חיפוש

dsdsdsd
כללית שומרת על איכות הסביבה

ירוק זה בריא: כללית שומרת על איכות הסביבה

שמירה על איכות הסביבה תורמת לשמירה על הבריאות. לכן בהיותה ארגון הבריאות הגדול במדינה החליטה כללית להפוך גם לארגון הירוק ביותר. זה בא לידי ביטוי בעשרות תחומים: החל מאימוץ טכנולוגיה להשמדה לא מזהמת של תרופות שפג תוקפן וכלה בשימוש בחומרי ניקוי אקולוגיים

צוות אתר כללית

​מהי ההשפעה הסביבתית של ארגון בריאות?

כללית, שהיא ארגון הבריאות והארגון האזרחי הגדול במדינה, רואה את עצמה אחראית לקידום חיים בריאים בישראל. המוסדות שלנו נמצאים בסביבה עירונית, ויש להם פוטנציאל זיהום גבוה. לכן קיימת אצלנו חשיבות רבה לעיסוק באיכות הסביבה. אנחנו מקפידים לשמור על איכות הסביבה כי יש לנו אחריות.

כדי לקיים את המערך הענקי שלנו הפזור על פני כל הארץ ומונה 14 בתי חולים ויותר מ־1,400 מרפאות, אנחנו צורכים המון אנרגיה ומשאבים. מסיבות מובנות אנחנו גם צורכים הרבה מוצרים חד־פעמיים, ולכן יוצרים הרבה פסולת. חלק מהפסולת שלנו אי־אפשר לפנות למטמנות רגילות, אלא מחייב טיפול ייחודי, יקר יותר ומורכב יותר.

אך קרוב לוודאי שההשפעה הסביבתית המרכזית שלנו היא בדיאלוג איתכם, 4.2 מיליון הלקוחות שלנו. אם בזכות מידע שנפיץ ותשובות אמינות של אנשינו יידעו לקוחות כללית כיצד ניתן לשמור על הסביבה, תהיה לכך השפעה ענקית על הסביבה בישראל. ותכל'ס, זה חלק ממה שאנחנו מתחילים לעשות עכשיו במהלך שנקרא "הורות ירוקה".

למעשה, קידומה של איכות סביבה זהה בהרבה היבטים למה שאנו עושים יום־יום: קידום בריאות. כיצד?

אם אתה הולך ברגל או נוסע באופניים במקום ברכב, אתה גם עושה פעילות גופנית בריאה וגם מונע זיהום אוויר. אם אתה אוכל פירות וירקות ומפחית צריכת בשר אדום ומזון מעובד, אתה גם אוכל בריא יותר וגם מקבל את אבות המזון שלך ממוצרים שהם הרבה יותר ידידותיים לסביבה.

אם את נמנעת ממוצרים המסוכנים לבריאותך, כמו סיגריות או חומרי הדברה, את חוסכת לא רק מעצמך רעלים אלא גם מהסביבה, ואם אנחנו עוברים לשימוש באנרגיות נקיות, כמו תאים סולריים, אנחנו מונעים שריפת פחם בתחנות כוח - ובכך מפחיתים פליטה של גזי חממה שגורמים להתחממותו של כדור הארץ.

מהו החזון שלנו בתחום של איכות הסביבה?

• הדאגה לאיכות הסביבה היא הדאגה לזכותם הבסיסית של כל תושבי המדינה - ובהם כמובן הלקוחות והעובדים של כללית -  לחיים בסביבה נקייה ובריאה.

• הכללית תהיה דוגמה בתחום של איכות הסביבה ותפעל כדי להקנות ללקוחותיה ולעובדיה מודעות לחשיבות הנושא הזה.

בשלש השנים האחרונות פועלת בכללית ועדה כלל־ארצית שממפה את הנושאים הסביבתיים שמחייבים פעולה ומקימה צוותי עבודה נושאיים.

מה עשינו עד כה בתחום של איכות הסביבה?

• בתחילת 2010 הצבנו במרפאות ובבתי החולים שלנו ברחבי הארץ מכלים לאיסוף תרופות שפג תוקפן. התרופות שנאספות מועברות במרוכז לסילוק בטוח ומוסדר באתרים המיועדים לכך. לצד הדאגה לסביבה אנחנו גם מעודדים את הציבור לבדוק את תוקף התרופות שברשותו ולהפחית בכך מקרים של נטילת תרופות שתוקפן פג, ויעילותן אבדה. ב־2012 אספה כללית כ־50 טון תרופות, ואלה הועברו להשמדה מבוקרת. כדי להמחיש את הכמות, דמיינו מגרש כדורסל שמלא בכל שטחו בתרופות עד לגובה של קרש הסל. אנחנו פינינו להשמדה ב־2012 מגרש אחד כזה מלא כמעט לגמרי.

• שלושה בתי חולים שלנו (ועוד שלושה מוסדות גדולים) זכו לתקן ISO14001 המעיד שהם מנהלים את נושא איכות הסביבה בצורה נכונה ועומדים בכל דרישות החוק. עד סוף השנה אמורים כל בתי החולים שלנו לזכות בתקן הזה וגם כמה מהמחוזות. גם המעבדה הראשית שלנו כבר זכתה בתקן הזה.

• פתחנו קורס אקדמי להכשרת עשרות נאמני איכות סביבה ברבים מבתי החולים והמחוזות שלנו.

• השלמנו את התקנתן של 10 משאבות חום בבתי חולים ואנחנו ממשיכים להתקין סוגים רבים של אמצעים חכמים לחיסכון באנרגיה ולמניעת השימוש בסוגי דלק מזהמים.

• המרפאות והמבנים החדשים שלנו נבנים על פי תקן בנייה ירוקה. לצורך זה הכשרנו את אנשי הבנייה והאדריכלות שלנו - וגם את האדריכלים החיצוניים שעובדים איתנו - בתחום הבנייה הירוקה.

• יצאנו במכרז לרכישת חומרי ניקוי אקולוגיים (אנחנו הראשונים שעושים זאת!) ואלה יחליפו את חומרי הניקוי הקונוונציונליים במרפאות ובבתי החולים שלנו. במרכז הרפואי רבין נעשה שימוש בחומרים האלה בחלק מהמבנים כבר יותר משנה, ואנחנו בוחנים את משמעויות השינוי הזה.

• אנו פועלים כדי להכניס קריטריונים סביבתיים בעוד ועוד מכרזים שלנו. אחד המנהלים הבכירים שלנו השתתף בסדנה מיוחדת שקיים המשרד להגנת הסביבה בנושא.

• אנחנו מעודדים הגעה לעבודה באמצעים לא ממונעים ומתכוונים לערוך פיילוט בנושא הזה בבית החולים סורוקה. כבר ערכנו סקר עובדים, והתוצאות מבטיחות.

• מנהלי המוסדות שלנו נמדדים לא רק על ביצועי המוסדות שהם מנהלים בתחום האיכות של השירותים הרפואיים אלא גם על ביצועיהם בתחום של איכות הסביבה. למשל, האם הם הצליחו לחסוך באנרגיה ובמים, להפחית את כמות פסולת ולהעלות את שיעורי המִחזוּר.

• השקיות שאתם מקבלים בבתי המרקחת שלנו הן מתכלות. זה משמעותי, כי אנחנו מספקים כ־17 מיליון שקיות בשנה.

• רוב המדפסות במשרדים שלנו מדפיסות על שני צידי הדף (הן עדיין לא נכנסו למרפאות, אבל אנחנו עובדים על זה).

• בהנהלה הראשית כבר כמעט שאין לנו פקסים שמדפיסים על נייר. הכול מגיע לאימייל.

• במקום נייר ההדפסה הרגיל, שמשקלו 80 גרם, עברנו לנייר שמשקלו 75 גרם. הבדל של 5 גרם אינו נראה משמעותי, אולם בהתחשב בכמות הנייר שצורכים בכללית מדובר בהפחתה של כ־7 טון נייר בשנה.

• הוצאנו את הניירות לניגוב ידיים בשירותי ההנהלה והחלפנו אותם במייבשי אוויר.

• החלפנו נורות ליבון לנורות חסכוניות וידידותיות לסביבה שצורכות פחות אנרגיה ומפיצות יותר אור.

• תרופות רבות - כמו אינסולין, תרופות פריון, הורמון גדילה לילדים וזריקות לחולי דיאליזה - מחייבות אִחסוּן בטמפרטורה שבין 2 ל־8 מעלות. שימוש בשקית תרמית מבטיח שמירה בתנאים נאותים ומפחית את החשש לירידה ביעילות התרופה. לפני שנתיים נכנסו לשימוש בבתי המרקחת של כללית שקיות תרמיות שנועדו לאפשר הובלה בטוחה של תרופות מבית המרקחת לבית הלקוח. השקיות התרמיות מיועדות לשימוש רב־פעמי ולכן הן מפחיתות את כמות השקיות שבהן היו משתמשים עד עכשיו וגם מונעות הצורך להשמיד תרופות.

• אנחנו מפעילים טכנולוגיה חדשנית וירוקה לטיפול בפסולת רפואית זיהומית כדי לחסוך שינוע של פסולת זיהומית מהמוסדות של כללית. הפסולת הזאת מועברת לאתר הפסולת בתוך בית החולים, שם היא עוברת גריסה ועיקור, והחומר הנותר מפונה לטיפול כפסולת רגילה. בעקבות התהליך הופכים 240 ליטר של פסולת רפואית ל־10 ליטר של פתיתי פסולת רגילה ולא מסוכנת.

• הפעלנו פיילוטים לשימוש חוזר במי דיאליזה להשקיית גינות.

• אנחנו בודקים את האפשרות להתחבר לגז טבעי בחלק מבתי החולים במסגרת המעבר לאנרגיה נקייה יותר.

• אנחנו אוספים נייר וקרטונים למִחזוּר בהיקף של מאות טונות בשנה.

• אנחנו אוספים סוללות, נורות פלורסנט ומעבירים אותן לטיפול ברמת־חובב.

• אנחנו מרחיבים את שימוש בכלי אוכל מפלסטיק מתכלה במשרדים.

• הכנו והפצנו לכלל העובדים חוברת עצות לחיים ירוקים.

כללית פועלת ותמשיך לפעול במרץ לשמירה על הסביבה בישראל במסגרת האחריות שיש לה בהיותה הארגון האזרחי הגדול במדינה ובמסגרת מחויבותה לקידום חיים בריאים בישראל. אנחנו מאוד גאים בעשייה הזאת ושמחים להוביל גם את מהפיכת ההורות הירוקה - הדרכה למשפחות חדשות כיצד לשמור על סביבה בריאה.

אם יש לכם הערה, שאלה או בקשה בנושאי איכות סביבה בכללית כתבו לנו לכתובת: avibl@clalit.org.il

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש