חיפוש

dsdsdsd
שירותי כללית

 

 

 

 

הורמון גדילה‎ סומטוטרופין‎ ‎ ‎

תחומי שירות:

מעבדות

  • סל השירותים
  • קוד שירות: 72718
  • קוד משרד הבריאות: 83003

מהו השירות?

בדיקת דם לבירור רמת הורמון הגדילה סומטוטרופין.

מה צריך לדעת על השירות?

מהי המטרה של בדיקת הורמון גדילה?
המטרה היא לגלות מחלות הנגרמות ממחסור או מעודף בהורמון הגדילה, דרך בדיקה ומדידה (ניטור) של הורמון הגדילה שנקרא גם סומטוטרופין. הבדיקה הזאת גם משמשת לבחינת התפקוד של בלוטת יותרת המוח.

הורמון הגדילה, שמיוצר בבלוטת יותרת המוח, הכרחי לגדילה ולהתפתחות תקינות של ילדים. ילדים שגופם מייצר פחות מדי הורמון גדילה, גדלים לאט יותר מילדים אחרים. עודפים בהורמון הגדילה נגרמים בדרך כלל מגידול שפיר בבלוטת יותרת המוח. עודפים כאלה גורמים לצמיחה מואצת לגובה של יותר משני מטרים וכן לחולשה, לכאבי ראש ממושכים ולהתבגרות מאוחרת. במסוגרים אחראי ההורמון לשמירה על צפיפות העצמות ועל מסת השרירים.

מחסור בהורמון הזה בקרב מבוגרים עלול לפגוע בצפיפות העצמות ובמסת השרירים. ייצור יתר של הורמון הגדילה במבוגרים עלול לגרום לשלל תסמינים קשים: התעבות והתרחבות של העצמות, התעבות העור, הזעה מוגברת, עייפות, כאבי ראש, כאבי מפרקים, תסמונת התעלה הקרפלית וגדילה בלתי תקינה של איברי פנים.

איך מאבחנים מחסור בהורמון גדילה?
כדי להעריך את מלאי הורמון הגדילה עושים תבחין תבחין גירוי. זוהי בדיקה שבה מוזרק לילד חומר שמטרתו לגרום להפרשה של הורמון הגדילה באופן מלאכותי. היות שזהו חומר שמעודד את הפרשת ההורמון, יכולים הרופאים לבדוק אם הוא מופרש בכמות מספקת.

מתי עושים בדיקה של הורמון הגדילה?
כשילד קטן באופן משמעותי מבני גילו, והתברר שהוא אינו סובל מתת־פעילות של בלוטת המגן.

כיצד מטפלים במחסור בהורמון הגדילה?
באמצעות תחליפים מלאכותיים להורמון הגדילה.

מי מפנה לבדיקה של הורמון הגדילה?
אנדוקרינולוג ילדים.

זה עולה לי כסף?
לא.


לבדיקת זכאות אישית

מערכת סל השירותים נועדה לתת לכם את המידע המלא והמעודכן ביותר על השירותים המגיעים לכם בכללית. שימו לב, המידע המתפרסם במערכת עשוי להשתנות מעת לעת כתוצאה משינויים בשירות או בסל כללית. נא לקרוא את תנאי השימוש המלאים לפני השימוש במערכת סל השירותים

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש