חיפוש

dsdsdsd
כירופרקטיקה לטיפול בכאבי גב

רפואה משלימה עם כירופרקטיקה

באמצעות הכירופרקטיקה מטפלים בבעיות מכניות של עמוד השדרה ושל מערכת השריר־שלד כדי לשפר את הבריאות. היא טובה בכל גיל ובכל מצב - גם לתינוקות וגם לתחזוקה שוטפת של הגוף

ד"ר ליאור סילורה

ד"ר ליאור סילורה

​​היפוקרטס, אבי הרפואה המערבית שחי בין 460 ל־377 לפני הספירה, אמר כי  בעמוד השדרה נמצא השורש לכל המחלות. בעיות בעמוד השדרה אכן משפיעות על  מכלול שלם של תפקודי הגוף ובהן: בעיות נשימה, בעיות במיתרי הקול, בעיות הורמונליות, מצבי רוח, לחץ דם ודופק מהיר.

אורח החיים המודרני - הכולל ישיבה ממושכת מול המחשב, יציבה לא נכונה, חוסר בפעילות גופנית ומתחים - יוצר עומס שרירי המצטבר באזורי הגוף השונים ולאורך החוליות של עמוד השדרה והצוואר. עם השנים, העומס והמתח השרירי המצטברים מצמצמים את תנועת החוליות ובעקבות זאת מופיעות בעיות באזור הראש, הגב, הצוואר,השכמות ובאזורים אחרים בגוף.

כירופרקטיקה? מה זה בכלל?

הכירופרקטיקה ידועה בעולם המערבי רק כמאה שנה, אבל כבר בימי  קדם הבינו את חשיבותה של מערכת העצבים כמרכז השליטה בגוף ואת שורשיה המצויים בעמוד השדרה.

שיטת הטיפול הכירופרקטי מבוססת על  מניפולציה, שהיא  פעולה שבאמצעותה משחרר הכירופרקטור את החוליה ומחזירה לטווח תנועות  מלא. הטיפול מבוצע ללא תרופות או ניתוחים.

מקור המילה כירופרקטיקה הוא מהשפה היוונית ופירושה: "טיפול בעזרת הידיים". באמצעות הטכניקה הידנית בטיפול הכירופרקטי,  מזיז המטפל את חוליות הגוף בהמטרה להסיר את הלחץ מהחוליות המקובעות, כדי לתקן את הסיבה שהובילה  לכאב.

לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ בכללית רפואה משלימה לחץ/י כאן>>

איך הכירופרקטיקה יכולה לעזור לי?

הכירופרקטיקה אינה מתמקדת בסימפטומים, אלא עוסקת בחקר שורש הבעיה ובפתרונה. הטיפול בכירופרקטיקה יעיל בעבור מגוון מצבים של חולי וליקויים בריאותיים ובהם:
• כאבי גב וצוואר.
• כאבים באגן ובגפיים התחתונות.
• נימולות וחוסר תחושה בגפיים.
• כאבי ראש.
• מיגרנות וסחרחורות.
• פריצות דיסק.
• בעיות ניווניות וכאבי פרקים.
• פציעות ספורט.
• תאונות.
• טיפול בעקמת  ושינויים הורמונליים בהריון הגורמים להתרופפות  רצועות האגן.

מהי מטרת הטיפול הכירופרקטי ואיך הוא מתבצע?

בבדיקה הראשונה הכירופרקטור ינסה למצוא את שורש הבעיה ומקור הכאב. הניסיון, הידע והמיומנות של הכירופרקטור הם כלים חשובים לאבחון נכון . לאחר איתור הכאב ומקור הבעיה, מחזיר המטפל באמצעות הכירופרקטיקה תנועה תקינה לחוליות ומשחרר מהן את הלחץ. מטרת הטיפול היא לשפר את יכולת הגוף לוויסות עצמי על ידי  השפעה על מערכת העצבים, השולטת ומתאמת בין כל האברים והמערכות בגוף. הטיפול נועד לשפר את תפקודי  עמוד השדרה ועל־ידי כך לטפל בכאב. במהלך הטיפול, מאבחן הכירופרקטור בעזרת עבודת ידיים את מצב עמוד השדרה ואת נקודות הכאב הקשורות לשלד, לעצמות,לשרירים ולגולגולת.

הטיפול מבוסס על הנעה ידנית, עדינה, ספציפית ומהירה. בנוסף, משתמש הכירופרקטור גם במתיחות כשהלקוח/ה שוכב/ת על  מיטת טיפול מיוחדת. העיסוי והנעת החוליות מקלים בלחצים ובכאב. הליך הריפוי  הדרגתי ומתרחש לאחר שהוחזר טווח התנועה התקין לחוליות הבעייתיות ולאחר שתוקנו הסטיות במיקום וביחס הבין חולייתי .בנוסף, הלקוח המטופל לומד לבצע תרגילים קלים המותאמים לו באופן אישי לתרגול בבית.

האם כירופרקטיקה מתאימה גם לתינוקות וילדים?

מחקרים שונים מראים שהכירופרקטיקה מטפלת בהצלחה בבעיות רבות אצל ילדים ובהן: כאבי גב וצוואר, כאבי ראש, דלקות כרוניות בדרכי הנשימה ובמערכת אף־אוזן־גרון, כאבי בטן אצל תינוקות, הפרעות במערכת העיכול וכאבי גדילה.

כאבי גב אצל ילדים? זה לא מוקדם מידי?

רוב בעיות הבריאות שמבוגרים לוקים בהן נובעות מחוסר איזון של עמוד השדרה מגיל הילדות. בנוסף, במהלך הלידה נתונים התינוקות ללחצים, העלולים לגרום לתזוזות ולסטיות בעמוד השדרה. תינוקות סובלים מבעיות בעמוד השדרה בשבועות הראשונים בגלל תהליך הלידה ואחר כך בגלל הנפילות רבות בבית כשהם לומדים ללכת. לחץ בין חוליות עמוד השדרה יכול להשפיע על איכות השינה של התינוק ועל תפקודים רבים אחרים: קצב התפתחות, לימוד הליכה, שווי משקל, והתפתחות מוטורית.

אחד היתרונות של טיפולי כירופרקטיקה לתינוקות הוא בפיתרון לדלקות אוזניים כרוניות. במחקרים רבים הוכח שטיפול לשחרור הצוואר בתינוקות עם דלקת אוזניים כרונית יעיל בהשוואה לטיפול באנטיביוטיקה וחסר תופעות לוואי. הנה כמה טיפים להורים שיעזרו להם למנוע כאבי גב אצל ילדיהם:

1. ברוב המקרים נגרם לילד נזק, כאשר ההורים מעמידים אותו על הרגליים או מנסים להושיב אותו הרבה לפני שהוא מוכן לכך מבחינה פיזית. בדרך כלל, הסיבה לכך שילד אינו עומד או הולך היא מפני שעמוד השדרה בגופו אינו מפותח מספיק למעמסה זו.  לכן יש לתת לתהליך להתרחש באופן טבעי.

2. נשיאה לא נכונה של התינוק במנשא הנתלה על הגוף יכולה לגרום נזק. הורים המייצבים את התינוק במאוזן לגוף (בטן מול בטן) גורמים ללחץ מיותר על עמוד השדרה שלו, הדרך הנכונה להחזקת התינוק היא כשהוא  שכוב על הצד מאזור החזה לכיוון המותן הנגדית.

3. כאשר התינוק גדל, חייבים להתאים לו את הכיסאות הנכונים לבית ולמכונית. הורים צריכים גם לשים לב לתנוחות הראש, כאשר ילד נרדם בעגלת טיולון או במכונית. לתינוקות רצוי לקנות כרית מיוחדת שתומכת בראש או לאלתר כרית  שתרים את הראש משום שהשרירים שלהם אינם חזקים ומפותחים בצוואר וזה הזמן שבו אפשר לגרום לעיוותים.

באיזה גיל אפשר להתחיל בטיפול כירופרקטי?

רצוי להביא את התינוק לבדיקה ראשונה אצל הכירופרקט בגיל ארבעה  שבועות ולאחר מכן לבדיקות תקופתיות כל ששה חודשים. בטיפול עצמו ניתן להתחיל החל מגיל שלושה חודשים.

במהלך גדילתם נחשפים הילדים לפעילות גופנית מרובה ולנפילות מרובות העלולים לגרום להפרעות בחוליות עמוד השדרה. בגילאים של צמיחה וגדילה חשוב מאוד לדאוג לאיזון של החוליות והשרירים ושל עמוד השדרה. הורים צריכים ללמד את הילד הרגלים נכונים של שכיבה, ישיבה ועמידה הנחיות אלו ינתנו על־ידי הכירופרקטור.

ישנם תינוקות שהודות לטיפול  הכירופרקטי נמנעים מלהגיע לניתוח כפתורים באוזניים לעיתים  הטיפול, במקרה זה, משולב עם טיפול הומאופתי  לתינוקות במרפאות של כללית רפואה משלימה.

האם הכירופרקטיקה טובה להריון?

בקרב נשים הרות קיימת חשיבות מיוחדת לבריאות עמוד השדרה, שכן עם  צמיחת הבטן ותוספת המשקל משתנה היציבה והחוליות נתונות ללחצים חדשים. גם לאחר הלידה חשוב לטפל בעמוד השדרה בשל  השינויים שעברו על הגוף. כך לדוגמה, השינויים ההורמונליים שמלווים את תקופת ההריון גורמים להתרופפות רצועת האגן.

נשים הרות שמטופלות אצל כירופרקטור נהנות מיציבה משופרת ומהקלה בתופעות הקשורות בהריון כגון :כאבי גב וגפיים. מחקרים מראים, שנשים הרות שקיבלו טיפול כירופרקטי עברו לידה קלה וקצרה יותר.

האם כירופרקטור יכול לזהות בעיות עתידיות?

אבחון מוקדם של ליקויים בעמוד השדרה עשוי למנוע את התפתחותה של המחלה ואת הופעת הכאבים בעתיד. לכן, כדאי לבקר אצל הכירופרקטור לצורך בדיקה תקופתית, בדומה לביקורים אצל רופא השיניים.

כ־90 אחוזים מכלל האוכלוסייה סובלים בשלב מסוים בחיים מכאבי גב וכ־99 אחוזים מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים מפגם הקיים בעמוד השדרה. בנוסף, רבים סובלים באופן תקופתי או קבוע מהגבלה בתנועת החוליות, הגורמת להפרעה בתפקוד הפנימי והחיצוני של הגוף. לכן,חשוב להגיע לבדיקה תקופתית וטיפול מונע אצל הכירופרקטור.

ד"ר ליאור סילורה הוא אחראי תחום כירופרקטיקה ברשת המרפאות של כללית רפואה משלימה

לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ בכללית רפואה משלימה לחץ/י כאן>>

 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש