בילירובין, ישיר‎ ‎ ‎

תחומי שירות:

תחומי רפואהמעבדות

  • סל השירותים
  • קוד שירות: 72492
  • קוד משרד הבריאות: 82248

מהו השירות?

בדיקה לבירור רמת בילירובין ישיר בדם, שעודף בו עלול להצביע על בעיות בכבד.

מה צריך לדעת על השירות?

מה זה בילירובין?
בילירובין הוא פיגמנט שנמצא במרה. הוא נוצר כאשר המוגלובין, הפיגמנט האדום בתאי הדם האדומים שמוביל חמצן לרקמות, מתפרק. רמות גבוהות שלו גורמות להופעת תסמיני צהבת (בעיקר סימנים צהובים בלובן של העין ובעור).

הבילירובין מגיע לכבד, שמשתמש בו לייצור מרה (לכיס המרה). באופן נורמלי, בדם יש רק כמות מועטה של בילירובין. הבדיקה בודקת את רמת הבילירובין בדם.

מתי עושים את הבדיקה?
אם מבחינים בצבע עור צהוב או בגוון צהוב בלחמיות העיניים, עשויים להמליץ על הבדיקה, כדי לברר אם מדובר בצהבת. אך ייתכנו סיבות נוספות לעשות את הבדיקה.

מה המשמעות של ערכים גבוהים מהנורמה?
ערכי הנורמה הם 0.1 עד 1.2 מ"ג/ד"ל. כאשר נמדדים ערכים גבוהים יותר, הסיבה השכיחה ביותר לכך היא תסמונת גנטית המכונה ג’ילברט. מדובר במצב לא מסוכן שאינו מזיק, וגורם לעלייה קלה של בילירובין במחלות חום ובצום.

ערכים גבוהים של בילירובין עלולים להעיד גם על: ליקוי בתפקוד הכבד במחלות נגיפיות של הכבד (הפטיטיס) או מחלות אחרות הפוגעות בתפקוד הכבד.

חסימה בדרכי המרה מתאפיינת אף היא בערכים גבוהים מהנורמה. הבילירובין מופרש מהכבד אל דרכי המרה ומשם למעי. כאשר יש חסימה בדרכי המרה, הבילירובין אינו יכול להתפנות למרה ואז רמתו עולה בדם.

ערכים גבוהים של בילירובין עשויים להצביע גם על פירוק מוגבר של תאי הדם.

לבדיקת זכאות אישית

אם הכפתור "בדיקת זכאות אישית" מופיע, בלחיצה עליו, תעברו לכניסה לאתר "כללית און־ליין" המחייבת קוד משתמש וסיסמה. אם אין לכם קוד משתמש וסיסמה פנו למרפאה.
מערכת סל השירותים נועדה לתת לכם את המידע המלא והמעודכן ביותר על השירותים המגיעים לכם בכללית. שימו לב, המידע המתפרסם במערכת עשוי להשתנות מעת לעת כתוצאה משינויים בשירות או בסל כללית.

כללית לידיעתך כי מגיע לך! צפו במידע על השירות שחיפשתם - מהו השירות? האם הוא כלול בסל הבריאות או בכללית מושלם? למי הוא מיועד? איך אפשר לקבל אותו? אם דרוש לכם מידע נוסף על השירות, פנו למרפאה שלכם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל