ציטרט בשתן‎

תחומי שירות:

מעבדות

  • סל השירותים
  • קוד שירות: 72568
  • קוד משרד הבריאות: 43

מהו השירות?

בדיקת שתן לבירור רמת הציטרט - מרכיב בשתן המונע את היווצרותן של אבנים בדרכי השתן.

מה צריך לדעת על השירות?

מהו ציטרט?
ציטרט (חומצת לימון) הוא חומר שנמצא, בין היתר, בפירות הדר. בשתן הוא נקשר לסידן וגורם להתמוססותו ובכך הוא מסייע למניעת היווצרותן של אבנים בכליות.

מהי מטרת הבדיקה?
לעמוד על רמת הציטרט בשתן. רמה נמוכה מדי היא גורם סיכון להיווצרות אבנים בכליות ובדרכי השתן. ממחקרים עולה שבקרב 55% מהמטופלים שסובלים מאבנים בכליות ובדרכי השתן יש מחסור של ציטרט בשתן (תופעה שנקראת hypocitraturia).

מתי עושים את הבדיקה?
כאשר יש נטייה ליצירת אבנים בכליות ובדרכי השתן.

איך עושים את הבדיקה?
יש לעשות שני איסופי שתן של 24 שעות ולבדוק בהן את כמות הציטרט.

מהי הסיבה למחסור בציטרט בשתן?
הסיבה לכך אינה ברורה לגמרי. יש ראיות לכך שהמחסור הזה נגרם, בין היתר, מדלקות בדרכי השתן ומבעיות ספיגה במעיים. יש לציין שמיץ תפוזים ומיץ לימון מעלים את רמת הציטרט בשתן, אבל מיץ אשכוליות עושה את הפעולה ההפוכה.

מי נותן את ההפניה לבדיקה?
אורולוג.

זה עולה לי כסף?
לא.

לחיפוש נותני השירות

אם הכפתור "בדיקת זכאות אישית" מופיע, בלחיצה עליו, תעברו לכניסה לאתר "כללית און־ליין" המחייבת קוד משתמש וסיסמה. אם אין לכם קוד משתמש וסיסמה פנו למרפאה.
מערכת סל השירותים נועדה לתת לכם את המידע המלא והמעודכן ביותר על השירותים המגיעים לכם בכללית. שימו לב, המידע המתפרסם במערכת עשוי להשתנות מעת לעת כתוצאה משינויים בשירות או בסל כללית.

כללית לידיעתך כי מגיע לך! צפו במידע על השירות שחיפשתם - מהו השירות? האם הוא כלול בסל הבריאות או בכללית מושלם? למי הוא מיועד? איך אפשר לקבל אותו? אם דרוש לכם מידע נוסף על השירות, פנו למרפאה שלכם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל