חיפוש

dsdsdsd
טיפולים אסתטיים לשיניים

איך משיגים חיוך של מיליון דולר?

להבהיר שיניים, לצפות אותן, לשחזר ולהשלים – כל הדרכים שבאמצעותן ניתן לשפר את החיוך, לעצב אותו ואולי אפילו לפרסם משחות שיניים

ד"ר חגי סלוצקי, ד"ר דוד סודאי

השיניים והחיוך הם חלק מכרטיס הביקור שלנו ומהרושם הראשוני שאנחנו יוצרים. חייך לעולם, והוא יחייך אליך בחזרה.

אבל איך נחייך, אם השיניים שלנו צהובות, עקומות או שבורות? שיניים יפות וחיוך מושך מקנים לנו ביטחון והערכה עצמית גבוהה שגורמים לנו לחייך. ככל שהשיניים שלנו יפות יותר, כך גם החיוך שלנו יהיה רחב יותר. יש כמה דרכים לעיצוב החיוך.

הבהרת שיניים

אם אתה או את לא שבעי רצון מהגוון של השיניים, אז דעו שניתן להבהיר אותן באמצעות חומר כימי על בסיס ריאגנט חמצני הגורם להבהרת גוון זגוגית השן. ניתן לבצע את ההבהרה בבית או במרפאה.

הבהרה ביתית
מקבלים תבניות המותאמות לשיניים שלך באופן אישי ובתוכן החומר, בדרך כלל בצורת ג'ל. התבניות מוצמדות לשיניים למשך כשעתיים. ניתן לחזור על הפעולה כמה פעמים לפי הצורך. בשיטה זו קיימת שליטה מלאה על קצב הטיפול ועל תוצאותיו, כולל שינוי הגוון שאף הוא מתרחש באופן הדרגתי. אם מתעוררת רגישות בשיניים או בחניכיים, ניתן להפסיק את הפעולה או לבצע אותה בתדירות של אחת ליומיים או יותר.

הבהרה במרפאה
ניתן לבצע הבהרה במרפאה עם חומר בריכוז גבוה יותר. החומר עובר שפעול באמצעות מקור אנרגיה, כמו אור המופק ממקורות תאורה מיוחדים. לרוב הפעולה מסתיימת במפגש אחד או שניים והתוצאות מיידיות, אך קיימת פחות שליטה על התוצאה הסופית בגלל מיידיות שינוי הגוון. כמו כן, תיתכן תחושה של רגישות בשיניים, למרות שזו תחלוף בהדרגה.

שחזורים, ציפויים, כתרים, והשלמת שיניים

שחזור מחומרי שרף מרוכב
שיטה לתיקון צורה וגוון של השיניים נעשית במרפאה באמצעות חומרי שחזור בצבע השן, בפגישה אחת וללא צורך בעבודת המעבדה הדנטאלית.

בעבר, נטו ההשלמות לשנות את צבען בחלוף שנתיים לערך. שינויים אלה נבעו משברים ומשחיקה של חלק מהשחזורים, מהקפדה לא מספקת על היגיינת הפה ומצריכת מזונות ומשקאות אשר הכתימו את השיניים, כמו קפה, יין אדום, סיגריות וכד'. בשנים האחרונות פותחו חומרים בעלי התאמה אסתטית טובה ועמידות משופרת לאורך זמן. עם זאת, שחזורים מסוג זה דורשים תחזוקה שנתית הכוללת ליטוש והחזרת הברק לשחזור. 

יתרון: הם אמנם קשיחים פחות משחזורי החרסינה, אך הם ניתנים לתיקון במרפאה במידת הצורך בעוד ששחזורי החרסינה מחייבים בדרך כלל ביצוע מחדש.

חיסרון: הם נשחקים עם הזמן ומאבדים את הברק שהיה להם מיד לאחר השחזור. 

ציפויי חרסינה (למינייטס) וסגירת רווחים
בשיטה זו מסירים כ-0.5 מ"מ מהשכבה החיצונית של זגוגית השיניים, ומחברים "קליפות" חרסינה המשפרות את צבע השיניים המטופלות, הצורה, האורך ואף את הכיוון שלהן. בדרך זו ניתן גם לסגור מרווחים בין השיניים. חומר השחזור חזק עד כדי כך עד שהציפוי הופך חלק אינטגרלי מהשן, קשה יותר מהזגוגית הטבעית ועמיד בפני שחיקה והכתמה.

יתרון: הימנעות אפשרית מביצוע כתרים מלאים, והשגת שיפור אסתטי בדרך שמרנית יחסית.
חיסרון: הצורך לערב מעבדה בתהליך, והמחיר שקרוב למחיר של כתר.

כתרי חרסינה על בסיס בצבע לבן (כתרי זירקוניה)
כיפת הזירקוניה או חומרים דומים מהווים את הבסיס לכתר, ומאחר והצבע שלהם לבן והחוזק שלהם רב הם משמשים כפיתרון אסתטי שלא גורם להשתקפות מתכתית אפורה מסביב ומתחת לכתר. הכיפה מבוצעת באמצעות מחשב, כך שבגמר התכנון המחשב משדר למכונת חריטה מיוחדת את ה"סקיצה", וזו חורטת את הכיפה הלא מתכתית בהתאם למידות השן המטופלת. המשך ההליך דומה לזה שמבוצע בעת הכנת כתר חרסינה על בסיס מתכת.

יתרון: גוון הכיפה הדומה לגוון השן מאפשר הכנת כתר בעל מראה אסתטי הדומה לשיניים הטבעיות.
חיסרון: המחיר. אם כי במשך הזמן השיטה משתכללת והמחיר מוזל.

טיפול אורתודונטי

יישור שיניים, או כפי שקרוי בשפה המקצועית אורתודונטיה, מתקן את מבנה הפה, ודואג להזזת השיניים למטרה אסתטית ותפקודית. כך מתקנים באמצעותו צפיפויות, הטיות שיניים וליקויים בסגירת השיניים וביחסי הלסתות. בכל טיפול אורתודונטי קיים קושי בשמירה על בריאות הפה והשיניים, ולכן נדרשת הקפדה יתרה על צחצוח, טיפולי שיננית וביקורות סדירות אצל רופא השיניים.

הדבקת סמכים (קוביות)
בסמכים קיימות מסילות שאליהן מחובר חוט המפעיל כוח הזזה על השיניים בעוצמה ובכיוון המתוכנן על־ידי רופא השיניים. משך הטיפול הוא כמה חודשים ועד כמה שנים, תלוי בחומרת הליקוי, במידת שיתוף הפעולה של המטופל ובתגובה הביולוגית של הגוף להפעלת הכוחות.

יתרון: משך הטיפול קצר יחסית והמחיר אינו יקר יחסית.
חיסרון: חוסר נוחות כתוצאה ממגע הסמכים עם השפתיים והלחיים, ואי־נעימות חברתית.

קשתיות שקופות
טיפול באמצעות קשתיות שקופות מונעות את הצורך בהדבקת סמכים על השיניים. הכנת הקשתיות נעשית לאחר תכנון ממוחשב של ההזזה האורתודונטית של השיניים וסדרת הקשתיות מותאמת להתקדמות הטיפול האורתודונטי.

יתרון: לא חשים את חוסר הנוחות הנלווית לטיפול בסמכים וקטן הסיכון להיווצרות עששת או בעיות חניכיים.
חיסרון: השיטה אינה מתאימה לכל מקרה והטיפול יקר יותר מאשר בשיטות האחרות.

ד"ר חגי סלוצקי הוא מומחה ברפואת שיניים ציבורית ורופא השיניים הראשי ברשת מרפאות כללית סמייל

ד"ר דוד סודאי הוא מומחה לשיקום הפה, יועץ ומבקר ארצי בתחום שיקום הפה ומנהל מרפאה ברשת מרפאות כללית סמייל

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש