• בקשות למרפאה בקשות למרפאה
  • תור ללא סיסמה תור ללא סיסמה
  • תוצאות בדיקות תוצאות בדיקות
  • חיפוש שירותים חיפוש שירותים
  • רופא און־ליין רופא און־ליין
  • תשלום חוב מהיר תשלום חוב מהיר
  • רפואה דחופה רפואה דחופה
  • כללית מושלם כללית מושלם

פורסם בראשונה: 25.03.2010
עדכון אחרון: 08.11.2012

  • ד"ר יורם בלשר

מחצבת ועד אדמדמת - פריחה אצל ילדים

מה ההבדל בין אדמת לאדמדמת? איך מזהים חצבת? מהי המחלה החמישית? מהן הסיבות שיכולות לגרום לפריחה אצל ילדים ומהו הטיפול המתאים לכל אחת ממחלות הפריחה?

ילדה עם אדמדמת

לפני שנחפש את הסיבה לפריחה, כמה מלים על העור: מדובר באיבר הגדול ביותר בגופנו וחלקו במשקל הגוף הוא כ־15%. לעור תפקידים חשובים ביותר ובהם: הגנה מפני התייבשות, הגנה מזיהומים וויסות טמפרטורת הגוף.

למה העור פורח?

מעצם היותו מעטפת חיצונית, העור חשוף כמעט כל הזמן לגירויים שונים, אשר יכולים להתבטא בין השאר בפריחה. העור עלול לפרוח בתגובה לגירויים שונים - והפריחה הזאת מתבטאת  בשינויים בצבע, בהופעה ובטקסטורה.

הפריחה יכולה להיות מרוכזת באזור אחד בגוף, מפושטת באזורים שונים או על הגוף כולו. הפריחה עלולה גם לגרד ועלולות להתלוות אליה גם תופעות נוספות: חום מקומי; בולטות מעל שטח העור עם יובש וסדקים; שלפוחיות, נפיחויות או פריחות הנגרמות מסיבות שונות ובהן תגובה לתרופות, תגובה לזיהומים שונים או תגובה אלרגית. לעתים נדירות עלול להתלוות לפריחה גם כאב מקומי. גורמים שונים יגרמו לפריחות דומות או אפילו זהות, כיוון שמגוון התגובות האפשריות של רקמת העור לגירויים שונים הינו מוגבל. 

מחלות ילדות רבות נגרמות על ידי חיידקים או נגיפים (וירוסים)  והן כוללות פריחה מסוגים שונים. עם השנים מחלות רבות שהיו נפוצות בעבר, שבין השאר התאפיינו בפריחה, נהפכו לנדירות וזאת הודות לחיסונים. עם זאת, עדיין קיימות מחלות שמתאפיינות בפריחה ובשורות הבאות נקרא על הנפוצות שבהן.

1. אדמדמת (אביבית)

אדמדמת ואביבית הן שמות למחלה נגיפית בשם Roseola, שתוקפת בעיקר תינוקות עד גיל כשנתיים ובדרך כלל באביב ובסתיו.

איך מזהים אדמדמת?
מהלך המחלה הוא זה שמאפשר אבחנה שלה במידת ביטחון רבה. אדמדמת היא מחלת הפריחה היחידה, אשר מתחילה בחום גבוה מאוד, שנמשך שלושה עד ארבעה ימים. התפרחת מופיעה רק לאחר שהחום יורד. התפרחת מורכבת מנגעים קטנים וורודים, שטוחים או מעט מורמים מעל פני העור. הפריחה מופיעה תחילה על הגוף ולאחר מכן מתפשטת לגפיים. הפריחה נעלמת תוך יום־יומיים. לפעמים, בעקבות עליות החום הפתאומיות לערכים גבוהים מאוד, עלולים להתפתח פירכוסי חום.

איך מטפלים באדמדמת?
המחלה חולפת מעצמה ללא צורך בטיפול למעט הורדת החום.

2. אבעבועות רוח

הגורם של אבעבועות רוח הוא נגיף והמחלה מאוד מידבקת. אמנם בדרך כלל אין מדובר במחלה מסוכנת, אך היא עלולה לגרום למידה לא מבוטלת של אי־נוחות ואף לסבל. במיעוט זעיר של ילדים, אבעבועות רוח עלולה להתפתח למחלה קשה ובמקרים נדירים, בעיקר כאשר יש מחלות רקע של המערכת החיסונית, היא
לולה להיות מאוד מסוכנת.

מהם הסימנים לאבעבועות רוח?
סימני המחלה מופיעים בין עשרה ימים עד שלושה שבועות ממועד ההדבקה. הסימנים הראשונים לאבעבועות רוח הם: חום שלעתים קרובות מלווה בכאב גרון ובעייפות. הפריחה (המגרדת) מגיעה תוך יום־יומיים והיא מופיעה בראש בקפלי הידיים ובמפשעות.

הפריחה מתחילה כאזור אדום ובמרכזו שלפוחית זעירה. כאשר השלפוחית מתפוצצת, היא מתכסה בגלד.

ניתן למצוא נגעי פריחה אופיניים בכל השלבים בעת ובעונה אחת. חומרת המחלה ואינטנסיביות הפריחה אינה ניתנת לחיזוי מראש. לעתים, המחלה תתבטא בנגעים בודדים בלבד ותהיה כמעט לא מורגשת, אבל לעיתים הילד החולה יהיה מכוסה כולו בנגעים רבים, החל מאזורי אודם דרך שלפוחיות ועד גלדים מרובים, אשר יכולים להופיע גם בריריות הפה, בעיניים ובאיברי המין. ילדים במצב כזה אף יגיעו לאישפוז על מנת לטפל בסיבוכי הפריחה.

מתי אפשר לחזור לגן או לבית הספר?
ברגע שהנגע האחרון הופך משלפוחית לגלד - המחלה אינה מידבקת יותר. במילים אחרות, הימצאות של נגעים בעור שאינם נושאים שלפוחית, גם אם עדיין יש פריחה רבה המכוסה בגלדים, מעידים שהמחלה אינה מידבקת יותר.

האם אבעבעות רוח משאירה אחריה צלקות?
הפריחה אינה מותירה סימנים או צלקות, אלא אם הנגעים הזדהמו בזיהום משני, שגרם נזק עמוק בעור. מקרים כאלה נדירים ביותר.

איך מטפלים במחלה?
אין טיפול תרופתי לאבעבועות רוח, אבל ניתן לתת תרופה להקלה, כמו טיפות פניסטיל. חשוב מאוד לשמור על היגיינה של העור ולרחוץ את הילד לפחות פעם ביום. אין מניעה לצאת עם הילד מהבית ובלבד שיימנע ממגע עם ילדים כדי למנוע הדבקה.

האם יש חיסון שיכול למנוע את הופעת המחלה?
לפני שנים אחדות פותח חיסון נגד אבעבועות רוח, אשר כיום הוא חלק מתוכנית החיסון הממלכתית. החיסון  בטוח ויעיל מאוד וניתן בשתי מנות - הראשונה בגיל 12 עד 15 חודשים והמנה השנייה בגיל ארבע עד שש שנים. החיסון ניתן בזריקה תת־עורית בזרוע ועלול לגרום לאדמומית באזור ולרגישות קלה במשך ימים ספורים.

רוב הילדים המחוסנים יהיו מוגנים מהמחלה, אם כי יתכנו מקרים  שהמחלה תופיע למרות החיסון. במקרה כזה, המחלה תהיה קלה מאד ותתבטא בנגעים בודדים ומהלך מחלה קצר מאוד. למרות היות אבעבועות רוח מחלה קלה בדרך כלל, כדי למנוע את אותם מקרים קשים ולעתים נדירות ביותר אף מסכני חיים, מומלץ מאוד לחסן את הילדים.

3. חצבת

חצבת היא מחלת נגיפית, אשר מלווה בפריחה אופיינית. בעבר היינו עדים למגפות של חצבת, אולם הודות לחיסון, המחלה נהפכה לנדירה. למרות זאת, אנו עדים להתפרצויות של חצבת מדי פעם באוכלוסיות שלא חוסנו כנגדה - ואז המחלה גובה מחיר שהוא לעתים קשה.

מהם סימני החצבת?
החצבת מתחילה שבעה עד 14 ימים לאחר ההדבקה. סימני המחלה מזכירים שפעת: נזלת וגודש באף, אודם בעיניים שיעול וחום שיכול להיות גבוה. הילד ייראה חולה, מסכן ולעיתים אדיש.

ביום השלישי או הרביעי למחלה, מופיעה פריחה בצבע אדום־חום. תחילה פורחות הפנים, אך בהמשך הפריחה מתפשטת לאזורי הגוף האחרים. אזורי הפריחה מתמזגים בהדרגה למשטחים אדומים בולטים מעט על פני שטח העור. בשלב זה, החצבת מלווה בחום גבוה מאוד ובתחושת חולי ועייפות. תוך שלושה עד חמישה ימים, החום מתחיל לסגת בהדרגה ושאריות התפרחת דוהות גם הן.

איך מטפלים בחצבת?
למחלה אין טיפול ואין גם צורך בו, למעט אמצעים שיקלו על הילד. סיבוכים לחצבת מופיעים לעתים נדירות, אך הם עלולים להיות מסוכנים.

איך נזהרים מהדבקות בחצבת?
האחריות היא קודם כל של ההורים, שצריכים לחסן את הילד בגיל שנה, יחד עם החיסון נגד חזרת ואדמת. מנה חוזרת של החיסון ניתנת בין גיל ארבע לגיל שש בין גיל 11 ל־12. החשש מפני קשר אפשרי בין החיסון נגד חצבת לבין התפתחות אוטיזם נשלל לחלוטין במחקרים רבים.

4. אדמת

אדמת היא מחלה נגיפית, ובדומה לחצבת ההידבקות נובעת משאיפת טיפות לחות וזעירות, שפלטו חולים בעת שיעול או עיטוש. המחלה קלה יותר מחצבת וסימניה מופיעים בין 14 ל־21 יום לאחר החשיפה לנגיף.

מהם סימני המחלה?
תוך יום עד חמישה ימים של חולי לא קשה, מופיעים קשרי לימפה נפוחים בצוואר ומאחורי אפרכסות האזניים. כבר בתחילתה מלווה האדמת בפריחה ורודה, שמתחילה על הפנים ומתפשטת בהמשך לשאר חלקי הגוף. הפריחה נעלמת תוך יומיים עד שלושה.

בילדים המחלה היא קלה. עיקר הדאגה נובעת מהדבקה באדמת של אישה הרה, בעיקר במהלך 16 השבועות הראשונים להריון ובעיקר בין השבוע השמיני להריון לשבוע העשירי. אדמת בהריון עלולה לגרום למומים מולדים או אף למותו של העובר. רוב הנשים בגיל הפוריות חוסנו נגד אדמת, אולם כדי להיות בטוחים ניתן לבדוק את רמות הנוגדנים לאדמת וכך ללמוד על מצב החיסון של האם.

איך מטפלים באדמת?
אין טיפול לאדמת והמחלה לא מותירה נזק.

5. אדמנת זיהומית (המחלה החמישית)

אדמנת זיהומית, הנקראת גם המחלה החמישית, היא מחלה נגיפית, אשר מתחוללת בעיקר בחודשי האביב. ההדבקה היא באמצעות טיפות זעירות, באוויר שמקורן בשיעול של אדם חולה.

מהם סימני המחלה?
סימני המחלה יופיעו 4 עד 14 יום לאחר ההדבקה, אבל רק כרבע מהחולים יפתחו סימנים כלשהם. בנוסף לחום לא מאוד גבוה, תתפתח פריחה על הלחיים של הילד, כאילו סטרו לו בפניו. תוך יום־יומיים מופיעה פריחה אדומה עדינה על הזרועות, על הרגליים ועל פלג הגוף העליון. בשלב זה, הנגיף כבר נעלם והילד אינו מידבק ורשאי לחזור לגן הילדים.

איך מטפלים באדמנת זיהומית?
אין טיפול לאדמנת זיהומית וסימני המחלה עלולים לחזור זמנית בעקבות חשיפה לאור השמש, בתגובה למאמץ גופני או בתגובה לעלייה בטמפרטורת הגוף מסיבות אחרות. האבחנה מבוססת על הצורה האופיינית של התפרחת על הלחיים.

6. שנית (סקרלטינה)

שנית נגרמת על־ידי חיידק בשם סטרפטוקוקוס הגורם לדלקת בלוע ומלווה בפריחה אופיינית. המחלה מידבקת ושכיחה ביותר בילדים בגיל בית הספר, בעיקר בחורף ובתחילת האביב אולם תיתכן בכל גיל ובכל עונות השנה. פעם השנית נחשבה למחלה קשה ומסוכנת, אבל בימינו חשיבותה ככל זיהום סטרפטוקוקאלי אחר, אשר מגיב לטיפול פשוט למדי.

מהם סימני המחלה?
הפריחה המופיעה כיומיים לאחר תחילת המחלה, והיא נגרמת מחומרי הפרשה של חיידקי הסטרפטוקוקוס, הפועלים כרעלנים וגורמים להופעה של תפרחת ורודה־אדומה בכל הגוף. הפריחה של השנית צפופה, וכאשר מעבירים את היד על פני הפריחה  מתקבלת תחושה של נייר זכוכית עדין. בדרך כלל הפריחה לא מופיעה בכפות הידיים והרגליים. שכיח אודם וסומק בפנים ,כאשר אזור חיוור סביב הפה בולט. הלשון אדומה אף היא.

בנוסף לפריחה יש חום כאב גרון בעיקר בעת בליעה (תופעה אופיינית לדלקת גרון גם ללא פריחה), כאב ראש ונפיחות בבלוטות הלימפה בעיקר בצוואר. לעתים יתפתח קילוף עור בקצות האצבעות כסימן אופייני בתהליך ההחלמה מהמחלה.

איך מטפלים בשנית?
בדומה לטיפול בדלקת גרון ללא פריחה, גם שנית מחייבת טיפול אנטיביוטי במשך 10 ימים מלאים, גם אם הרגשת הילד השתפרה תוך ימים בודדים ולכאורה הבריא - וזאת כדי למנוע התפתחותם של סיבוכים שעלולים להיות משמעותיים. 24 שעות לאחר ירידת החום, רשאי הילד לשוב ללימודים, גם אם טרם השלים את עשרת ימי הטיפול של לקיחת אנטיביוטיקה.

7. אימפטיגו

אימפטיגו היא מחלה זיהומית שטחית של העור וגם כאן הגורם למחלה הוא חיידק סטרפטוקוקוס.

מהם מאפייני המחלה?
אימפטיגו מופיעה בשכיחות גבוהה יותר בחודשי הקייץ. הפריחה מתחילה כשלפוחיות זעירות סביב הפה והשפתיים. בהמשך, השלפוחיות הללו פוקעות ומותירות אזורים אדומים פתוחים בעור. כתמים אלה מתכסים בגלד בצבע דבש ולעתים מלווים בגרד. המחלה מידבקת מאוד ויכולה להתפשט לאזורי גוף שונים וגם לילדים אחרים במגע רגיל.

איך מטפלים באימפטיגו?
כמו בזיהומים אחרים הנגרמים על־ידי טרפטוקוקוס, גם כאן יש צורך בטיפול אנטיביוטי במשך 10 ימים כדי למנוע סיבוכים. כעבור שניים עד שלושה ימי טיפול, המחלה אינה מידבקת יותר, אך הפריחה יכולה להיעלם רק כעבור מספר ימים נוספים.

8. מחלת הפה והטלפיים

מחלת הפה והטלפיים היא מחלה נפוצה, שעלולה להיגרם על־ידי שורה ארוכה של נגיפים מזנים שונים של קבוצה מסוימת.

מהם מאפייני המחלה?
המחלה היא בדרך כלל מתונה, מלווה בחום לא גבוה או ללא חום בכלל. רירית חלל הפה מודלקת ואדומה ועל פני הלשון. בצד הפנימי של הלחיים, בחניכיים ולעתים על השפתיים מופיעות שלפוחיות, שעלולות להתפוצץ. בהמשך מתפתחים כיבים בקוטר מספר מילימטרים, שסביבם אזור אדום. פריחה אדומה ובולטת עם או ללא שלפוחיות  תופיע על הידיים, באצבעות, בכפות הרגליים בעכוז ומפשעות. מעורבות הידיים שכיחה יותר מאשר הרגליים. הנגעים בידיים  וברגליים, בצורת שלפוחיות, מלווים לעתים קרובות בכאב. השלפוחיות נסוגות לאחר כשבוע.

איך מטפלים במחלת הפה והטלפיים?
מחלת הפה והטלפיים מאוד מידבקת, אבל המחלה קלה וחולפת מעצמה ללא צורך או אפשרות טיפול.

ככלל, האם פריחה עלולה להיות מסוכנת?

בדרך כלל הפריחה אינה מסוכנת, לא מזיקה וגם אינה מידבקת. רוב הפריחות גם חולפות מעצמן תוך זמן קצר. אולם יש פריחות בגיל הילדות, שהגורם להופעתן עלול לסכן חיים.

איך מזהים פריחה מסוכנת?
אם הפריחה נעלמת כאשר לוחצים על האזור, ושבה לצורתה המקורית עם שחרור הלחץ, היא ככל הנראה לא מסוכנת. לעומת זאת, אם הפריחה לא נעלמת בזמן שלוחצים על האזור הנגוע, ייתכן שמדובר בפריחה מסוכנת, שנובעת מדימומים בעור, אשר נוכחותם מחייבת פניה מיידית לבדיקה רפואית. בנוסף, אם הפריחה מלווה בנפיחות סביב הפה, בלשון ובשפתיים עם או בלי  קשיי נשימה, חייבים לפנות מיד לרופא. מדובר במחלות לא שכיחות אבל חשוב להיות מודעים גם לסימנים שתוארו כאן ולהיות מודעים לקיומן של פטכיות.

מה זה פטכיות?
פטכיות הן אזורים קטנים או נקודות זעירות אדומות, שבהן יש דימום תוך או תת־עורי. פטכיות באזור הצוואר והפנים, מופיעות לעתים לאחר שיעול חזק או הקאות - ואז אין להן משמעות מיוחדת. שילוב של חום ופטכיות עלול להיות סימן למחלה קשה, מסוכנת ולעיתים קטלנית שנגרמת על־ידי חיידק אלים, הקרוי מנינגוקוקוס. החיידק יכול לגרום לאלח דם - התפרצות החיידק לזרם הדם תוך סכנת זיהום כללי בגוף.

החיידק הזה גם עלול לגרום לדלקת קרום המוח. מדובר במצבים רפואיים, שעלולים לסכן חיים. המחלה מאוד מידבקת, ולכן כל ילד שזיהו אצלו  פטכיות, חייב להגיע לרופא בהקדם האפשרי כדי לעבור בדיקות נדרשות ולהגיע לאבחנה במהירות האפשרית. כל זאת כדי להתחיל בטיפול מתאים שיכול להציל חיים.

לידיעתך – במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחץ/י​ כאן


ד"ר יורם בלשר הוא מומחה ברפואת ילדים בקבוצת כללית

איתכם גם בחירום
הודעה מיוחדת בשל מבצע "צוק איתן"

​רוצים לדעת אילו מרפאות פתוחות? למי ניתן לפנות? ואיך מתמודדים עם מצבי לחץ? למדריך המלא

ניוזלטר כללית
רוצה לקבל את הניוזלטר השבועי שלנו?
אני מסכים לקבל הודעות במייל