סוג דם ו‎ ‎,RH-‎נוגדנים‎

תחומי שירות:

מעבדותמעבדותנשים, הריון ולידה

  • סל השירותים
  • קוד שירות: 72607
  • קוד משרד הבריאות: 86904

מהו השירות?

בדיקת דם לבירור סוג הדם (A, B, O) וסוג ה RH (חיובי או שלילי).

מה צריך לדעת על השירות?

מהי הבדיקה?
בדיקת סוג דם היא בדיקת דם פשוטה שמטרתה לזהות במדויק את סוג דמו של הנבדק על פי סוגי החלבונים (אנטיגנים) המופיעים על פני השטח של הכדוריות האדומות שלו. בדיקת סוג דם היא הכרחית למנותחים לפני קבלת מנות דם וכן לנשים הרות - כדי לזהות אם לעובר יש סוג דם שונה.

יש שתי קבוצות חלבונים חשובות על מעטפת הכדוריות האדומות: קבוצת ABO וקבוצת Rh (הימצאות Rh מסומנת באמצעות הסימן + והיעדרותו מסומנת באמצעות הסימן -). לפיכך יש 8 קבוצות דם אפשריות: A+, A-, B+, B-, O+, O-, AB+, AB-.

מתי עושים את הבדיקה?
את הבדיקה עושים כשיש לתת מנת דם לנבדק בגלל דימום חריף (בעקבות פציעה או במהלך ניתוח) או ירידת המוגלובין. סיבה נוספת לבדיקת סוג הדם היא לצורך זיהוי סוג הדם של אישה הרה - כדי להעריך האם סוג הדם שלה שונה מזה של העובר. שוני כזה יכול לגרום לתגובה חיסונית חריפה (עד כדי הפלה) בהריון הבא.

בדיקת סוג דם נעשית גם לפני לקיחת תרומת דם ולפני השתלת איברים.

איך עושים את הבדיקה?
כדי לקבוע את סוג הדם יש לקחת דגימת דם.

מי נותן הפניה לבדיקה?
כל רופא יכול במקרה הצורך לתת הפניה לבדיקה.

זה עולה לי כסף?
לא.

לבדיקת זכאות אישית

אם הכפתור "בדיקת זכאות אישית" מופיע, בלחיצה עליו, תעברו לכניסה לאתר "כללית און־ליין" המחייבת קוד משתמש וסיסמה. אם אין לכם קוד משתמש וסיסמה פנו למרפאה.
מערכת סל השירותים נועדה לתת לכם את המידע המלא והמעודכן ביותר על השירותים המגיעים לכם בכללית. שימו לב, המידע המתפרסם במערכת עשוי להשתנות מעת לעת כתוצאה משינויים בשירות או בסל כללית.

כללית לידיעתך כי מגיע לך! צפו במידע על השירות שחיפשתם - מהו השירות? האם הוא כלול בסל הבריאות או בכללית מושלם? למי הוא מיועד? איך אפשר לקבל אותו? אם דרוש לכם מידע נוסף על השירות, פנו למרפאה שלכם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל