אוסמולליות -דם‎ ‎ ‎

תחומי שירות:

מעבדות

  • סל השירותים
  • קוד שירות: 72652
  • קוד משרד הבריאות: 43

מהו השירות?

בדיקת דם לבירור רמת החומרים המוצקים המומסים בדם, כמו מלחים, מינרלים, סוכרים וחלבונים.

מה צריך לדעת על השירות?

מהי מטרת הבדיקה?
לברר את רמת האוסמולליות בדם, זאת אומרת את הריכוז של כל החלקיקים המוצקים שבנוזל הדם: מלחים, מינרלים, חלבון, סוכרים וכד'. הרמה האופטימלית של האוסמולליות מצויה בטווח צר מאוד, וכל סטייה ממנו עלולה לגרום לבריחת נוזל מתוך כלי הדם ולבצקת או לתגובה ההפוכה: ספיחת נוזלים לתוך כלי הדם.

כאשר האוסמולליות גבוהה מדי, למשל, בעת התייבשות, מופרש הורמון נוגד השתנה (ADH) שמפחית את הפרשת השתן, מביא לספיגת נוזל מהכליות לדם ולהפעלת מנגנון הצמא. ירידה באוסמולליות מדכאת את הפרשת ה־ADH.

מתי עושים את הבדיקה?
עושים אותה בעיקר כדי לעמוד על מצבה של בלוטת יותרת המוח (שמפרישה את ההורמון ADH) וכן כדי לבחון את תקינות הפעילות של הכליות ואת מצב הנוזלים בגוף.

איך עושים את הבדיקה?
מדובר בבדיקת דם. רצוי לעשות אותה לאחר צום של 8-6 שעות.

מי נותן הפניה לבדיקה?
רופא המשפחה או אורולוג או אנדוקרינולוג.

זה עולה לי כסף?
לא.

לבדיקת זכאות אישית

אם הכפתור "בדיקת זכאות אישית" מופיע, בלחיצה עליו, תעברו לכניסה לאתר "כללית און־ליין" המחייבת קוד משתמש וסיסמה. אם אין לכם קוד משתמש וסיסמה פנו למרפאה.
מערכת סל השירותים נועדה לתת לכם את המידע המלא והמעודכן ביותר על השירותים המגיעים לכם בכללית. שימו לב, המידע המתפרסם במערכת עשוי להשתנות מעת לעת כתוצאה משינויים בשירות או בסל כללית.

כללית לידיעתך כי מגיע לך! צפו במידע על השירות שחיפשתם - מהו השירות? האם הוא כלול בסל הבריאות או בכללית מושלם? למי הוא מיועד? איך אפשר לקבל אותו? אם דרוש לכם מידע נוסף על השירות, פנו למרפאה שלכם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל