חיפוש

dsdsdsd
דלקות אוזניים: אל תמהרו לקחת אנטיביוטיקה

פתרונות משלימים לדלקות אוזניים

דלקות אוזניים הן מהמחלות היותר מטרידות וכואבות בקרב תינוקות וילדים. לרפואה המשלימה יש כמה שיטות לטיפול ולמניעה, שלא כוללות אנטיביוטיקה

ד"ר מוטי לוי

ד"ר מוטי לוי

מה זה?

דלקות של האוזן התיכונה נפוצות מאוד בילדים ונוטות לחזור שוב ושוב ולגרום סבל רב לילדים ולהוריהם. מדובר בזיהום שמלוּוה בהצטברות של הפרשה בחלל האוזן התיכונה.

ממה זה נגרם?

יש לכך כמה סיבות, אולם העיקרית שבהן היא מצב דלקתי באזור האף או הלוע שמתפשט לכיוון האוזן דרך התעלה או גורם לחסימת התעלה. ברוב המקרים מדובר במצב זיהומי הנגרם על ידי חיידקים או וירוסים. דלקות באוזן התיכונה שכיחות יותר בילדים שכן תפקודו של צינור השמע משתפר ככל שהילדים גדלים יותר. 

דלקת אוזניים בילדים – שיטות הטיפול ברפואה המשלימה

אם הילד או הילדה שלכם סובלים מדלקת אוזניים, בטח ובטח כשמדובר בתופעה שחוזרת על עצמה – לרפואה המשלימה יש מגוון שיטות טיפול בשבילם. הן גם עוזרות להקל על הכאב והתופעות, אבל יותר חשוב – הן עוזרות למנוע את החזרה שלהם ובכך לשחרר אותם ואתכם אחת ולתמיד מהבעיה המציקה.

למידע המלא

למידע המלא על טיפול משלים לדלקות אוזניים בילדים

מהם התסמינים?

כאב באוזן שמלוּוה בירידה בשמיעה. תיתכן גם הפרשה מהאוזן. ילדים קטנים שסובלים מדלקת אוזניים מפגינים בדרך כלל רגזנות ובכי. לעיתים הם מגיבים גם בשלשולים, בהקאות, בחום, אי־שקט ובחוסר תיאבון.

מהו הטיפול הקונוונציונלי?

הגישה הרווחת היום היא לא למהר במתן טיפול אנטיביוטי במקרה של דלקת חריפה - במיוחד אם מדובר בילד גדול יחסית שמצבו קל. אם הכאב מציק, ניתן להיעזר בטיפות משככות כאבים כמו אוטידין או לתת משככי כאבים בסירופ, כמו אקמולי או נורופן.

מהו הטיפול המשלים?

ברפואה המשלימה יש מגוון של שיטות טיפול שיכולות להקל על הכאבים ובעיקר למנוע דלקות אוזניים חוזרות בילדים.

נטורופתיה
הנטורופתיה מחנכת אותנו לאורח חיים נכון הכולל תזונה נכונה, תנועה וחיים הקרובים ככל האפשר למצב הטבעי. אלה הן ההמלצות על פי הנטורופתיה למניעה של דלקות אוזניים:

הנקה - ממחקרים עולה שתינוקות שינקו כמה חודשים נוטים לחלות פחות במגוון רחב של מחלות, ובהן דלקות אוזניים.

הפסקת עישון - ילדים להורים מעשנים נוטים לחלות יותר בזיהומים בדרכי הנשימה ובדלקות אוזניים בהשוואה לילדים להורים שאינם מעשנים. העשן מגרה את הריריות ומקטין את יכולת ההתנגדות הטבעית של הריריות לזיהומים.

חום ואהבה - זה אולי נראה מובן מאליו שיש להעניק לתינוק חום ואהבה, אלא שיש לכך חיזוק ממקור מדעי. ממחקרים עולה כי הענקת יחס חם לתינוק וקשר טוב עם אנשים, עם חברים ועם בני משפחה מקטינים את הנטייה למחלות אצל הילד. ההסבר לכך הוא שרמת המתח אצל תינוק הגדל באווירה חמה ואוהבת נמוכה יותר, ולכן רמת ההורמונים המופרשים לדם במצבי מתח ולחץ נמוכה יותר (ההורמונים האלה מדכאים את מערכת החיסון).

תזונה - צריכה רבה של סוכר תעשייתי, כמו עוגות, ממתקים, גלידות ומשקאות ממותקים, גורמת לירידה בתגובת התאים הלבנים ומקטינה את יעילותה של מערכת החיסון. קיימת חשיבות רבה לצריכת ירקות ופירות עשירים בוויטמינים ובנוגדי חמצון המשפרים את היכולת להתמודד עם זיהומים.

אנטיביוטיקה וצמחי מרפא
שימוש מושכל באנטיביוטיקה - על פי הנטורופתיה יש לעשות שימוש מושכל באנטיביוטיקה. רק 11% מהילדים המטופלים באנטיביוטיקה נגד דלקות אוזניים מקבלים טיפול יעיל במחלה. חוקרים מומחים גורסים כי רצוי לתת טיפול אנטיביוטי רק לילדים המצויים בסיכון להסתבכויות כתוצאה מהמחלה.

צמחי מרפא - שימוש בצמחים כמו אכינצאה ובחומרים כמו פרופוליס לתקופות קצרות עשוי לסייע למערכת החיסון להתמודד עם המחלה ועם חשיפה לילדים חולים בסביבתנו.

הומאופתיה
ההומאופתיה נחשבת לטיפול היעיל ביותר לדלקות אוזניים חוזרות ברפואה המשלימה. היא מקילה על הכאבים ועל התופעות הנלוות לדלקת אוזניים בזמן המחלה ויכולה לשפר את פעילותה של מערכת החיסון כך שהמחלה תיעלם או לפחות תהיה ירידה משמעותית בתדירות הופעתה. טיפול הומאופתי - יש לציין - יכול לעזור גם בדלקות אוזניים על רקע ויראלי (אנטיביוטיקה לא משפיעה על וירוסים).

היתרון של תרופות הומאופתיות הוא שהחומר הפעיל בהן מצוי בריכוזים מזעריים - מה שמאפשר לתת אותן גם לתינוקות. יתרון נוסף הוא בחוסר יכולתם של חיידקים לפתח עמידות לטיפול.

ההומאופתיה מציעה גם טיפול מונע. ההומאופת מנסה ללמוד את הילד: מהם אופיו, הרגליו, צורת התנהגותו, מבנה גופו וכו'. לאחר שקיבל תמונה מלאה, הוא מתאים לילד תרופה שמשפרת את העמידות שלו.

לדוגמה: "טיפוס כלנית" - ילד ביישן הנוטה להיעלב בקלות, קשור מאוד להוריו, עדין בהתנהגותו, זקוק כל הזמן לחיזוקים ולאהבה ומעדיף בדרך כלל מעט חברים טובים. ילד מטיפוס כזה נוטה לסבול מנזלת, משיעול ומדלקות אוזניים חוזרות. התרופה PULSATILLA או כלנית תסייע לו להתגבר על כך בהצלחה.

כירופרקטיקה ואוסטיאופתיה
טיפול כירופרקטי ואוסטיאופתי מסייע לניקוז הנוזלים מהאוזן התיכונה ובכך מונע את הנטייה לזיהומים או לירידה בשמיעה כתוצאה מהנוזלים.

זה כואב?

הטיפולים אינם כואבים. בכירופרקטיקה ובאוסטיאופתיה עלולים לחוש לעיתים אי־נוחות קלה.

כמה זמן נמשך טיפול?

חודש עד כמה חודשים.

איזה מידע למסור למטפל בפגישה הראשונה?

מסור למטפל פרטים על אורח החיים של הילד, האם הוא סובל בפעוטון או בגן, מה הוא אוכל ועוד.

מתי אוכל לצפות לשיפור במצב?

בתוך כחודש.

האם הטיפולים מתאימים לילדים?

מאוד.

למי הטיפולים לא מתאימים?

מומלץ להתייעץ עם רופא (MD) אשר מתמצא גם בתחום הרפואה המשלימה כדי לבדוק כל מקרה לגופו ולהתוות תוכנית טיפול אישית.

בטיפול הנטורופתי חלק מצמחי המרפא אינם מתאימים לחולים שסובלים מבעיית כבד קשה, לחולים המשתמשים בדיאליזה ולחולים עם מחלת כליות משמעותית.

האם עלולות להיות לטיפול תופעות לוואי?

 בדרך כלל לא. לעיתים נדירות מאוד יכולה להיות רגישות לאחד הצמחים שבהם משתמש הנטורופת. בטיפול ההומאופתי יש לפעמים יש החמרה זמנית של התסמינים.

האם ניתן למנוע דלקות אוזניים?

תזונה בריאה, חיים רגועים ונטולי מתח וכן הימנעות מהצפה חושית של הילד עשויים לסייע מאוד לשמירה על בריאותו.

ד"ר מוטי לוי הוא הרופא הראשי של רשת מרפאות כללית רפואה משלימה 

לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ בכללית רפואה משלימה >>

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש