• בקשות למרפאה בקשות למרפאה
  • תור ללא סיסמה תור ללא סיסמה
  • תוצאות בדיקות תוצאות בדיקות
  • חיפוש שירותים חיפוש שירותים
  • רופא און־ליין רופא און־ליין
  • תשלום חוב מהיר תשלום חוב מהיר
  • רפואה דחופה רפואה דחופה
  • כללית מושלם כללית מושלם

פורסם בראשונה: 18.01.2011
עדכון אחרון: 18.01.2012

  • קטי קמחי קטי קמחי

10 דברים שצריך לדעת על בכי של תינוקות

הוא קטן, הוא חסר אונים והוא סובל, אז שלא יבכה? בכי של תינוקות יכול אמנם לפעמים להוציא אותנו מדעתנו, אבל כדאי מאוד שתיענו לו וכדאי גם להפנים: תינוק בוכה כשהוא מנסה לתקשר

התינוק שלך בוכה - כדאי שתדע כמה דברים

כולנו רוצים לחזור אל הרחם, גם אם נולדנו לפני שתי דקות (בעיקר אם נולדנו לפני שתי דקות). אנחנו רוצים לחזור לשם כי המציאות הרחמית היא מושלמת. אנחנו מוקפים ביישות שמכילה ודואגת לנו, לעולם לא סובלים מקור, כאב או רעב, כל צרכינו מתמלאים מאליהם ואנו מרגישים מוגנים ובטוחים. ואז זה קורה, כוח עוצמתי ובלתי מוכר דוחף אותנו מטה והחוצה ושם אנחנו נחשפים למגע לא מוכר, לאור חזק, לקולות רמים וגרוע מכל – לכאב ולרעב. אז מה, שלא נבכה?

אז מה בעצם חשוב שנדע על בכי של תינוקות? המון, אבל הנה עשרה דברים שיעזרו לכם להבין, להרגיע ולהכיל תינוק בוכה:

1. הצליל

תינוקות בהתחלה פועים בשקט, ורק בהמשך מתגבשת לה הצווחה הצורמנית המוכרת, אבל גם בתוכה יש מגוון צלילים שנועדו לספר סיפור ועם הזמן נלמד לזהות אותם וגם איך להרגיע את התינוק.

בכי מונוטוני: בכי מדבר שתפקידו למשוך תשומת לב ומשמעותו לרוב "בודד לי. אני צריך תשומת לב/ חיבוק/ ליטוף".

בכי הולך ומתחזק: משדר מצוקה. משמעו "אני צריך עזרה", והוא לרוב נועד לספר: "אני רעב", "החיתול שלי רטוב", "קר לי" או "אני עייף".

בכי פתאומי: מתחיל ישר באוקטבות גבוהות, ומשמעו לרוב כאב ומצוקה ויש להיענות אליו ללא דיחוי.

2. סימנים מוקדמים

אפשר לזהות בכי קרב על פי סימנים מוקדמים: אם התינוק מתפתל בחוסר נוחות, משמיע קולות נחירה ומניע את ראשו, בועט ברגליו או מקמט את פניו ביבבה. אם לא נגיב לסימנים, יעלה הבכי ויהפוך לתבנית קצובה, אם נמשיך להתעלם גם הצווחות יגיעו.

3. היענות

תינוקות שהוריהם קשובים לבכי שלהם יגדלו לילדים ובוגרים בטוחים יותר. מחקרים מעידים שתינוקות שנישאו בידי ההורים וצורכיהם טופלו באופן מידי יהפכו לילדים תלותיים פחות ומלאי ביטחון. לעומתם הורים שחוששים שילדיהם יהפכו מפונקים ולא מגיבים אליהם כשהם זקוקים לכך, ימצאו שילדיהם נצמדים אליהם תקופה ממושכת.

4. בכי בלי סיבה

תינוקות משתמשים בבכי גם כמנגנון לשחרר לחץ או מתח פנימי שנאגר. תינוקות מגיחים מעולם שקט, חשוך ורגוע לעולם שלנו שהוא ההפך הגמור. אנחנו, ההורים, לרוב מחמירים את המצב בכך שאנחנו מקיפים את התינוק בעשרות צעצועים, גוררים אותו איתנו לארועים המוניים, מעבירים אותו מיד ליד ומפציצים אותו בשלל צלילים, צבעים ותחושות. הדרך היחידה שלו להתמודד עם כל זה (מלבד הלם קרב) הוא פשוט בכי. בכי ארוך של סוף יום המשול לצורך שלנו לספר ולשתף בחוויה מסעירה שעברה עלינו. 

5. רפלקס המציצה

גם ברחם תינוקות מוצצים אצבע, יד או רגל כדי להירגע. מבחינה התפתחותית השנה הראשונה מוגדרת רשמית כשנה האוראלית. אז תנו להם למצוץ - המציצה מרגיעה את התינוק. תינוקות בשלב הנקה מספקים את רוב צורכיהם מהשד, אבל ניתן להיעזר גם במוצצים, לעזור לתינוק למצוא את ידו ולהכניס לפיו ואפילו להציע לו אצבע (נקייה ובלי ציפורניים בבקשה).

6. גזים

התקפי בכי רבים בשלושת החודשים הראשונים לחיי התינוק קשורים למערכת העיכול שלו שעדין אינה בשלה. או בקיצור, כאבי בטן וגזים (קוליק). התופעה יכולה להופיע מגיל שבוע, עשרה ימים ועל פי רוב חולפת בגיל שלושה חודשים. ישנם "מחוננים" שלא זוכים לחוות את התופעה, אבל רוב התינוקות יסבלו ממנה ברמה זו או אחרת.

איכות הבכי של הקוליק שונה מכל מה שתיארנו כאן בהגדרה אחת: הוא מתחיל ואינו נגמר עד שחולפת "התקפת הגזים". לצערם של ההורים, שעות הפעילות העיקריות של מערכת העיכול הן דווקא בין השעות 18:00 ל-20:00.

בזמן הבכי מגזים  גופו של התינוק נעשה נוקשה, בעיקר באזור הבטן, ופניו מאדימות.

ישנן עצות רבות פשוטות ויעילות כיצד להקל על השבועות הקשים של גזים אצל תינוקות אבל הבשורה המשמחת ביותר היא שזה עובר מעצמו בסביבות גיל שלושה חודשים כשמערכת העיכול מבשילה ומתחזקת.

7. יום ולילה

תינוקות "מתוכנתים" להתעורר לעתים קרובות וזקוקים לתזונה גם במשך הלילה. גם אם אכלו, שבעו, זכו בחיתול יבש וחיבוק, תינוקות רבים יזדקקו לעזרה על מנת להירדם שוב.

בשונה משעות היום שבהן הכוח שלנו להכיל רב יותר, בשעות הלילה בכי של תינוקות – שזהה בעוצמתו לבכי ביום – פורט לנו על נימים אחרים והורים רבים מוצאים את עצמם מאבדים את הסבלנות.

לתת לתינוק לבכות עד שיירדם מעצמו עלול ליצור פחדים אצל התינוק ולגרום להפרשת הורמוני לחץ - מה שיוביל לבסוף דווקא ליקיצות מרובות בהמשך הלילה ולרגישות גבוהה בהמשך.

8. עוצמה

לפעמים אנחנו מתקשים להאמין שגוף כזה קטן יכול להפיק דציבלים כאלה גבוהים. אבל יש לזה סיבה - בכי נועד לעזור לתינוקות לשרוד ולהביא לתגובה טיפולית מהירה. "תינוקות בוכים בכי קשה, חזק ומעצבן", מסבירה דיאנה אידלמן בספרה 'הכנה להורות', "כדי שלא נוכל להתעלם ממנו". מה לעשות, אם התינוק שלנו יגעגע או ישרוק, רוב הסיכויים שהאוזן שלנו תתרגל מהר מאד, אבל בכי של תינוק מצמרר ככל שיהיה, נועד לגרום לנו להגיב.

9. ריפוי

בכי זה טוב. חוקרים מצאו שבכי משחרר כימיקלים מהגוף (באמצעות הדמעות), הוא מאזן את לחץ הדם, את קצב דפיקות הלב ואת טמפרטורת הגוף, ולכן הוא מהווה מעין אמצעי ריפוי למצבי לחץ.

10. גם לכם מותר

תינוק בוכה מעורר בנו, מלבד צורך לסייע, גם קושי פנימי. לפעמים אנו נזכרים בבכי שלנו שלא יצא ולפעמים, כמו הצחוק, גם הבכי מידבק. בייחוד כשעייפים, דואגים או טרודים.

אפשרו לעצמכם לבכות, ואפילו הפכו את העניין למעין תרגיל: למה אתם זקוקים כשאתם כואבים כל כך? תנו לכל האפשרויות המנחמות לעלות ובפעם הבאה שהתינוק שלכם בוכה נסו להיזכר בבכי האישי שלכם ולהעניק לו את מה שהוא זקוק לו באמת.

ייעוץ: אירית שקד, מחברת הספר "למה תינוקות בוכים"

חשוב לדעת
בדרך להיות הורים?

בואו לראות מה מגיע לכם בכללית מושלם

ניוזלטר כללית
רוצה לקבל את הניוזלטר השבועי שלנו?
אני מסכים לקבל הודעות במייל