חיפוש

dsdsdsd
לשבת זה משמין

לרזות בעמידה

השמנים יושבים מדי יום בממוצע שעתיים וחצי יותר מאשר הרזים. המשמעות: הרזים שורפים 350 קלוריות יותר מהשמנים ובחישוב שנתי מדובר בהפרש של 15 ק"ג בשנה

ד"ר מיכל גילאון

ד"ר מיכל גילאון

חוקרים מצאו את המפתח לחילוף החומרים (מטבוליזם) הנמוך של השמנים. לטענתם, השמנים מוציאים פחות אנרגיה בפעולות יומיומיות בהשוואה לרזים. הקביעה הזאת משתלבת היטב עם מושג  שהתוודענו אליו לראשונה לפני מספר שנים:  NEAT שפירושו non-exercise activity thermogenesis.

ובעברית? 

מדובר בכמות האנרגיה המבוזבזת על ידי כל פעילות שאיננה שינה, אכילה או ספורט. היא כוללת פעולות יומיומיות כמו: עמידה, הליכה, קניות, ריקוד, ניקיון הבית, נגינה בגיטרה וגם נדנוד הרגל או נקישה בעקבים.

ד"ר ג'יימס לוין, אנדוקרינולוג מ- Mayo Clinic, הוביל מחקר חדשני שעוזר להבין את מנגנוני ההשמנה. צוות המחקר בראשותו בדק את הקשר בין חוסר פעילות, הוצאה אנרגטית נמוכה והשמנה, וזאת כדי להציע טיפולים חדשים נגד מגפת ההשמנה.  

במאמר, שפורסם ב- Science, טוענים החוקרים כי ל-NEAT השפעה הרבה יותר דומיננטית על המשקל מאשר לפעילות ספורטיבית, והיא זאת שקובעת מי יהיה רזה ומי שמן.

מה החוקרים בדקו?  

המחקר בדק את מידת הפעילות של אנשים רזים ושמנים. כדי להבחין גם בתנועה הקטנה ביותר, החוקרים פיתחו מערכת של חיישנים, שעקבה אחר תנועות ותנוחות הגוף כל חצי שנייה באופן רצוף, 24 שעות ביממה במשך עשרה ימים.

במחקר השתתפו עשרה אנשים שמנים ועשרה אנשים רזים, כולם היו בריאים והמשיכו בפעילות הרגילה שלהם במהלך המחקר. הנבדקים הגיעו כל יום למרכז המחקר כדי לקבל את הארוחות שלהם לאותו היום. הם נשקלו והנתונים על הפעילות שלהם הוזנו למחשב. נאסר עליהם לעשות שני דברים: לשחות ולאכול מזון שלא הוכן על ידי מרכז המחקר.

ומה התברר?

נמצא כי אנשים שמנים יושבים מדי יום בממוצע שעתיים וחצי יותר מאשר אנשים רזים. המשמעות היא כי אנשים שמנים שורפים פחות 350 קלוריות ביום מאשר אנשים רזים.  הגברת ה- NEAT ב-350 קלוריות ליום ללא שינוי בתזונה היתה מביאה לירידה במשקל של 15 ק"ג בשנה.  

בחלק השני של המחקר, החוקרים נתנו לרזים עוד 1,000 קלוריות מדי יום כדי לגרום להם לעלות במשקל, ולשמנים נתנו פחות 1,000 קלוריות ביום כדי שירדו במשקל. שוב עקבו אחר התנועות שלהם במשך עשרה ימים והשוו את התוצאות. התברר, שגם לאחר עלייה במשקל של ארבעה ק"ג בממוצע, הקבוצה הרזה עמדה, הלכה ונעה יותר, וגם לאחר הירידה במשקל של שמונה ק"ג בממוצע, הקבוצה השמנה ישבה יותר וזזה פחות. כלומר ה- NEAT לא השתנה.  

צורך ביולוגי לשבת

לדברי ד"ר לוין, המטופלים השמנים טענו במשך שנים שיש להם מטבוליזם נמוך, אבל המטפלים אף פעם לא הבינו מה זה אומר. עכשיו נמצאה התשובה: ה- NEAT שלהם נמוך יותר, כלומר יש להם צורך ביולוגי לשבת יותר.

אדם יכול לבזבז קלוריות באימון אינטנסיבי בחדר כושר או במהלך הפעילויות היומיומיות. המחקר מראה כי לקלוריות שאנשים שורפים בפעילויות היומיומיות יש חשיבות רבה יותר ממה שחשבו בעבר.

חוסר NEAT באנשים שמנים לא מעיד בהכרח על חוסר מוטיבציה, ויש לו ככל הנראה בסיס ביולוגי גנטי. ההוכחה לכך היא שהשמנים נשארו לשבת את אותו מספר דקות במשך היום גם לאחר שירדו במשקל. ולהפך, הרזים המשיכו לעמוד וללכת יותר גם לאחר שהוסיפו במשקל.     

החוקרים מאמינים כי תוצאות המחקר צריכות לקדם מהפכה, שתחזיר לאחור את הגלגל של מגפת ההשמנה. אחת הדרכים היא ליצור שינויים סביבתיים שיאלצו את האנשים להגביר את ה-NEAT שלהם. זה אפשרי, כיוון שפעילויות כאלה לא דורשות מקומות מיוחדים או גדולים, משטר מיוחד או ציוד כלשהו. שלא כמו ריצת מרתון, NEAT אפשר בעל השגה לכולם. כדאי להדריך אנשים להתמקד גם בהוצאת האנרגיה והגברת ה- NEAT ולא רק בדיאטה לירידה במשקל.  

ד"ר מיכל גילאון היא דיאטנית קלינית במרכז שניידר לרפואת ילדים, מקבוצת כללית 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש