פורסם בראשונה: 11.05.2008
עדכון אחרון: 12.09.2016

  • ד"ר איריס מנור ד"ר איריס מנור

הפרעת קשב - 6 סימנים שיש לי אחת

כארבעה עד שישה אחוזים מהסטודנטים סובלים מהפרעת קשב ומהיפראקטיביות (ולא, זה לא רק "עסק" של ילדים). רבים אינם מאובחנים ואם לא ייעזרו בטיפול - יסבלו כל ימי חייהם. לא חבל? ד"ר איריס מנור מציעה מבחן פשוט לאבחון עצמי ראשוני וגם: שימושון - איך פונים לאבחון?
סימנים להפרעת קשב

בקיצור

1.

אם אתה לא מסוגל לבצע הוראות, מאבד דברים ומתקשה להתרכז כדאי שתיגש לאבחון.

2.

האבחון לוקח כחודש וכולל שלושה מפגשים בהם נבדקים וממלאים שאלונים. בהתאם להמלצות שיינתנו.

3.

האבחון היסודי הזה חשוב, כדי שלא תקבל טיפול לבעיה אחת, כשבפועל אתה סובל מבעיה אחרת.

הפרעות קשב הן תופעה כלל עולמית מוכרת ושכיחה, ועל־פי הערכות, שבעה עד עשרה אחוזים מהילדים סובלים מההפרעה וכן ארבעה עד שישה אחוזים מהמבוגרים.

זה הרבה?

זה לא מעט. אם לא מטפלים בהפרעה הזאת, היא עלולה לגרום לקשיי תפקוד ניכרים בילדות - ובגילאים מבוגרים יותר להתפתחות של קשיי הסתגלות ואף הפרעות נפשיות מסוגים שונים. 

הפרעות קשב זה לא רק לילדים?

לא.

הפרעות קשב הן בעיה מוכרת ונפוצה באוכלוסיית הילדים בגיל בית הספר היסודי ומעט פחות מוכרת ונפוצה בגיל ההתבגרות ובגיל הבגרות הצעירה. בעוד שבעבר התייחסו אליה כאל הפרעה המוגבלת לילדות וחולפת עד גיל ההתבגרות, הרי שהיום ההערכה היא שכ־70% מהסובלים מהפרעות קשב ממשיכים לסבול מהן גם בגיל ההתבגרות והבגרות.

הפרעות קשב מהוות קושי משמעותי בכל הפעילויות המונוטוניות והפסיביות, כמו קריאה והקשבה, אך ככל הנראה מהווה יתרון יחסי במצבים שבהם האדם נדרש לביצוע פעילויות רבות בו־בזמן. אז יש גם יתרונות.

בעבר, מקובל היה להניח כי מדובר בהפרעה הגורמת לירידה תפקודית בגיל הבגרות, שמובילה בסופו של דבר למיצוב נמוך יותר - מבחינה אקדמית, מבחינה מקצועית וגם בתחום הבינאישי. עם זאת, בשנים האחרונות התברר שטיפול נכון (פסיכולוגי, תרופתי, או שילוב של השניים) מונע החמרת ליקויים אלה ומאפשר תפקוד תקין  הרבה יותר ומימוש של הפוטנציאל האישי של כל אחת ואחד.

כל מה שרצית לדעת על ריטלין ולא העזת לשאול!

כל התשובות בכתבה
ריטלין - כל מה שרצית לדעת

מה הסימנים להפרעת קשב?

אם לפחות שישה מתשעת הקריטריונים הבאים תופסים לגביך, מומלץ להגיע לאבחון:

1. יש לך קושי להתמקד בפרטים מה שגורם לביצוע שגיאות טיפשיות.

2. יש לך קושי בהחזקת קשב לאורך זמן.

3. ההקשבה שלך לדברים שנאמרים לך היא חלקית בלבד.

4. אין לך יכולת (או קשה לך) לעקוב אחר הוראות במלואן.

5. הארגון שלך לקוי.

6. את או אתה נמנעים מביצוע מטלות הדורשות מאמץ מחשבתי מתמשך.

7. את או אתה כל הזמן מאבדים דברים.

8. את או אתה מאבדים את הריכוז בקלות.

9. את או אתה שוכחים כל הזמן דברים.

ואיך מזהים היפראקטיביות?

בדיוק כמו קודם: אם לפחות חמישה מתשעת הקריטריונים הבאים תופסים לגביך, מומלץ להגיע לאבחון (כדאי לשים לב לכך, שבקרב רוב המבוגרים, המרכיב ההיפראקטיבי נוטה להיחלש, ומשום כך ההפרעה "פחות בולטת לעין". (כך שכיום נדרשים חמישה מאפיינים מכיוון שההפרעה אכן פחות בולטת. גם אם מצאת כמה שתופסים לגביך, כדאי להגיע לאבחון).

1. את או אתה זזים כל הזמן בכסא בעת ישיבה.

2. את או אתה מסתובבים כל הזמן במקום העבודה/הלימודים.

3. את או אתה מפגינים מרץ רב במצבים שלא ממש מתאימים לכך.

4. את או אתה מייצרים הרבה מאוד רעש בסביבתכם.

5. יש לך התנהגות של "מנוע".

6. את או אתה מדברים ללא הפסקה.

7. את או אתה עונים תשובות לפני סיום השאלה.

8. את או אתה מתקשים "לחכות לתורכם".

9. את או אתה מפריעים או מציקים לאחרים כל הזמן.

זה ממש אני! מה עושים?

קודם כל, את או אתה מוזמנים להתייעץ עם צוות המומחים שלנו בפורום הפרעות הקשב. ובכללית - אנו נותנים מענה לצורך העצום הקיים בתחום זה במסגרת המרכז לקשב ולהפרעות קשב וריכוז השייך למחוז דן־פתח־תקווה של כללית. במרפאה ניתן לבצע אבחון קשב וריכוז מלא למבוגרים, לסטודנטים ולילדים ונוער.

צריך הפניה מרופא או מרופאת המשפחה שלי, או "טופס 17"?

לא. אפשר לפנות גם באופן עצמאי, בטלפון 03-9181600. במרפאה עצמה יוסבר לכם מה בדיוק צריך להביא ויספקו לכם את השאלונים הנדרשים. כיוון שהמרפאה שייכת לקהילה, אין צורך בטופס 17 בכל מקרה.

מה יעשו לי שם?

אבחון קשב וריכוז מלא מתבצע על פי אמות מידה בינלאומיות וכולל רישום ההיסטוריה ההתנהגותית והקשיים שבהם נתקלים (אנמנזה), בדיקה קלינית, מילוי שאלונים ובדיקת מחשב. בסיום האבחון ניתנים סיכום והמלצות לטיפול על־ידי רופא או רופאה המומחים בתחום הפרעות־הקשב. התהליך המלא כולל שלושה מפגשים ואורך כחודש.

נוירולוגים ורופאי משפחה במרפאות הכללית יכולים להפנות את הלקוחות למרכז לצורך ביצוע בדיקה ממוחשבת על־מנת להשלים אבחון שבו החלו במסגרות אחרות - וגם כדי לקבל המלצות לטיפול.

אבחון הפרעת קשב הוא אבחון קליני בעיקרו (כלומר: אבחון המבוצע על־פי תסמינים הניכרים אצל הנבדקים ועל־פי דפוסי התנהגות ותפקוד שלהם במצבים שונים).

יש חשיבות גדולה באבחנה המבדלת של ההפרעה לעומת מצבים אחרים, שחלקם תקינים וחלקם פתולוגיים, שיכולים להתפרש בטעות כהפרעת קשב.

איזה למשל?

חריגות שכלית בשני קצותיה (מחוננות מצד אחד - ורמה מסוימת של פיגור מהצד האחר), הפרעות הסתגלות, הפרעות התנהגות; ליקויי למידה; וקשיים פיזיים שונים כמו הפרעה בראייה או בשמיעה.

יש בדיקה חד־משמעית שיכולה להגיד לי אם יש לי הפרעת קשב או לא?

לא - וכן...

כלומר?

אבחון הפרעות קשב הוא אבחון בעייתי כיוון שמצד אחד אין בדיקה חד משמעית למציאת ההפרעה - ומהצד האחר מדובר בהפרעה הנמצאת מבחינות רבות על גבול הנורמה.

לפיכך, האבחון דורש קריטריונים של גיל (התסמינים הופיעו לפני גיל שבע), התמשכות (קיום התסמינים לפחות חצי שנה), חשד לקיום ההפרעה או אבחון בשתי מסגרות לפחות וקיומם של שני מדווחים לפחות.

שיטות האבחון המקובלות היום לאיתור הפרעות קשב כוללות קבלת היסטוריה מפורטת של האדם ושל משפחתו, בדיקה קלינית, וביצוע בדיקות עזר.

לגבי מתבגרים ומבוגרים האבחון מתבסס על הקריטריונים להפרעת קשב, כפי שהם מוגדרים על־ידי DSM-IV (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, ראשי־תיבות באנגלית של "מדריך האבחון הסטטיסטי להפרעות נפשיות") של האיגוד הפסיכיאטרי האמריקני.

בכל הקשור להפרעות קשב קיימים מספר סולמות הערכה, הבודקים את תפקודו של המבוגר (מדובר בדיווח עצמי). בנוסף, קיימים מבחני התפקוד המתמשך (CPT, או Continuous Performance Tests). בדיקות אלה מתמקדות בביצוע מטלה מונוטונית הדורשת קשב כפוי (ללא מטרה היוצרת קשב מעצם היותה מעניינת או מושכת במיוחד). במרכז לקשב ולהפרעות קשב וריכוז אנו משתמשים באחת הבדיקות הידועות יותר בתחום זה, המשמשת לעתים קרובות למחקר, בדיקת TOVA.

מה זה מבחן TOVA?

מבחן TOVA (ראשי־תיבות באנגלית של Test of Variables of Attention, או "מבחן משתני־קשב") הוא מבחן תפקוד מתמשך, המאפשר הערכה אובייקטיבית של רמת־הקשב ומסייע לגלות הפרעות קשב. המבחן בודק את היכולת להתמודד עם מטלה חדגונית ומשעממת־יחסית לאורך זמן, הוא מבוצע באופן ממוחשב ותוצאותיו מבוססות על ניתוח התגובה לגירוי.

איך בדיוק?

הנבדקים צופים בצג מחשב במשך פרק זמן קבוע ואמורים להגיב לגירוי אחד ולהתעלם מגירוי אחר. הבדיקה מודדת את המהירות והדיוק של עיבוד המידע באמצעות השוואת התוצאות לנורמות המאפיינות את גיל הנבדקים.

הבדיקה נחשבת לבדיקה מדויקת מאוד והיא גם מסייעת בקביעת הטיפול התרופתי ברמת דיוק של כ-95%.

אם יש לי הפרעת קשב – אני קוקו?

לא. ממש לא!

הפרעת קשב היא עניין מציק מאוד (שאפשר לטפל בו ולהיפטר מהסבל שהיא גורמת), אך היא נמצאת על גבול הנורמה מבחינת המאפיינים שלה. שווה מאוד לאבחן אותה מוקדם ככל האפשר לצורך טיפול יעיל.

ויש טיפול יעיל?

ועוד איך.

​טיפול ברפואה משלימה יכול להיות יעיל

קצב החיים התזזיתי והמתח הנלווה להם גורם לבעיות קשב וריכוז בקרב ילדים ונוער. שילוב של תרגילים לשיפור יכולות הריכוז באמצעות טיפול בביו־פידבק ושינוי תזונתי יכולים לסייע בהתמודדות עם ההפרעה בחיי היום יום. לקריאה נוספת

אז למה לא ישר לטפל במקום לעבור את כל האבחון הארוך הזה?

כי אם הבעיה היחידה שלך היא ראייה לקויה או שמיעה לקויה, לא צריך טיפול להפרעת קשב - צריך לטפל בבעיה שקיימת.

וכיוון שהפרעת קשב היא הפרעה רבת־ממדים, קרובה לנורמה ונטולת מאפיין מזהה ברור - לא תמיד קל לאבחן אותה. זו גם הסיבה לכך שהאבחון במרכז לקשב ולהפרעות קשב של הכללית אורך מספר מפגשים. אנחנו אוהבים להיות יסודיים!

ואם אובחנתי, מה אז?

יש מספר דרכים להתמודד עם הפרעת קשב ולטפל בה בהצלחה, ביניהן טיפול תרופתי יעיל (שלרוע המזל, נקשרו בשמו אינסוף אגדות אורבניות), טיפול התנהגותי וטיפול רגשי, שמיועד להתמודד עם ההשלכות של הפרעת־הקשב ובמיוחד של היעדר־האבחנה לאורך שנות הילדות.

ריטלין?

אכן כן. גם ריטלין  (Methylphenidate Hydrochloride, Ritalin).

ד"ר איריס מנור היא פסיכיאטרית לילדים ומנהלת המרכז לקשב במחוז דן פ"ת, מטעם מרכז בריאות הנפש גהה, מקבוצת  כללית

סייעה בגיבוש החומר: עו"ס שלומית רוזן, מתאמת המחקר במרכז לקשב ולהפרעות קשב וריכוז במרכז לבריאות הנפש "גהה" בפתח־תקווה ומנהלת־משותפת של פורום הפרעות הקשב של "20 פלוס".

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

כללית מושלם מציגה

הנחה בבדיקה לאבחון הפרעות קשב וריכוז

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל