חיפוש

dsdsdsd
דיקור לחולי סרטן: יעיל, מסייע ובטוח

דיקור לחולי סרטן: יעיל, מסייע ובטוח

המכון הלאומי האמריקאי לחקר הסרטן ממליץ על דיקור בחולי סרטן, בעקבות מחקרים שהוכיחו שהטיפול מקל על תופעות הלוואי של הטיפולים הכימותרפיים

מה זה?

מחלת הסרטן כוללת יותר מ־200 מחלות שונות, שלכולן משותפת התרבות לא מבוקרת של תאים ופגיעה בתפקודם. הסרטן הוא למעשה שכפול ושגשוג של תא מסוג אחד. בעקבות זאת, האיבר שבו החל הסרטן, ו/או איברים שאליהם הוא התפשט אינם מתפקדים באופן הרצוי.

26 אחוז ממקרי המוות בישראל נגרמים מסוגים שונים של סרטן, מה שהופך את המחלה לגורם המוות מספר אחד באוכלוסייה (לצורך השוואה, מוות כתוצאה ממחלות לב עומד על 17 אחוז). שכיחות המחלה עולה באופן משמעותי עם הגיל.

מהם הסימפטומים?

למחלת הסרטן יש קשת רחבה של מאפיינים, החל מהעדר סימפטומים וכלה במחלה קשה. כיוון שחלק גדול מהסרטנים קשור לאיברים ספציפיים, הסימפטומים יהיו קשורים לאותו איבר שנפגע. למשל, שינוי בהרגלי היציאה וירידה בתיאבון עלולים לסמן על קיומו של סרטן המעי הגס או גוש בשד עלול לרמז על סרטן השד. יש גם סימפטומים שיכולים להופיע בסוגי סרטן רבים, כמו ירידה במשקל, חום, הזעות לילה ועייפות.

ממה זה נגרם?

• גיל - עם העלייה בגיל, יש גם עלייה בשכיחות סוגי סרטן שונים.
• קרינה - חשיפה לקרינה עלולה לגרום לסרטן, ובמיוחד סרטן דם.
• שמש - חשיפה לשמש גורמת לסרטן עור.
• נגיפים - למשל, נגיפים הפוגעים בכבד וגורמים לשחמת כבד עלולים לגרום גם לסרטן כבד, או זנים מסוימים של נגיף  HPV הגורם לקונדילומה עלולים לגרום לסרטן צוואר הרחם.
• חיידקים – למשל, חיידק הליקובקטר פילורי שגורם לאולקוס מסוגל גם לגרום לסרטן קיבה.
• חומרים מסרטנים - אזבסט, חומרים המכילים בנזן (למשל, צבעים מסוימים) ואף כימותרפיה.
• נטייה משפחתית – סיפור משפחתי של סרטן המעי הגס או של סרטן השד מעלה את הסיכוי של בן המשפחה ללקות במחלה. הקשר המשפחתי מבוסס על קיום גנים מסוימים בקרב בני המשפחה.
• עישון – עישון סיגריות מעלה את הסיכון לסרטן ריאות ולסוגים נוספים של סרטן.

מהו הטיפול הקונבנציונלי?

הטיפול יכול להינתן כטיפול בודד או טיפול משולב הכולל מספר שיטות טיפול. שיטות הטיפול העיקריות הן: ניתוח, הקרנות, כימותרפיה, טיפול הורמונלי וטיפול ביולוגי.

מהו הטיפול המשלים?

בעשורים האחרונים מוכחת יעילות רבה בשילוב הרפואה המשלימה לסוגיה, בטיפול בחולי סרטן, כחלק ממערך תומך שנועד להקל על הסימפטומים של הטיפולים, לחזק את המטופלים ולהעניק להם איכות חיים טובה. במגוון הטיפולים אשר מטיבים עם חולי סרטן ניתן למנות את טיפולי השיאצו, רפלקסולוגיה, נטורופתיה, הומאופתיה, ביופידבק ודיקור סיני.

​דיקור סיני מסייע להקל על כאבים ומטפל במגוון מצבים רפואיים

דיקור סיני

למידע המלא על הטיפול באתר כללית רפואה משלימה

תוצאותיו החיוביות של מחקר שנערך לאחרונה בארצות הברית הביאו את המכון הלאומי האמריקאי לחקר הסרטן (NCI) להמליץ על דיקור סיני כטיפול מסייע, יעיל ובטוח לחולי סרטן. המחקר בדק את יעילות הדיקור בטיפול בגלי חום הנגרמים עקב השימוש בתרופה "טמוקסיפן" בחולות סרטן השד. רמות ההורמונים בדמן של המטופלות נבדקו לפני ובמהלך המחקר. נמצא שעל אף שהטיפול בדיקור הפסיק את גלי החום, הוא לא השפיע על רמות האסטרוגן ולכן הוא בטוח לחלוטין כטיפול בחולות סרטן הזקוקות לטמוקסיפן. מחקר נוסף הראה כי הדיקור יעיל גם לגברים המקבלים טיפול הורמונלי במקרים של סרטן הערמונית. 

מחקר זה מצטרף לשורה ארוכה של מחקרים המוכיחים את יעילות הדיקור הסיני לטיפול בגלי חום, בעייפות, בכאבים נוירופתיים, בבחילות, בחוסר תיאבון וביתר תופעות הלוואי של הטיפולים הכימותרפיים.

זה כואב?

הדיקור הסיני מבוצע באמצעות מחטים דקות בעובי של שערה. הדקירה כמעט שאיננה מורגשת. בטיפול בילדים נעשה שימוש במכשיר דמוי עפרון קהה שאיתו מפעילים לחץ מקומי על נקודת הדיקור, בלי לבצע דקירה במחט.

כמה זמן נמשך הטיפול?

במבוגרים הטיפול נמשך 30-20 דקות. בילדים משך הטיפול קצר בשל מהירות התגובה הגבוהה שלהם, והוא עומד על 10-5 דקות בלבד.

איזה מידע למסור למטפל בפגישה הראשונה?

דווח למטפל על ההיסטוריה הרפואית שלך ועל הנושא שבו הטיפול עומד להתמקד.

מתי אוכל לצפות לשיפור במצבי?

שיפור בתדירות ובעוצמת הסימפטומים יכול להופיע כבר אחרי הטיפול השני. מידת השיפור ומשך הזמן של חופש מתסמינים יגדלו עם הזמן, ולאחר 8-6 טיפולים ההקלה צפויה להימשך מספר ימים. לקראת הטיפול ה־12 ההטבה תהיה רצופה ותגשר בין טיפול לטיפול. שיפור נמשך יאפשר הורדה הדרגתית של תדירות הטיפולים, אך במרבית המקרים יהיה צורך בטיפול תחזוקה קבוע בתדירות שתנוע בין טיפול אחת לשבועיים לבין טיפול חודשי.

האם הטיפול מתאים לילדים?

הטיפול בדיקור מתאים לילדים שבוגרים מספיק כדי להבין את רעיון הטיפול ולקבל אותו באותו אופן כמו מבוגרים, במחטים. בזכות החיוניות הגבוהה של הילדים (צ'י חזק) משך הדקירה קצר ועומד על 5-2 דקות בלבד.  בילדים עד גיל 8-6 נעשה שימוש בטכניקה שונה מזו המשמשת את המבוגרים. גירוי נקודת הדיקור נעשה על ידי מכשיר הנראה כמו עיפרון קהה, שאיתו מפעילים לחץ על הנקודה ולא דוקרים אותה.

האם עלולות להיות תופעות לוואי?

הדקירה נעשית במחטים סטריליות וחד־פעמיות. לעיתים גורם הדיקור לדימום תת־עורי נקודתי ("סימן כחול" קטן), כאב בנקודת הדיקור ובאנשים שיותר חרדים ממחטים - תחושת סחרחורת או אי־נוחות כללית.

בשיאצו לאחר הטיפול הראשון והשני יש לעיתים רחוקות החמרה זמנית של הכאב שמופיעה לרוב למחרת הטיפול ונמשכת יום־יומיים נוספים. תופעה זו נקראת ריאקציה והיא נחשבת לסימן טוב לכך שהטיפול הצליח לנגוע בנקודות הנכונות ולהפעיל תהליכים.

למי הטיפול לא מתאים?

הטיפול בדיקור סיני מתאים לכלל המטופלים. מומלץ להתייעץ עם רופא (MD) אשר מתמצא גם בתחום הרפואה המשלימה, כדי לבדוק כל מקרה לגופו ולהתוות תוכנית טיפול אישית.

האם ניתן למנוע סרטן?

שינוי באורח החיים עשוי לשפר את הסיכויים שלך:
• תזונה - כדי להפחית את הסיכון לחלות בסרטן, מומלץ לאמץ תזונה בריאה המבוססת על ירקות, פירות, דגנים, קטניות, מיני אגוזים, מעט בשר ויותר דגים. כדאי להעדיף מזון טרי וביתי, נקי מכימיקלים, ולהפחית במאפים ובשומנים.
פעילות ספורטיבית - עיסוק בפעילות ספורטיבית, ולו מתונה, מדי יום והפחתת הישיבה מול המחשב בחדרים סגורים שבהם זורם רק מיזוג אוויר.
• הפסקת עישון. סדנת גמילה מעישון של כללית מתקיימת ללא תשלום.

• הפחתת הלחץ – הרפואה המשלימה מציעה כמהטכניקות להרגעה ולהפחתה של לחצים.

ד"ר זיו בר הוא מנהל רפואי אזורי ברשת מרפאות כללית רפואה משלימה


הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש