חיפוש

dsdsdsd
היכרויות באינטרנט

היכרויות באינטרנט: יכול להיות שאהבה שלך מחכה לך ברשת

היכרויות באינטרנט מביכות אותך? אתה מתפדח מזה? את מרגישה שזה אקט נואש? תתפלאו, אבל לשידוך אינטרנטי יש יתרונות רבים. מהם, ולמה כדאי לך להיעזר ברשת כדי למצוא אהבה

קטי קמחי

קטי קמחי

יעל היא רווקה תל אביבית נחשקת ובכל זאת היא כבר הרבה זמן לבד (חמש שנים מאז מערכת היחסים האחרונה שלה – ליתר דיוק). היא חיה, לומדת ועובדת בכל המקומות הנכונים ועדיין – כלום. מלבד דייטים פה ושם או רומנים קצרים – היא לא מצאה את האחד.

רונן הוא רווק רמת גני נאה. הוא עובד במקום עבודה שווה במיוחד, מכיר את מקומות הבילוי הנכונים ועדיין, למרות שהצהיר כבר לפני שנתיים שהוא מוכן להתמסד – הוא לא פגש את האחת.

כן, שניהם שמעו על אופצית ההכרויות באינטרנט אבל שניהם עדיין נמנעים מלפרסם את עצמם באחד מהם. למה? כי, לטענתם, הם "לא נואשים עד כדי כך עדיין".

השדכנית השכונתית

האינטרנט, למרות הסקס אפיל שלו, עדיין נחשב לשדכנית השכונתית, ובינינו, קשה להודות שאנחנו זקוקים לאחת כזו. האגו מרים את הראש ותוהה: "מה, אני לא מספיק איכותית, או מספיק איכותי, כדי שיבחינו בי בלי המדיום המביך הזה?"

אבל, מתברר שרבים מאיתנו, גם היפים והנחשקים, מבינים שלשידוך אינטרנטי יש יתרונות שקשה לשים בצד.

ד"ר דוד לוין, חוקר תרבות ואינטרנט, אומר: "בעבר, אנשים היו נפגשים בתיכון, בצבא או באוניברסיטה, מתאהבים ויוצרים משפחה. היום, גיל הנישואים התאחר וכל ההקשרים בהם פעם היו פוגשים בני זוג בצורה טבעית לא קיימים".

גיל המוכנות להתמסדות זז בעשור (לפחות) כך שנדיר למצוא זוגות ששורדים יחד מהתיכון או הצבא ועד החתונה והאינטרנט עוזר לכל אלה שהתמקמו ומתקשים לפגוש אנשים חדשים. כל אלה שעובדים בעבודה מסודרת ויודעים שמשם לא תבוא הגאולה, אלה שעברו לגור מחוץ למרכז תל אביב, שחיי הבילוי שלהם פחות משמעותיים. אלה שכבר לא לומדים ושמיצו את החברים של החברים של החברות שלהם כעתודה למפגשים חדשים.

"היום אנחנו זקוקים לרשת כדי למצוא בני זוג", אומר ד"ר לוין, "הרוב כיום חיים בלי קהילה, לבד, ולמעשה, אין להם איפה לפגוש אנשים".

מי משתמש באינטרנט?

החברה שלנו כיום מתאפיינת בדיסוננס בסיסי: מצד אחד הכל קרוב ונגיש, ומצד שני הבדידות גדולה יותר. בעבר הקהילה סיפקה דרך למצוא אדם דומה ולהתחבר אליו אבל כיום, טכנולוגית, כולם קרובים מאוד אבל רגשית הם ממש רחוקים.

מי שלא מוצא אהבה בדרכים הרגילות – הכרות בסביבת הלימודים, עבודה, חברים – נאלץ לעבוד מאוד קשה. לצאת לאירועים, לנסות בליינד דייטים ולהתרגל לאכזבות. האינטרנט הוא למעשה דרך עוקפת נוחה ונגישה אבל עקב אכילס שלה הוא התדמית.

"על הכרויות באינטרנט יש סטיגמה", אומר ד"ר לוין, "אלה שנמצאים באינטרנט הם המכוערים, הביישנים, הסוטים ואנשים מתביישים בזה שהם שם כי ברשת, כל האפשרויות פתוחות וזה גורם לתחושה של חוסר אמון בסיסי.

כיום, אנחנו לומדים ומושפעים בעיקר מגיבורי התרבות שלנו, ואני לא מכיר גיבורי תרבות שנפגשו באינטרנט. כך שמצטייר שאנשים מיוחדים הם שצריכים אינטרנט: הבודדים הביישנים - ואנשים לא היו רוצים להיות מזוהים עם מועדון כזה".

יש פתרון חדש!

אז כן, פאדיחה להיות באתר הכרויות, אבל מה לעשות שיש אנשים שממש זקוקים לאופציה הזו. לכן, משמח לגלות שלאחרונה עולה פתרון מוצלח לעניין: הפייסבוק.

ד"ר לוין: "אל אתרי הכרויות אתה בא כבודד וזה מתלבש על הסטיגמה שיש כבר על כל העניין הזה ולכן, לדעתי, הפייסבוק הוא פתרון: זה ללכת עם ולהיות בלי".

הפייסבוק יוצר תחושה של חברה ואתרי הכרויות יוצרים קהילות כך שמתאפשרת הכרות שהיא כביכול בתוך החבר'ה - שזו צורת ההכרות האידיאלית.

אז נכון, עדיין מדובר בצורת הכרות וירטואלית, אבל התיוג של הבודד/נואש/מסכן יורד מהמשוואה ועכשיו אתה בסך הכל בחור מגניב שיצא לו לפגוש חברים בפייסבוק ולהכיר בחורה שנמנית על הקהילה המורחבת שלו. קהילה וירטואלית אבל עדיין, קהילה.

ומה בהמשך?

בין אם מדובר באתרי הכרויות או פייסבוק המומחים מדברים על שלבים של סינון בהיכרות האינטרנטית:
• גיל גובה משקל.
• תוכן הפרופיל.
• תמונה.
• שיחה במסנג'ר.
• חיפוש אינפורמציה בפייסבוק ובגוגל.
• שיחה טלפונית.
• פגישה (לרוב עם חבר מציל בסלולרי).

הכרות טבעית ורגילה מתחילה במציאות בפגישה, אבל האינטרנט עוזר לסנן ובגלל שלעולם אין לדעת מי נמצא בצד השני, ההתחלה - אם מקפידים על כל השלבים - היא מאוד לא רומנטית.

ומה הלאה?

"אין דרך לבדוק אמפירית איך ההכרות האינטרנטית ממשיכה לתוך היחסים", אומר ד"ר לוין, אבל ידוע שהדרך בה אנשים הכירו משפיעה על היחסים לטווח הארוך. בין היתר נמצא שיש הבדל בהתפתחות היחסים בין אלה שנפגשו בפורומים ובין אלה שנפגשו באתרי הכרויות. כנראה הבישול האיטי עזר והם החזיקו יותר זמן מעמד".

ומה עם שאר סוגי ההכרויות באינטרנט?

"היתרון באינטרנט הוא הטווח", מסביר ד"ר לוין. "יש הבדלים מאוד מעניינים בין מקומות שונים באינטרנט ובין סוג היחסים שיש בהם.

"יש את חדרי צ'אט שהם מיניים במהותם, יש פורומים של יחסים המתבססים על הכרות אנונימית ארוכת טווח של ידידותיות בקהילה ויש את אתרי ההכרויות.

"גם בתוך אתרי ההכרויות ישנו פילוח מאוד מדויק, למשל לסטודנטים, 'אלפא' (לעשירים ומצליחים), לקהילה ההומוסקסואלית ועוד. בכל מקרה מדובר בתעשיה עולמית של מאות מליארדי דולרים שנלווית בתעשיות נוספות של מומחי כתיבה צילום, פסיכולוגים, שרותי מעקב ווידוא נתונים.

"לצד התעשייה הגדולה הזו יש הרבה ערוצים של 'עשה זאת בעצמך', כך שאפשר להכיר בני זוג דרך פורומים, וכיום הרשתות החברתיות מאוד פופולריות בנושא הזה".

קטי קמחי היא כתבת הסקס והזוגיות של "20 פלוס"

יועץ: ד"ר דוד לוין, חוקר תרבות ואינטרנט, בית הספר לתקשורת, המסלול האקדמי המכללה למנהל.

ייעוץ מקצועי: שרי לביא

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש