חיפוש

dsdsdsd
מי זכאי לגמלת סיעוד

מי זכאי לגמלת סיעוד

מדריך ללקוחות כללית: חמשת הקריטריונים לקבלת גמלת סיעוד מהביטוח הלאומי

חני שליט

חני שליט

צירוף של חמישה תנאים קובעים את הזכאות לגמלת סיעוד:

1. תושב ישראל שהגיע לגיל הפרישה.

2. גר בקהילה ולא במוסד. מי שנמצא במוסד סיעודי או בבית אבות (מוסדות החייבים ברישוי של משרד הבריאות או משרד הרווחה), לא יהיו זכאים לגמלה.

3. ההכנסות שלו אינן עולות על הסכומים הבאים:

הכנסה

גימלה​

יחיד​

עד 9,464 שקלים

גמלה מלאה​

יחיד​

מעל 9,464 ועד 14,196 שקלים

50 אחוזים​

זוג​

עד 14,196 שקלים

גמלה מלאה​

זוג​

מעל 14,196 ועד 21,294 שקלים

50 אחוזים​

 * הטבלה מעודכנת נכון ל־01.01.2016

4. הוא אינו מקבל קצבה לשירותים (לנכה שנפגע בעבודה או לנכה כללי) מן המוסד לביטוח לאומי, ואינו מקבל גמלה לטיפול אישי או להשגחה מאוצר המדינה (המקבל גמלה שכזאת יבחר בינה ובין גמלת הסיעוד שעל פי חוק ביטוח סיעוד).

5. הוא נמצא זקוק במידה רבה לעזרתו של אדם אחר בביצוע פעולות יום יומיות (להתלבש, להתרחץ, לאכול, לטפל בהפרשות, להתהלך בבית וכדומה) או הוא נמצא זקוק להשגחה בבית למען בטיחותו ובטיחות הסובבים אותו.

תוכן העניינים:
הליך קבלת הגימלה
השירותים שיינתנו לזכאי לגמלת סיעוד
ניתן להמיר שעות סיעוד ולקבל
הטבות לניצולי שואה

הליך קבלת הגימלה:

1. לאחר שתתקבל התביעה לגמלת סיעוד בסניף המוסד לביטוח לאומי, ויימצא שהמבוטח עונה על התנאים המפורטים, יבדוק איש מקצוע (אחות, פיזיותרפיסט ועוד) את המבוטח בביתו, כדי לקבוע את מידת תלותו בעזרת הזולת, או את מידת ההשגחה שהוא זקוק לה.

2. לקשישים בני 90 ומעלה תינתן אפשרות להיבדק על ידי גריאטר או פסיכוגריאטר.

3. על פי תוצאות הבדיקה יחליט המוסד לביטוח לאומי אם המבוטח זכאי לגמלת סיעוד, ויקבע את שיעור גמלת הסיעוד שהוא זכאי לה ואת תקופת הזכאות.

4. במקרים שההגבלה בתפקוד היא זמנית, תינתן גמלת סיעוד לתקופה זמנית.

5. אם המבוטח אינו עונה על חמשת התנאים האלה, יודיע המוסד לביטוח לאומי בכתב שתביעתו לגמלת סיעוד נדחתה, והוא יהיה רשאי לערער על ההחלטה הזאת בבית הדין לעבודה. למי שידו אינה משגת לשכור עו"ד יוכל לבקש עו"ד מלשכת הסיוע המשפטי במשרד המשפטים.

השירותים שיינתנו לזכאי לגמלת סיעוד:

שיעור הגימלה נקבע לפי מידת התלות של המבוטח בעזרת הזולת או לפי מידת ההשגחה שהוא זקוק לה. הזכאי לגימלה, בוחר את השירותים הרצויים לו, אחד או יותר, מתוך סל השירותים הקיים.

שיעורי הגמלה להלן מתייחסים רק לשני סוגי שירותים מתוך סל השירותים:  שעות טיפול שבועיות בבית וימי ביקור במרכז יום. השיעורים של השירותים שלא פורטו כאן, יימסרו לכם על-ידי העובד הסוציאלי של שירותי הרווחה העירוניים, שיבקר בביתכם וייעץ לכם בבחירת סל השירותים המתאים לכם.

על-פי החוק נקבעו שלוש רמות לשיעור הגימלה:
רמה א - מי שנמצא תלוי במידה רבה בעזרת הזולת ברוב פעולות היום יום, וכן מי שנמצא זקוק להשגחה, זכאי לגימלת סיעוד בשווי 9.75 שעות טיפול שבועיות, או בשווי של חמש שעות טיפול שבועיות, למי שזכאי לגמלה מופחתת עקב הכנסות.
למי שבוחר לבקר במרכז יום:
- יום ביקור שווה בערכו לשתי שעות טיפול בבית.   
- מספר הימים המרבי לביקור במרכז יום - 4.5 ימים בשבוע,
(למי שגימלתו מופחתת עקב הכנסות - שני ימים בשבוע).

רמה ב - מי שנמצא תלוי במידה רבה מאוד בעזרת הזולת ברוב פעולות היום יום ברוב שעות היממה, זכאי לגמלת סיעוד בשווי 16 שעות טיפול שבועיות, או בשווי של שמונה שעות טיפול שבועיות, למי שזכאי לגמלה מופחתת עקב הכנסות.
למי שבוחר לבקר במרכז יום:
- יום ביקור שווה בערכו ל-2.75 שעות טיפול בבית.
- מספר הימים המרבי שאפשר לבקר במרכז יום - 5.5 ימים בשבוע, (למי שגמלתו מופחתת עקב הכנסות - שני ימים בשבוע).

רמה ג - מי שנמצא תלוי לחלוטין בעזרת הזולת בכל פעולות היום יום בכל שעות היממה, וכן מי שנמצא זקוק להשגחה מתמדת, זכאי לגמלת סיעוד בשווי 18 שעות טיפול שבועיות, או בשווי של תשע שעות טיפול שבועיות (מי שזכאי לגמלה מופחתת עקב הכנסות).
למי שבוחר לבקר במרכז יום:
- יום ביקור שווה בערכו ל-2.75 שעות טיפול בבית.
- מספר הימים המרבי שאפשר לבקר במרכז יום - 6 ימים בשבוע
(למי שגמלתו מופחתת עקב הכנסות - 3 ימים בשבוע).
בחזרה למעלה

ניתן להמיר שעות סיעוד ולקבל:

- אספקת מוצרי ספיגה חד-פעמיים.   
- משדר מצוקה.   
- שירותי מכבסה.

השירותים, כולל המרת שעות סיעוד במרכז יום יינתנו על פי החלטה של ועדה מקומית מקצועית לענייני סיעוד (אחות של שירותי בריאות כללית, עובדת סוציאלית של לשכת הרווחה העירונית ועובד המוסד לביטוח לאומי.
בחזרה למעלה

הטבות לניצולי שואה

הקרן לרווחת ניצולי שואה מממנת באופן קבוע תוספת טיפול סיעודי של תשע שעות שבועיות לניצולי שואה התלויים לחלוטין בזולת (רמות ב' ג' לעיל). זכאים לקבל את הסיוע:
- מי שחיו תחת הכיבוש הנאצי בתקופת מלחמת העולם השנייה ושעברו את התקופה בגטאות, מחנות ריכוז או במסתור, תוך סיכון חיים או שחיו בארצות שהיו גרורותיה של גרמניה הנאצית כמו רומניה, בולגריה, צרפת, איטליה והונגריה וסבלו מרדיפות הנאצים. וכן מי שברחו משטח הכיבוש: מגרמניה אחרי 1933, מאוסטריה אחרי 1938, ומיתר הארצות אחרי פרוץ המלחמה וכיבוש עד ליום 8.5.1945.

- נפגע השואה, סיעודי, תלוי לחלוטין בעזרת הזולת בכל פעולות היומיום , והוגדר על־ידי המוסד לביטוח לאומי כזכאי לגמלת סיעוד בשיעור 150 אחוזים או 168 אחוזים.
בחזרה למעלה

חני שליט היא העובדת הסוציאלית הראשית של כללית לשעבר

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש