חיפוש

dsdsdsd
טיפולי שיניית בכללית סמייל

לנצח את הדלקת: כל הסיבות להפוך את טיפול השיננית לשגרה

דימום מהחניכיים, נפיחות או ריח רע מהפה – אם אתם סובלים באופן קבוע מהתסמינים האלו (וגם אם לא) – כנראה שהגיע הזמן לביקור אצל השיננית. אז מה בדיוק כולל טיפול כזה, באילו מקרים הוא נדרש ומה רוב האנשים לא יודעים עליו?

ד"ר חגי סלוצקי, רותי סלמה

מגיל קטן מלמדים אותנו כמה חשוב לקחת אחריות ולשמור על בריאות הפה שלנו כדי למנוע מחלות שמאיימות על החניכיים והשיניים. אבל האמת היא שהאחריות האישית הזאת לא תמיד מספיקה – וכדי באמת לשמור על בריאות הפה נדרשת גם עזרה מקצועית של שיננית מוסמכת אחת לכמה זמן.

השיננית יכולה להסיר ביסודיות אבנית ורובד חיידקים מהשיניים ומהמרווחים שביניהן – אליהם קשה להגיע עם מברשת שיניים רגילה או עם מכשירי הניקוי הביתיים בלבד. אז כל כמה זמן כדאי להגיע למרפאה, מה בדיוק עושים שם ואיך עוד אפשר לשפר את בריאות הפה? הנה כל מה שחשוב לדעת על טיפול השיננית:

דלקות חניכיים: סימני האזהרה שחשוב להכיר

הנתונים על דלקות חניכיים מראים שרובנו נסבול מהבעיה הנפוצה הזאת מתישהו לאורך החיים. בשביל חלק מהאנשים מדובר בבעיה קלה שתחלוף אחרי כמה זמן בעוד שאצל אחרים היא עלולה להפוך למחלת חניכיים כרונית, לגרום נזק משמעותי לבריאות הפה ואף להוביל לאובדן שיניים בהיעדר טיפול מתאים.

איפה מרפאת השיניים הקרובה אליי? מחפשים מרפאה לפי יישוב או סוג הטיפול

טיפול השיננית נחשב יעיל ביותר בהסרת חומרים מזיקים שגורמים לדלקת ולכן הוא נחשב מרכיב מרכזי במניעת דלקות ובטיפול בהן. לטיפול מומלץ להגיע בכל כמה חודשים גם אם חושבים שאין שום בעיה בבריאות הפה – בתדירות מומלצת של פעמיים בשנה (כל שישה חודשים).

חשוב גם להגביר את תדירות הביקורים ואף לקבוע תור בהקדם האפשרי אם מזהים אחד או יותר מהתסמינים שמצביעים על דלקות חניכיים:

  • אודם ונפיחות בחניכיים
  • ריח רע מהפה שלא חולף אחרי הצחצוח
  • טעם לא טוב בפה לאורך כל שעות היום
  • דימום בצחצוח השיניים, במגע קל או באכילת מזונות קשים כמו תפוח

בשלב הראשוני של הדלקת, היא לא מלווה בכאבים, אבל כשהיא הופכת למחלת חניכיים כרונית, יכולים גם לצוץ תסמינים משמעותיים יותר כמו רגישות מוגברת לחום או לקור, נסיגת חניכיים, תנודות קלות של השיניים ומרווחים גדולים בין השיניים והחניכיים בנקודות החיבור ביניהן ("כיסי חניכיים").

​לבוא מוכנים

הנחיות לטיפול אצל שיננית

הנחיות לפני ואחרי הביקור אצל השיניית בכללית סמייל

שתלים ודלקות חניכיים: להקפיד יותר מהרגיל

חלק מהאנשים מופתעים לגלות שגם סביב השתלים הדנטליים יכולות להתפתח דלקות חניכיים. בהיעדר טיפול, הדלקת אף יכולה לגרום להרס העצמות התומכות בשתלים. לכן חשוב להגיע לניקוי אצל השיננית גם במצב כזה, כך תוכלו להבטיח את היכולת של השתלים לתפקד בצורה טובה לאורך זמן. תדירות הטיפולים צריכה להיות כמו בתקופה שלפני ההשתלה – ואפילו יותר מכך.

מה בדיוק עושה השיננית ומה ההבדל בינה לבין רופא שיניים?

שיננית מנקה ביסודיות את חלל הפה עם מכשיר אולטרסוני ומכשיר ידני שמסלקים את האבנית ואת רובד החיידקים מכלל חלל הפה. בנוסף, השיננית מוסמכת להשתמש בתרופות במרשם רופא השיניים ותחת הוראתו שתורמות גם הן להפחתת הדלקת. היא גם יכולה למרוח חומר בשם פלואוריד על השיניים כדי להפחית את הסיכון להיווצרות עששת ולצמצם רגישות לקור או לחום.

לשיננית יש עוד תפקיד חשוב בשמירה על בריאות הפה – היא מספקת הדרכה לטיפול עצמאי נכון בשיניים ובחניכיים. בין היתר היא ממליצה על מברשות ומכשירי ניקוי בהתאמה אישית למטופל וכן מדגישה איך להשתמש בהם כמו שצריך.

חשוב להבין כי השיננית היא לא רופאה ולכן היא אינה מוסמכת להשתמש בחומרי הרדמה או לבצע טיפולים כמו עקירת שן, שחזור (סתימה) או הליכים אחרים, אך מתוקף תפקידה היא מבינה היטב בבריאות הפה ויכולה להפנות לרופא המתאים אם יש צורך בטיפולים נוספים.

התשאול במרפאה: במה חשוב לעדכן את השיננית לפני הטיפול?

לפני שתבצע את ניקוי הפה, השיננית מחויבת לבצע בירור כללי של מצב בריאות המטופל. בשלב הזה חשוב לעדכן את השיננית על כל מצב רפואי מיוחד, על תרופות שנוטלים וכל דבר אחר שעשוי להיות רלוונטי לטיפול.

זה חשוב בין היתר כי תרופות מסוימות עלולות לגרום לדילול דם, הגדלה של החניכיים או יובש בפה – מצבים שיכולים להשפיע על הטיפול ותוצאותיו.

כאבים ותופעות לוואי?

הניקוי אצל השיננית לא אמור להיות כרוך בכאבים משמעותיים, אך כן יכול לגרום לאי־נוחות מסוימת. במצב של דלקת מתקדמת, רגישות מוגברת או נסיגת חניכיים, ייתכן שהמטופל ירגיש בכאב כלשהו, אך כדי להפחית את עוצמתו השיננית יכולה להשתמש בחומר מאלחש במריחה על אזור הטיפול. לאנשים שחוששים מטיפולי שיניים מומלץ לדבר על כך עם השיננית לפני הטיפול כדי שהיא תסייע להפחית את הפחד ולהפוך את החוויה לנעימה יותר.

טיפול שיננית והלבנת שיניים: מה ההבדל?

טיפול שיננית, חשוב להבין, הוא לא טיפול להלבנת שיניים. הסרת הכתמים והאבנית אומנם יכולה להבליט את הגוון המקורי של השן, אבל לא לשנות אותו. יש טיפולים אחרים שיכולים לסייע בהשגת גוון לבן יותר לשיניים.

היום שאחרי הטיפול: מה חשוב לדעת?

האחריות לשיפור בריאות הפה לא נמצאת כמובן רק בידייה של השיננית. בתום הטיפול, חשוב לנקוט בצעדים שיבטיחו שמירה על בריאות השיניים והחניכיים וימנעו מהדלקת לחזור.

כדי לעשות זאת חשוב כמובן לצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום בתנועות עיסוי עדינות. יש לצחצח היטב גם את קו החיבור שבין החניכיים לשיניים. את מברשת השיניים חשוב להתאים למצב הפה –  לדוגמה, במקרים של דלקת חניכיים עדיף לבחור במברשת רכה ועדינה.

גם את המרווחים שבין השיניים כדאי לנקות לעיתים תכופות בעזרת קיסמים דנטליים או חוט דנטלי שמתאים למטרה זו.

בנוסף, כדאי להימנע מהרגלים שמזיקים לבריאות הפה בפרט והגוף בכלל, לרבות עישון או אכילת מזונות עתירי שומנים וסוכרים. כמו כן כדאי להפוך את הביקור אצל רופא השיניים והשיננית להרגל קבוע שיהיה בחלק בלתי נפרד מהשגרה שלכם.


רותי סלמה היא שיננית מוסמכת במרפאת כללית סמייל ירמיהו, תל אביב

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש