• ד"ר מיכל גילאון ד"ר מיכל גילאון

שמנמנה? אולי את פשוט יושבת יותר מדי

לקריאה נוחה
חוקר אמריקני מכובד טוען שאנשים שמנים פשוט יושבים שעתיים וחצי יותר בכל יום מאנשים רזים. לו רק היית יושבת שעתיים וחצי פחות, בכל יום, הוא אומר, היית משילה 15 קילו בשנה. ולא היית צריכה לאכול פחות...

 לפעילויות היומיום שלנו (כלומר שלך!) ולמספר הדקות שישבננו (כלומר ישבנך!) מחמם בכל יום את הכסא במשרד או את הספה בבית השפעה יותר גדולה על המימדים שלנו מאשר משטר קבוע של אימונים בחדר הכושר. כך טוען האנדוקרינולוג האמריקני ד"ר ג'יימס לוין ממרפאת מאיו במינסוטה.

לוין חקר את הקשר בין חוסר פעילות, הוצאה אנרגטית נמוכה והשמנה​. במאמר, שפורסם באחרונה בינואר 2005 בירחון המדעי Science, הוא טוען, כי לכמות האנרגיה הנשרפת על-ידי הגוף בכל פעילות שאיננה שינה, אכילה או ספורט​ השפעה חזקה יותר על המשקל מאשר פעילות ספורט. לדבריו, פעילות זו היא הגורם המכריע מי יהיו רזים ומי שמנים.

לסוג פעילות זו, כמו לכל אופנה אמריקנית, יש כבר אפילו מונח מקצועי שהולך ותופס מקום מכובד. קוראים לזה NEAT - Non-Exercise Activity Thermogenesis. הכוונה היא לפעילות היומיומיות השגרתיות כמו: עמידה, הליכה, קניות, ריקוד, ניקיון הבית, נגינה בגיטרה וגם נדנוד של הרגל או הקשה בעקבים.

במחקר שהוביל לוין, נבדקה מידת הפעילות של אנשים רזים ושמנים. כל נבדק כוסה בחיישנים שרשמו כל תנועה וכל תנוחה שלו מדי חצי שנייה, באופן רצוף, 24 שעות ביממה, במשך עשרה ימים. השתתפו במחקר עשרה אנשים שמנים ועשרה אנשים רזים. כולם היו בריאים והמשיכו בפעילות היומיום הרגילה שלהם במהלך המחקר.

על הנבדקים נאסר לאכול ולשתות מזון שלא הוכן על ידי אנשי מרפאת מאיו. הם הגיעו כל יום למרכז המחקר ושם קיבלו את הארוחות שלהם לאותו היום.

​​

תוצאות המחקר מפתיעות: נמצא כי אנשים שמנים יושבים מדי יום בממוצע שעתיים וחצי יותר מאשר אנשים רזים. המשמעות היא כי אנשים שמנים שורפים 350 קלוריות פחות בכל יום מאשר אנשים רזים. אילו הגבירו המשתתפים השמנים את ה-NEAT שלהם, ללא שום שינוי בתזונה (!), היו יורדים 15 קילוגרם בשנה. 

בחלק השני של המחקר, נתנו החוקרים לנבדקים הרזים תוספת של 1,000 קלוריות מדי יום, כדי לגרום להם לעלות במשקל, ולשמנים נתנו 1,000 קלוריות פחות בכל יום, כדי שיירדו במשקל. החוקרים עקבו אחר שתי הקבוצות במשך עשרה ימים והישוו את התוצאות.

להפתעתם, הקבוצה הרזה, עמדה, הלכה ונעה יותר גם לאחר העלייה במשקל, ואילו הקבוצה השמנה ישבה יותר וזזה פחות גם לאחר הירידה במשקל. כלומר ה- NEAT שלהם לא השתנה.

לדברי ד"ר לוין, אנשים שמנים טוענים כבר שנים שיש להם "מטבוליזם נמוך", אבל המטפלים אף פעם לא הבינו "מה זה אומר". עכשיו נמצאה התשובה: ה-NEAT שלהם נמוך יותר. כלומר: יש להם צורך ביולוגי יותר גבוה לשבת.

לדברי הח​וקר, חוסר NEAT באנשים שמנים לא מעיד בהכרח על חוסר מוטיבציה, ויש לו, ככל הנראה, בסיס ביולוגי גנטי. ההוכחה לכך, לדבריו, היא שהשמנים נשארו לשבת את אותו זמן במשך היום גם לאחר שירדו במשקל, ולהיפך. הרזים המשיכו לעמוד וללכת יותר גם לאחר שהוסיפו במשקל. 

מיכל גילאון היא דיאטנית קלינית במרכז "שניידר" לרפואת ילדים מקבוצת שירותי בריאות כללית, ומחברת התוכנית "דיאטה אישית און-ליין".

פורסם בראשונה בירחון Science

27 בינואר 2005

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מתחילים לחיות נכון

​סדנאות אורח חיים בריא בכללית מושלם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל