פורסם בראשונה: 23.08.2016
עדכון אחרון: 17.01.2018
  • צוות אתר כללית צוות אתר כללית

כללית מציגה: גהה על הבר

לקריאה נוחה
​אנחנו מזמינים אתכם לסדרת מפגשים בנמל תל־אביב עם המומחים של המרכז לבריאות הנפש גהה. והפעם נארח את ד"ר דרור דולפין שידבר איתנו על השחיקה בחיי העבודה המודרניים, איך מתמודדים איתה והאם בכלל ניתן למנוע אותה או לפחות לצמצם אותה?
כללית מציגה: גהה על הבר

כללית וטוקהאוס שמחים להזמין אתכם למפגש השלישי בסדרת המפגשים על עולם הפסיכיאטריה בהשתתפות מיטב המומחים והחוקרים של המרכז לבריאות הנפש גהה.

והפעם, ד"ר דרור דולפין ידבר אתנו על תסמונת השחיקה בעבודה, על המחיר הנפשי והפיזי הכבד שהיא גובה מאיתנו ועל איך ניתן למזער אותה או אפילו למנוע אותה.

אם אתם לא מרגישים טוב מזה זמן רב ואף אחד מהרופאים לא בדיוק יודע למה, יכול להיות שאתם סובלים מתסמונת השחיקה בעבודה. כך או כך אתם לגמרי לא לבד. הסקר החברתי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ל־2016, שדגם 3.5 מיליון מועסקים בישראל, הראה כי כ־46% מהמועסקים בישראל חווים מתח או לחץ נפשי בעבודתם. נתוני הלמ"ס הם עוד עדות לכך שמשהו לא בריא קורה ליותר ויותר אנשים בעבודה.

איך הכל התחיל?

בשנות השבעים של המאה הקודמת יצאה פסיכולוגית אמריקאית צעירה בשם ברברה מאסלך לחקור את מנגנוני ההתמודדות של אנשים שעובדים במקומות עם קושי נפשי בעבודתם, כמו עובדים סוציאליים למשל. בעקבות המחקרים האלה גילו את תסמונת השחיקה בעבודה.

מהי תסמונת השחיקה בעבודה?

מדובר במצב של התרוקנות המשאבים האישיים של האדם בסביבת העבודה. זה בא לידי ביטוי בתשישות נפשית ופיזית, עייפות כרונית ועייפות מחשבתית, ציניות ותחושות של חוסר תוחלת ויכולת אישית.

מאסלך מגדירה את השחיקה כמצב הנגרם למי שעובד במקום בו העבודה דורשת יותר ממה שהוא מסוגל לתת ושהיא נותנת לו בתמורה פחות ממה שהוא זקוק לו. ב־40 שנה האחרונות פורסמו מאות מחקרים בנושא השחיקה בעבודה שחשפו את המימדים המבהילים של התופעה בקרב אנשים עובדים, והדגימו כיצד משנה לשנה עולה שיעור האנשים שמרגישים שחוקים.

מה יהיה במפגש?

ננסה להבין מה היא תסמונת השחיקה, איך מאבחנים אותה ולמה בכלל היא נוצרת. בנוסף נבדוק איך ניתן לצמצם את מימדי התופעה, גם ברמה האישית וגם ברמת מקום העבודה והאם אפשר בכלל למנוע את התפתחות התסמונת, שנראה כאילו רבים סובלים ממנה, ובפועל היא גובה מחיר אישי וחברתי גבוה מאד.

על המרצה

ד"ר דרור דולפין הוא רופא פסיכיאטר בכיר, בעל תואר ראשון בפילוסופיה, העובד בבית חולים גהה. הוא עוסק כבר שנים בתופעת השחיקה בעבודה ומרבה להרצות, ללמד ולייעץ בנושא.

ד"ר דרור דולפין
ד"ר דולפין - מה עושים עם השחיקה בעבודה והאם ניתן לעצור אותה?

מתי ואיפה?

יום שלישי, 24.1.18 בשעה 21:00 בטוקהאוס, נמל תל־אביב. הכניסה בתשלום מראש.

למידע מלא ולהזמנת כרטיסים לחצו כאן

 

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל