פורסם בראשונה: 24.10.2007
עדכון אחרון: 13.08.2012

  • ד"ר דנה פלורנטין ד"ר דנה פלורנטין

המדריך המושלם לשימוש בגלולת היום שאחרי

בניגוד למה שהאמינו בעבר, מתברר שניתן להשתמש ב"פוסטינור New" עד חמישה ימים אחרי קיום יחסי המין הלא-מוגנים. ועדיין: עדיף ליטול את הגלולה כמה שיותר קרוב לאחר קיום היחסים. ולמרות הנוחות, מדובר רק בגלולה לשעת חירום. אם תשתמשי בה הרבה, תעשי לגוף שלך רע
מאושרת

​​​​פוסטינור new היא גלולה המונעת הריון, שאותה ניתן לקחת לאחר קיום יחסי מין לא-מוגנים. התרופה ידועה גם בשם הפופולרי "גלולת היום שאחרי".

מה החידוש שמציעה פוסטינור new?

פוסטינור new מחליפה את קודמותיה פוסטינור 2 ופוסטינורlevonoregestrel - שתי גלולות שנלקחו במרווח של 12 שעות בין אחת לאחרת.

כמה זמן לאחר קיום היחסים ניתן לקחת את פוסטינור new?

בהתאם לנייר עמדה חדש של האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה ניתן להשתמש בגלולת היום שאחרי ביעילות גם חמישה ימים לאחר המגע המיני.

מה מכילה הגלולה?

הגלולה מכילה את ההורמון הסינטתי פרוגסטרון. ההורמון מצוי גם בחלק מהגלולות הרגילות למניעת הריון, אך במינון נמוך יותר.

​​

מה ההורמון הזה עושה?

אם נטלת פוסטינור לפני הביוץ, הגלולה תמנע את שחרור הביצית מהשחלה, ובכך יימנע הביוץ. אם נטלת פוסטינור לאחר הביוץ, הגלולה תמנע את התפתחות הגופיף הצהוב. אם נטלת פוסטינור לאחר התפתחות הגופיף הצהוב, הגלולה תמנע את השרשת הביצית המופרית. כך נמנע ההריון, למעשה, עוד לפני היווצרותו.

האם יש צורך במרשם רופא או רופאה?

אם את מעל גיל 16, ניתן לקנות את הגלולה ללא מרשם בבתי המרקחת.

איך משתמשים בפוסטינור new?

נוטלים את הגלולה לפני שיעברו חמישה ימים מאז קיום היחסים לא מוגנים.

האם הגלולה יעילה במניעת הריון?

ככל שנוטלים אותה קרוב יותר לקיום היחסים הלא מוגנים, יעילותה גבוהה יותר. באופן כללי, פוסטינור נחשבת כיעילה מאוד ומפחיתה את הסיכוי להיכנס להריון ב-92 אחוזים. וזה הרבה.

יש מקרים שבהם הגלולה לא יעילה?

כן, במקרים הבאים:
1. אם הקאת בתוך שלוש שעות מנטילת הגלולה.
2. אם קיימת יחסי מין לא מוגנים שוב לאחר נטילת הגלולה.
3. אם את נוטלת תרופות נוספות, המעכבות את השפעת הגלולה. למשל, תרופות לאפילפסיה.

האם יש לפוסטינור תופעות לוואי?

לפעמים. כמו למשל: בחילות​, כאב בטן, שלשול, כאבי ראש, עייפות, רגישות בשדיים ושינויים במחזור. לפעמים, כמה ימים אחרי השימוש בפוסטינור, תסבלי מדימום בעקבות נשירה של רירית הרחם. זהו הדימום הווסתי שנגרם, למעשה, מדימום של רירית הרחם שנושרת.

מה ההשפעה על המחזור החודשי?

המחזור הרגיל אמור להגיע פחות או יותר במועד הצפוי. אם המחזור אינו מגיע ואת מבחינה באיחור של חמישה ימים ויותר, את צריכה לבצע בדיקת הריון.

האם השימוש בפוסטינור ישפיע  בטווח הארוך או יפגע בפוריות?

לפי הידע הרפואי הקיים כיום, לא.

אז למה לי בכלל לקחת גלולות למניעת הריון?

השימוש בפוסטינור מיועד לשימוש רק במקרה של "תאונה", כאשר קונדום נקרע או החליק, בנסיבות מסוימות של שכיחת גלולות או לאחר מקרי אונס.  פוסטינור איננה תחליף לאמצעי מניעה יעילים ורגילים והיא מיועדת לשימוש במצבי חירום בלבד.

יש נזק בלקיחה מרובה של פוסטינור?

שימוש ממושך בגלולה עלול לחשוף אותך לרמות גבוהות יחסית של הורמונים ועלול להיות מלווה ביותר תופעות לוואי, כולל הפרעות בסדירות המחזור, וזה אומר - בלגן הורמונלי. מדובר בגלולה עם מינון גבוה יחסית של פרוגסטרון ולא בריא להכניס מינון גבוה כזה לגוף לאורך זמן. הרבה יותר בריא לגוף מינון נמוך וקבוע של הורמונים, כמו זה המצוי בגלולות למניעת הריון, ולא מינונים שעולים באופן חד בזמנים לא קבועים. 

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת משפחה בקבוצת כללית