חיפוש

dsdsdsd
בטן שטוחה: ניתוח למתיחת בטן

בטן שטוחה: ניתוח למתיחת בטן

לאחר הריונות, לאחר ירידה משמעותית במשקל וגם סתם כדי לעצב את הבטן, מבצעים ניתוח למתיחת הבטן. אפשר גם לשלב שאיבת שומן מהמותניים כדי להצר את היקף המותניים ולעצב גם אותם

ד"ר שרית כהן, ד"ר עמוס לויאב

מהו ניתוח למתיחת בטן?

ניתוח למתיחת בטן הוא אמצעי לעיצוב הבטן. בניתוח מתיחת בטן בכללית אסתטיקה מסירים את עודפי העור ואת השומן התת־עורי שבאזור הבטן ומהדקים את דופן הבטן בקו האמצע (קו דמיוני שעובר לאורך הבטן וחוצה את הטבור לשניים).

לעיתים גם ממקמים מחדש את הטבור במסגרת הניתוח. התוצאה היא הצערה של דופן הבטן: מקבלים עור מתוח של הבטן ומראה אסתטי של הטבור.

מתי עושים את הניתוח?

מדובר בניתוח שאותו עושים בדרך כלל משיקולים אסתטיים, אך לעיתים גם משיקולים רפואיים. במקרים הבאים מקובל לעשות ניתוח למתיחת בטן:

הידלדלות העור והצטברות של שומן תת־עורי
במשך השנים מאבד העור בבטן בהדרגה את גמישותו, ושומן הולך ומצטבר מתחתיו. אצל נשים מצטבר השומן בעיקר בבטן התחתונה ובאגן ואצל גברים - בעיקר במותניים ובקיר הבטן. עודפי העור והשומן התת־עורי מקנים לבטן מראה רפוי ומדולדל ולא אסתטי. ניתוח מאפשר להחזיר את הגלגל לאחור ו"להצעיר" את מראה הבטן.

לאחר הריונות ובמיוחד לאחר הריונות שבהם מתרחשת עלייה משמעותית במשקל
הריונות גורמים למתיחה רבה של קיר הבטן. העור הוא אומנם אלסטי מאוד, אולם לעיתים הוא אינו עומד במתיחה החריגה, וסיבי האלסטין שבו נקרעים. התוצאה היא סימני קריעה בעור שנקראים סטריאה. הקרעים האלה נותרים כצלקות על העור ומה שחמור יותר: הם לא מאפשרים לעור לחזור לקדמותו לאחר הלידה.

לאחר ההריון ניתן לעיתים להבחין גם בחולשת הקו המרכזי של הבטן (שנקרא בשפה הרפואית Diastasis recti) כתוצאה מנדידת השרירים לצידי הבטן. ניתוח למתיחת בטן יכול לתקן את כל הנזקים האלה - כולל סילוק של סימני המתיחה.

לאחר ירידה משמעותית במשקל
ירידה כזאת במשקל מותירה אחריה בדרך כלל עודפי עור ניכרים.

למה כללית אסתטיקה?

כי בעולם של היום, יש המון גופים שמציעים טיפולים וניתוחים אסתטיים.

לכללית אסתטיקה יש צוות רחב של רופאים ומנתחים פלסטיים מובילים. רק רופא אסתטי או כירורג מומחה בפלסטיקה ואסתטיקה, מיומן ובעל ניסיון עשיר, יכול להפחית בצורה ניכרת את הסיכוי לסיבוכים בכל טיפול כירוגי או פלסטי.

לכללית אסתטיקה שורה של יתרונות רפואיים ואחרים:

  • גב חזק של גוף רפואי
  • רשת מרפאות בפריסה ארצית
  • בתי חולים פרטיים ברמה הגבוהה ביותר
  • פיקוח מלא ואחריות כללית
  • ציוד בתקן בינלאומי FDA/CE
לאתר כללית אסתטיקה

למעבר לאתר כללית אסטתיקה

אילו הכנות יש לעשות לקראת הניתוח?

לקראת הניתוח יש לעבור בדיקה אצל המנתח. בבדיקה מעריך המנתח את איכות העור, את מידת הרפיון שלו, את עוביו של השומן התת־עורי, את מידת פיזורו ואת מידת רפיונם של שרירי הבטן. נוסף על כך הוא בודק אם ישנם בקעים בבטן (כמו בקע טבורי).

לפני הניתוח גם ידרוש המנתח לעשות בדיקת דם (ספירת דם, כימיה ותפקודי קרישה). בהתאם לגיל ולהיסטוריה הרפואית עשוי המנתח לדרוש בדיקות נוספות כמו צילום חזה ואק"ג.

יש להפסיק לעשן שלושה שבועות לפני הניתוח ולהתמיד בהתנזרות מעישון לפחות במשך שבועיים לאחר הניתוח. כמו כן יש להפסיק את השימוש בתרופות מדללות דם (כמו אספירין) שבוע ימים לפני הניתוח.

שבועיים לפני הניתוח יש להפסיק נטילה של ויטמין E ושל אומגה 3 וכן של תכשירים טבעוניים כמו גינקו־בילובה וג'ינסנג. הסיבה: לתוספי המזון האלה יש השפעה על מערכת הקרישה של הדם. מטופלים שמבקשים לעשות את הניתוח לאחר ירידה ניכרת במשקל יידרשו להגיע לניתוח לאחר ששמרו על משקל יציב במשך ששת החודשים שלפני הניתוח.

הרדמה - כל מה שחשוב לדעת
לחצו כאן למעבר למדריך המלא על הרדמה

מהי הרדמה?

הרדמה היא אמצעי למניעת כאבים בעת ניתוח באמצעות מתן חומרים שמורידים את סף הכאב, מרגיעים ומשתקים את תנועת השרירים. באופן הזה מבטיחים שלא יורגש שום כאב במהלך הניתוח.

באיזו שיטה ירדימו אותי?

ניתוחים להרמת עפעפיים נעשים בדרך כלל בהרדמה מקומית (הרופא המנתח מזריק את החומר המאלחש לעפעפיים) בתוספת חומר טשטוש הניתן באמצעות אינפוזיה לווריד. החומר המטשטש אינו מרדים, כך שהמנותחים ממשיכים להיות ערים במשך כל הניתוח.

לעיתים עשוי הרופא המנתח להחליט שהניתוח ייעשה בהרדמה מלאה - למשל אם המועמד לניתוח מפגין חרדה רבה מפני הזרקת החומר המאלחש לעפעפיים. לרוב מעדיפים הרופאים המנתחים הרדמה מקומית, שכן הרדמה כללית כרוכה בסיכונים רבים יותר, וגם ההתאוששות ממנה ממושכת יותר.

מה חשוב לספר לרופא המרדים?

אם הניתוח אכן נעשה בהרדמה כללית, יש לספר לו כל פרט חשוב מההיסטוריה הרפואית: על מחלות ועל ניתוחים שהיו בעבר, על תרופות שנוטלים ועל רגישות לתרופות.

האם אפגש עם הרופא המרדים לפני הניתוח?

כאשר הניתוח נעשה בהרדמה כללית, כמה ימים לפני הניתוח יבדוק אותך הרופא המרדים במרפאת טרום הרדמה. זה הזמן גם לשאול אותו על כל נושא שמטריד אותך בקשר להרדמה. אנשים רבים חוששים מההרדמה לניתוח, ללא סיבה אמיתית. הרופא המרדים יוכל לענות לך על כל שאלה בנושא הזה ולהפיג את החששות. ממש לפני הניתוח יבדוק אותך הרופא המרדים פעם נוספת.

מה יעשו לי בניתוח?

בניתוח למתיחת בטן עושה המנתח חתך רוחבי בשיפולי הבטן. החתך מאפשר להפריד את עור הבטן ואת השומן התת־עורי ממעטפת שרירי הבטן - לאחר בידוד הטבור על "גבעולו". ההפרדה נעשית משיפולי הבטן ועד לקשת הצלעות בצדדים ועד לתחתית עצם בית החזה במרכז.

לאחר מכן מהדק המנתח את מעטפת שרירי הבטן, כורת עודפי עור ושומן תת־עורי ומקבע את הטבור במקומו החדש.

לעיתים נעשה הניתוח במשולב עם שאיבת שומן מהמותניים כדי להצר את היקף המותניים ולעצב אותם. בסיום הניתוח מחדיר המנתח צינוריות ניקוז (נקזים) המשמשות לניקוז ההפרשות.

אם עודפי העור והשומן התת־עורי הם מעטים יחסית ומתרכזים רק מתחת לטבור, ניתן להסתפק במיני מתיחת בטן הכוללת שאיבת שומן והסרת עודפי עור מהבטן התחתונה בלבד, בלי לשנות  את מיקום הטבור.

כמה זמן נמשך הניתוח?

לרוב בין שעתיים וחצי לשלוש שעות.

לאחר ניתוח למתיחת בטן נהוג להשאיר את המנותחים להשגחה בבית החולים למשך לילה אחד.

איך ארגיש בימים הראשונים לאחר הניתוח?

לאחר הניתוח עובר הגוף תהליך של התאוששות שבו הוא מסתגל לשינויים הפיזיים שהתרחשו בעקבות הניתוח. תהליך ההתאוששות הוא הדרגתי ומשתנה ממנותח למנותח בהתאם למורכבות הניתוח ובהתאם למצבו הכללי של המטופל.

תופעות כמו הליכה שפופה בשל תחושה של עור מתוח בבטן וקושי מסוים לקום משכיבה הן טבעיות וחולפות לרוב לאחר כמה ימים.

כדי להחיש את תהליך ההתאוששות מומלץ להתחיל ללכת מהר ככל האפשר לאחר הניתוח.

שימוש בחגורת בטן במשך חודש לאחר הניתוח מקל על תחושת אי־הנוחות ונועד להעניק תמיכה לדופן הבטן ולמנוע הצטברות נוזלים.

בימים הראשונים לאחר הניתוח ניתן להשתמש במשככי כאבים לפי הצורך.

את הנקזים שהוכנסו בזמן הניתוח מוציאים לאחר שכמות ההפרשות דרכם יורדת אל מתחת ל־30 סמ"ק ביממה. לאחר הסרת הנקזים ניכרת הקלה משמעותית בכאבים.

כמה ימים לאחר הניתוח מופיעה בדרך כלל תחושה של גרד ושל עקצוץ בבטן. התופעה הזאת היא סימן חיובי המעיד על כך שהרקמות הולכות ומחלימות.

תופעה שכיחה נוספת לאחר הניתוח היא שינויים בתחושה באזור הבטן התחתונה (על פי רוב ירידה בתחושה). השינויים האלה חולפים לרוב לאחר כמה שבועות.

כשבועיים לאחר הניתוח, עם הנסיגה בנפיחות, ניתן כבר להבחין בתוצאה הסופית: בטן רזה וחטובה. המראה של הצלקות סביב הטבור ובבטן התחתונה הולך ומשתפר במשך הזמן, ובכל מקרה הצלקת בבטן התחתונה היא נמוכה (ולרוב מוסתרת על ידי ביקיני).

מהם הסיבוכים האפשריים של הניתוח?

כמו לכל ניתוח, גם לניתוח למתיחת בטן עלולים להיות סיבוכים, אולם אלה נדירים למדי:

• הסיבוכים הנפוצים ביותר הם היפרדות של שולי הפצע, הצטברות נוזלים (מצב רפואי הקרוי "סרומה") בחלל שבין העור למעטפת השרירית, זיהום וצלקות מעובות. בכל הסיבוכים האלה ניתן לטפל באמצעים שמרניים (כמו חבישות מתקדמות וניקוז הסרומה).

• לעיתים נדירות מופיעה המטומה (הצטברות דם, או "שטף דם" בשפת העם) לאחר הניתוח המצריכה ניקוז בחדר ניתוח.

• סיבוכים נדירים מאוד כוללים פקקת ורידים עמוקה (קרישי דם בוורידי הרגליים) ותסחיף ריאתי. כדי למנוע את הסיבוכים האלה או לפחות להקטין מאוד את הסיכון שיתרחשו יש להשתמש במהלך הניתוח ומיד אחריו במכשיר שמעסה את השוקיים (מגפיים פנאומטיים) וכן לרדת מהר ככל האפשר מהמיטה ולהתחיל ללכת.

• נמק של העור בבטן התחתונה עלול להיגרם אצל מנותחים מעשנים. זו אחת הסיבות המרכזיות לכך שיש להפסיק לחלוטין לעשן לפחות שלושה שבועות לפני הניתוח ולהמשיך בהתנזרות מסיגריות לפחות שבועיים לאחר הניתוח.

האם יש הגבלות לאחר הניתוח?

כן. במשך חודש לאחר הניתוח יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת שמפעילה את שרירי בטן. כמו כן יש להימנע מנשיאת משאות כבדים ומשכיבה על הבטן. לאחר חודש ניתן לחזור בהדרגה לפעילות גופנית - בהתאם להוראות המנתח.

יש להקפיד על הידוק חגורת הבטן במשך כל שעות היממה במהלך החודש הראשון לאחר הניתוח, ויש להימנע מחשיפת אזור הניתוח לשמש במשך חודשיים לפחות. לאחר מכן יש להשתמש בתכשיר הגנה מפני השמש בעל מקדם הגנה גבוה בכל מקרה שחושפים את הבטן לשמש.

למשך כמה זמן נשמרות תוצאות הניתוח?

את תוצאות הניתוח ניתן לשמר למשך שנים באמצעות הקפדה על דיאטה מאוזנת ועל פעילות גופנית סדירה (הן פעילות אירובית והן תרגילים לחיזוק שרירי בטן). אולם כתוצאה מתהליכי הזדקנות עלולים להופיע שוב עודפי עור. במקרה כזה ניתן לעשות ניתוח חוזר למתיחת הבטן.

ד"ר עמוס לויאב הוא מומחה בכירורגיה פלסטית, הרופא הראשי של רשת כללית אסתטיקה ויושב ראש האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית

ד"ר שרית כהן היא מומחית לכירורגיה פלסטית ואסתטית, חברה באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית ובחברה לכירורגיה דרמטולוגית. היא מדריכה רופאים בתחום הטיפולים האסתטיים ואחראית לשירותי הכירורגיה הפלסטית במרפאה מקצועית של כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש