חיפוש

dsdsdsd
כללית במקום הראשון

מכון כללית למחקר זכה במקום הראשון בתחרות בינלאומית יוקרתית

הזכייה בתחרות של New England Journal of Medicine - על פיתוח אלגוריתם לטיפול מותאם אישית ביתר לחץ דם

דוברות כללית

דוברות כללית

מכון המחקר של כללית זכה במקום הראשון בתחרות בינלאומית יוקרתית שיזם כתב העת היוקרתי לרפואה New England Journal of Medicine. הפרס ניתן על פיתוח אלגוריתם לגיבוש המלצות טיפול המותאמות אישית לסובלים מיתר לחץ דם.

מדובר בתחרות שיזם כתב העת, והשתתפו בה מאות חוקרים מ־143 קבוצות מחקר מהאוניברסיטאות וממכוני המחקר המובילים בעולם. האתגר שהוצב למשתתפים בתחרות היה להפיק המלצות רפואיות חדשות ופורצות דרך מתוך מידע גולמי שהתקבל מסדרה של ניסויים קליניים שונים. המשתתפים בתחרות התבקשו להשוות בין טיפול אינטנסיבי בחולי יתר לחץ דם (הורדה של לחץ הדם הסיסטולי אל מתחת ל־120 מילימטר כספית) לבין הטיפול הסטנדרטי (הורדה של לחץ הדם הסיסטולי ל־140 מילימטר כספית) ולגבש המלצות חדשות. המקום הראשון ניתן לפתרון שהציעה קבוצת חוקרים בראשות ד"ר נעה דגן ממכון המחקר של כללית.

הגישה החדשנית של צוות חוקרי המכון התבססה על העובדה שלא כל המטופלים זהים, ולכן טיפול נכון ביתר לחץ דם צריך להתבסס על התאמת הטיפול לחולה באופן אישי. התפיסה הזאת היא שינוי מהגישה המקובלת כיום ולפיה ההחלטות בנוגע לטיפול מתבססות על התועלת שצפוי להפיק החולה הממוצע.

חוקרי המכון פיתחו אלגוריתם שישמש כלי תומך החלטה לרופאים המטפלים ויאפשר להם להחליט אם לטפל ביתר לחץ דם באופן אינטנסיבי או לפי הטיפול הסטנדרטי. את ההחלטה הם יקבלו על בסיס המאפיינים הייחודיים של המטופל כמו גיל, מין והיסטוריה רפואית רלוונטית. הרופא המטפל יוכל לשקלל את מכלול הנתונים ולחשב בעבור כל מטופל את התועלת הצפויה לו מהטיפול האינטנסיבי לעומת תופעות הלוואי של אותו הטיפול.

לדברי מנכ"ל כללית אלי דפס,"הזכייה היא הישג בינלאומי חשוב המציב את מכון כללית למחקר בחזית המחקר הרפואי הבינלאומי. צוות החוקרים מוביל מחקרים פורצי דרך המבוססים על שימוש חכם במאגרי מידע רפואי ומגבש פתרונות חדשניים למניעת תחלואה שתורמים ליישום החזון של כללית לקידום חיים בריאים בישראל".

לדברי ד"ר נעה דגן, החוקרת הראשית שהובילה את קבוצת החוקרים, "בפרויקט פתרנו כמה אתגרים מדעיים מורכבים. הראשון שבהם הוא חישוב כלל התועלות וכלל הסיכונים הנובעים מהטיפול לכל אדם. הצלחנו לדרג את כל התוצאות החיוביות והשליליות השונות לפי חומרתן ולתרגם אותן להמלצה בודדת. לבסוף פיתחנו ממשק אינטואיטיבי המאפשר לרופא ולמטופל לקבל החלטות בקלות, יחד, לאור הממצאים האישיים. זהו הישג ששם את ישראל על המפה העולמית מבחינה מחקרית, ובעיקר שם את המטופל במרכז".

פרופ' רן בליצר, מנהל מכון כללית למחקר: "אחת הבעיות המטרידות כיום את הרופאים המטפלים היא הקושי להבין - מתוך תוצאותיו של מחקר קליני - את ההשלכות שלו על הטיפול המיטבי במטופל בודד. לכל מטופל יש מאפיינים ייחודיים משלו המבדילים אותו מהממוצע של כלל האוכלוסייה. הכלי שפיתחנו מאפשר לתת מענה שיטתי לבעיה הזאת. הדבר יסייע גם למערכות רפואיות, גם לרופא הבודד וגם למטופל הנדרש להשתתף בקבלת ההחלטה ולהתאים את לעצמו באופן אישי את הטיפול ביתר לחץ דם".

בימים אלה החלו במכון כללית למחקר בעבודה ליישום ולהתאמה של האלגוריתם כך שניתן יהיה לשלבו לתוך המערכות הממוחשבות המשמשות את רופאי כללית.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש