הפטוגלובינים, כמותי‎

תחומי שירות:

מעבדות

  • סל השירותים
  • קוד שירות: 72120
  • קוד משרד הבריאות: 53

מהו השירות?

בדיקת דם לריכוז החלבון המשמש נשא ברזל בדם, לבירור אנמיה.

מה צריך לדעת על השירות?

מהי מטרת הבדיקה?
לסייע באבחון אנמיה שנגרמת כתוצאה מהרס תאי דם אדומים.

מתי יש צורך בבדיקה?
כאשר מאבחנים אנמיה וחושדים שהיא נגרמת מהרס של תאי דם אדומים (המוליזה).

הפטוגלובין הוא חלבון המיוצר בכבד, ותפקידו לקשור המוגלובין חופשי בדם. המוגלובין מצוי בדרך כלל בתוך כדוריות הדם האדומות. המוגלובין חופשי מצוי בדם כאשר תאי דם אדומים נהרסים ומתפרקים. הפטוגלובין קושר את ההמוגלובין החופשי ומפונה יחד איתו לכבד לצורך פירוק ומחזור של המרכיבים החיוניים לגוף.

פירוק מוגבר של כדוריות דם אדומות (המוליזה) יגרום לשחרור כמות גדולה של המוגלובין למחזור הדם. במצב כזה תהיה צריכה מוגברת של הפטוגלובין, ולכן ריכוזו בדם יירד. מכאן שבדיקת הפטוגלובין עוזרת לקבוע האם אנמיה נגרמת בגלל פירוק תאי דם אדומים. עם זאת הבדיקה אינה מסייעת באבחון הסיבה לפירוק תאי הדם האדומים.

איך עושים את הבדיקה?
באמצעות לקיחת דם מהווריד.

מי נותן הפניה לבדיקה?
רופא משפחה או המטולוג.

זה עולה לי כסף?
לא.

לבדיקת זכאות אישית

אם הכפתור "בדיקת זכאות אישית" מופיע, בלחיצה עליו, תעברו לכניסה לאתר "כללית און־ליין" המחייבת קוד משתמש וסיסמה. אם אין לכם קוד משתמש וסיסמה פנו למרפאה.
מערכת סל השירותים נועדה לתת לכם את המידע המלא והמעודכן ביותר על השירותים המגיעים לכם בכללית. שימו לב, המידע המתפרסם במערכת עשוי להשתנות מעת לעת כתוצאה משינויים בשירות או בסל כללית.

כללית לידיעתך כי מגיע לך! צפו במידע על השירות שחיפשתם - מהו השירות? האם הוא כלול בסל הבריאות או בכללית מושלם? למי הוא מיועד? איך אפשר לקבל אותו? אם דרוש לכם מידע נוסף על השירות, פנו למרפאה שלכם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל