חיפוש

dsdsdsd
טיפול הקצעת שורשים

הקצעת שורשים: טיפול החירום לחניכיים פגועות

הרופא הודיע שיש צורך בעקירה כירורגית ואתם לא מצליחים להבין מה זה אומר בפועל? ובכן, מדובר בעקירה "משודרגת" שמבצעים כהליך ניתוחי קטן שכולל הרדמה ועקירת שן. אם נערכים נכון הוא יכול לעבור ללא כאבים ובעיות

ד"ר ליאת צ

ד"ר ליאת צ'אושו

דלקות חניכיים נמנות עם הבעיות הרפואיות הנפוצות ביותר ברחבי העולם. על פי ההערכות, כמעט כולנו נתמודד איתן ברמה כזאת או אחרת בשלב כלשהו בחיינו. במקרים רבים, הדלקת לא נחשבת לבעיה מסוכנת ותחלוף מעצמה אם נקפיד קצת יותר לשמור על היגיינת חלל הפה, אך במקרים אחרים היא עלולה להפוך למחלת חניכיים, מצב מורכב יותר שיכול לגרום גם לאובדן שיניים ולהרס העצמות העדינות שתומכות בהן.

במצב כזה, ניקוי עמוק אצל השיננית יכול להילחם בדלקת ולהציל גם את השיניים. עם זאת, לעיתים הטיפול הזה לא מספיק ונדרשת התערבות מעמיקה ורצינית יותר באמצעות טיפול הקצעת שורשים בכללית סמייל.

יותר מניקוי אבן, פחות מניתוח

טיפול הקצעת שורשים נעשה על ידי פריודונט – רופא המתמחה בטיפול בבעיות חניכיים. זהו כאמור טיפול מעמיק יותר מזה שמציעה השיננית – והוא נחשב לקו ההגנה האחרון מפני הדלקת – לפני שיידרשו עקירות או ניתוחי חניכיים מורכבים. מי שמחליט על נחיצות הטיפול הוא הפריודונט לאחר אבחון קפדני של מצב חלל הפה ורקמות הדלקת. כדי לקבל את ההחלטה הרופא נעזר בצילומי רנטגן ובבדיקה קלינית של מצב הדלקת בחניכיים.

נורות האזהרה שמחייבות פנייה לאבחון

לאנשים יש נטייה להגיע לאבחון אצל רופאים מומחים רק כשבעיה כלשהי הופכת חמורה ובלתי נסבלת. זה נכון גם ובייחוד כשמדובר בבעיות חניכיים, דבר שבמקרים רבים הופך גם את הטיפול למורכב ויקר יותר.

כדי להימנע מכך, חשוב לשים לב לנורות האזהרה שמצביעות על בעיות חניכיים – ולפנות לרופא כבר כאשר מבחינים אפילו באחת מהן או רק בחלק. הסימנים לבעיות חניכיים כוללים בין היתר נפיחות ודימום, רגישות לחום או לקור, כאבים בלעיסה, תנודות קלות של השיניים וריח רע מהפה שלא חולף גם כאשר לאחר צחצוח השיניים.

אם אתם מזהים את הסימנים האלו אצלכם וגם אם לא, מומלץ להגיע לניקוי חלל הפה אצל השיננית בכל כמה חודשים. אם מדובר בבעיה חמורה, השיננית תדע להפנות אתכם לאבחון נוסף אצל פריודונט לצורך התאמת הטיפול הנכון.

ההיערכות הנדרשת לפני טיפול הקצעת שורשים

מידת ההצלחה של טיפול הקצעת שורשים, כמו גם טיפולים נוספים בחלל הפה, תלויה במידה רבה במחויבות וביכולת של המטופל לשמור בעצמו על בריאות חלל הפה – גם לפני הטיפול עצמו. לכן, בימים שלפני הטיפול חשוב לנקוט במאמצים לשמירת ההיגיינה בחלל הפה.

בפועל, זה אומר שכדאי לצחצח היטב את השיניים לפחות פעמיים ביום, להסיר שאריות מזון מהרווחים שבין השיניים באמצעות חוט דנטלי או אמצעים אחרים, לבצע שטיפות פה עם תכשירים ייעודיים או עם מי מלח וגם להיצמד לתפריט בריא ומאוזן יותר.

משך הטיפול ושיטת ההרדמה

בדרך כלל, טיפול הקצעת שורשים אורך ארבעה מפגשים. זאת כדי לאפשר לרופא להתמקד רק ברבע מחלל הפה בכל פעם ולהבטיח טיפול מעמיק, יסודי וממוקד ברקמות הדלקתיות.

כדי להימנע מכאב או אי־נוחות במהלך הטיפול, הוא בדרך כלל יבוצע בהרדמה מקומית.

מטפלים בכם – כל טיפולי השיניים בכללית סמייל

shutterstock_1563026710.jpg

תופעות לוואי, סיכונים או סיבוכים

ברוב המוחלט של הטיפולים להקצעת שורשים לא קיים סיכון לסיבוכים משמעותיים. עם זאת, בחלק מהמקרים צפויה להופיע רגישות בחלל הפה בתום הטיפול, בייחוד בתגובה למזונות או משקאות חמים או קרים מאוד. הרגישות הזאת היא זמנית, לא מסכנת את המטופל וצפויה לחלוף בתום כמה ימים. במקרים נדירים הטיפול עלול לגרום לחשיפת שורשי השן, מה שיגרום לרגישות קבועה. אם זה קורה, מומלץ לפנות לרופא השיניים לצורך אבחון הבעיה וגיבוש שיטת הטיפול הנכונה.

הנחיות לשעות ולימים שאחרי

הטיפול כאמור מבוצע בהרדמה מקומית ולכן אזור הפה צפוי להיות רדום בשעות שאחרי הניתוח. לכן, יש להימנע בשעות האלו מלנשוך את השפתיים, לאכול או לשתות – עד לחזרת התחושה לאזור.

בתום הטיפול לא אמורים להופיע כאבים משמעותיים, אך בכל זאת מומלץ להצטייד במשככי כאבים שניתנים ללא מרשם.

כאשר הניקוי יושלם, הפריודונט יספק הנחיות לשמירה מיטבית על היגיינת הפה. חשוב להקשיב היטב להנחיות האלו ולבצע אותן כדי להשלים את הטיפול ולהבטיח את ההצלחה.

ההנחיות יכללו הקפדה על צחצוח של השיניים עם מברשת מתאימה, כלומר מברשת רכה המותאמת לחניכיים דלקתיות, כמו גם ניקוי עמוק של האזורים שבין השיניים וכמובן ביקורת אצל הפריודונט למעקב אחר התוצאות – בדרך כלל לאחר שישה עד שמונה שבועות מהטיפול האחרון.

זה המקום להדגיש כי מניעת דלקות ומחלות חניכיים היא תהליך שלא מסתיים בטיפול הקצעת שורשים. כדי להימנע מהצורך בטיפול נוסף בעתיד, חשוב לגלות אחריות, לשמור על בריאות הפה והחניכיים וכן להגיע לטיפולים ולמעקב אצל רופא השיניים והשיננית באופן שוטף. אם משכילים לבצע את הפעולות הפשוטות האלו, ניתן להימנע מנזקים משמעותיים לחלל הפה ולהבטיח שמירה על חיוך בריא, יפה ואסתטי לעוד שנים ארוכות.

 

ד"ר ליאת צ'אושו היא מומחית למחלות חניכיים (פריודונטיה) ברשת כללית סמייל

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש