: אפשר לטוס בזמן ההריון? 
אם ויסות הלחצים המטוס תקין, אין תוספת סיכון לטיסה בהריון. רוב חברות התעופה מאפשרות לנשים הרות לטוס. עם זאת, יש חברות תעופה שמונעות מנשים הרות לטוס סמוך למועד הלידה המשוער. ודאי שהביטוח הרפואי בעת שהותך בחו"ל כולל גם את הטיפול בהריון בשעת צורך.

טיפ לטיסה: בטיסות ארוכות חשוב מאוד לקום מדי פעם וללכת מעט כדי למנוע פקקת (טרומבוזות) בגפיים התחתונות.

מה עובר על העובר?

העובר שלך כבר גדול והוא שוקל כמעט קילוגרם אחד. העפעפיים שלו, שעד עכשיו היו סגורים, ייפתחו וחוש הראייה שלו מתפתח בהדרגה. מיד עם יציאתו לאוויר העולם, יידע התינוק למקד את ראייתו למרחק של כ־25 סנטימטר. זהו בדיוק המרחק שיאפשר לו ליהנות מזיו פנייך. מספיק, לא? בתוך הרחם יש פחות מה לראות, אבל גם שם מסוגל העובר להגיב לגירוי של אור. תאורה על דופן הבטן עשויה לגרום לו להגיב בתנועות גופו ובשינויים בקצב הלב.

בדיקות מומלצות

1. העמסת סוכר (50 גרם)
בדיקה זו יש לבצע בין שבוע 24 לשבוע 28. אין צורך בצום. שעה לאחר בליעת 50 גרם סוכר תבוצע לך בדיקת דם לסוכר (גלוקוז). רמת סוכר גבוהה מ-140 בבדיקה זו תחייב העמסת סוכר עם 100 גרם גלוקוז. כ-15 אחוז מהנשים בהריון יקבלו תוצאה לא תקינה בבדיקה הבסיסית לאחר שעה (גבוהה מ-140). ב-15 אחוז של היולדות עם בדיקת סוכר לא תקינה תהיה גם הבדיקה עם 100 גרם סוכר לא תקינה - לנשים אלו יש סוכרת הריון.

2. בדיקת נוגדנים ל-RH
Rh הוא חלבון הנמצא על פני שטח תאי הדם האדומים שלך. ל- 85 אחוז מהאנשים יש חלבון כזה (בעלי Rh חיובי) ול-15 אחוז אין חלבון כזה (בעלי Rh שלילי). אם יש לך Rh שלילי ובן זוגך בעל Rh חיובי, יש סיכוי שהעובר יהיה בעל Rh חיובי. בכל הריון יש מעבר של תאי דם עובריים אל האם וקיים חשש שמעבר זה יגרום לתגובה חיסונית מזיקה כלפי עוברך. התוצאה עלולה להיות אנמיה (חסר דם) של העובר שתביא אף למותו.

אם תזוהי כבעלת Rh שלילי, תעברי בדיקות לוודא אם לא פיתחת נוגדנים כנגד Rh. בדיקה ראשונה (בדיקה על שם קומבס) תבוצע בביקורך הראשון ובדיקה שנייה בין שבוע 24 עד שבוע 28 להריון. אם לא פיתחת נוגדנים, תקבלי זריקת חיסון בשבוע 28 להריון. אם ביצעת בדיקת סיסי שליה או בדיקת מי שפיר - תקבלי זריקת חיסון לאחר בדיקות אלו.

3. לחץ דם
לחץ דמך יימדד בכל בדיקה במהלך המעקב השגרתי שתבצעי בהריונך. ערכי לחץ הדם משתנים רק מעט במהלך ההריון. במחצית הראשונה של ההריון צפויה ירידה קלה בלחץ הדם ולאחר מכן עלייה קלה שתימשך עד ללידה. בשלבים מתקדמים של הריונך יכולה להתרחש ירידה חדה בלחץ הדם תוך שכיבה על גבך. במצב זה הרחם לוחץ על הורידים הגדולים בגופך (בעיקר על הווריד הנבוב (הווריד הגדול ביותר בגופך) וכתוצאה מכך יפחת באופן משמעותי נפח הדם המגיע ללב. הפחתה זו בנפח הדם החוזר ללב עלולה להביא לירידה מקבילה גם בנפח הדם שמוזרם מהלב ולירידה בלחץ הדם. העדיפי את תנוחת המנוחה כשאת שוכבת על צדך השמאלי.

עלייה חדה או הדרגתית בלחץ הדם בכל שלבי ההריון תחייב דיווח לרופא הנשים שלך ובירור שיכלול בדרך כלל הערכה של העלייה במשקלך, אבחון נוכחות בצקות, בדיקות דם ושתן והערכת מצב העובר.

4. שקילה 
קרוב לוודאי שתישקלי בכל ביקורת שתעשי במהלך ההריון. עלייה חריגה במשקל או העדר עלייה במשקל תחייב לעתים בירור נוסף.

העלייה הממוצעת במשקל במהלך ההריון היא 13-12 קילוגרם. בשליש הראשון של ההריון העלייה הממוצעת במשקל היא של קילוגרם לחודש. סך הכל העלייה במשקל במהלך ההריון וגם קצב העלייה משתנים במידה רבה בין יולדת ליולדת.

תוצאות הריון טובות מתקבלות גם בקבוצות היולדות עם עלייה גדולה במשקל וגם באלו עם עלייה קטנה במשקל. צבירת המשקל המומלצת בהריון תהיה נמוכה יותר בנשים עם משקל יתר וגבוהה יותר בנשים עם תת משקל.

לאחר הלידה לא חוזרים מיד למשקל הבסיסי שלפני ההריון. יולדות עוזבות את בית החולים במשקל גבוה בכארבעה קילוגרם מזה ששקלו לפני ההריון. עיקר הירידה במשקל, לאחר הלידה, תתרחש בשבועיים הראשונים שלאחר הלידה. הירידה במשקל, לאחר הלידה, של נשים ולדניות (שזו לא לידתן הראשונה) תהיה מתונה יותר. להנקה אין כמעט השפעה על הירידה במשקל לאחר הלידה.

5. בדיקת שתן לכללית ולתרבית 
בדיקת השתן הכללית מזהה את מרכיבי השתן השונים. בבדיקה זו יזהו, בין היתר, נוכחות של סוכר וחלבון בשתן. הבדיקה בדרך כלל מהירה ומבוצעת באמצעות מקלון מיוחד שנטבל בדגימת שתן שאותה תתבקשי למסור. הבדיקה תתבצע במהלך כל פגישה למעקב הריון. לבדיקה זו חשיבות באיתור המוקדם של הפרעות בתפקוד הכליה, רעלת הריון, סוכרת הריון וכו'.

בדיקת השתן לתרבית נועדה לאתר זיהומים בדרכי השתן. שכיחות הזיהומים בדרכי השתן בהריון גבוהה. זיהומים אלו עלולים לגרום לסיבוכי הריון שונים ובהם לידות מוקדמות. הבדיקה תינתן בתנאים מיוחדים שיוסברו לך על ידי הצוות הרפואי. תוצאות הבדיקה יתקבלו לאחר ימים אחדים. הימצאות זיהום חידקי(בקטריאלי) בדרכי השתן תחייב טיפול אנטיביוטי (המותר בהריון).

6. ספירת דם כללית 
ספירת הדם הכללית להמוגלובין ומספר הטסיות מבוצעת בפנייה הראשונה למעקב הריון ולפחות פעם נוספת בשבועות 28-24.

מטרת הבדיקה היא לאמוד את ההמוגלובין ואת מספר הטסיות בדם. הכדוריות האדומות בדמך מכילות המוגלובין שהינו חלבון בעל כושר קשירה של חמצן. באמצעות הכדוריות האדומות (המוגלובין) החמצן מועבר לאזורי גופך השונים וכמובן גם לעובר. על פי בדיקת ההמוגלובין בדמך ניתן לזהות אנמיה (חסר דם).

אנמיה הינה תופעה שכיחה בהריון וכדי למנוע את הופעתה, ימליץ לך רופא הנשים שלך לכלול בתזונתך מאכלים עשירים בברזל. כדי להשלים את מאגרי הברזל בגופך, ימליץ לך רופא הנשים גם על נטילת כדורי ברזל וחומצה פולית. לטסיות (טרומבוציטים) בדמך תפקיד במנגנון קרישת הדם. ספירת הדם אמורה לגלות חריגות מהערכים הנורמליים של הטסיות ולהצביע על בעיות קרישה אפשריות. חריגה כזו תחייב בירור מקיף שיוצע לך על־ידי הרופא. ​