חיפוש

dsdsdsd
כורכום

כורכום נגד אלצהיימר?

בהודו מתבלים את מזון בהרבה כורכום - ושכיחות האלצהיימר נמוכה. ניסוי בעכברי מעבדה הוכיח קשר ישיר בין התבלין לבין מניעת המחלה הקשה. מחקר נוסף הראה כי הכורכום עשוי למנוע טרשת עורקים

הכורכום לא רק מוסיף לטעם, הוא טוב גם לבריאות. כך עולה מחקרים חדשים שבדקו את יעילות התבלין ההודי המפורסם מול מגוון רב של מחלות.

מחקר אחד בדק את יעילות הכורכום למניעת אלצהיימר. הנחת העבודה של החוקרים הסתמכה על כך שבהודו, בה צריכת הכורכום היא מהגבוהות בעולם, שכיחות האלצהיימר היא נמוכה ביותר. כיוון שקשר סטיסטי כזה יכול להיות מושפע מגורמים רבים, החוקרים ביקשו לבדוק את השפעת הכורכום בצורה ישירה.   

בעכברים, זה עובד

צוות חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה ערכו מחקר על עכברי מעבדה, שבהם גרמו להופעת מחלת האלצהיימר. החוקרים נתנו לקבוצת עכברים אחת כורכום ובדקו את תופעות המחלה ישירות במוח. העכברים שטופלו בכורכום הראו נסיגה משמעותית בסימני מחלת האלצהיימר. העבודה הזאת מחזקת את הקשר שנצפה בין צריכת כורכום מוגברת לשכיחות נמוכה במיוחד של אלצהיימר אצל ההודים.  

מחקר אחר בדק את הקשר בין הכורכום למחלת לב ולהתקפי לב והראה כי התבלין מוסגל למנוע את התהליך המאפיין את טרשת העורקים. גם כאן הרעיון הבסיסי למחקר נבע מהתצפית כי שיעור מחלות הלב בהודו הוא נמוך אף ששיעור המעשנים בה גבוה יחסית.

הכורכום נמצא יעיל גם במניעת מחלת הסרטן והוכח שהוא מגן על הריאות מפני נזקי העישון. הכורכום יעיל לחיזוק מערכת החיסון ונמצא כעת במרכזו של מחקר הבודק את האפשרות לטפל בעזרתו במלריה. וחוץ מכל זה - הוא אפילו טעים.  

מקורות:
 Curcumin inhibits formation of Abeta oligomers and fibrils and binds plaques and reduces amyloid in vivo.  J Biol Chem. 2004 Dec 7  

Curcumin blocks homocysteine-induced endothelial dysfunction in porcine coronary arteries. J Vasc Surg. 2004 Dec;40(6):1216-22.  

Innovative agents in cancer prevention. Recent Results Cancer Res. 2005;166:257-75.  

Curcumin ameliorates oxidative stress during nicotine-induced lung toxicity in Wistar rats.  

Curcumin for malaria therapy. Biochem Biophys Res Commun. 2005 Jan 14;326(2):472-4.  Ital J Biochem. 2004 Jul;53(2):82-6   

ד"ר זיו בר הוא המנהל הרפואי לשעבר של כללית רפואה משלימה   

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש