חיפוש

dsdsdsd
כללית שומרת על איכות הסביבה

כללית שומרת על הבריאות שלכם ועל הסביבה של כולנו

בכללית כבר יודעים: כדי לשמור על בריאות המטופלים והצוותים הרפואיים, חייבים להגן על הסביבה ולטפל בכל מפגע. שמירה על איכות והגנת הסביבה תורמת לשמירה על הבריאות – ואנחנו מחויבים להוביל גם בתחום זה

צוות אתר כללית

עם כוח גדול באה אחריות גדולה: איך הופכים לארגון מוביל בתחום הגנת הסביבה?

כללית, המותג הישראלי המוביל בישראל, מובילה את תחום הרפואה בישראל, הן באיכות השירות והן בחדשנות הטכנולוגית שמאפשרת לכל אחד ואחת ליהנות מהשירותים הרפואיים כמעט בכל מקום בו אנו נמצאים.

להיות מובילים זה מחייב, וגם בתחום הגנת הסביבה בכל המוסדות הרפואיים לקחנו על עצמנו להיות מובילים ופורצי דרך. אבל איך עושים את זה?

דוד לוגסי, מנהל הגנת הסביבה של כללית ומומחה בתחום, מסביר: "אנחנו משקיעים משאבים אדירים בפיתוח, בטכנולוגיות מתקדמות, בהסברה בתוך הארגון ומחוצה לו ובטיפול בכל מפגע אפשרי בתחום. זה הרבה מעבר לתדמית, זה תחום מקצועי לחלוטין שצומח במהירות מדי שנה. 

"יחידת הגנת הסביבה נותנת מענה ארצי לכל תחומי הגנת הסביבה וכן לאירועי חומרים מסוכנים, בעזרת צוות שנמצא בכוננות 24/7 במהלך כל השנה, לכל מוסדות כללית". 

מכשירים סלולריים בתוך מתקן לפינוי פסולת אלקטרונית

פינוי פסולת אלקטרונית - גם תרומה לקהילה
וגם שמירה על הסביבה

2021: שנת שיא של הישגים, עם הפנים קדימה

כארגון המחויב לקידום אורח חיים בריא בישראל כבר שנים רבות, אנחנו עושים כל שניתן על מנת לשמור ולמנוע פגיעה בסביבה, לייצר מקומות עבודה נטולי זיהומים ככל הניתן ולאפשר חיים בריאים בסביבה ראויה תוך עמידה קפדנית ברגולציה.

כל זה מתאפשר, בין היתר, באמצעות חדשנות וטכנולוגיה, בנייה ירוקה, שימוש באנרגיה סולארית, שימוש בגז טבעי, שימוש חוזר במים להשקיה, מיחזור מאסיבי של פסולת חשמלית ואלקטרונית, נייר וקרטון ועוד.

כללית צועדת עם הקדמה והפעולות שאנחנו נוקטים בהן הן רבות ומגוונות. הנה כמה דוגמאות ליישום פעולות ראשונות מסוגן בארץ ובחלקן אפילו בעולם:

שימוש בטכנולוגיות כחול לבן מתקדמות ופורצות דרך המונעות שינוע על הכבישים ומצמצמות באופן דרסטי את הצורך בהטמנה בקרקע. טכנולוגיות אלה מצמצמות במידה ניכרת את השימוש במים, באנרגיה ובסוגי דלק מזהמים.

אסבסט. כללית היא הראשונה בישראל ליישם את חוק האסבסט שמועד היישום האחרון שלו היה באוגוסט 2021, במבצע אדיר שנמשך כמה שנים ובעלות של מיליוני שקלים.

כללית, על 27 מוסדותיה, ביצעה סקרי אסבסט וכל הממצאים טופלו בהתאם לחוק. אין אסבסט פריך במוסדות הכללית וכל מוסדות כללית עומדים בחוק האסבסט במלואו. 

גז ראדון הוא גז נדיף הנובע מהאדמה ומהקירות. במקומות המצויים מתחת לאדמה, ללא חלון לאוורור טבעי, הגז מצטבר ועלול לגרום לסרטן.

במסגרת חוק אוויר נקי אנחנו מחויבים לבצע בדיקה מדי 5 שנים באמצעים מתקדמים. גם כאן, כללית ביצעה את הבדיקה כולל תיקון כל הליקויים לחמש השנים הקרובות במאות מבנים בכללית.

פסולת רפואית זיהומית. אנחנו משתמשים בטכנולוגיה כחול לבן, שעבדנו עליה זמן רב בשיתוף חברה ישראלית בשם אינוומד מקיבוץ מעברות. הטכנולוגיה הוכנסה למרכז הרפואי סורוקה מקבוצת כללית לפני כשנה. המכונה מעקרת, גורסת והופכת את הפסולת לפתיתים - כך אנו מקטינים את נפח הפסולת.

לדוגמה: 240 ליטר מחטים ומזרקים הופכים ל־10 ליטר פתיתים. אנחנו מפחיתים זיהום כי אין שינוע בכבישים ומקדמים טכנולוגיה כחול לבן.

גריסת פסולת רפואית.jpg

מכונות לטיפול בפסולת רפואית בבית החולים סורוקה

טכנולוגיה שהופכת פסולת מזון למים. שינוע פסולת והטמנה באדמה לשנים רבות מוסיפים זיהום לסביבה. בכללית פועל מכשיר ייחודי שאליו שופכים את פסולת המזון הלא ראוי לשימוש.

המכשיר מעכל את המזון באמצעות אנזימים ביולוגיים והופך אותו תוך מספר שעות למים. המכשיר החדשני נמצא במרכז רפואי רבין – בית החולים בילינסון ובמרכז הרפואי מאיר מקבוצת כללית ובהמשך יגיע לבתי חולים נוספים. 

מתקן לפירוק פסולת.jpg

מתקן לפירוק פסולת מטבח שכבר פועל בבתי החולים בילינסון ומאיר

את המים אנחנו שופכים למערכת הביוב ומשם למכון לטיהור שפכים (שפד"ן). כלומר, אנחנו גם מונעים נזקים לסביבה ובה בעת תורמים משאב יקר – מים למחזור. 

ציוד חשמלי ואלקטרוני. מחשבים, צ'ילרים (מזגני ענק על הקרקע או על הגג), בתי מנורה, נורות, סוללות וכל מכשיר בעל שקע ותקע – בארגון שדואג לכל כך הרבה לקוחות מצטבר הרבה מכשור.

כללית ממחזרת קרוב ל־320 טון ציוד חשמלי ואלקטרוני בשנה. 70% מהיקף העבודה מבוצע על־ידי תאגיד המעסיק עובדים עם מוגבלויות (חלק מהתרומה לקהילה של כללית). 

פינוי פסולת אלקטרונית.png

פינוי פסולת אלקטרונית בכללית

טכנולוגיה לגריסה ודחיסה של קלקר. תרופות וציוד רפואי מגיעים בכמויות גדולות של אריזות קלקר, בייחוד בתקופת הקורונה עם אריזות המטושים, החיסונים והבדיקות. אנחנו הופכים משאית קלקר ענקית למשטח של 1 קו"ב, הנשלח למפעל ושם הוא ממוחזר שוב לקלקר. 

פינוי פסולת של תרופות. כללית משקיעה בהסברה כדי למנוע זריקת תרופות לפח: תרופות שנזרקות לפח מזהמות את האדמה ועלולות להגיע גם למי השפכים המטוהרים שמגיעים לחקלאות.

אז מה עושים? לקוחות כללית מחזירים 864 אלף ליטר פסולת תרופתית במכלים ייעודיים במוסדות כללית השונים. אנחנו אוספים את הפסולת ושולחים לטיפול, גריסה והטמנה באתר ייעודי בנאות חובב.

צמצום שימוש בכלים חד־פעמיים. השנה הכנסנו לשימוש מדיח כלים המדיח כוסות, צלחות וסכו"ם ב־30 שניות בלבד בטמפ' ולחץ גבוהים וכך חוסך מים ואנרגיה רבה, וכן שימוש בפלסטיק שאיננו מתכלה.

המכשיר עובד כבר בהנהלה הראשית של כללית ובבית החולים כרמל והשימוש בו יורחב לבתי חולים נוספים בקרוב. כך חוסכים עלויות וגם שומרים על הסביבה. 

גגות סולאריים. אנחנו עושים שימוש באנרגיית שמש נקייה ומתחדשת באמצעות פאנלים סולאריים שקולטים את אנרגיית השמש וממירים אותה לחשמל.

הודות לעובדה שמדובר באנרגיה זמינה היא חוסכת שימוש בחשמל, מפחיתה את טביעת הרגל הפחמנית של כללית, מפחיתה זיהום אוויר וחוסכת כסף רב.

הטכנולוגיה פועלת בסורוקה, בילינסון, לוינשטיין, חברת תל בר, ובקרוב בעוד מוסדות. עד היום הותקנו כבר כ־8,000 מ"ר גגות ובשנה הבאה מתוכננים עוד כ־10,000 מ"ר. 

גגות סולאריים.png

גגות סולאריים במבני כללית

הפחתת סיכונים בהגנת הסביבה. פיתחנו מערכת מרכזית ייחודית ממוחשבת, ראשונה מסוגה בעולם, שמנהלת את כל הנתונים על כל חומר מסוכן בכללית וכוללת את כל ההנחיות המקצועיות אודות החוקים והנושאים שקשורים לחומרים מסוכנים.

אנחנו מפקחים על כך שכל מוסד עומד בתנאי רישיון היתר הרעלים בכל עת. בכללית לא ניתן לרכוש חומרים מסוכנים ללא היתר. 

מיישמים את החזון: חיים בריאים בסביבה בריאה 

לכללית יש מחויבות סביבתית ומודעות ציבורית לשמירה על הסביבה. מבחינתו חיים בריאים בסביבה נאותה, בריאה ונטולת מפגעים סביבתיים - הם זכות בסיסית ואנחנו עושים הכל כדי לקיים אותה. 

כללית משקיעה משאבים רבים בתחומי הגנת הסביבה ומעל 500 עובדים ועובדות בכללית עברו הכשרה בתחום הגנת הסביבה ומתפקדים כממוני הגנת הסביבה במוסדות הרפואיים בהם הם עובדים.

ממונים אלה מדריכים את העובדים כיצד לטפל במפגעים השונים, כך שהטיפול בהגנת הסביבה נפרש על פני שדרת הארגון כולו, על מחלקותיו ומפעליו. 

בתחומים רבים כללית מובילה במערכת הבריאות ומשמשת מקור ידע לקידום תחומי הגנת הסביבה. אנחנו כאן בשביל הבריאות שלכם ובשביל הסביבה של כולנו. 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש