פורסם בראשונה: 04.12.2013
עדכון אחרון: 20.02.2017
  • בני חיון בני חיון

שיאצו: עיסוי מחבק

לקריאה נוחה
השיאצו מבוסס על הפעלת לחץ של האגודלים, אבל לא רק – גם הידיים, המרפקים ואפילו הרגליים משתתפים בטיפול. הפעלת הלחץ יוצרת תחושה של חיבוק לכל איבר ואיבר, וילדים מגיבים לכך מהר וטוב
ילד שוכב ומקבל עיסוי שיאצו

מהי שיטת השיאצו?

פירוש המילה "שיאצו" הוא "לחץ של אצבע". השיטה התפתחה ביפן בתחילת המאה ה־20 בסביבה שבה חיו תושבי חוץ מהולנד, מה שהביא לשילוב של ידע שהיה קיים במזרח עם טכניקות מערביות. בשלב מאוחר יותר קשר אחד מתלמידיה, אדם בשם מסונגה, את השיאצו גם לאבחנה ולטיפול באמצעות אנרגיה ומרידיאנים.

המרידיאנים הם מסלולים אנרגטיים שדרכם זורמת האנרגיה בגוף. כשהם סובלים מעודף אנרגיה או מאידך מחוסר אנרגיה, האיזון בגוף מופר. כך למשל, לחץ או שרירים תפוסים עלולים לגרום לחסימה באנרגיה, והתוצאה היא ירידה בחיוניות, כאבים נקודתיים במקום החסום ואף התפתחות של מצב דלקתי, מחלת חום וכדומה. טיפול השיאצו נועד לפתוח את החסימות, לשחרר את האנרגיה, לאזן את הגוף ועל ידי כך לשקם את התחושה ואת הבריאות הכללית.

השתכנעתי, איך אני קובע תור?

טיפולי שיאצו בכללית רפואה משלימה - לפרטים ולקביעת פגישת ייעוץ לחץ/י כאן

איך זה עובד?

אלא שעם השנים החלו לשלב בטיפול בשיאצו גם הפעלת לחץ באמצעות הידיים, על ידי הנעת המרפקים וכפות הרגליים. הפעלת הלחץ אינה נעשית כתוצאה מלחיצה על שריר אלא מהתנועה והתנוחה של הטיפול.

כדי להגיע למקסימום טווח תנועה והזזה של המטופל בנוחות, נהוג לבצע את השיאצו בדרך כלל על מזרן רחב על הרצפה או על מיטת טיפולים. אבל אפשר לבצעו כמעט בכל תנוחה. בילדים קטנים, למשל, הטיפול נערך לעיתים תוך משחק או חיבוק עם ההורים. העיסוי נעשה כשהילד לבוש בלבוש ארוך ומלא – רצוי לבוש נוח כמו חולצת טריקו, טרנינג וגרביים.

זה כואב?

אם מטרת הטיפול היא רגיעה והנאה הטיפול יהיה בהתאם – מענג. טכניקת הפעלת הלחץ יוצרת תחושה של חיבוק לכל איבר ואיבר, עושה טוב לגוף ולנפש ומביאה לאיזון ולרגיעה. אין זה פלא שהיפנים אומרים ש"לב השיאצו הוא הלב של אמא".

אם המטרה היא קידום הריפוי של בעיה רפואית, הטיפול עלול לעיתים להיות קצת כואב.

כמה זמן נמשך הטיפול?

הטיפול קצר יותר מאשר למבוגרים, שכן ילדים מגיבים מהר יותר וטוב יותר לטיפול. משך הזמן נקבע לפי הגיל והבגרות הפיזית של הילד. לתינוק יספיקו כמה דקות, ולילד בן 11־12 חצי שעת טיפול.

איזה מידע למסור למטפל בפגישה הראשונה?

מסור למטפל את ההיסטוריה הרפואית המלאה של הילד – ניתוחים, תרופות, שברים, תאונות, פציעות, ריאקציות שהיו לו לטיפולים בעבר. ספר לו גם על הרגלי החיים של הילד ועל סיבת הפנייה.

לאילו מצבים בריאותיים השיטה יכולה לעזור?

השיאצו יעיל מאוד ברגיעה ובהפחתת לחץ, ולכן עשוי להשפיע על כאבי ראש, התנהגות עצבנית, הפרעות שינה, חרדה ובעיות קשב וריכוז.

מתי אוכל לצפות לשיפור במצבו של הילד?

בדרך כלל במבוגרים אפשר לראות הטבה בתוך 4־6 טיפולים - ירידה בשכיחות ובעוצמה של הסימפטומים ושיפור בטווח התנועה. ילדים קטנים מגיבים אף מהר יותר לטיפול.

למי הטיפול לא מתאים?

שיאצו מתאים לכולם, בכל גיל. הטיפול פחות מתאים במצבים דלקתיים חריפים ובמצבים של מחלת חום אקוטית כמו שפעת, בהתאם לקביעת המטפל. אם יש כאבים או התכווצויות שרירים שהם תוצאה של חסרים תזונתיים, הטיפול לא יעזור.

האם עלולות להיות לטיפול תופעות לוואי?

לאחר הטיפול יש לעיתים רחוקות החמרה זמנית של הכאב שמופיעה לרוב למחרת הטיפול ונמשכת יום־יומיים נוספים. תופעה זו נקראת ריאקציה והיא נחשבת לסימן טוב לכך שהטיפול הצליח לנגוע בנקודות הנכונות ולהפעיל תהליכים.

טיפ לסיום: מטפל נכון יעשה את ההבדל בין טיפול מקצועי שירפא אתכם לבין טיפול שממנו תצאו מאוכזבים ואולי אף עם בעיה גדולה מזו שאיתה הגעתם. בחרו את המטפל שלכם בחוכמה, וגשו למרפאות המוכרות. מטפלי שיאצו מקצועיים הם אלה שלמדו לפחות שנתיים בבתי ספר מוכרים.

בני חיון הוא רכז תחום שיאצו ברשת מרפאות כללית רפואה משלימה

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל