חיפוש

dsdsdsd
בחורה נותנת ביס בגזר

איך להתחיל דיאטה

מתי כדאי להתחיל בדיאטה ולא פחות חשוב - מתי לא כדאי להתחיל בדיאטה, גם אם ממש זקוקים לה? איך להתחיל דיאטה, איך ההחלטה הזאת קשורה לשעה ביום, לעונות השנה ולמצב הרוח שלך ואיך ההחלטה אכן מתממשת?

יעל דרור

כמה פעמים הבטחת לעצמך שמחר מתחילים דיאטה? סביר להניח שההבטחה הזאת ניתנה מספר רב של פעמים וייתכן שברוב המקרים ההבטחה הזאת לא כלל לא התקיימה.

ובאמת, מתי צריך להתחיל בדיאטה? איך להתחיל דיאטה? האם כל זמן מתאים לכך ובכלל איך להתחיל דיאטה ומהו הזמן המתאים להתחלת דיאטה?

"להתחיל דיאטה" זה  שלב חשוב מאוד, שצריך להגיע אליו בצורה נכונה ורגועה כדי שיצליח להישמר לאורך זמן. עם זאת, רוב האנשים נוטים להחליט על דיאטה מתוך סערת רגשות שלא בהכרח מתאימה ונכונה לזמן המתאים להתחיל דיאטה.

1. תחושת רעב ושובע

• מתי לא להחליט על דיאטה - לא מקבלים החלטה מהבטן. גם אם התעצבנת על המשקל או שהמכנס לא נסגר, זה לא הזמן להחליט לרדת במשקל. כאשר רעבים, המוטיבציה לחסוך קלוריות או במילים אחרות "לסתום את הפה" במסגרת הדיאטה יורדת מהר מאוד.

• מתי כן להחליט על דיאטה - כאשר שבעים, אפשר לחשוב בהגיון על מצבך. אין צורך לחכות למצב של עומס אכילה ללא הפסקה, הגורם לכאבי בטן, כדי לקבל החלטה להתחיל דיאטה. עם זאת, בהחלט חשוב לעשות זאת כאשר הבטן לא מקרקרת וכולך פנוי/ה להתמקד ברצינות בכובד המשימה שלקחת על עצמך.

2. שעת היום

• מתי לא להחליט על דיאטה - כנגזרת ממצב הרעב, לא מומלץ להחליט על דיאטה בערב, כשחוזרים הביתה רעבים מאוד לאחר יום שלם ללא אכילה מסודרת. גם שעות הלילה אינן מתאימות למשימה, כיוון שאנחנו עייפים והמאכלים המתוקים הרבה יותר קורצים.

• מתי כן להחליט על דיאטה - הבוקר הוא הזמן הנכון ביותר להתחיל במשימה. בבוקר יש לנו אנרגיות של התחלה. בדרך כלל אנו לא רעבים על הבוקר וגם רגשות המצפון על הבליסה של אתמול יכולים מאד לעזור לנו לקבל החלטה נכונה ולהתחיל, סוף כל סוף, בדיאטה.

3. מועדי השנה

• מתי לא להתחיל בדיאטה - אין כמו תאריך משמעותי בלוח השנה, על מנת לעזור לנו לגייס את המוטיבציה לדיאטה. עם זאת, חשוב לא ליפול בפח ולקבוע תאריך שלא נוכל לעמוד בו. לדוגמה, ראש השנה הוא תקופה של התחלה חדשה ורצון לאחל לעצמנו שנה יותר רזה, אך תקופה זו מתאפיינת גם ברצף של ארוחות החג ושבתונים. הבילויים הרבים עלולים לתסכל אותנו,  בזמן שאנחנו מנסים לשמור על תפריט הדיאטה אך לא מצליחים. גם הארוחות הגדולות המשפחתיות לא ממש מקלות על שמירת מסגרת התפריט.

• מתי כן להתחיל בדיאטה - צריך לבחור נכון תאריך של התחלה בלי שיהיו אחריו מכשולים רבים. יום ראשון בשבוע הוא בדרך כלל מועד מוצלח להתחיל בדיאטה. גם סיום חגי תשרי הוא זמן נהדר לקבוע את תאריך תחילת הדיאטה מבחינת עונות השנה (כדי שאולי השנה לא תוסיפו למשקלכם עוד שלושה או חמישה קילוגרמים בחורף). גם באביב, לפני שמריחים את הקיץ, כדאאי להתחיל בדיאטה, במיוחד אם אתם מעוניינים להסתובב בבגדים קצרים וחשופים בחום הגדול. לעומת זאת, אם מתמהמהים, ומתחילים בדיאטה באמצע הקיץ, כאשר הכרס כבר גדולה והלחות הגבוהה לא מקלה, המשימה הרבה יותר קשה.

4. אירועים גדולים שכוללים הרבה אוכל

• מתי לא להתחיל בדיאטה - גם אם לא הצלחת ללבוש את השמלה החשופה והצמודה לפני החתונה של חברה קרובה או לקראת בר המצווה של הבן של החברה הכי טובה או  בדרך לאירוע נוצץ מטעם מקום העבודה - זה לא הזמן להחליט על דיאטה חדשה. שפע המזונות שמחכים לכםו באירוע לא יאפשרו לכם להתמודד בכבוד עם ההחלטה להתחיל בדיאטה והתסכול רק יגרום לכם להעמיס עוד ועוד מזונות על הצלחת. גם לפני ארוחה חגיגית במסעדה או ארוחת ערב משפחתית גדולה, לא כדאי להחליט על שינוי הרגלי האכילה.

• מתי כן להתחיל בדיאטה - תעברו את האירוע בצורה טובה ושמחה (לא דיאטה, אך גם לא להגזים בכמויות). קבלו את ההחלטה להתחיל את הדיאטה מיד לאחר האירוע. ההחלטה הכי נכונה היא כאשר קמים בבוקר לאחר האירוע ויש לנו הרבה אנרגיות ומוטיבציה לתכנן דיאטה נכונה ולא להחליט להסתפק רק בגזר, חסה ואולי קצת עגבניה (זו לא דיאטה טובה!). אכן, הבוקר שלאחר האירוע הוא הזמן לעשות מעשה ולשנות את הרגלי האכילה במקום להמשיך לקטר על כמה הגזמנו ואכלנו באירוע של בת הדודה של אמא שלי.

5. מצבי רוח

• מתי לא להתחיל בדיאטה - כדי להצליח לשמור על דיאטה לאורך זמן חשוב שההחלטה על הדיאטה תהיה שקולה, יסודית וומתאימה למטרה שאליה רוצים להגיע. לכן, אל תחליטו על דיאטה כאשר אתם מלאים ברגשות רעים של כעס, עצבים, תסכול או עצבות גדולה. תנו לרגש השלילי לעבור ורק אז הציבו מטרות ותכננו לעצמכם את הדיאטה המתאימה. גם אם החבר  פיטרו אותך מהעבודה או קיבלת קנס על חניה לא תקינה, עדיין כדאי לקבל את ההחלטה על הדיאטה בצורה יותר רגועה.

• מתי כן להחליט על דיאטה - לא אמורים להיות שמחים עד לב השמים כאשר מחליטים להתחיל בדיאטה (כי אם זה המצב, כנראה שלא ממש זקוקים לדיאטה). חשוב שההחלטה על הדיאטה תהיה כאשר כאשר את/ה רגוע/ה, מרוכז/ת ושלם/ה עם עצמך. כך תוכל/י לתכנן את הדיאטה שבאמת הכי מתאימה לך וגם התוצאות יהיו הרבה יותר משמחות.

ההחלטה להתחיל בדיאטה חדשה היא לא החלטה קלה, ולכן חשוב מאד שתקבלו אותה בזמן המתאים ובידיעה שברורה לכם התשובה לשאלה "איך להתחיל דיאטה". אל תחליטו לפני שאתם יודעים לקראת מה אתם הולכים (שלא תגיעו ותגלו שיש לכם הזמנה לארוחה גדולה במסעדה שווה). תציבו את המטרות הדיאטה בצורה נכונה ואת הציפיות התאימו לאופי הדיאטה. קבלו את ההחלטה על זמן התחלת הדיאטה כאשר אתם רגועים, שבעים ומרוכזים במטרה.

יעל דרור היא דיאטנית קלינית בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש