חיפוש

dsdsdsd
רגישות בשיניים

רגישות בשיניים

רגישות בשיניים נובעת בדרך כלל מנסיגת חניכיים שהיא תוצאה של היגיינה לקויה. הרגישות מתבטאת בכאב קל וחולף שמרגישים בעיקר כששותים משקה קר או אוכלים מאכלים קרים או מתוקים. כמה המלצות להרגעת הכאב

ד"ר ירון גולדברג

ד"ר ירון גולדברג

רגישות בשיניים היא סוג של חוסר נעימות או אפילו כאב קל, אבל היא לא מתבטאת בכאב חזק ותמידי. התחושה היא אינדיווידואלית כמו בכל סוג של כאב: לעיתים אנשים עם בעיות שיניים חריפות וסף כאב גבוה לא חשים כאב, ולעומתם מטופלים שסף הכאב שלהם נמוך עלולים לסבול מרגישות במשך שבועות לאחר טיפול רגיל אצל השיננית.

השכבה החיצונית של השן, "זגוגית השן" או האמייל שהיא ככל זגוגית חסרת תחושה, מגנה על השכבה הפנימית, שנהב השן או הדנטין, שהיא רקמה שיש בה תחושה, ומאפשרת לשן לעמוד בתפקידה שעיקרו לעיסה. כשמצב החניכיים תקין, צוואר השן - החלק הקרוב לחניכיים - והשורש מכוסים על ידי החניכיים ועל ידי רקמת האחיזה. הבעיות מתחילות כשרקמת האחיזה נעלמת וצוואר ה

שן שאינו מכוסה בזגוגית נחשף.

תחושת הרגישות מקצינה בעת דיבור ומעבר אוויר קר בפה או בעת שתיית משקאות קרים, אכילת מאכלים קרים או מתוקים.

מדובר במצב המאפיין בדרך כלל אוכלוסיה בוגרת. ילדים אינם סובלים מנסיגה, וכשהם חשים רגישות זה כבר מעיד על מחלת העששת ("חורים בשיניים").

איך מצחצחים נכון את השיניים

מחלת חניכיים
כתוצאה מהזנחה או ממחלה דוהרת, קו החניכיים נסוג ונחשפים צוואר השן והשורש. ככל שהחשיפה רבה יותר, כך גוברת גם הרגישות.

צחצוח אגרסיבי
צחצוח אגרסיבי מדי מביא לנסיגת חניכיים או לשחיקה של זגוגית השן, הנראית כסימנים או פסים על הזגוגית וגורמת לחשיפת הדנטין וצוואר השן.

חריקת שיניים
אנשים שחורקים שיניים, בעיקר בלילה, גורמים לפעולת יתר של מפרק הלסת, לשחיקה של החלק הלעיסי של השן ולחשיפת הדנטין.

עששת
מוקדי עששת עלולים לגרום לרגישויות ככל שהם חודרים ומגיעים לפנים השן. עששת רצינית יותר גורמת כבר לכאבים חריפים ולא רק לרגישות.

טיפולי שיניים
טיפולים, כמו סתימה או שחזור, גורמים לעיתים לרגישות יתר. במקרים כאלה הרגישות חולפת בדרך כלל תוך כמה ימים עד כמה שבועות. במהלך הטיפול וסילוק רקמת השן החולה והנגועה בעששת, אנו "מעוררים" את עצב השן. נוסף על כך, חומר הסתימה יכול להעביר תחושות חום וקור ומגע של אוויר בדומה למוליך חשמלי.

טיפול שיננית
טיפול להסרת אבן על ידי שיננית עלול אף הוא לעורר רגישות רבה, אם המטופל סובל מנסיגה או ממחלת חניכיים הקודמת לטיפול השיננית. למעשה, הסיבה לרגישות אינה הטיפול של השיננית אלא המצב הבסיסי של נסיגת החניכים בעקבות האבנית.

הסרת האבנית, שמונעת את המגע הישיר בין צוואר השן והדנטין לבין הגירוי, מאפשרת מגע של הגורם היוצר גירוי, כמו קור, עם הדנטין ומופיעה הרגישות. עם זאת, ללא הסרת האבנית המצב יילך ויידרדר ותהיה פגיעה מהותית יותר באחיזת השן בלסת.

אם מדובר בטיפול פשוט, הרגישות תעבור תוך כמה שעות, אולם אם מדובר בניקוי עמוק ובחשיפה של אזורי שיניים שהיו מכוסים אבנית או רובד - הרגישות עלולה להיות רבה ולחלוף לאחר כמה ימים עד כמה שבועות.

טיפולי שורש
כל טיפול שהוא מעבר לסתימה - טיפולי שורש או עקירות לדוגמה - גורם לרגישות רבה סביב מקום הטיפול ואחריו, עד שהדלקת המקומית שנוצרה בעקבות המחלה או הטיפול חולפת והאזור נרגע.

הבהרת שיניים
מטופלים רבים חשים צמרמורת וכאב קל בעת הטיפול להבהרת שיניים, בגלל השימוש בחומרים מחמצנים המוצמדים לשיניים ולחניכיים והגורמים לרגישות.

​האוכל שהשיניים שלכם אוהבות (וזה שלא)

תחשבו פעמיים לפני שאתם מכניסים משהו לפה...

האוכל שהשיניים אוהבות

אם אין מדובר במחלת חניכיים כרונית, הרגישות בדרך כלל חולפת מעצמה. אם לא, יש כמה צעדים שתוכלו לנקוט:

משחות פלואוריד
משחות שיניים עם חומרים ייעודיים בריכוזים גבוהים, הנמרחות על המקום הרגיש ומוצמדות בעזרת סד. אחת ממשחות אלה היא ג'ל של פלואוריד הידועה כבעלת השפעה מרגיעה, מפחיתה רגישות ותורמת לחיזוק ולאיטום של רקמות השן.

משחות שיניים מיוחדות
משחות המבוססות על פוטסיום ניטרט, חומר פעיל שחודר לתעלות ההולכה המעבירות את התחושה העצבית בדנטין, ואוטם אותן. התהליך אורך כמה ימים, הרגישות יורדת והמטופל חש הקלה. ניתן להשיג את המשחות בכל בית מרקחת או פארם.

טיפול בנסיגת חניכיים
במקרים קיצוניים שבהם הרגישות הופכת למטרד ולכאב יומיומי, אפשר לערוך שחזורים או ציפויים של צוואר השן - להצמיד את חומרי השחזור לצוואר החשוף באזור שבין השן לחניכיים ולעיתים אף להשתמש בחומרים המשחררים פלואוריד בצורה מבוקרת, להפחתה נוספת של הרגישות.

כיסוי החניכיים
על מנת לבודד את האזור הרגיש, אפשר לכסות את צוואר השן החשוף באמצעות מתלה חניכיים. עיצוב מחדש של קו החניכיים נעשה על ידי פריודונט, מומחה למחלות חניכיים. הטיפול מקל על הרגישות העודפת וגם מקנה מראה אסתטי לקו החניכיים.

ד"ר ירון גולדברג הוא רופא שיניים ברשת מרפאות כללית סמייל

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש