חיפוש

dsdsdsd
בחורה צעירה בפיג'מה יושבת על אסלה ומשלשלת

שלשול: המדריך המלא

החדשות הטובות: לפעמים שלשול הוא הדרך הטבעית של הגוף להיפטר מטפילים וממחוללי מחלות. החדשות הרעות: יש לשים לב לתופעות לוואי שמצביעות על הידרדרות רפואית שמצריכה קבלת טיפול רפואי.

בקיצור

01

שלשול חריף הוא צואה מימית או נוזלית, המלוּוה במקרים רבים בכאבי בטן (כתוצאה מכיווצים במעי). שלשול נמשך לרוב כמה ימים ובדרך כלל עובר מעצמו, בלי להזדקק לטיפול כלשהו.

02

נגיפים, חיידקים או טפילים הם הגורמים העיקריים לשלשול. ויש עוד סיבות: תרופות, רגישות למזון ואלכוהול. שלשול גם עלול להיות תופעת לוואי של מחלות שונות.

03

יש לפנות לרופא אם השלשול נמשך יותר משבוע ואם יש סימני התייבשות, כאבים חזקים במיוחד בבטן התחתונה ו/או בפי הטבעת, צואה שחורה או דם בצואה וחום של יותר מ־39 מעלות.

​שלשול חמור הוא משהו שכמעט כל אחד מאיתנו חוֹוה בשלב כזה או אחר של חייו. לפעמים מדובר בתופעת לוואי של מחלה כלשהי, לפעמים זוהי תוצאה של מזון מקולקל שאכלנו, ולפעמים מדובר באירוע חד־פעמי שלא ברור מה גרם לו.

שלשול חריף הוא שלשול מימי או נוזלי המלוּוה לעיתים בכאבי בטן (כתוצאה מכיווצים במעי). הוא נמשך בדרך כלל כמה ימים, אך עלול להימשך זמן רב יותר, אפילו שבועיים־שלושה. שלשול חריף עובר בדרך כלל מעצמו, ללא כל טיפול. הסיבה השכיחה ביותר לשלשול חריף היא זיהום נגיפי.

שלשול כרוני הוא שלשול הנמשך יותר מארבעה שבועות. זהו לרוב סימן למצב של חולי כלשהו במערכת העיכול ומחייב פנייה לבירור רפואי (עוד על כך - בהמשך). שלשול כרוני לרוב אינו נובע ממחלה זיהומית.

החדשות הטובות: לפעמים שלשול הוא הדרך הטבעית של הגוף להיפטר מטפילים וממחוללי מחלות אחרים. החדשות הרעות: יש לשים לב לתופעות לוואי שמצביעות על הידרדרות רפואית שמצריכה קבלת טיפול רפואי.

צריכים רופאים או מרפאות? פשוט לחפש
רוצים לקבוע תור? עושים את זה בקליק

האוכל שאנחנו אוכלים נשאר במצב עיסתי־נוזלי במשך רוב שלבי העיכול. השאריות, שלא נספגו במערכות הגוף, עוברות במעי הגס, שם נספגים מהם עוד נוזלים. מה שנשאר הוא משקע מוצק למחצה המוצא את דרכו בסופו של דבר החוצה. זוהי הצואה שלנו. 

במקרים של שלשול, תוצרי העיכול של המזון ושל הנוזלים חולפים מהר מדי או בכמויות גדולות מדי במעי, כך שאין לגוף די זמן לספוג בחזרה את הנוזלים שבעיסת המזון, וההפרשות נשארות נוזליות. לפעמים, במקביל לתנועה המהירה מדי ולחוסר בספיגת הנוזלים, יש גם הפרשה אקטיבית של מים מדופן המעי אל תוך הצואה. זה מה שקורה לעיתים בזיהומים.

השלשול המימי, הצורך לרוץ לשירותים לעיתים תכופות וכאבי הבטן מאפיינים התקף שלשול בגלל זיהום ונמשכים לרוב יומיים־שלושה.

מה אומרות היציאות שלך?

מודים, זה חרא של מדריך
32637928.jpg

רוב מקרי השלשול מקורם ב"חברים" שלא הוזמנו למסיבה. במקרה כזה המעיים הם שומר הסף התוקפני שאמור להוציא אותם כמה שיותר מהר החוצה.

נגיפים
יש כמה סוגים של נגיפים מחוללי שלשולים ובהם אדנווירוס (Adenovirus), נורווֹק (Norwalk) או רוטווירוס (Rotavirus). קל להידבק בהם, והם מחוללים מהומה במעיים שלנו.

חיידקים או טפילים
כל מי שטיילו בהודו יודעים היטב כי מזון או מים מזוהמים הם מקור מצוין להעברת חיידקים או טפילים. רבים מכירים את החיידקים מחוללי השלשולים בשמותיהם: אי קולי, קמפילובקטר, גיארדיה, שיגלה וכמובן סל־מו־נ־לה.

יש גם מקרים שבהם השלשול הוא תגובה פיזיולוגית לחומרים טבעיים או כימיים שלא עושים לנו טוב.

שלשול כתוצאה מטיפול תרופתי
כמה תרופות עלולות לגרום לשלשול, והשכיחה מכולן היא האנטיביוטיקה. האנטיביוטיקה אומנם מחסלת את החיידקים "הרעים", אבל גם את החיידקים "הטובים" - אלה ששומרים על איזון במעיים שלנו. כשהחיידקים "הטובים" מתים, עלולה התוצאה להיות שיטפון בשירותים.

אלה הן כמה מהתרופות האחרות שעלולות אף הן לגרום לעיתים קרובות לשלשולים: תוספי תזונה שמכילים מגנזיוםקולכיצין (לטיפול בגאוט ובקדחת ים תיכונית משפחתית), מטפורמין (לטיפול בסוכרת), נוגדי חומצה (שמכילים מגזניום, כמו מאלוקס), מעכבי חומצה (כמו אומפרזול), חוסמי בטא (כמו קרדילוק לטיפול בלחץ דם גבוה), תרופות אנטי־דלקתיות מסוג NSAID (נוגדי דלקת שאינם סטרואידים) ותרופות כימותרפיות.

שלשול כתוצאה מאי־סבילות למזון
הלקטוז (סוכר החלב) עלול לגרום שלשולים למי שסובלים ממחסור באנזים לקטז. כך גם הפרוקטוז (סוכר הפירות). נוסף על כך ישנם מי שרגישים לממתיקים מלאכותיים. אלה נמצאים בשימוש נרחב בקרב שומרי המשקל ונפוצים בכל משקאות הדיאט וגם בסוכריות ובמסטיקים.

מי שסובלים מאי־סבילות לגלוטן עלולים גם הם לסבול משלשולים בעקבות צריכה של מזון שמכיל גלוטן.

יש לשים לב: אי־סבילות לגלוטן היא בעיה שונה לחלוטין ממחלת הצליאק. חולי צליאק אינם מסוגלים לספוג גלוטן - חלבון הנמצא בדגנים שונים, ובהם חיטה. אם הם בכל זאת צורכים גלוטן, הם עלולים לסבול מדלקת קשה ומהרס של הרירית במעי הדק - מה שעלול לגרום לתת־ספיגה של פחמימות, של שומנים, של ויטמינים ושל מינרליים. צליאק - בניגוד לאי־סבילות לגלוטן - היא מחלה של המעי.

שלשול שהוא ביטוי של מחלות שונות
שלשול הוא לעיתים תסמין של מחלות כמו קרוהן, קוליטיס, תת־ספיגה (למשל בגלל מחלה של המעי הדק או אי־ספיקה של הלבלב), חוסר בהספקת דם למעי, גירוי של מלחי מרה, תסמונת המעי הרגיש (הרגיז), סרטן במעיים, למשל סרטן של המעי הגס.

גם כשהמרפאות סגורות: שירות רופאים און־ליין

ייעוץ מרחוק בשיחת טלפון או בשיחת וידאו
לקוחה מקבלת ייעוץ מרופאה בשיחת וידאו

על מה מעידים שינויים בצבע הצואה?

צואה תקינה יכולה להיות במגוון צבעים. הצבע החום של הצואה נובע מפיגמנטים של מיצי מרה.

צבע ירקרק של הצואה יכול לנבוע ממעבר מהיר של הצואה במערכת העיכול, בלי שלמיצי המרה יהיה די זמן  להשתתף בתהליך העיכול ולצבוע את הצואה. ויכולות להיות סיבות נוספות לצבע ירקרק של הצואה, ובהן צריכה של ירקות מסוימים, של תוספי מזון (בעיקר ברזל) ושל צבעי מאכל (המצויים, בין היתר, בסוכריות, בארטיקים ובמיצים).

צואה בהירה או לבנה יכולה להעיד על חסימה של דרכי המרה. לחלופין, צואה בהירה יכולה לנבוע ממינון גבוה של ביסמוט (קלבטן, ביטני X) ושל תרופות אחרות נגד שלשול.

צואה צהובה ושומנית שצפה באסלה יכולה להעיד על תת־ספיגה של שומנים, למשל כתוצאה מצליאק.

צואה שחורה או אדומה יכולה להעיד על דימום במערכת העיכול. במקרה כזה יש לפנות מיד לבדיקת רופא.

מהי המשמעות של ריר בצואה?

כמות קטנה של ריר בצואה אינה סיבה לדאגה. ריר הוא נוזל שמופרש מתאי המעי כדי להגן עליהם וכדי לאפשר לצואה מעבר קל.

אם יש כמות גדולה של ריר בצואה, ואם הצואה היא רכה או דמית, או אם סובלים מכאבי בטן, יש להתייעץ עם רופא. לעיתים ריר בצואה הוא סימן לזיהום במעי או למחלה דלקתית במעי כמו מחלת קרוהן וקוליטיס כיבית.

מתי לפנות לרופא

ברוב המקרים שלשול חולף ללא כל התערבות או בירור. לפעמים שלשול פשוט עלול להסתבך, ולכן במקרים הבאים יש לפנות לבדיקה:

• שלשול שנמשך יותר משבוע ימים.

• סימנים המצביעים על התייבשות: צמא מוגבר, תחושה משמעותית של יובש בעור ובפה, תחושה של סחרור, השתנה מועטה וכהה מאוד או היעלמות הצורך להשתין.

• כאבים חזקים במיוחד בבטן התחתונה ו/או בפי הטבעת.

• צואה שחורה או דם בצואה. 

• שלשול המלוּוה בחום של יותר מ־39 מעלות או סימני התייבשות למרות ההקפדה על שתיית נוזלים.

• אם השלשול החל בעקבות חזרה מחו"ל.

• אם נוטלים תרופה או סובלים ממחלה שגורמות לדיכוי של מערכת החיסון.

• אם מדובר במטופל שהוא בן 75 שנים ויותר.

• אם מדובר במטופלת הרה.

• אם מדובר במטופל שנותח או שאושפז באחרונה.

במקרים האלה מומלץ לפנות לרופא, והוא - אם יש צורך בכך - יפנו לבדיקות נוספות אצל רופאים מומחים (ההמלצות המובאות כאן מתייחסות אך ורק לבוגרים. הטיפול בשלשול אצל תינוקות או בשלשול אצל ילדים הוא שונה). 

מדריך: טיפולים משלימים לכאב בטן

תרמילאי ותרמילאית סובלים מבחילות ומכאבי בטן

אם הופיע שלשול אחרי שחזרתם מחו"ל - פנו לבדיקה

בכל בית חולים של כללית קיים שירות לבירור הפרעות בתנועתיות של מערכת העיכול במסגרת המכון הגסטרואנטרולוגי. ואם סובלים מתנועתיות לקויה ומשלשולים רבים, ניתן לפנות אליו כדי לעשות סדר במערכת. לשם כך יש להצטייד בהפניה מרופא. 

רוב הסיכויים שהפגישה תכלול הרבה שאלות, הקשבה לבטן ואולי גם הפניה לבדיקות דם ולבדיקות צואה.

לפעמים השאלות מביכות, לפעמים בזמן התור נמצאים בלחץ ושוכחים דברים, ולכן מומלץ להתכונן לפגישה עם הרופא ולרשום מראש:

• מתי בדיוק התחיל השלשול?

• האם מדובר במצב מתמשך או שמדובר בהתקפים?

• האם חלו באחרונה שינויים כלשהם באורח החיים?

• האם לשלשולים קדם שימוש בתרופות חדשות או צריכת מזון שלא נצרך קודם לכן?

• עד כמה חמורות התופעות שמהן סובלים? האם יש משהו שעוזר למנוע את השלשול?

• האם יש חום?

• האם השלשול החל לאחר טיול ארוך בחו"ל או במהלכו או לאחר טיול בארץ שבמהלכו נצרכו מזון או מים מזוהמים?

• האם השלשול הוא גם בלילה או רק ביום?

האם יש דם ביציאה? האם מדובר בשלשול עם ריר (שמזכיר במראהו נזלת)?

עד המפגש עם הרופא מומלץ לשתות כמויות גדולות של נוזלים כדי למנוע התייבשות. כמו כן יש להימנע ממזונות שעשירים בסיבים תזונתיים, ממזונות עתירי שומן ומאוכל מתובל במיוחד.

קיימות תמיסות לשתייה המתאימות במיוחד למצבים של שלשול כמו הידרן. הן מוצעות למכירה בבתי המרקחת ללא מרשם רפואי. התמיסות האלה נקראות בשפה המקצועית ORS, ראשי תיבות של Oral Rehydration Solutions. אפשר גם להכין בבית תמיסה כזאת המבוססת על מי אורז בתוספת של מלח, של אשלגן ושל סוכר. תמיסה כזאת יעילה מאוד ומחזירה לגוף את מה שאיבד בשלשול.

אנטיביוטיקה ותרופות
שלשול חולף לרוב מעצמו. אבל אם מדובר בשלשול חיידקי המלוּוה בסימני התייבשות ובחום, מומלץ לטפל בו באמצעות אנטיביוטיקה. אנטיביוטיקה אינה הטיפול הנכון במקרים של שלשול שמקורו אינו חיידקי.

תרופות שנמכרות ללא מרשם יכולות להפחית את מספר הפעמים שנרוץ לאסלה, אבל ספק אם יחישו את ההחלמה. אם המצב הנוזלי נמשך יותר מחודש, זהו סימן שמדובר בבעיה כרונית הדורשת בירור מלא אצל רופא המשפחה או אצל רופא גסטרואנטרולוג.

בשלשול חולף אפשר לטפל באמצעות קלבן וכן באמצעות לופרמיד ומוצרים המכילים חיידקים פרוביוטיים (כמו היוגורטים למיניהם. אלה הם חיידקים "טובים" שחשיבותם רבה לשמירה על בריאות תקינה של מערכת העיכול).

שמירה על מאזן נוזלים תקין
פעילות תקינה של הגוף קשורה, בין היתר, להולכה חשמלית במערכת העצבים ובמוח, וזו תלויה ברמה מסוימת של מלחים (הנקראים אלקטרוליטים) בתאים. שלשול מסיבי גורם לגוף לאבד את המלחים ואת המינרלים החיוניים, וחוסר האיזון עלול להפוך למצב חמור. לכן במקרים קשים של שלשול יש לשתות נוזלים עשירים במלחים ובמינרלים. אלה נמכרים ללא מרשם בבתי המרקחת.

תרופות מרשם
אם השלשול נובע מטיפול אנטיביוטי, ייתכן שיש להפסיק את הטיפול או להחליף את סוג האנטיביוטיקה. אפשר להתייעץ בנושא הזה עם רופא המשפחה, ואפשר גם להוסיף פרוביוטיקה בכמוסות או בטבליות - 1 עד 2 כמוסות (או טבליות) ביום.

שירות בית מרקחת און־ליין
מזמינים בקליק תרופות ומוצרים במשלוח עד הבית או באיסוף מבית המרקחת

רוקחת בבית מרקחת מחזיקה טאבלט ביד ומחייכת

בזמן ההחלמה משלשול חשוב לתמוך בגוף, לשתות הרבה חליטות ומרק צח, להוסיף לתפריט בהדרגה טוסטים, ביצים, אורז ועוף ולהימנע מאלכוהול, מקפאין, ממוצרי חלב וממזונות עתירי שומן או מתובלים מאוד.

להמלצות תזונה מקיפות בזמן שלשול.

מניעת שלשול

אם אתם מאלה שמתחילים לשלשל בכל פעם שאתם רק מריחים פלאפל, כדאי שתחשבו על תפריט שיגן על מערכת העיכול הרגישה שלכם.

• רצוי להימנע ממזון ששהה זמן רב מחוץ למקרר.

• כדאי לאכול כמה שיותר מזון מבושל ולהימנע מבשר נא וממוצרי חלב.

• כשאתם בחו"ל, השתדלו לשתות משקאות מתוך האריזות המקוריות (מבקבוק או מפחית) ולא לשתות מי ברז או מיצים שהגיעו בקנקנים חשודים.

• יש להמעיט בצריכת אלכוהול וקפאין.

• מומלץ להתרחק מדוכני פלאפל או שווארמה שלא מכירים את רמת ההיגיינה שלהם.

ד"ר דורון בולטין הוא גסטרואנטרולוג בכיר במערך לגסטרואנטרולוגיה של המרכז הרפואי רבין, מקבוצת כללית. כמו כן הוא מנהל מרפאת ההליקובקטר דיספפסיה במרכז הרפואי רבין

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה ומנהלת מרפאת לב העיר בפתח־תקוה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש