חיפוש

dsdsdsd
הכל אודות בוטוקס וחומרי מילוי

הכל אודות בוטוקס וחומרי מילוי

מה זה בוטוקס, מה ההבדל בינו לבין חומרי מילוי, מתי אפשר להתחיל ומתי כבר מאוחר מדיי, מדוע גברים צריך להזריק יותר ומה הקשר בין הזרקות לטיפולי שיניים? כל מה שצריך לדעת על בוטוקס ועל חומרי מילוי

ד"ר מיכאל שוחט

ד"ר מיכאל שוחט

מה זה בוטוקס?

בוטוקס הוא רעלן, חלבון שמיוצר על ידי חיידק, החוסם את שחרור החומר הגורם לגירוי עצבי באזור מסוים בקוטר של 2-1 ס"מ מסביב לאזור ההזרקה. השריר שאינו מקבל את הגירוי, מפסיק לזוז ולהתכווץ. לאחר תקופה של 6-4 חודשים מתפוגגת השפעת הבוטוקס והשריר חוזר לעבוד כמקודם.

כיוון שמדובר בחלבון זר לגוף, קיימת אפשרות ש-5% מהאוכלוסייה יפתחו נוגדנים לבוטוקס והוא לא ישפיע עליהם. דבר זה עלול לקרות כאשר מתבצעות הזרקות חוזרות של בוטוקס במרווחים קצרים של כמה שבועות (בדרך כלל ניתן לבצע תיקון שבועיים לאחר הטיפול אם התוצאה לא אופטימלית). במקרה זה, נחשף המטופל ליותר מדי חלבון, מה שעלול ליצור אצלו נוגדנים. לכן, רצוי להזריק את הכמות הנכונה ולא להגזים.

מה זה דיספורט?

בעולם מוכרים שני סוגי בוטוקס - אחד מיוצר בארה"ב תחת שם המותג "בוטוקס" והשני מיוצר באירופה ונקרא "דיספורט". ככלל, מדובר בשני חומרים זהים עם ניואנסים קטנים ביניהם כיוון שהם מיוצרים בחברות שונות, אך לשניהם אותה תכלית ואותה תוצאה. כל רופא משתמש בחומר המועדף עליו, כאשר לעיתים מטופלת מגיבה טוב יותר לאחד מהחומרים.

מהם חומרי מילוי?

מדובר בעיקר בחומצה היאלורונית, המשמשת למילוי נפחים ושקעים בפנים. החומצה מיוצרת בהנדסה גנטית על ידי חיידק, אולם הרכב החומצה זהה לזה שבני האדם מייצרים בגוף ועל כן אינה נחשבת חומר זר לגוף.

מה ההבדל בין חומר סמיך יותר או פחות?

כאשר מבקשים לפסל לחיים ששקעו, לעבות את אזור העפעפיים התחתונים או ליצור נפח ומראה של הרמה - משתמשים בחומר מילוי מעט יותר סמיך שאותו מזריקים עמוק יותר למניעת היווצרות גבשושיות.

באזור השפתיים משתמשים בחומר פחות סמיך כדי להותיר אותן עדינות ולהימנע מיצירת מראה מנופח ולא טבעי.

מה ההבדל בין בוטוקס לבין חומרי מילוי?

מדובר בשני חומרים שונים שגם מטרתם שונה. בוטוקס פועל על קמטים פעילים שנוצרים כתוצאה מהתכווצות השרירים באזור העליון של הפנים - בין הגבות, בצידי העיניים ובמצח. רק במקרים מיוחדים אפשר להזריק בוטוקס גם מעל השפה העליונה לשיפור "קמטי הברקוד", הקמטים האנכיים שמעל השפה. כדי לא לפגום ביכולת הדיבור ובלעיסה יש להזריק כמות קטנה ובזהירות רבה.

הטיפול בקמטים בחלק התחתון של הפנים, שם כמות הקמטים הפעילים קטנה וניכר בעיקר איבוד נפח עם השנים, נעשה באמצעות חומרי מילוי, כלומר חומצה היאלורונית שמחזירה את המילוי ו"מפסלת" את הפנים. החומצה ההיאלורונית אינה גורמת להחלשה ולשיתוק של פעולת השרירים ולכן אפשר להזריק אותה גם סביב השפה.

מהו הגיל שבו כדאי להתחיל בטיפולים?

הממוצע להתחלת הטיפול בבוטוקס הוא סביב גיל 35, ובחומרי מילוי - 40-35. כמובן שמדובר גם בגנטיקה ובמצב הפנים - אם קיימים קמטים שחורצים חריצים עמוקים בפנים ומורגשת נפילה, אפשר להתחיל מעט לפני כן ולשמר את המצב הקיים.

באיזה גיל מאוחר מדי להזרקות?

עורן של נשים בנות 65 ומעלה, בעיקר כאלה שמעולם לא עברו טיפולי הזרקת בוטוקס וחומרי מילוי, הופך דק ושקוף עם השנים, ניכרת צניחה מעבר לקו הלסת והקמטים כבר עמוקים מדי. במקרים כאלה תתאים רק אופציית הניתוח למתיחת פנים. אם הנשים עברו טיפולים משקמים ומטפחים לפני כן, יש סיכויים גבוהים שההזרקות ידחו את מועד הניתוח.

האם הטיפול מתאים לכל אחד?

הטיפול מתאים לכל אדם, למעט כאלה הסובלים ממחלות עור ומי שמקבל תרופות הכוללות סטרואידים.

האם מראה הפנים משתנה לאחר טיפול?

במידה מסוימת. כדי ליצור הרמה ולשנות את המראה בדומה לתוצאות של ניתוח מתיחת פנים, יש צורך בכמויות גדולות של חומר. חומרי המילוי דוחים את הצורך בניתוח בכמה שנים ויוצרים הרמה אשר משפרת את "מראה האגס" המתרחש עם השנים ומאופיין בשקיעה של החלק האמצעי כלפי מטה, ומחזירה לפנים את "מראה התפוח" האופייני לגילאים צעירים.

מה קודם למה – טיפול פילינג או הזרקות ומה הקשר לטיפולי שיניים?

מי שמעוניין בטיפול כולל, עדיף שיתחיל עם פילינג ואחרי שטיפל במרקם העור יעבור להזרקות בוטוקס וחומרי מילוי. כך גם במקרים שבהם יש לעבור טיפולי שיניים מסיביים, כמו השתלות או כתרים. ראשית, טפלו בשיניים ורק לאחר מכן עברו להזרקות ולמילוי. רק במקרים של כתמים וצלקות - מומלץ להזריק בוטוקס לפני הטיפול שכן הבוטוקס מרפה את השרירים, מה שמקל על הלייזר לעבור על הקמטים והכתמים. בכל מקרה מומלץ להתייעץ תחילה עם הרופא המטפל.

מהם השימושים הנוספים שיש לבוטוקס ולחומרי המילוי?

השימוש בבוטוקס החל בכוונה למנוע התכווצויות ספסטיות של שרירים בקרב ילדים ומבוגרים הסובלים משיתוק מוחין וספסטיות. כיום משתמשים בבוטוקס כמונע הזעת יתר ומקל על מיגרנה קשה.

בחומרי המילוי משתמשים לפיסול פנים במקרים שיש צורך בשחזור של עצמות הלחיים, האף או הסנטר (למשל לאחר תאונות או במקרים של עיוותים).

ניתן להזריק חומצה היאלורונית לאזור החזה לטשטוש קמטוטים ולשיפור מראה המחשוף וכן ולאזור גב כף היד בגילאים מבוגרים להחזרת נפח. ניתן גם להשתמש לצורך הגדלת חזה זמנית (לאירוע מיוחד) או אסימטריה, וכן לעיצוב העכוז.

אלו פיתוחים עתידיים יש בתחום?

כיום שוקדים בחברות שונות על פיתוח קרם או משחה מבוססי בוטוקס. אמנם הבוטוקס צריך לחדור את עומק העור ולהגיע לשריר, אולם החוקרים סבורים כי באזורים שבהם העור דק, כמו בצידי העיניים, יוכל הקרם "להחליק" בין התאים ולהגיע לשריר בלי שיהיה צריך להזריק אותו.

ד"ר מיכאל שוחט הוא מומחה ברפואת עור ומנהל תחום רפואת העור האסתטית ברשת מרפאות כללית אסתטיקה.

 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש