חיפוש

dsdsdsd
אישה מחוברת למחשב ועושה ביופידבק

ביופידבק: קבלו משוב מהגוף

תרגילי נשימה, דמיון מודרך וטכניקות נוספות להרפיית המתח עובדות טוב יותר כשאנחנו מקבלים משוב מיידי מהגוף שלנו. שיטת הביופידבק מלמדת אותנו לשלוט בגוף, במקום שהוא ישלוט בנו

רוני אינגל

רוני אינגל

מהי שיטת ביופידבק?

פירוש המילה ביופידבק הוא משוב של הגוף (ביו - גוף, פידבק - משוב). מדובר בשיטה שפותחה בשנות ה-40 של המאה ה-20 כדי להעניק מענה לא תרופתי לאנשים בריאים שעוברים משברים בחיים או חווים מתח זמני או מתמיד, וכתוצאה מכך סובלים מתופעות פיזיות. גם אנשים החולים במחלות שונות יכולים להסתייע בשיטה לשליטה במדדים גופניים שונים.

ביופידבק פועלת על עיקרון הלמידה באמצעות משוב מיידי. הנחת העבודה של הביופידבק היא שהמוח האנושי מסוגל להרגיע את הגוף. בודקים עם המטופל באילו מצבים הוא נלחץ ואיך זה משפיע עליו באמצעות מדדים אובייקטיביים שמעניקים לו את המשוב הדרוש, ומלמדים אותו טכניקות להרגעה עצמית. מייסדי השיטה הניחו שברגע שמספקים למטופל נתונים פיזיולוגיים על מצבו, הוא יוכל באמצעות אותה "תמונת ראי" להגיע למצב של איזון ושליטה עצמית.

טכניקת הטיפול באמצעות ביופידבק מייצגת גישה אקטיבית המאפשרת למטופל לקחת אחריות, לרכוש שליטה ולשפר את בריאותו, התנהגותו, תחושותיו ורגשותיו.

רוצים לדעת עוד על טיפולים משלימים לילדים?

איך מטפלים בלדקות אוזניים, מה עושים כדי למנוע אלרגיות ואילו פתרונות יש להתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז? מדריך שלם על טיפול משלים

לאתר כללית רפואה משלימה
לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ עם רופא >>

איך זה עובד?

הטיפול הוא אישי והוא מתבצע כשהמטופל נמצא בלבוש מלא ובתנוחה הנוחה לו.

המטופל מתחבר למחשב באמצעות חיישנים המוצמדים לקצות אצבעותיו ומודדים מדדים גופניים שונים, כמו דופק או לחות. המטופל יכול לצפות בצג המחשב בתצוגה חזותית ושמיעתית רציפה ובזמן אמת במדדים הגופניים שלו. היכולת לקבל משוב מיידי, לראות מתי ואיפה מסתמן לחץ, מאפשרת למטופל להבין ולשלוט מיד כשמתחיל הלחץ באמצעות דמיון מודרך, תרגילי נשימה והרפיה.

במהלך הטיפול מתרחשת מעין " חריטה בזיכרון". המטופל משתמש במשוב שמתקבל על מסך המחשב, כדי ללמוד בדרך של ניסוי וטעייה כיצד להגיב לאירועים  שונים בחיי היומיום.

השיטה מאפשרת למטופל ללמוד להשיג ויסות, איזון ושליטה בתפקודים אשר נחשבים בלתי ניתנים לשליטה רצונית, כמו רמת המתח הפיזיולוגי והרגשי, קצב ואופי הנשימה, טמפרטורת האצבעות, קצב פעימות הלב וגלי המוח.

זה כואב?

לא.

כמה זמן נמשך הטיפול?

משך המפגש הוא כחצי שעה עד שעה. במפגש הראשון מתבצע אבחון ראשוני ותיאום ציפיות. לאחר מכן  נבנית למטופל תוכנית טיפולים אישית. בדרך כלל מדובר בטיפול קצר מועד של 12-6 מפגשים שבועיים.

איזה מידע למסור למטפל בפגישה הראשונה?

סיבת הפנייה והציפיות מהטיפול.

לאילו מצבים בריאותיים השיטה יכולה לעזור?

באופן כללי השיטה מסייעת במקרים שבהם הלחץ מגיע לרמה שהוא גורם לסבל גופני ופוגע בתפקוד היומיומי. היא נותנת מענה למצבי משבר בחיים, כמו פיטורים, גירושין ולהבדיל – תקופת בחינות באוניברסיטה.

ביופידבק מסייע גם במצבים בריאותיים, כמו הפרעת קשב וריכוז, אסתמה, הפרעות שינה, תסמונת מעי רגיז, עצירות, חריקת שיניים לילית, התמודדות עם כאב כרוני ולחץ דם גבוה.

מתי אוכל לצפות לשיפור במצבי?

אפשר לצפות להגיע למודעות ולתובנות כבר לאחר טיפול אחד. תהליך השיפור הוא אינדיווידואלי, אך בכל מקרה מדובר בטיפול קצר מועד של לכל היותר 14 מפגשים.

האם הטיפול מתאים לילדים?

שיטת  הביופידבק היא כלי מצוין לילדים מגיל 8, הסובלים מחרדות, מהפרעות קשב וריכוז, בעיות התנהגותיות, הפרעות אכילה, הפרעות שינה ועוד.

קראו איך ילדים יכולים להפיק תועלת מביופידבק

למי הטיפול לא מתאים?

הטיפול אינו מתאים לאנשים עם בעיית שמיעה או קושי בתקשורת כמו גם אנשים הלוקים במחלות נפש מסוימות, כי מדובר בטיפול פסיכו־אקטיבי הדורש מודעות וכוח רצון.

האם עלולות להיות לטיפול תופעות לוואי?

לא.

רוני אנגל הוא מטפל בשיטת ביופידבק ורכז תחום ביופידבק במרפאות כללית רפואה משלימה

ציפי גלעדי היא פסיכופיזיולוגית ומטפלת בביופידבק ברשת מרפאות כללית רפואה משלימה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש