פורסם בראשונה: 14.10.2007
עדכון אחרון: 07.01.2008
  • ד"ר שמואל גבעון ד"ר שמואל גבעון

מועדון הלבבות השבורים

לקריאה נוחה
מחקרים קודמים הוכיחו כי הנשואים חיים יותר שנים מהרווקים. מחקר נוסף קובע: נישואים לא מאושרים הם מתכון למחלות לב

​חיי הנישואים שלכם רצופים בוויכוחים מתמשכים? את או אתה ממשיכים להיאחז בבן או בת הזוג רק מכוח האינרציה? על פי מחקר שפורסם באוקטובר 2007, סביר להניח שאתם מקצרים לכם את החיים.

"מי שמצוי בקשר שלילי, מגדיל את הסיכון שלו לסבול מאירוע לב ב-34 אחוזים", אומר ד"ר רוברטו דה-וולי אפידמיולוג מאוניברסיטת לונדון, במאמר שפורסם בעיתון הרפואי Archives of Internal Medicine. "גם אחרי שלוקחים בחשבון גורמים אחרים שיכולים לגרום למחלת לב, כמו דיכאון, גברים ונשים שהקשר האישי שלהם כולל מרכיבים שליליים עדיין סובלים מעליה של 25 בסיכון למחלת לב". 

עדיף להיות רווק/ה?

מחקרים קודמים מצאו כי זוגיות היא ערובה לחיים ארוכים יותר. החוקרים אף הוכיחו כיו תוחלת החיים של הנשואים ארוכה יותר בהשוואה לרווקים, גם אם בני הזוג לא ממש באושר. ד"ר דה-וולי טוען כי המחקר שבראשו עמד, הרחיב והעמיק את הבדיקה, כאשר בחן גם את איכות הקשר. לדבריו, תסכול מתמשך שמצטבר במהלך השנים בין בני זוג או חברים קרובים, מזיק ללב.

מה בדקו החוקרים?

9,011 עובדי ציבור בבריטניה, בשנות ה-40 לחייהם,  התבקשו למלא שאלונים, שבהם התבקשו לציין מי השותף העיקרי שלהם לקשר חברתי. יותר מ-64 אחוזים ציינו כי מדובר בן או בת הזוג.

במהלך המעקב, שנמשך 12 שנים,  589 גברים ונשים דיווחו כי חלו ממחלת לב כלשהי, ממנה לא סבלו לפני תחילת המחקר. לדברי החוקרים, המשתתפים במחקר שחשו רגשות שליליים משמעותיים כלפי הנישואים שלהם או חבריהם הקרובים, למשל  היו בסיכון גבוה ב-34 אחוזים  לסבול ממחלת לב, וזאת בהשוואה לאלה שהקשרים שלהם היו טובים יותר והביעו פחות רגשות שליליים על המערכת הזוגית שלהם. העלייה בסיכון למחלות לב ירדה ל-25 אחוזים, אחרי שנלקחו בחשבון משתנים אחרים, שיכולים לגרום להופעת מחלת לב.

מה הקשר בין נישואים לא בריאים ללב חולה?

ד"ר דה-וולי: "אנשים עלולים למחזר את הקשרים השליליים, ולשפעל תגובות רגשיות, כולל דיכאון ועוינות. תגובות כאלה מגבירות את הסיכון למחלת לב".

מי סובלים יותר - הגברם או הנשים?

קשרים שלילים משפיעים באותה מידה על גברים ונשים. קשרים שלילים נמצאו יותר בקרב אנשים בדרגות נמוכות בעבודתם. עוד התברר, כי קשרים חברתיים קרובים שליליים היו פחות שכיחים בקרב אלה שלא נישאו מעולם.

ד"ר רוברט אלן, פסיכולוג מבית החולים הפרזביטריאני של אוניברסיטת קורנל במדינת ניו-יורק, לא נפל מהכסא בעקבות המחקר, ואמר: "הקשר שמצא החוקרים בין קשרים חברתיים לא טובים לבין מחלת לב הוא לא מדהים. עם זאת, זה צלצול אזהרה שקורא לעבוד על שיפור הקשרים החברתיים כאחת הדרכים לשפר את בריאות הלב".

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל