חיפוש

dsdsdsd
שיטת אלכסנדר

שיטת אלכסנדר: ללמוד לשבת, לעמוד, ללכת

האם אתם עומדים כמו סימן שאלה? האם אתם יושבים בכתפיים שמוטות? הגיע הזמן שתכירו את אלכסנדר, האיש שהמציא את השיטה ליציבה ולהליכה נכונה

אמיר בינדר

מהי שיטת אלכסנדר?

שיטת אלכסנדר מלמדת אותנו לחזור לשימוש הטבעי והמקורי שלנו בעצמנו. מדי יום אנחנו רוכשים לעצמנו, שלא במודע, הרגלים פיזיים־תנועתיים חדשים. אלה הם הרגלים שבאמצעותם אנחנו מתאימים את עצמנו לסביבת החיים המודרנית המאופיינת בשינויים מהירים ובצורך בפעולות שהן זרות לשימוש הטבעי של הגוף. בטווח הרחוק ההתנהגות הזאת עלולה לפגוע בפעילות הגוף התקינה ולעורר קשיים למיניהם, כאבים ואף נזקים.

​איך פונים לטיפול בשיטת אלכסנדר?

בקלות. מתייעצים און־ליין עם המומחים של כללית רפואה משלימה, בונים תוכנית טיפולים ויוצאים לדרך.

רוצים לדעת עוד על טיפולים משלימים לילדים?

איך מטפלים בלדקות אוזניים, מה עושים כדי למנוע אלרגיות ואילו פתרונות יש להתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז? מדריך שלם על טיפול משלים

לאתר כללית רפואה משלימה

שיטת אלכסנדר בכללית רפואה משלימה, לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ >>

טכניקת אלכסנדר עוזרת לאדם לשפר את השימוש בגופו ולשנות הרגלים אלה. אנו חוזרים לשיווי המשקל הפיזי הטבעי ובעקבותיו לשיווי המשקל הנפשי, לקואורדינציה וליציבה הנכונה לגוף.

ממציא השיטה, פרידריך מתיאס אלכסנדר, הוא שחקן אוסטרלי שחי במאה שעברה וסבל מבעיות בגרונו ובמיתרי הקול. לאחר שהרפואה הקונבנציונלית לא הביאה מזור לבעיותיו, הוא החל תהליך ארוך של התבוננות בעצמו ,שבמהלכו גילה כי בעת שהוא מקריא טקסטים, הוא מאמץ את צווארו ומקשיח את גבו בצורה לא טבעית הגורמת לו לכאב. הוא הבין שקיים קשר בין שימוש לא נכון בגוף ליצירת מתח וכאב.

"הרגלים עקומים" – יש לכולנו. רובנו, למשל, נוהגים לצעוד כשהמבט שלנו נוטה לרצפה, הכתפיים כפופות קדימה, הגו אף הוא רץ לפני האגן, וכל התמונה כולה היא של אדם שהולך מהר כדי להשיג את עצמו. במקרה כזה, היציבה מזכירה סימן שאלה, הגוף מחזיק את עצמו כמו רגע לפני נפילה, ולכן מופעל לחץ רב על כריות כפות הרגליים, האגן והכתפיים, הנשימה רדודה ואין די כניסת חמצן לגוף, מה שמביא אותנו למצב של חוסר שקט.

אין סיבה לסבול. אלכסנדר פיתח שיטה ליציבה ולהליכה נכונה המשפרת את חייו של המטופל לאין שיעור. לימוד פשוט של יציבה נכונה בכמה שיעורים לא מסובכים, ייטיב עם היציבה וההליכה, ויכול לסייע רבות במקרים של כאבי גב, צוואר ורגליים.

איך זה עובד?

שיטת אלכסנדר היא לא טיפול קלאסי, כי אם שיעור פרטי שבו לומד האדם כיצד להשתמש בגופו נכון. במהלך הלימוד עוברים עם המטופל במגע יד עדין ובהסבר מילולי על תנועות בסיסיות שהוא משתמש בהן ביומיום, ומלמדים אותו כיצד לעשות אותן נכון – בישיבה, בעמידה, בהליכה, בקימה מכיסא ובהרמת חפצים.

השיעורים מתקיימים מול מראה, על מנת שהתלמיד יוכל לראות את עצמו ולהבין, בעזרת המדריך, היכן הוא טועה וכיצד לתקן את יציבתו.

אין נקודת איזון שהיא נכונה לכל בני האדם. כל אדם - ונקודת האיזון שלו. זו הסיבה שהשיטה לא נלמדת בקבוצות, אלא "אחד על אחד". הלימוד גם מבהיר כיצד לא לאלץ את הגוף להתנהל לפי מה שנראה נכון אבל לא מרגיש נכון, אחרת לא נוכל לעמוד בכך לאורך זמן ונגרום נזק לגוף.

זה כואב?

לא.

כמה זמן נמשך הטיפול?

שיעור נמשך 30־45 דקות. בדרך כלל יש צורך בסדרה של 15־20 שיעורים קצרים.

איזה מידע למסור למטפל בפגישה הראשונה?

אין צורך במידע מסוים.

לאילו מצבים בריאותיים השיטה יכולה לעזור?

השיטה עוזרת בבעיות בריאות ותפקוד שונות: כאבי ראש, כאבי גב ופריצת דיסק, בעיות נשימה, צרידות, מתח ולחץ נפשי.

השיטה מקדמת כל אדם שרוצה לשפר את יציבתו. אוכלוסיות רבות "מועדות לפורענות" בהקשר זה: נהגים, עובדי היי-טק שיושבים שעות רבות מול מחשב, ספורטאים, רקדנים, תלמידים וסטודנטים, מתבגרים, נשים הרות ולאחר לידה ומבוגרים בגיל הזהב.

דוגמאות:

נשים בהריון - נשים הרות נוטות להקשית את הגב לאחור, ככל שהבטן מושכת אותן לפנים. הרחם הגדל, האגן המתרחב והסרעפת ה"נסחבת" כלפי מטה יוצרים לעתים עמידה כפופה במקצת ומשנים את מרכז הכובד של הגוף. שיטת אלכסנדר מלמדת את הנשים ההרות להסיט את כובד המשקל בעדינות לנקודה הנכונה שתמנע מהן כאב.

נערים 'מקופלים' - בני נוער נוטים להתכנס בעצמם ככל שהם מתפתחים. נערות שהחזה שלהן צומח לעתים מתביישות ומכניסות את החזה פנימה, והבנים מקבלים צורה של "סימן שאלה". חשוב שילמדו יציבה נכונה, כדי למנוע עמידה עקומה שתישאר לשנים.

כל אדם שישפר את היציבה שלו – ישפר את התפקוד של גופו, את העמידה, את הנשימה ואת ההרגשה הכללית.

מתי אוכל לצפות לשיפור במצבי?

זה אינדיווידואלי, אבל בדרך כלל לאחר 5־10 שיעורים מרגישים הקלה בכאב ובתדירות שלו.

האם הטיפול מתאים לילדים?

כן. הוא מתאים לכל גיל.

למי הטיפול לא מתאים?

מתאים לכולם.

האם עלולות להיות לטיפול תופעות לוואי?

לא.

אמיר בינדר הוא מורה לשיטת אלכסנדר ברשת מרפאות כללית רפואה משלימה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש