• בקשות למרפאה בקשות למרפאה
  • תור ללא סיסמה תור ללא סיסמה
  • תוצאות בדיקות תוצאות בדיקות
  • חיפוש שירותים חיפוש שירותים
  • רופא און־ליין רופא און־ליין
  • תשלום חוב מהיר תשלום חוב מהיר
  • רפואה דחופה רפואה דחופה
  • כללית מושלם כללית מושלם

פורסם בראשונה: 08.05.2007
עדכון אחרון: 15.09.2014

  • ד"ר דנה פלורנטין ד"ר דנה פלורנטין

הכול על השלשול

מהו בעצם שלשול, וכיצד הוא נגרם? מה ההבדל בין זיהום מחיידק, פגיעה של נגיף ופעילות מזיקה של טפיל? כמה זמן נמשכת המחלה, איך מטפלים בה וכיצד נזהרים מהידבקות? מדריך

שלשול אצל ילדים

כמעט כל הילדים משלשלים בעונות המעבר, ואין הורים שלא נתקלו בתופעה. לפעמים מדובר במכה כפולה - שלשולים והקאות, ויש ילדים עם נטייה גדולה יותר להקאות בהשוואה ילדים אחרים. לפעמים התסמינים העיקריים הם הקאות ולא שלשולים. מחוללי השלשול הם בדרך כלל נגיפים, והמחלה חולפת מאליה. הדבר החשוב ביותר הוא למנוע התייבשות.

זה מידבק?

מאוד, ולכן גם ההורים חווים זאת לעיתים על בשרם.

מהו בעצם שלשול?

שלשול מוגדר "מצב רפואי שבו הגוף מפריש נוזלים בכמות יתרה דרך פי הטבעת". בשלשול כמות המים בצואה גבוהה, ולכן היא מאוד נוזלית.

יש שני סוגים עיקריים של שלשול:

• שלשול חריף - שנמשך פחות משבועיים.

• שלשול כרוני (שהוא הרבה יותר נדיר).

נושא הכתבה הזאת הוא שלשולים חריפים.

מהי הסיבה להופעת השלשולים?

הסיבה להופעת שלשול חריף היא זיהום. המזהמים יכולים להיות חיידקים, טפילים ונגיפים. מחוללי המחלות השונים יכולים לגרום להופעת שלשול באחת משלוש הצורות:

• הפרשת רעלנים למזון ואכילת המזון עם הרעלנים (הרעלת מזון).

• כניסת חיידקים למערכת העיכול והפרשת רעלנים בתוכה.

• כניסת חיידקים למערכת העיכול ומשם לרירית המעי.

איך נדבקים?

המנגנון העיקרי להדבקה הוא פיקו־אורלי, כלומר העברת הפתוגן (מחולל המחלה) מהצואה אל מערכת העיכול או העברתו דרך מזון ומים נגועים בחיידק (עלול להתרחש אם לא נוטלים ידיים לאחר ביקור בשירותים). לפעמים קיים מעבר ישיר של פתוגן מסוים בין ילד לילד. אלה פתוגנים - כמו השיגלה (חיידק) והגיארדיה (טפיל) - שדי במעטים מהם כדי לגרום למחלה.

גורמי המחלה הם בדרך כלל נגיפים (וירוסים), והעיקרי שבהם נקרא רוטה. נגיף נוסף נפוץ הגורם לשלשולים, ובעיקר להקאות, נקרא נורווק.

שלשול נגיפי מאוד מידבק, ובדרך כלל כשילד אחד חולה, נדבקים בתוך זמן קצר רוב הילדים בגן או בכיתה ורוב בני הבית. ניתן להידבק משתיית מים מזוהמים, מאכילת אוכל מזוהם ובמגע עם ילד חולה.

כמה זמן נמשכת המחלה?

תקופת הדגירה נמשכת יומיים־שלושה. התסמינים מתחילים באופן חריף ומתבטאים בתסמינים הבאים: כאבי בטן, חולשה, בחילות, הקאות, כאב ראש, חום ושלשול. המחלה חולפת בתוך יום אחד עד ארבעה ימים.

איך מזהים שלשול שנגרם מחיידקים?

השלשולים החיידקיים קשים יותר משלשולים נגיפיים והם מתאפיינים בשלשול עם ריר ודם. עלולים להופיע גם חום וכאבי בטן עוויתיים.

אילו חיידקים גורמים לשלשול?

אי קולי - חיידק שמצוי בכמויות גדולות במעיים של כל בני האדם, ובדרך כלל מועיל בכך שהוא עוזר בפירוק המזון. כמה תת־מינים אלימים שלו גורמים להופעת שלשול ולזיהומים במקומות אחרים בגוף, בעיקר בדרכי השתן. אי קולי שייך לקבוצת הקוליפורמים.

סלמונלה - חיידק שמצוי במזון שלא טופל כראוי (למשל על ידי טבח שלא רחץ את ידיו לאחר שיצא מהשירותים). הימצאותו במטבח מצביעה על היגיינה ירודה. הסיכון להידבק בסלמונלה עולה בסוף הקיץ ובסתיו.

התסמינים מתחילים כ־12 עד 36 שעות לאחר כניסת החיידק לגוף וחולפים לרוב לאחר חמישה ימים, אם כי השלשול עלול לעיתים להימשך עד שבועיים. החיידק משחרר במערכת העיכול רעלן שנקרא אנטרוטוקסין ושגורם לשלשול. זן מסוים של סלמונלה, המכונה סלמונלה־טיפי, עלול לגרום לקדחת טיפואיד המתבטאת במחלת חום קשה וממושכת.

שיגלה - חיידק שגורם לתחלואה גם אם כמות קטנה מאוד שלו חודרת לגוף. לכן כשילד אחד חולה, בדרך כלל שאר בני המשפחה יידבקו בהמשך. המחלה באה לידי ביטוי בכאב סביב אזור הטבור, ביציאות קטנות תכופות ובהרגשת חוסר ריקון לאחר יציאה.

קמפילובקטר - זהו חיידק נפוץ. השלשול שהוא גורם מלוּוה בדרך כלל בדם ובריר. כמו כן הוא גורם לכאבי בטן ולעיתים גם לחום. הזיהום מועבר בדרך כלל מחיות בית או מתוצרי חיות, כמו מוצרי חלב. הזיהום יכול להיות מועבר גם מאדם לאדם. תקופת הדגירה נמשכת בדרך כלל יומיים עד שבעה ימים. השלשול שנגרם מהחיידק הזה חולף לרוב בתוך שבוע, אבל לפעמים הוא עלול להימשך זמן רב יותר.

ויבריו כולירה - חיידק שגורם למחלת הכולירה. ההפרשות השלשוליות שמאפיינות את המחלה נגרמות מרעלן שמפריש החיידק. אובדן הנוזלים במחלה הזאת הוא חמור במיוחד ועלול להגיע לליטר בשעה. השלשול מורכב כמעט כולו ממים, והוא קרוי לעיתים "מי אורז" בשל צבעו הלבן. סכנת ההתייבשות בכולירה היא גדולה, ואם המחלה אינה מטופלת, עלולה התמותה ממנה להגיע לשיעור של 60%. 

מה בנוגע לאמבות ולשאר הטפילים?

אמבה - שמה המדעי הוא אנטמבה היסטוליטיקה, ולרוב היא חיה במעי בשלום בלי להזיק לו. רוב האנשים הם נשאים של אמבות בלי לסבול מתסמינים כלשהם. אבל לפעמים הסטטוס־קוו נשבר, והאמבה פולשת לתוך רירית המעי. התוצאה היא שלשול דמי חריף. השלשול יכול להימשך זמן רב ולהידמות למחלת מעי דלקתית. בדרך כלל מופיעה המחלה לאחר טיולים בארצות מתפתחות או לאחר מגע קרוב עם אנשים שחזרו משם. אפשר להידבק גם במגע מיני. אמביאזיס (המחלה שמחוללת האמבה) שכיחה בקרב גברים שמקיימים יחסי מין עם גברים.

גיארדיה למבליה - היא הטפיל העיקרי שגורם לשלשול. ההידבקות יכולה להיות ללא כל תסמינים, אך גם יכולה להתבטא בשלשול כרוני שמלוּוה בתת־ספיגה - מצב שבא לידי ביטוי בירידה קיצונית במשקל ובחסרים תזונתיים. בדרך כלל יש ריר בשלשול, אבל נדיר שיש דם.

מה אפשר לעשות נגד שלשול?

הטיפול העיקרי בעת שלשול הוא מניעת התייבשות. אשר לשלשול - לרוב הוא חולף מעצמו ללא טיפול. לכן בעת שסובלים משלשול - גם אם הוא מסיבי - ניתן להסתפק בדרך כלל בשתיית נוזלים למניעת התייבשות.

קיימות תרכובות עשירות באלקטרוליטים - כמו הידראן - המחישות את ספיגת הנוזלים מהמעי את כלי הדם. אפשר גם להכין בבית תרכובות נגד שלשולים: לליטר מים מוסיפים כוס מיץ פרי הדר, כפית מלח וחצי כף דבש או סילאן (דבש תמרים) או כף סוכר. לחלופין ניתן לשתות קולה (לא דיאט) שכל הגזים יצאו ממנה (לשם כך יש להשאיר את בקבוק הקולה פתוח במשך זמן מה). אפשרות נוספת היא להכין תמיסת סודה לשתייה: לכל כוס מים מוסיפים רבע כפית סודה לשתייה.

מתי מומלץ לקבל אינפוזיה?

בהקאות בלתי פוסקות או בשלשולים בלתי פוסקים ואם עולה חשד להתייבשות.

איזלו סימנים צריכים להעלות את החשד שהילד מיובש?

• מיעוט במתן שתן ושתן כהה מאוד.

• בכי ללא דמעות.

• מרפס שקוע.

• עור יבש, ריריות יבשות.

• הילד נראה אדיש ו"סמרטוטי".

במקרים כאלה חשוב להביא את הילד מהר ככל האפשר לגורם רפואי שיוכל לתת לו אינפוזיה.

האם יש צורך בטיפול אנטיביוטי?

בדרך כלל טיפול אנטיביוטי לשלשולים חיידקיים איננו מומלץ מכיוון שעל פי רוב השלשול חולף מעצמו. טיפול אנטיביוטי מקצר את משך המחלה במעט רק אם מדובר בהתפרצות של מגפת שלשולים שמקורה בחיידק השיגלה. בשאר המקרים הטיפול האנטיביוטי אינו משפיע על משך המחלה ואפילו עלול להאריך את זמן הנשאוּת - במיוחד במקרים של זיהום בסלמונלה. טיפול אנטיביוטי אף עלול לגרום לשלשולים.

מתי מחליט הרופא לאשפז ילד משלשל בבית חולים?

רופא המשפחה ישלח ילד לחדר מיון עקב הקאות בלתי פוסקות, חום גבוה, שלשול דמי, דרגה בינונית עד קשה של התייבשות או בשל מצב כללי ירוד של הילד.

הרופא בחדר המיון יבדוק את הילד ויחליט בהתאם לצורך על לקיחת בדיקות דם או על עירוי נוזלים דרך הווריד.

ברוב המקרים ינסו לתת לילד לשתות בחדר המיון במשך שעתיים עד ארבע שעות ובמקביל יבדקו את תפוקת השתן שלו. הילד ישוחרר הביתה אם הוא שותה היטב, אינו מקיא, ולאחר שנתן שתן.

מתי מאשפזים בגלל שלשול?

ילד יאושפז אם הוא מגיע לבית החולים במצב של התייבשות קשה והוא אינו מצליח לשתות. סיבות נוספות לאשפוז הן שלשול רירי־דמי, חום גבוה ומצב כללי ירוד. האשפוז יהיה למתן נוזלים ולמתן טיפול אנטיביוטי במקרה הצורך.

כיצד ניתן למנוע שלשול?

שמירה קפדנית על היגיינה עשויה למנוע חלק גדול ממקרי ההדבקה, במיוחד בילדים. רחיצת ידיים לפני ואחרי מגע עם ילד משלשל היא האמצעי היעיל ביותר להפחתת שיעור ההדבקה. כמו כן מומלץ להוציא ילדים משלשלים מהגן או מהקייטנה לתקופת מחלתם.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית. היא מומחית ברפואת משפחה ומנהלת את פורום בריאות המשפחה של אתר כללית

חשוב לדעת
בדרך להיות הורים?

בואו לראות מה מגיע לכם בכללית מושלם

ניוזלטר כללית
רוצה לקבל את הניוזלטר השבועי שלנו?
אני מסכים לקבל הודעות במייל