חיפוש

dsdsdsd
מקלפים את הקמטים: פילינג לפנים

מקלפים את הקמטים: פילינג לפנים

פילינג הוא קילוף כימי של שכבות העור החיצוניות. טיפולי הפילינג נבדלים זה מזה בעומק הקילוף ובאמצעי הקילוף. העור החדש שצומח בעקבות פילינג הוא חלק יותר, נטול קמטים, צלקות, נקבוביות וכתמים

ד"ר עמוס לויאב

ד"ר עמוס לויאב

מהו פילינג ומתי עושים את הטיפול הזה?

פילינג הוא קילוף כימי של שכבות העור החיצוניות. טיפולי הפילינג בכללית אסתטיקה נבדלים זה מזה בעומק הקילוף ובאמצעי הקילוף. תהליך הקילוף מאפשר לעור חדש לצמוח.

העור החדש שצומח בעקבות פילינג כימי - ובמיוחד בעקבות פילינג עמוק - הוא חלק יותר וגמיש יותר, נטול קמטים, צלקות נקבוביות וחריצים ונקי מכל הכתמים אשר נוצרו בו במהלך השנים.

פילינג כימי נעשה באמצעות תמיסות. פילינג כימי שטחי אפשר לעשות בבית או במכון קוסמטיקה, אך רבים מעדיפים להותיר את המלאכה הזאת בידי רופא מומחה ברפואת עור.

בדרך כלל עושים פילינג משיקולים אסתטיים ולא משיקולים רפואיים, ובמקרה כזה ההחלטה אם לבצע אותו היא אישית. אולם לעיתים יש לפילינג גם הצדקה רפואית - למשל אצל בני אדם שסובלים מפנים מצולקות מאוד בעקבות אקנה חריפה ושנפגעים כתוצאה מכך בחייהם המקצועיים והחברתיים.

באיזה גיל אפשר לעשות את הטיפול?

פילינג כימי מיועד למי שהעור שלהם צבר נזקים במהלך החיים - לרוב בני 45 ומעלה. מי שסבל בבגרותו מאקנה יכול לעשות את הטיפול הזה בשלב מוקדם יותר, אולם בכל מקרה הוא לא מיועד לבני עשרה - גם אם מראה עורם נפגע מפצעי בגרות.

אילו הכנות יש לעשות לקראת פילינג?

ככל שעושים פילינג עמוק יותר, כך גדל הסיכון לסיבוכים - בראש ובראשונה הצטלקות של העור והופעת כתמים שאינם נעלמים במשך הזמן (פיגמנטציה).

מאחר שישנם סוגי עור שנוטים יותר מסוגים אחרים לפיגמנטציה ולהצטלקות, יש להיבדק ביסודיות אצל רופא עור לפני שמחליטים על פילינג - במיוחד פילינג כימי בינוני ועמוק. כך, למשל, עור כהה נוטה יותר מאשר עור בהיר לפיגמנטציה. לכן אם בעלי עור כהה רוצים לעשות פילינג, בדרך כלל ימליצו להם רופאי העור להסתפק בפילינג קל ושטחי.

לבעלי עור שומני ממליצים לרוב שלא לעשות פילינג.

לפני שעושים פילינג ומתייעצים עם רופא העור יש להכיר את כל סוגי הפילינג - את יתרונותיהם ואת חסרונותיהם.

1. פילינג כימי קל
פילינג כימי קל נעשה באמצעות תמיסות כימיות שמכילות חומצה תלת־כלורית (TCA) בריכוז של עד 20%. את החומצה מורחים על העור, ואחרי המתנה של כמה דקות הופך העור לחיוור וחם.

החומצה גורמת לכווייה כימית קלה ולא מסוכנת. כמה ימים לאחר מכן ניתן לקלף את העור. תוצאות הטיפול יהיו עור חלק, זרימת דם וחמצן משופרת לעור וכן חילוף חומרים טוב יותר של העור. רצוי לחזור על הטיפול כמה פעמים כדי להגיע לתוצאות טובות.

2. פילינג כימי בינוני
פילינג כימי בינוני גורם לקילוף העור עד לשכבות העליונות של הדרמיס (השכבה השנייה של העור) באמצעות תמיסה נוזלית של חומצה תלת־כלורית ברמת ריכוז שבין 20% ל־50%. מיד אחרי מריחת החומצה על הפנים הן הופכות ללבנות, לחמות ולצורבות. אחרי כמה דקות הופך צבע העור לאדמדם, הצריבה חולפת, והעור מתנפח.

בעשרת הימים שלאחר הטיפול העור מתקלף, ונוצר עור חדש, ללא קמטים או כתמים, חלק יותר, בריא יותר ונעים יותר למגע. גם זרימת החמצן וחילוף החומרים בעור לאחר פילינג כזה טובים יותר מבעבר.

יש לשים לב: בפילינג כימי בינוני (ובפילינג כימי עמוק) עלולה החומצה לפגוע בתאים האחראים לפיגמנטציה של העור. משמעות הדבר היא שצבע העור עלול להשתנות במידה ניכרת, ולכן הטיפול הזה אינו מומלץ לבעלי עור כהה.

3. פילינג כימי עמוק
פילינג כימי עמוק נעשה בחדר ניתוח, מאחר שבטיפול הזה מחדירים חומצה תלת־כלורית (בריכוז של יותר מ־50%) או פנול לעומק הדרמיס. מאחר שהפילינג העמוק מכאיב מאוד - שכן לעור נגרמת כווייה מדרגה שנייה - עושים אותו בהרדמה מקומית.

מהסיבה הזאת גם מקובל להשאיר את מי שעברו פילינג כימי עמוק להשגחה בבית החולים למשך כמה שעות לפחות.

אחרי שהתמיסה נמרחת על הפנים הן הופכות ללבנות. לאחר שעה הופך העור לאדום ולנפוח. אז עוטפים את הפנים במסכה שתגן עליהן מפני זיהומים.

אחרי כמה ימים מסירים את המסכה ומורחים אבקה לספיגת נוזלי העור. אחרי כשבועיים מתחיל להיווצר עור חדש, חלק יותר, ורוד יותר, ללא כתמי שמש, נמשים וכתמי גיל וללא קמטים. חשוב לדעת שתקופת ההחלמה מפילינג כימי עמוק עלולה להימשך חודשים ארוכים, שבהם העור נותר אדום ורגיש. רק לאחר שמושגת החלמה מלאה ניתן ליהנות ממראה העור החדש. לרוב נותר העור החדש צעיר וגמיש למשך שנים רבות.

חשוב לדעת: אם רוצים לעשות את הפילינג העמוק באמצעות פנול, יש לעבור לפני כן בדיקת לב. הסיבה: פנול במינון גבוה עלול לגרום להפרעות בקצב הלב. לפני הטיפול יש לוודא גם את תקינותן של הכליות, שכן הן שצריכות בסופו של דבר לסלק את הפנול מהגוף.

4. פילינג באמצעות לייזר
יתרונה השיטה הזאת הוא השליטה שהיא מקנה לרופאים על עומק החדירה לעור. בטיפולי לייזר - כמו בפילינג כימי - ניתן לבחור בין עוצמות פעולה שונות, אולם השליטה על מידת העוצמה היא טובה הרבה יותר בפילינג לייזר מאשר בפילינג כימי.

עוצמת הלייזר - ולכן גם עוצמתן של תופעות הלוואי שלו - תלויות בסוג הלייזר ובאופי הטיפול שמעניקים באמצעותו.

בפילינג לייזר חשוב להגן על רקמות סמוכות שבהן לא רוצים לטפל. פילינג באמצעות לייזר נעשה בחדר ניתוח בהרדמה כללית או מקומית. יש לזכור שהשימוש בלייזר לטיפולי פילינג הוא חדש יחסית, ועוד לא נאסף מידע רב בנוגע להשפעה ארוכת הטווח שלו.

5. פילינג באמצעות גלי רדיו
בשיטה הזאת ניתן לקלף רק את תאי העור החיצוניים, ולכן משתמשים בה בעיקר לפילינג במקומות רגישים במיוחד, כגון האזורים שסביב הפה.

הבחירה בין סוגי הפילינג השונים נעשית בהתאם למצב העור ולסוג העור.

למה כללית אסתטיקה?

כי בעולם של היום, יש המון גופים שמציעים טיפולים וניתוחים אסתטיים.

לכללית אסתטיקה יש צוות רחב של רופאים ומנתחים פלסטיים מובילים. רק רופא אסתטי או כירורג מומחה בפלסטיקה ואסתטיקה, מיומן ובעל ניסיון עשיר, יכול להפחית בצורה ניכרת את הסיכוי לסיבוכים בכל טיפול כירוגי או פלסטי.

לכללית אסתטיקה שורה של יתרונות רפואיים ואחרים:

  • גב חזק של גוף רפואי
  • רשת מרפאות בפריסה ארצית
  • בתי חולים פרטיים ברמה הגבוהה ביותר
  • פיקוח מלא ואחריות כללית
  • ציוד בתקן בינלאומי FDA/CE
לאתר כללית אתסטיקה

למעבר לאתר כללית אסטתיקה

כמה זמן נמשך הטיפול?

מריחת התמיסה נמשכת דקות ספורות, אולם הטיפול כולו - עד לבקיעת העור החדש והרענן - נמשך בין שבועיים לחודש וחצי (בהתאם לסוג הפילינג: ככל שהוא עמוק יותר, זמן ההחלמה ארוך יותר).

איך ארגיש לאחר הטיפול ולמה לצפות?

כשבוע עד שבועיים לאחר טיפול הפילינג נושר הגלד מהפנים, ואז נחשף העור החדש. באותו השלב העור עדיין נפוח ואדום. המטופל עלול לחוש באותו השלב צריבה ואי־נוחות, אך ניתן להתגבר עליהן באמצעות משככי כאבים מתאימים. על העור עלולים להופיע סימנים נוספים - כמו אלה שמופיעים בעקבות כוויות שמש - כגון שלפוחיות, קילופים וסדקים.

תופעות הלוואי מחריפות ככל שהפילינג עמוק יותר. אולם לא רק סוג הפילינג משפיע על קצב ההחלמה אלא גם סוג העור. אם התגובה לטיפול הפילינג היא קשה במיוחד, ניתן לטפל בעור באמצעות משחות מרגיעות, קומפרסים קרים, חבישות ובמקרה הצורך גם בסטרואידים.

כעבור כמה שבועות - ולעיתים רק לאחר מספר חודשים - מקבל העור את הגוון הטבעי שלו, ואפשר לראות את התוצאה הסופית שלמענה נעשה כל ההליך.

מהם הסיבוכים האפשריים של הטיפול?

ביצוע לא נכון של פילינג באמצעות חומצות עלול להוביל לשינויי גוון (פיגמנטציה) בלתי הפיכים ולהצטלקות. אם רוצים להימנע מהסיבוכים האלה, יש להימנע מטיפולי פילינג בעור שמן או כהה.

האם יהיו עליי הגבלות לאחר הטיפול?

לאחר פילינג כימי העור רגיש מאוד לקרינת השמש, ויש להגן עליו באמצעות קרם בעל מקדם הגנה גבוה או באמצעות הימנעות מיציאה החוצה בשעות שבהן אור השמש הוא חזק במיוחד. אם אין מקפידים על הכלל הזה, עלולים להיווצר כתמי פיגמנטציה על העור, ויואץ תהליך ההזדקנות שלו.

נוסף על כך מומלץ שלא להשתמש במייק־אפ במשך כשבוע עד 10 ימים לאחר הפילינג שכן הוא עלול לגרום לזיהומים.

עור שקולף באמצעים כימיים אינו מראה מלבב - במיוחד בימים הראשונים לאחר הטיפול - שבהם הוא אדום ונפוח. לכן מעדיפים המטופלים בדרך כלל שלא לצאת מהבית באותם הימים.

כמו כן, לאחר כל סוגי הפילינג ירשמו ניתנת למטופלים תרופה נגד הרפס.

מתי "אחזור לעצמי"?

ההתאוששות מטיפול פילינג תלויה בסוג הפילינג שבו בוחרים. ההתאוששות הארוכה ביותר היא מפילינג כימי עמוק. רק לאחר חודש - ולעיתים רק לאחר מספר חודשים - מקבלים את עור הפנים החדש והרענן שלמענו נעשה הטיפול הארוך.


ד"ר עמוס לויאב הוא מומחה בכירורגיה פלסטית, הרופא הראשי של רשת כללית אסתטיקה ויושב ראש האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש