חיפוש

dsdsdsd
רפואה משלימה ללב

תנועה זורמת אל הלב

התנועה הרכה והעדינה המאפיינת כל כך את הטאי צ`י הופכת אותה לפעילות נפלאה למבוגרים, שיכולים גם ליהנות ממנה,גם להתמיד בה, אבל בעיקר להפיק ממנה תועלת בריאותית ייחודית

דני טל

דני טל

טאי צ'י היא פעילות נפלאה למבוגרים והבשורה הזאת מגיעה הפעם מסין: 27 סיניות מבוגרות שסבלו מגורם סיכון אחד לפחות למחלת לב השתתפו תוכנית טאי צ`י בת 12 שבועות. 

רק משתתפת אחת נשרה מהתוכנית, בעוד שכל השאר התמידו בפעילות. מדובר בשיעור התמדה גבוה, שאינו אופייני בדרך כלל לקבוצות התעמלות דומות.  

מחול איטי ודמיון מודרך

מקורה של הטאי צ`י באמנות לחימה עתיקה והיא מתמקדת בחיזוק שרירים, גמישות ושיווי משקל באמצעות תנועות איטיות ועגולות המזכירות סוג של מחול. בנוסף, המתעמלים מונחים לעשות שימוש בדמיון מודרך ולהעמיק את נשימתם.   

מחקרים מצאו שניתן לצמצם את הסיכון לנפילות בקרב קשישים העוסקים בטאי צ`י, להפחית את ערכי לחץ הדם שלהם ולהקל על תסמיני דלקת פרקים. כמה מחקרים אף מצאו שהפעילות יכולה לתרום לשיפור תפקוד כלי הדם בקרב אנשים בריאים ובקרב הסובלים ממחלות לב וכלי דם.      

בניגוד לדימוי האיטי והרגוע, טאי צ`י עשויה להיות פעילות דינמית למדי, המקבילה למאמץ הנדרש בהליכה מהירה - פעילות מומלצת במיוחד לאוכלוסייה המבוגרת - ויכולה לשמש תחליף להליכה על המסילה, כך טוענת רות טיילור-פיליאה, דוקטורנטית באוניברסיטת קליפורניה ושותפה לעריכת המחקר.     

לדבריה, שיעור המרוצים מהפעילות בין משתתפות המחקר היה ``גבוה מאוד``. אחת הסיבות לכך היתה ההתאמה התרבותית הגבוהה של הפעילות לקהל. עם זאת, אין להסיק מכך שנשים מרקע תרבותי שונה יתקשו ליהנות מהפעילות.

שלוש פעמים בשבוע      

המשתתפות במחקר סבלו מגורם סיכון אחד לפחות למחלת לב, כיתר לחץ דם, כולסטרול גבוה או סוכרת​. הנשים עסקו בטאי צ`י שלוש פעמים בשבוע במשך שעה כל פעם ולאורך תקופה של 12 שבועות. אף אחת מהנשים לא נפלה או נפצעה במהלך הפעילות וכאמור, רק אישה אחת פרשה.    

לעובדה זו יש חשיבות רבה, אומרת טיילור-פילאה, לאור העובדה ששיעור הנשים הפורשות מפעילויות דומות עומד על 40 אחוזים ויותר. לדבריה, ניתן לייחס את התמדת הנשים גם לגורם החברתי וזאת משום שהפעילות התקיימה במרכז קהילתי המקומי שהיה נגיש לכל אחת מהנשים. היא ממליצה לקשישים להתעמל בשיטת יאנג, השמה דגש מיוחד על התנועות העדינות יותר של הטאי צ`י.   

בכלל, מומחים ממליצים לקשישים להצטרף לחוגי התעמלות בהן ההדרכה ניתנת על ידי אנשי מקצוע בעלי רקע וניסיון בפעילות גופנית לקשישים.  ​​​

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש