חיפוש

dsdsdsd
בחורה צעירה בפיג'מה יושבת על אסלה ועושה שלשול

שלשול: המדריך המלא

החדשות הטובות: לפעמים שלשול הוא הדרך הטבעית של הגוף להיפטר מטפילים ומחוללי מחלה. החדשות הרעות: חשוב לשים לב לתופעות לוואי שמסמנות שהמצב מידרדר ומחמיר וצריך לקבל טיפול רפואי. מה עושים כשלא רק החיים בזרימה

פרופ' רם דיקמן, ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

שלשול חריף הוא צואה מימית או נוזלית, המלוּוה לרוב בכאבי בטן (כתוצאה מכיווצים במעי). שלשול נמשך לרוב כמה ימים ובדרך כלל עובר מעצמו, ללא כל טיפול.

02

נגיפים, חיידקים או טפילים הם הגורמים העיקריים לשלשול. ויש עוד סיבות: תרופות, רגישות למזון ואלכוהול. שלשול גם עלול להיות תופעת לוואי של מחלות שונות.

03

יש לפנות לרופא אם השלשול נמשך יותר משבוע ואם יש סימני התייבשות, כאבים חזקים במיוחד בבטן התחתונה ו/או בפי הטבעת, צואה שחורה או דם בצואה וחום של יותר מ־39 מעלות.

​שלשול חמור הוא משהו שכמעט כל אחד מאיתנו חווה בשלב זה או אחר של חייו. לפעמים מדובר בתוספת "מקסימה" למחלה "מקסימה עוד יותר", לפעמים אכלנו משהו מקולקל, ולפעמים מדובר בסתם אירוע חד־פעמי שאלוהים יודע למה הוא קשור.

שלשול חריף הוא שלשול מימי או נוזלי, המלוּוה לרוב בכאבי בטן (תוצאה של כיווצים במעי) ונמשך לרוב כמה ימים. שלשול חריף עובר בדרך כלל מעצמו, ללא כל טיפול.

שלשול כרוני הוא שלשול הנמשך לרוב יותר מארבעה שבועות. זהו לרוב סימן למצב של חולי כלשהו במערכת העיכול ומחייב פנייה לבירור רפואי (עוד על כך - בהמשך).

החדשות הטובות: לפעמים שלשול הוא הדרך הטבעית של הגוף להיפטר מטפילים וממחוללי מחלה אחרים. החדשות הרעות: חשוב לשים לב לתופעות לוואי שמסמנות שהמצב מידרדר ומחמיר ושצריך לקבל טיפול רפואי.

צריכים רופאים או מרפאות? פשוט לחפש
רוצים לקבוע תור? עושים את זה בקליק

האוכל שאנחנו אוכלים נשאר במצב עיסתי־נוזלי במשך רוב שלבי העיכול. השאריות, שלא נספגו במערכות הגוף, עוברות במעי הגס, שם נספגים מהם עוד נוזלים. מה שנשאר הוא משקע מוצק למחצה המוצא את דרכו בסופו של דבר החוצה. זוהי הצואה שלנו. 

במקרים של שלשול, תוצרי העיכול של המזון ושל הנוזלים חולפים מהר מדי או בכמויות גדולות מדי במעי, כך שאין לגוף די זמן לספוג בחזרה את הנוזלים שבעיסת המזון, וההפרשות נשארות נוזליות. לפעמים, במקביל לתנועה המהירה מדי ולחוסר בספיגת הנוזלים, יש גם הפרשה אקטיבית של מים מדופן המעי אל תוך הצואה. זה מה שקורה לעיתים בזיהומים חיידקיים.

השלשול המימי, הצורך לרוץ לשירותים לעיתים תכופות וכאבי הבטן מאפיינים התקף שלשול בגלל זיהום ונמשכים לרוב יומיים־שלושה.

מודים, זה חרא של מדריך
32637928.jpg

רוב מקרי השלשול מקורם ב"חברים" שלא הוזמנו למסיבה. במקרה הזה המעיים הם שומר הסף התוקפני שידאג להוציא אותם כמה שיותר מהר החוצה.

נגיפים: לכמה מהנגיפים מחוללי השלשולים יש שמות נחמדים ותמימים כמו, למשל, נורווֹק (Norwalk) או רוטווירוס (Rotavirus) אבל זה לא משנה. העניין הוא שקל להידבק בהם, והם אלה שמערערים את שפיות המעיים שלנו.

חיידקים או טפילים: כל מי שטיילו בהודו יודעים היטב כי מזון או מים מזוהמים הם מקור מצוין להעברת חיידקים או טפילים. כולנו מכירים אותם בשמותיהם: חיידק הקולי הצואתי, השיגלה וכמובן הסל־מו־נ־לה.

יש גם מקרים שבהם השלשול הוא תגובה פיזיולוגית לחומרים טבעיים או כימיים שלא עושים לנו טוב: 

שלשול כתוצאה מטיפול תרופתי: כמה תרופות עלולות לגרום לשלשול, והשכיחה מכולן היא האנטיביוטיקה. האנטיביוטיקה אומנם מחסלת את החיידקים הרעים, אבל גם את החיידקים הטובים - אלה ששומרים על איזון במעיים שלנו. כשהחיידקים הטובים מתים, עלולה התוצאה להיות שיטפון בשירותים.

שלשול כתוצאה מרגישות למזון: הלקטוז (סוכר החלב) עלול לגרום שלשולים למי שרגישים לו. כך גם הפרוקטוז (סוכר הפירות) וכך גם הגלוטן - חלבון הנמצא בדגנים שונים, ובהם חיטה. נוסף על כך ישנם מי שרגישים לממתיקים מלאכותיים. אלה נמצאים בשימוש נרחב בקרב שומרי המשקל ונפוצים בכל משקאות הדיאט וגם בסוכריות ובמסטיקים.

שלשול כתוצאה משתיית אלכוהול: שלשול כרוני קשור לעיתים לשתייה מרובה של אלכוהול. בזמן שהאלכוהול נספג בגוף, מאבדים תאי המעי את יכולתם לספוג מים, והמים שלא נספגו בגוף משתחררים החוצה דרך המעי הגס. שלשול מהסוג הזה נמשך כל עוד האלכוהול נוכח במערכת העיכול - בדרך כלל במשך כמה שעות.

שלשול כתופעת לוואי של מחלות: שלשול הוא לעיתים תסמין של מחלות חמורות יותר כמו מחלת קרוהן, דיזינטריה, כולרה וסרטן של המעי הגס או המעי הדק). 

שלשול נחשב לדרך הטבעית של הגוף להגן על עצמו ולהתמודד עם סוגים שונים של תחלואים, ולעיתים טיפול בתרופה שמפסיקה את השלשול עלול להאריך את משך המחלה.

לפעמים שלשול פשוט עלול להסתבך, ולכן במקרים הבאים יש לפנות לבדיקת רופא:

שלשול שנמשך יותר משבוע ימים.

סימנים המצביעים על התייבשות: צמא מוגבר, תחושה משמעותית של יובש בעור ובפה, תחושה של סחרור, השתנה מועטה וכהה מאוד או היעלמות הצורך להשתין.

כאבים חזקים במיוחד בבטן התחתונה ו/או בפי הטבעת.

צואה שחורה או דם בצואה. 

שלשול המלוּוה בחום של יותר מ־39 מעלות או סימני התייבשות למרות ההקפדה על שתיית נוזלים.

במקרים האלה מומלץ לפנות לרופא המשפחה, והוא - במידת הצורך - יפנה לבדיקות נוספות אצל רופאים מומחים. (ההמלצות המובאות כאן מתייחסות אך ורק לבוגרים. הטיפול בשלשול אצל תינוקות או בשלשול אצל ילדים הוא שונה). 

בכל בית חולים של כללית קיים שירות לבירור הפרעות בתנועתיות מערכת העיכול במסגרת המכון הגסטרואנטרולוגי. ואם סובלים מתנועתיות לקויה ומשלשולים רבים, ניתן לפנות אליו כדי לעשות סדר במערכת. לשם כך יש להצטייד בהפניה מרופא המשפחה. 

הלכתם לרופא? רוב הסיכויים שהפגישה תכלול הרבה שאלות, הקשבה לבטן ואולי גם הפניה לבדיקות דם ולבדיקות צואה.

לפעמים השאלות מביכות, לפעמים בזמן התור נמצאים בלחץ ושוכחים דברים, ולכן מומלץ להתכונן לפגישה עם הרופא ולרשום מראש:

• מתי בדיוק התחיל השלשול?

• האם מדובר במצב מתמשך או שמדובר בהתקפים?

• האם שיניתם דבר מה באורח החיים שלכם?

• האם התחלתם להשתמש בתרופות חדשות או במזון שלא הכרתם קודם?

• עד כמה חמורות התופעות שמהן אתם סובלים והאם יש משהו ששמתם לב שעוזר למניעת השלשול?

• האם יש לכם חום?

• האם חזרתם מטיול ארוך בחו"ל או מטיול בארץ ואכלתם או שתיתם מזון או מים מזוהמים?

• האם השלשול הוא גם בלילה או רק ביום?

האם יש דם ביציאה? האם השלשול ירוק או ירקרק? האם מדובר בשלשול עם ריר (או במילים אחרות: מזכיר נזלת)?

עד המפגש עם הרופא מומלץ לשתות כמויות גדולות של נוזלים כדי למנוע מצב של התייבשות ולהימנע ממזונות העשירים בסיבים תזונתיים, ממזונות עתירי שומן ומאוכל מתובל במיוחד.

קיימות תמיסות לשתייה המתאימות במיוחד למצבים של שלשול כמו הידראן (Hydran). הן מוצעות למכירה בבתי המרקחת ללא מרשם רפואי. התמיסות האלה נקראות בשפה המקצועית ORS, ראשי תיבות של Oral Rehydration Solutions. אפשר גם להכין בבית תמיסה כזאת המבוססת על מי אורז בתוספת של מלח, אשלגן וסוכר. תמיסה כזאת יעילה מאוד ומחזירה לגוף את מה שאיבד בשלשול.

רופא משפחה און־ליין

אנטיביוטיקה ותרופות
שלשול חולף לרוב מעצמו. אבל אם מדובר בשלשול חיידקי המלוּוה בסימני התייבשות ובחום, מומלץ לטפל בו באמצעות אנטיביוטיקה. אנטיביוטיקה אינה הטיפול הנכון במקרים של שלשול שמקורו אינו חיידקי.

תרופות שנמכרות ללא מרשם יכולות להפחית את מספר הפעמים שנרוץ לאסלה, אבל לא להחיש את ההחלמה. לעיתים, כפי שכבר הוזכר, יש סוגים של שלשול שבהם האטת ההתרוקנות עלולה דווקא להקשות על הגוף להיפטר מהמחלה. לכן, לפעמים, רצוי פשוט לזרום. תרתי משמע.

אם המצב הנוזלי נמשך יותר מחודש, זהו סימן שמדובר בבעיה כרונית הדורשת בירור מלא אצל רופא המשפחה או אצל רופא גסטרואנטרולוג. בשלשול חולף אפשר להיעזר בקלבטן (Bismuth Subsalicylate) ובמוצרים המכילים חיידקים פרוביוטיים (כמו היוגורטים למיניהם. אלה הם חיידקים טובים המסייעים לבריאות תקינה של מערכת העיכול).

שמירה על מאזן נוזלים תקין
פעילות תקינה של הגוף קשורה, בין היתר, להולכה חשמלית, וזו תלויה ברמה מסוימת של מלחים ושל מינרלים (הנקראים אלקטרוליטים) בתאים. שלשול מסיבי גורם לגוף לאבד את המלחים ואת המינרלים החיוניים, וחוסר האיזון עלול להפוך למצב חמור. לכן במקרים קשים של שלשול יש לשתות נוזלים עשירים במלחים ובמינרלים. אלה נמכרים ללא מרשם בבתי המרקחת.

תרופות מרשם
אם השלשול נובע מטיפול אנטיביוטי, ייתכן שתיאלצו להפסיק את הטיפול או להחליף את סוג האנטיביוטיקה. אפשר להתייעץ בנושא הזה עם רופא המשפחה (ואפשר גם להוסיף למזון חיידקים פרוביוטיים  באמצעות יוגורטים או בכדורים - כדור או שניים ביום).

בזמן ההחלמה משלשול חשוב לתמוך בגוף, לשתות הרבה חליטות ומרק צח, להוסיף לתפריט בהדרגה טוסטים, ביצים, אורז ועוף ולהימנע מאלכוהול, מקפאין, ממוצרי חלב וממזונות עתירי שומן או מתובלים מאוד.

להמלצות תזונה מקיפות על תזונה בזמן שלשול - לחצו כאן.

מניעת שלשול

אם אתם מאלה שחוטפים שלשול בכל פעם שרק מריחים פלאפל, כדאי שתחשבו על תפריט שיגן על מערכת העיכול הרגישה שלכם.

• רצוי להימנע ממזון ששהה זמן רב מחוץ למקרר.

• כדאי לאכול כמה שיותר מזון מבושל ולהימנע מבשר נא וממוצרי חלב.

• כשאתם מחוץ לבית, השתדלו לשתות משקאות מתוך האריזות המקוריות (מבקבוק או מפחית) ולא לשתות מי ברז או מיצים שהגיעו בקנקנים חשודים.

• יש להמעיט בצריכת אלכוהול וקפאין.

• התרחקו מדוכני פלאפל או שווארמה שאינכם יודעים מהי רמת ההיגיינה שלהם.

פרופ' רם דיקמן הוא מנהל השירות לתנועתיות מערכת העיכול, המערך לגסטרואנטרולוגיה, במרכז הרפואי רבין, בית החולים בילינסון, מקבוצת כללית

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה ומנהלת מרפאת לב העיר בפתח־תקוה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש