• בקשות למרפאה בקשות למרפאה
  • תור ללא סיסמה תור ללא סיסמה
  • תוצאות בדיקות תוצאות בדיקות
  • חיפוש שירותים חיפוש שירותים
  • רופא און־ליין רופא און־ליין
  • תשלום מהיר תשלום מהיר
  • רפואה דחופה רפואה דחופה
  • כללית מושלם כללית מושלם

פורסם בראשונה: 17.05.2007
עדכון אחרון: 08.11.2012

  • ד"ר דנה פלורנטין ד"ר דנה פלורנטין

איך מפענחים בדיקת כולסטרול ובדיקת טריגליצרידים

בדיקת כולסטרול וטריגליצרידים היא חלק מבדיקת הכימיה של הדם. מה זה כולסטרול רע? מהם הערכים הנכונים לכולסטרול הטוב ומתי מומלץ לבצע את הבדיקה? כל השאלות והתשובות

איש מתעסק במבחנות

בדיקת כולסטרול היא חלק מפענוח בדיקת דם. חישוב הכולסטרול הכללי (Total Cholesterol)  נעשה על פי הנוסחה הבאה: כולסטרול רע + כולסטרול טוב + טריגליצרידים (השומנים בדם) שהם לבדם מחולקים לחמש. מאחר שכולסטרול כללי כולל בתוכו כמה מרכיבים, יותר מדויק להתייחס לכל מרכיב בנפרד:

1. כולסטרול רע - LDL
2. כולסטרול טוב - HDL
3. טריגליצרידים - Triglycerides

האם הבדיקה מחייבת צום?

כן, יש לבדוק את פרופיל הליפידים, לאחר צום של 12 שעות.

מה זה בכלל כולסטרול?

כולסטרול הוא חומר שומני, שנמצא בדם וברוב הרקמות ובמיוחד ברקמת עצב. הכולסטרול הוא מרכיב חשוב של קרום התא והוא חיוני ליצירת הורמונים סטרואידיים ומלחי מרה, ולהעברת השומנים בדם. הכולסטרול מיוצר בעיקר בכבד, והוא מובל בזרם הדם (מהתאים ואליהם) על ידי נשאים הנקראים ליפופרוטאינים.

הבדיקה שלי מחוץ לטווח הנורמה! מה עושים?

חשוב לדעת: חריגה מטווח הנורמה אינה מעידה תמיד על מחלה. במקרים שבהם מוצגת חריגה מטווח הנורמה ניתן להתייעץ עם רופאי הבית של אתר כללית בפורום בדיקות המעבדה או לפנות לרופא או לרופאת המשפחה שלך.

ניתן להתייעץ גם עם רופאים מומחים בדואר האלקטרוני בשירות שאלות אישיות למומחים.

כאשר לחריגה מטווח הנורמה יש משמעות רפואית, אנו יודעים על כך ומתריעים בפניך. במקרה כזה תופיע בדף המציג את תוצאות הבדיקה התרעה מתאימה בלשון זו - "לתשומת לב: בבדיקת (כאן יופיע שם הבדיקה) נמדדה תוצאה חריגה ב(כאן יופיע הפרמטר שבו יש לחריגה משמעות רפואית). מומלץ לפנות להמשך הבירור אצל הרופאה או הרופא שלך". 

1. בדיקת הכולסטרול הרע  

LDL, Low Density Lipoprotein  
הבדיקה מלמדת אותנו מהי רמת הכולסטרול הרע (LDL) בדם. למטופלים בתרופות להורדת רמת הכולסטרול מומלץ לבצע את הבדיקה אחת לחצי שנה. הבדיקה גם מומלצת לכל מי שיש   גורמי סיכון להתפתחותה של מחלת לב ולמי שיש קרובי משפחה הסובלים מכולסטרול גבוה (היפרכולסטרולמיה) או מסוכרת.

מהם ערכי הנורמה?
אצל חולים במחלת לב או סוכרת, רצוי שרמת ה־LDL תהיה נמוכה מ־100 מ"ג לד"ל ובמידת האפשר נמוכה מ־70 מ"ג לד"ל.

למי שיש גורמי סיכון אחרים למחלת לב מלבד סוכרת (כמו: השמנה, חוסר בפעילות גופנית, עישון, קרוב משפחה עם מחלת־לב), רצוי שרמת ה־LDL תהיה נמוכה מ־ 130 מ"ג לד"ל.

אצל אנשים ללא גורמי סיכון להתפתחותה של מחלת־לב ערך הנורמה יכול להגיע עד רמה של 160 מ"ג לד"ל.

מה המשמעות של ערכים גבוהים מהנורמה (LDL גבוה)?
LDL גבוה עלול להצטבר בדפנות של העורקים הפנימיים ועלול לתרום להיווצרותה של טרשת עורקים, שהיא מחלה הגורמת להיצרות החלל הפנימי של כלי־הדם. כתוצאה מכך, פחות דם מגיע אל הרקמות והן לא מקבלות מספיק חמצן. לפעמים החלל נסתם לגמרי וכתוצאה מכך יכול להיגרם התקף לב או אירוע מוחי.
איך מורידים את הכולסטרול הרע?

הנטייה לכולסטרול גבוה היא בדרך כלל  גנטית, אולם שינוי באורחות־החיים עשוי להוריד את רמת הכולסטרול בכ־30 אחוזים. ניתן להשיג שינוי כזה על־ידי:

• אכילת מזון דל בכולסטרול.
• ירידה במשקל.
• עיסוק בפעילות גופנית.
• אכילת מזון המכיל את חומצות־שומן מסוג אומגה 3 (במיוחד דגי מים קרים עמוקים).
• המרת שומנים רוויים בשומנים רב בלתי רוויים.
• המנעות מצריכת שומני טרנס.
• שתייה של כמות קטנה של יין אדום (כחצי כוסית) ביום.

ואם זה לא עוזר?
ייתכן שרופא או רופאת המשפחה ימליצו על טיפול תרופתי.

מה המשמעות של ערכים נמוכים מהנורמה?
ערכים נמוכים יכולים להופיע לאחר צום ממושך או במחלות הגורמות לתת ספיגה של מזון מהמעי לגוף (כמו מחלה דלקתית כרונית של המעי).

2. בדיקת כולסטרול טוב

HDL, High-density lipoprotein
בדיקת לגילוי רמת "כולסטרול טוב" בדם - (HDL, High-Density Lipoprotein)
הבדיקה מלמדת אותנו מהי רמת הכולסטרול הטוב בדם. למטופלים בתרופות להורדת רמת הכולסטרול, מומלץ לבצע את הבדיקה אחת לחצי שנה. הבדיקה מומלצת גם לכל מי שיש להם גורמי סיכון להתפתחותה של מחלת לב ולמי שיש להם קרובים הסובלים מכולסטרול גבוה (היפרכולסטרולמיה) או מסוכרת.

מה ערכי הנורמה?
בממוצע - מעל 40 מ"ג לד"ל. לנשים יש, לרוב, ערכי HDL גבוהים יותר מלגברים ולכן רצוי שהערך שלהן יהיה יותר מ־47 מ"ג לד"ל. בקרב הגברים, הערך הרצוי הוא יותרמ־37 מ"ג לד"ל.

מה המשמעות של ערכים נמוכים מהנורמה?
הכולסטרול הטוב נקרא כך כיוון שהוא מגן מפני התקף לב ומפני התפתחותה של טרשת עורקים, שהיא מחלה הגורמת להיצרות החלל הפנימי של כלי־הדם. הכולסטרול הטוב גם מרחיק את הכולסטרול הרע מהתאים  ומדפנות־העורקים, מחזיר את הכולסטרול הרע לכבד, משם הוא מפונה החוצה מהגוף על ידי מיצי המרה. ככל שרמת הכולסטרול הטוב גבוהה יותר, כך ההגנה על הלב טובה יותר.

איך מעלים רמת כולסטרול טוב?
על־מנת להעלות את רמת הכולסטרול הטוב מומלץ:
• לעסוק בפעילות גופנית.
• לאכול מזון המכיל את חומצות־שומן מסוג "אומגה 3" (במיוחד דגי מים קרים עמוקים).
• להמיר שומנים־רוויים בשומנים רב־בלתי־רוויים.
• להימנע מצריכת שומני־טרנס.
• לשתות כמות קטנה של יין אדום (כחצי כוסית) ביום.

כולסטרול רע וכולסטרול טוב

3. טריגליצרידים - Triglycerides 

הבדיקה מלמדת אותנו מהי רמת הטריגליצרידים בדם. הטריגליצרידים נוצרים בגוף מתוצרי העיכול של השומן שבמזון והם הצורה שבה השומן מאוחסן בגוף. מדידה של רמת הטריגליצרידים בדם מסייעת באבחון של מחלות לב, סוכרת ולחץ דם גבוה.

מתי מומלץ לבצע בדיקת טריגליצרידים?
לכל מי שמטופל/ת בתרופות להורדת כולסטרול, מומלץ לבצע את הבדיקה אחת לחצי שנה. הבדיקה גם מומלצת לכל מי שיש לו גורמי סיכון למחלת לב ולמי שיש לו קרובי משפחה הסובלים מכולסטרול גבוה (היפרכולסטרולמיה) או מסוכרת.

מהם ערכי הנורמה?
תקין: פחות מ־150 mg/dL.
גבולי: 150 עד 199 mg/dL .
גבוה: 200 עד 499 mg/dL.
מאוד גבוה: 500 mg/dL ויותר.

מה המשמעות של ערכים גבוהים מהנורמה?
רמות גבוהות מהנורמה הן גורם סיכון לטרשת עורקים ומחלת לב. הסיבות לרמות גבוהות של טריגליצרידים כוללות: השמנה/ עודף משקל, עישון סיגריות, חוסר פעילות גופנית, צריכה מופרזת של אלכוהול, ואחוז גבוה של פחמימות בתפריט (יותר מ־60 אחוזים).  בדרך כלל  ניתן למצוא ערכים גבוהים של טריגליצרידים בקרב  חולי סוכרת וחולי לב.

בעלי/ות רמות גבוהות של טריגליצרידים, בדרך כלל סובלים גם מרמות גבוהות של LDL ורמות נמוכות של HDL.

איך אפשר להוריד את רמות הטריגליצירידים?
ניתן להוריד את רמת הטריגליצרידים על ידי הפחתת אחוז הפחמימות מהתפריט. אם ערך הטריגליצרידים מאוד גבוה,  גם  אם שינית את אורחות החיים, ייתכן שרופא המשפחה שלך יציע לך ליטול תרופה להורדת הטריגליצרידים.

מה המשמעות של ערכים נמוכים מהנורמה?
ערכים נמוכים מהנורמה יכולים להופיע בצום ממושך או במחלות הגורמות לתת־ספיגה של מזון מהמעי לגוף (כמו לדוגמה מחלת מעי דלקתית כרונית).
חזרה למעלה

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית לרפואת משפחה בכללית