חיפוש

dsdsdsd
שמנה וסקסית

אפשר להיות שמנה וסקסית?

אישה המרגישה מלאה באהבה תדע להעביר את אהבתה לגבר בין אם היא שמנה או רזה. אישה השלמה עם עצמה ועם גופה תמצא לבסוף את הגבר שיראה אותה בצורה דומה

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

האהבה לשמנים או לרזים, היא בעיקר נגזרת של תרבות. בעבר הרחוק, נשים מלאות נחשבו לסקסיות וביטוי לכך אפשר למצוא צלמיות הפריון הנאוליתיות, שנמצאו בחפירות ארכיאולוגיות. גם היום, בחלק מהתרבויות, עדיין חושבים שגוף מלא או אף שמן הוא גם גוף סקסי.

עם השנים, בעיקר בעולם המערבי, הופיעה האהבה לרזון ולעתים נדמה שרק לנשים שנראות על גבול האנורקסיה, יש סיכוי למצוא גבר ראוי. האם יש קשר בין ההתנהגות המינית והמיניות שלנו לבין משקל הגוף שלנו?  בשנים האחרונות הנושא זה מעסיק גם חוקרים רבים.     

האם ההשמנה משפיעה על הביטחון העצמי?

חוקרים צרפתים שביקשו לבדוק את הקשר בין משקל יתר, השמנה, מיניות וביטחון עצמי, ערכו סקר מיוחד בנושא. לפני הסקר, החוקרים שיערו שאנשים הסובלים מעודף משקל והשמנת יתר, עלולים לסבול מהשפעה שלילית על חיי המין שלהם.

הסקר, שעל אודותיו פורסם לראשונה בכתב העת BMJ, התבסס על נתונים שנאספו מ־5,535 נשים ו־4,635 גברים בגילאים 18 עד 69. החוקרים אספונתונים  מ־1,010 נשים ו־1,488 גברים שסבלו מעודף משקל וכן  מ־411 נשים ו־350 גברים שסבלו מהשמנת יתר.

איך הגדירו עודף משקל והשמנת יתר?

• עודף משקל = BMI מ־25 עד 30.
• השמנת יתר = BMI  מ־30 ומעלה..  

ואלה תוצאות המחקר אצל הנשים:

• לנשים עם השמנת יתר יש  סיכוי נמוך יותר למצוא פרטנר מיני כלשהו, וזאת בהשוואה לנשים שמשקל הגוף שלהן תקין.

• החוקרים לא מצאו קשר ביןרמת ההשמנה לבין פגיעה בתפקוד המיני. עם זאת, בקבוצת השמנות היה סיכוי גבוה פי ארבעה להריונות לא רצויים, בהשוואה לנשים במשקל גוף תקין.

• בני ובנות הזוג של גברים ונשים הסובלים מהשמנת יתר היו בעלי סיכוי גבוה יותר לסבול מהשמנה בעצמם.  

מה קורה אצל הגברים השמנים?

• במחקר נמצא כי לגברים עם השמנת יתר היה סיכוי נמוך יותר לדווח על יותר מפרטנרית מינית אחת בשנה החולפת בהשוואה לגברים במשקל גוף תקין.

• לגברים עם השמנת יתר נצפה סיכוי גבוה יותר להפרעה בתפקוד הזקפה, בהשוואה לגברים במשקל תקין.  

איך משקל היתר משפיע על נערות מתבגרות?

בכנוס השנתי ה־58 של ה־ACOG הוצג מחקר נרחב שנערך בקשר להתנהגות המינית בקרב מתבגרות. המחקר הראה שלנערות בעלות עודף משקל, יש סיכוי גבוה יותר להתנהגות מינית בסיכון גבוה, בהשוואה לנערות במשקל גוף תקין.

במחקרים קודמים נמצא כי השמנת יתר קשורה לתדמית גוף גרועה, וכי הערכה עצמית נמוכה קשורה להתנהגות מינית בסיכון גבוה. לפיכך שיערו החוקרים כי מתבגרות עם עודף משקל או השמנת יתר יש סיכוי גבוה יותר לעסוק בהתנהגות מינית בסיכון גבוה, בהשוואה למתבגרות שמשקלן תקין.  

החוקרים בדקו נתונים על 21,773 נערות. הסקר נערך בין תלמידות כיתות ט עד י"ב. הגדרות עודף המשקל נקבעו בהתאם לקריטריונים מקובלים. החוקרים ציינו שבעה גורמים הקשורים להתנהגות מינית בסיכון:  קיום יחסי מין, גיל בעת המגע המיני הראשון, מספר הפרטנרים המיניים, שימוש באלכוהול, שימוש בסמים ושימוש באמצעי מניעה.

והתוצאות?

החוקרים מצאו  סיכוי גבוה יותר למגע מיני ראשון לפני גיל 13 שנים אצל נערות עם השמנת יתר וזאת בהשוואה לנערות במשקל גוף תקין. בנוסף, על פי המחקר, לנערות עם השמנת יתר ועודף משקל היה סיכוי גבוה ב־30 אחוזים  לקיים יחסי מין עם יותר משלושה פרטנרים.

לנערות עם השמנת יתר היה סיכוי נמוך ב־20 אחוזים להשתמש בקונדום במהלך יחסי המין. שימוש באמצעי מניעה באופן כללי היה שכיח פחות בנערות עם השמנת יתר.

החוקרים מסבירים כי השמנת יתר היתה גורם ניבוי משמעותי להתנהגות מינית בסיכון, אך הסיכוי להתנהגות זו לא עלה עם העלייה במשקל הגוף.   

לאור תוצאות המחקר אומרים החוקרים כי נערות עם עודף משקל והשמנת יתר עלולות לעסוק בפעילות מינית בסיכון גבוה, המסכנת אותן במחלות המועברות במגע מיני והריונות לא רצויים. לפיכך, דרושים מחקרים נוספים על מנת לבחון התערבויות אפשריות באוכלוסיה זו.

איך ההשמנה משפיעה על המיניות של נשים מבוגרות?  

חוקרים ערכו השוואה בין 64 נשים שמנות ופעילות מינית לבין 27 נשים בריאות ולא שמנות באותו גיל. הם לא כללו במחקר נשים עם תסמיני מנופאוזה, נשים ללא בן זוג קבוע ליחסי מין, נשים שנטלו תרופות שהשפיעו על ההורמונים או על התפקוד המיני, או נשים עם בעיות גינקולוגיות ידועות.

הנשים שהשתתפו במחקר דיווחו על תסמיני דיכאון באמצעות שאלון BDI ועל התפקוד המיני באמצעות שאלון  FSFI. מדובר בשאלונים מקובלים במחקרים מסוג זה, כאשר מדד FSFI של פחות מ-26.5 מעיד על הפרעה בתפקוד המיני.  

מתוצאות מחקר שפורסם ב־BJU International עולה כי לא נמצא הבדל מובהק מבחיננה סטטיסטית במדדי FSFI בין נשים שמנות לבין קבוצת הביקורת. המדדים שנמדדו כללו תשוקה מינית, עוררות מינית, אורגזמה, שביעות רצון כללית מיחסי המין וכאבים בקיום יחסי מין. כאמור לא זוהה הבדל מובהק בין הקבוצות באף אחד מהקריטריונים הנ"ל. 

החוקרים מסבירים כי ממצאי המחקר הנוכחי מעלים ספק באשר לדעה הרווחת, לפיה השמנת יתר מלווה בירידה בעניין ביחסי מין, במשיכה וביכולת לפתח מערכת יחסים מינית משביעת רצון, בהשוואה לאנשים רזים. עם זאת, החוקרים טוענים כי יתכן שיש הבדלים בתוצאות בעולם, בהתאם להבדלים תרבותיים או חברתיים בין אוכלוסיות מחקר שונות.

האם אני יכולה להיות שמנה וסקסית?

השמנת יתר נגרמת מגורמים רבים וההשמנה גם משפיעה על גורמים רבים אחרים, גופניים ונפשיים. יש נשים שמנות אשר להן חיי אהבה סוערים ולעומתן נשים רזות הנראות יפות, אך אין להן חיי זוגיות או אהבה בכלל.

אישה המרגישה מלאה באהבה, תדע להעביר את אהבתה לגבר בין אם היא שמנה או רזה. אישה השלמה עם עצמה ועם גופה תמצא לבסוף את הגבר שיראה אותה בצורה דומה. המרכיב הגנטי הוא המרכיב המשמעותי ביותר להשמנה הוא, אך המרכיב הרגשי הוא המשמעותי ביותר לחיי אהבה ומיניות טובים.

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסלוג בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש