חיפוש

dsdsdsd
הרמת עפעפיים

לפקוח את העיניים - ניתוח להרמת עפעפיים

עפעפיים שמוטים גורמים לא רק למראה פנים מבוגר יותר, אלא עלולים גם לצמצם את שדה הראייה. אצל מרבית המנותחים יישמרו תוצאות הניתוח למשך כל חייהם

ד"ר עמוס לויאב

ד"ר עמוס לויאב

מתי עושים ניתוח להרמת עפעפיים?

ככל שמתבגרים, הולכים ומצטברים עודפי שומן על העפעפיים ומתחתם, ובמקביל הולכים ונחלשים השרירים שמפעילים את העפעפיים. נוסף על כך, גם העור שעל העפעפיים הולך ומזדקן ומאבד את גמישותו. התוצאה הסופית של כל התהליכים האלה היא עפעפיים שהולכים ומתרופפים, הולכים ונשמטים.

עפעפיים שמוטים גורמים לא רק למראה פנים מבוגר יותר, אלא עלולים גם לצמצם את שדה הראייה. בניתוח להרמת עפעפיים מסירים את רקמות העור והשומן העודפות מהעפעפיים - מה שמשפר את שדה הראייה ומעניק לפנים מראה צעיר יותר וחיוני יותר.

ניתן לשקול ניתוח להרמת עפעפיים בכללית אסתטיקה, אם סובלים מהתופעות הבאות:

• עפעפיים עליונים נפוחים עד כדי כך שהם נראים כמו שקים. 

• עודפי עור באזור העפעף העליון שחוסמים את שדה הראייה.

• עפעפיים תחתונים נפולים - בין היתר כתוצאה מעודפי עור - שגורמים לחשיפת לובן העין שמתחת לקשתית (החלק הצבעוני של העין).

• "שקיות" כבדות מתחת לעיניים.

מי שעושים ניתוח להרמת עפעפיים משיקולים אסתטיים נוהגים לעיתים לעשותו ביחד עם ניתוחי אסתטיקה נוספים, כגון הרמת גבות, מתיחת פנים או פילינג.

​למה כללית אסתטיקה?

כי בעולם של היום, יש המון גופים שמציעים טיפולים וניתוחים אסתטיים.

לכללית אסתטיקה יש צוות רחב של רופאים ומנתחים פלסטיים מובילים. רק רופא אסתטי או כירורג מומחה בפלסטיקה ואסתטיקה, מיומן ובעל ניסיון עשיר, יכול להפחית בצורה ניכרת את הסיכוי לסיבוכים בכל טיפול כירוגי או פלסטי.

לכללית אסתטיקה שורה של יתרונות רפואיים ואחרים:

  • גב חזק של גוף רפואי
  • רשת מרפאות בפריסה ארצית
  • בתי חולים פרטיים ברמה הגבוהה ביותר
  • פיקוח מלא ואחריות כללית
  • ציוד בתקן בינלאומי FDA/CE
לאתר כללית אסתטיקה

למעבר לאתר כללית אסטתיקה

אילו הכנות יש לעשות לקראת הניתוח?

לפני ניתוח להרמת עפעפיים יש להיפגש עם המנתח הפלסטי. לפגישה יש כמה מטרות:

סקירת העבר הרפואי
המנתח הפלסטי חייב לקבל מידע מלא על כל המחלות המשמעותיות שהיו או שיש למי שעומד לפני הניתוח להרמת עפעפיים, כגון מחלות של הלב ושל כלי הדם, מחלות של בלוטת התריס וסוכרת. כמו כן הוא יבקש מידע מפורט על כל בעיה שקיימת בעיניים כמו גלאוקומה, עיניים יבשות ורגישויות ואלרגיות באזור העיניים.

נוסף על כך יבקש המנתח מידע מפורט על התרופות שלוקח באופן קבוע מי שעומד לפני הניתוח - כולל תרופות שנמכרות ללא מרשם. הכוונה היא גם לתוספי מזון טבעיים שנוטלים דרך קבע. כמה מהם, כגון ג'ינקו בילובה, ג'ינסנג, שום וזנגוויל, עלולים לגרום לדימום יתר.

בדיקה גופנית
לפני הניתוח יש לעבור בדיקה גופנית מקיפה אצל הרופא המנתח. זו כוללת בדיקת ראייה, בדיקת היכולת לייצר דמעות, בדיקה של תנועת העיניים ובדיקה של העפעפיים ושל הגבות: עד כמה הם התרופפו וצנחו. אחרי הפגישה הראשונה ולקראת הניתוח יש להצטייד בחוות דעת נוספת של רופא עיניים.

צילומים
לפני ניתוח העפעפיים יצלם אותם הרופא המנתח מכמה זוויות שונות. הצילומים האלה יסייעו לו לתכנן את מהלך הניתוח ולהעריך את השפעותיו ארוכות הטווח.

דיון בציפיות מהניתוח
רצוי שהמנתח יברר לפני הניתוח מהן הציפיות של המטופל מהניתוח. כך הוא יוכל להבהיר אם הציפיות הן ריאליות ולמנוע אכזבות.

כל מועמד לניתוח עפעפיים נדרש לפני הניתוח להקפיד על הדברים הבאים:

• להפסיק ליטול תרופות שונות כגון אספירין ואיבופרופן (הנמכרת בשמות המסחריים "אדויל", "נורופן", "אדקס" ועוד). כמו כן הוא יידרש להפסיק לקחת תרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידים וכן תוספי מזון על בסיס טבעי שידוע כי הם עלולים לגרום לדימום יתר. ההמלצה היא להפסיק לקחת את התרופות האלה שבועיים לפני מועד הניתוח. ניתן להמשיך לקחת אותן לפני הניתוח רק באישור מפורש של הרופא המנתח.

• להימנע מחשיפת העור לשמש כשבוע לפני מועד הניתוח ובמשך שלושת החודשים שלאחריו.

הרדמה - כל מה שחשוב לדעת

מהי הרדמה?

הרדמה היא אמצעי למניעת כאבים בעת ניתוח באמצעות מתן חומרים שמורידים את סף הכאב, מרגיעים ומשתקים את תנועת השרירים. באופן הזה מבטיחים שלא יורגש שום כאב במהלך הניתוח.

באיזו שיטה ירדימו אותי?

ניתוחים להרמת עפעפיים נעשים בדרך כלל בהרדמה מקומית (הרופא המנתח מזריק את החומר המאלחש לעפעפיים) בתוספת חומר טשטוש הניתן באמצעות אינפוזיה לווריד. החומר המטשטש אינו מרדים, כך שהמנותחים ממשיכים להיות ערים במשך כל הניתוח.

לעיתים עשוי הרופא המנתח להחליט שהניתוח ייעשה בהרדמה מלאה - למשל אם המועמד לניתוח מפגין חרדה רבה מפני הזרקת החומר המאלחש לעפעפיים. לרוב מעדיפים הרופאים המנתחים הרדמה מקומית, שכן הרדמה כללית כרוכה בסיכונים רבים יותר, וגם ההתאוששות ממנה ממושכת יותר.

מה חשוב לספר לרופא המרדים?

אם הניתוח אכן נעשה בהרדמה כללית, יש לספר לו כל פרט חשוב מההיסטוריה הרפואית: על מחלות ועל ניתוחים שהיו בעבר, על תרופות שנוטלים ועל רגישות לתרופות.

האם אפגש עם הרופא המרדים לפני הניתוח?

כאשר הניתוח נעשה בהרדמה כללית, כמה ימים לפני הניתוח יבדוק אותך הרופא המרדים במרפאת טרום הרדמה. זה הזמן גם לשאול אותו על כל נושא שמטריד אותך בקשר להרדמה. אנשים רבים חוששים מההרדמה לניתוח, ללא סיבה אמיתית. הרופא המרדים יוכל לענות לך על כל שאלה בנושא הזה ולהפיג את החששות. ממש לפני הניתוח יבדוק אותך הרופא המרדים פעם נוספת.

מה יעשו לי בניתוח?

אם עושים את הניתוח גם בעפעף העליון וגם בעפעף התחתון בו־זמנית, מנתחים תחילה את העפעף העליון. הרופא המנתח עושה חתך לאורך הקפל הטבעי של העפעף העליון ולאחר מכן מסיר את העור העודף ומעט מרקמת השריר והשומן שנמצאים מתחת לעור. סגירת החתך נעשית באמצעות תפירה עדינה שכמעט אינה מותירה צלקת. לעיתים סוגרים את החתך באמצעות אגד מיוחד או באמצעות דבק כירורגי לעור.

בעפעף התחתון עושים בדרך כלל את החתך ממש מתחת לקו הריסים, באזור הקמט הטבעי של העין. הרופא המנתח מסיר רקמת שומן עודפת, שרירים ועור עודף.

הניתוח למתיחת עפעפיים תחתונים מחזיק פחות זמן מעמד מאשר ניתוח להרמת עפעפיים עליונים. בנוסף לכך, הניתוח אינו יעיל לטיפול בנפיחות של העפעפיים התחתונים שמתגברת בבוקר או בעיגולים שחורים שמתחת לעיניים.

אם העפעף העליון צונח קרוב מאוד לאישון או אף מכסה אותו שלא בגלל עודפי שומן וקפלי עור (תופעה המכונה צנחת - Ptosis), לא מסתפק הרופא המנתח בניתוח השגרתי להרמת עפעפיים אלא מבצע הליך ניתוחי נוסף, שבמסגרתו מקוצרת הרקמה בעפעף שאחראית לצניחתו. יחד עם הרקמה הזאת מקוצר גם שריר העפעף.

כמה זמן נמשך הניתוח?

ניתוח עפעפיים נמשך בדרך כלל פחות משעתיים. אורכו המדויק תלוי במיקומה של הרקמה העודפת שיש להסיר ובכמותה.

איך ארגיש ביום הראשון אחרי הניתוח ובימים שלאחר מכן?

מיד לאחר הניתוח עלולים לחוש כאבים בגלל שטפי דם ובצקות בעפעפיים. נפיחות ו"פנסים" בעיניים עלולים ללוות את המנותחים במשך שבוע ימים ואף מעבר לכך. כדי לצמצם את הנפיחות ולהפחית את הכאב ניתן להניח על העיניים רטיות קרח או תחבושות קרות.

תופעת לוואי נוספת שתיתכן לאחר הניתוח היא שעין אחת או אף שתיהן נשארות פתוחות מעט במשך כמה ימים - מה שמצריך שימוש בטיפות עיניים ובמקרים חריגים גם הדבקת העפעפיים בפלסטר.

מהם הסיבוכים האפשריים של הניתוח?

ניתוח עפעפיים טומן בחובו שני סוגים של סיכונים: סיכונים כלליים שקיימים בכל ניתוח - כמו זיהום או תגובה אלרגית לחומר ההרדמה - וסיכונים שהם ספציפיים לכל ניתוח. הסיכונים הייחודיים הם:

• אובדן זמני של התחושה באזור העפעפיים.

• עיניים יבשות ומגורות. היובש והגירוי בעיניים נגרמים לעיתים בגלל צניחה של העפעף התחתון (תופעה שנקראת אקטרופיון - Ectropion). זה סיבוך שכיח למדי שבדרך כלל חולף מעצמו בתוך כמה שבועות, אך לעיתים ניתן להתגבר עליו רק באמצעות ניתוח.

• פגיעה זמנית בראייה, כגון ראייה כפולה.

• ליקויים בתפקוד העפעפיים.

• צלקות.

• סיכוי קטן מאוד לעיוורון כתוצאה מדימומים בתוך העיניים. 

מומלץ לשוחח עם הרופא המטפל על כל הסיכונים הכרוכים בניתוח ולאחר מכן לקבל יחד איתו החלטה מושכלת אם יתרונות הניתוח מצדיקים את נטילת הסיכונים.

האם יהיו עליי הגבלות לאחר הניתוח?

ניתוח להרמת עפעפיים נעשה בדרך כלל באשפוז יום במרפאות חוץ של בתי החולים או במרכזים רפואיים מאושרים. לאחר התאוששות של כשעתיים ניתן לחזור הביתה, אך יש לעשות זאת בעזרת מלווה. רצוי שבלילה הראשון לאחר הניתוח יהיה מישהו לצד המנותח.

לאחר ניתוח להרמת עפעפיים מקבלים משחה לסיכוך וכן טיפות עיניים כדי לשמור על העיניים מפני התייבשות. המשחה גורמת בדרך כלל לטשטוש מסוים בראייה, אך זהו מצב זמני. לאחר הניתוח סובלים לעיתים מראייה כפולה, מעיניים דומעות ומרגישות יתר לאור, אך אלה תופעות שחולפות מעצמן בתוך זמן לא רב.

אם החתכים בעפעפיים נסגרו באמצעות תפרים, יש להוציא אותם שלושה או ארבעה ימים לאחר הניתוח.

במשך כשבועיים לאחר הניתוח יש להקפיד על ההנחיות הבאות:

• אסור להרים משאות כבדים.

• אסור לשחות.

• יש להימנע מפעילות אירובית מאומצת כמו ריצה או רכיבה על אופניים.

• יש להקפיד להרים את הראש מעבר לגובה בית החזה בזמן השינה.

• יש להקפיד אחר מילוי הוראות הרופא בנוגע לניקוי העיניים והשימוש בטיפות העיניים.

• יש לגשת מיד לרופא אם מופיעים הסימנים האלה: קוצר נשימה, כאבים בחזה, הפרעות בקצב הלב, כאבים חריגים, דימומים או הפרעות בראייה.

מתי "אחזור לעצמי"?

שטפי הדם והבצקות נעלמים בהדרגה, ואט־אט מתקבל המראה המשופר שאותו רוצים להשיג באמצעות הניתוח. בדרך כלל חולפים בין חודש לחודשיים עד שאפשר להתחיל לראות את התוצאות החיוביות של הניתוח.

הצלקות שבאזור הניתוח נעלמות גם הן בסופו של דבר, אך מדובר בתהליך איטי יותר שעלול להימשך חצי שנה ואף מעבר לכך. בתקופת ההחלמה של העפעפיים יש להימנע ככל האפשר מחשיפת עורם העדין לקרינה ישירה של השמש.

מרבית המנותחים שעברו ניתוח עפעפיים מרוצים בסופו של דבר מהתוצאה הסופית של הניתוח ומפגינים עלייה בביטחון העצמי שלהם כתוצאה מהמראה הצעיר והחיוני יותר שלו הם זכו בעקבות הניתוח.

אצל מרבית המנותחים יישמרו תוצאות הניתוח למשך כל חייהם, אולם מעטים מהם עלולים לסבול מצניחה חוזרת של העפעפיים - מה שיחייב אותם לחזור שוב על הניתוח.


ד"ר עמוס לויאב הוא מומחה בכירורגיה פלסטית, הרופא הראשי של רשת כללית אסתטיקה ויושב ראש האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש